— 19 LAT TEMU Ubiegający się o reelekcję Aleksander Kwaśniewski wygrał w I turze wybory prezydenckie.

— WAŁĘSA WYCOFAŁ POPARCIE DLA KO I POPARŁ PSL: 

http://300polityka.pl/live/2019/10/08/

— PSL NIE DO KOŃCA SIĘ CIESZY Z TEGO POPARCIA: “Ciężko komentować ostatnio słowa byłego prezydenta. Niech spokojnie spędza emeryturę, zajmuje się wykładami, a nie miesza w polityce, bo w mojej ocenie – robi więcej zamieszania niż dobrego – powiedział Marek Sawicki w rozmowie z Wprost.pl. Polityk zapytany o to, czy słowa Lecha Wałęsy wpłyną na wynik Polskiego Stronnictwa Ludowego w wyborach, odpowiedział krótko: „nie sądzę”.
https://www.wprost.pl/tylko-u-nas/10258525/walesa-zapowiedzial-ze-chce-poprzec-psl-sawicki-robi-wiecej-zamieszania-niz-dobrego.html

— PIS PO RAZ KOLEJNY WYGRAŁ INTERNET – ZOSIA WANAT W POLITICO EUROPE: “Na tydzień przed wyborami, które odbędą się w najbliższą niedzielę, polska opozycja zdaniem krytyków nie nadąża za kampanią internetową partii rządzącej. Partie opozycyjne – w tym największa z nich Platforma Obywatelska – najwyraźniej niewiele nauczyły się ze swojej porażki w 2015 r., kiedy doskonale przygotowana kampania w sieci pomogła PiS zdobyć władzę. – PiS to obecnie niestety jedyna w Polsce nowoczesna partia polityczna – powiedziała dziennikarzowi POLITICO osoba blisko związana z opozycją”.

— WANAT O ROLI SZEFERNAKERA: “Internetową dynamikę PiS przypisuje się w dużej mierze Pawłowi Szefernakerowi, obecnie wiceministrowi spraw wewnętrznych, który w 2015 r. – będąc jeszcze przed trzydziestką – dostał odpowiedzialność za działania partii w internecie. Dziś 32-letni Szefernaker jest przekonany, że PiS nadal ma klasyczną przewagę techniczną: jest tym uczestnikiem gry, który wykonał pierwszy ruch. – W 2015 r. politycy stawiali głównie na tradycyjne formy kontaktu z wyborcami, takie jak spoty wyborcze czy billboardy – mówi. – Nie doceniali tego, jaką rolę w kampanii mógłby odegrać internet”.
https://wiadomosci.onet.pl/politico/pis-po-raz-kolejny-wygral-przed-wyborami-internet-analiza/b6fq81m

— WAŁĘSA DOŻYNA OPOZYCJĘ – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Wałęsa zamiast dorżnąć PiS, dorzyna opozycję. Brutalnie atakując Morawieckiego dzień po pogrzebie, złamał kulturowe tabu. A brnąc i rozwijając swe stanowisko w mediach społecznościowych, dalej szkodzi KO. Bo choć nie jest z nią formalnie związany, przez to, że został zaproszony jako honorowy gość na konwencję Koalicji, wszystkie jego dalsze wypowiedzi w tej sprawie będą szły na konto opozycji. Co ten kryzys będzie jedynie pogłębiać.
https://www.rp.pl/Analizy/191009380-Szuldrzynski-Walesa-zamiast-dorzyna-PiS-dorzyna-opozycje.html

— PIS NA 3+ – JACEK GĄDEK O BADANIU KANTAR: “W sondażu Kantar zapytaliśmy Polaków, jak w szkolnej skali (1-6) oceniają jakość rządów Prawa i Sprawiedliwości. Średnia ocena to dokładnie 3,22, a więc 3+. Mężczyźni (ocena 3,4) oceniają je wyżej niż kobiety (3,1). To odzwierciedlenie generalnej zasady, że panowie częściej popierają PiS, a kobiety są wobec prawicy bardziej sceptyczne”.

— NAJGORZEJ PIS OCENIAJĄ TRZYDZIESTOLATKOWIE: “Ciekawie są oceny ludzi w zależności od wieku. Ankietowani w przedziale 18-24 lat oceniają rządy PiS na 3,2, ale już ich o kilka lat starsi koledzy i koleżanki (przedział 25-34 lat) są najbardziej krytyczni wobec PiS: 2,8. Ludzie 35+ wystawiają 3,3. Osoby 45+ mówią o nocie 3,4. Osoby 60+ wystawiają 3,3”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25281750,sondaz-rzady-pis-na-3-teraz-wynik-pis-jest-najbardziej-nieprzewidywalny.html

— PIS 45, KO 25 – KOLEJNE BADANIE DLA DGP I INTERII: “Na Prawo i Sprawiedliwość chce głosować 45,1 procent ankietowanych (wzrost o 0,6), na Koalicję Obywatelską – 24,6 proc. (wzrost o 0,7). Nad progiem wyborczym znalazły się jeszcze: Lewica – 12,6 proc. (spadek o 1,5) i Koalicja Polska (czyli Kukiz15 z PSL) – 5,6 proc. (spadek o 0,4)”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/609652,pis-ko-polityka-wybory-parlamentarne-sondaz-lewica-kukiz-polityka.html

— DLACZEGO DZIWI NAS ŻE SAMOTNE MATKI I EMERYCI GŁOSUJĄ ZGODNIE ZE SWOIM INTERESEM EKONOMICZNYM – KRZYSZTOF PACEWICZ W GW: “Zanim przejdziemy do zwyczajowej narracji o „sprzedajnych 500+”, pozwólmy sobie na chwilę namysłu. Dlaczego dziwi nas, że osoby o dochodach poniżej 1,5 tys. zł – emeryci, samotne matki – głosują zgodnie z własnym ekonomicznym interesem? To przecież zdrowe. Niezdrowe jest co innego – sposób wykorzystania przez PiS swojego socjalnego programu, by dzielić Polaków na lepszy i gorszy sort”.

— PACEWICZ O ZAPEWNIENIACH OPOZYCJI UTRZYMANIA PROGRAMÓW PIS: “Wprawdzie KO, Lewica i PSL zadeklarowały, że „nic, co zostało dane, nie zostanie odebrane”, ale można mieć wątpliwości, czy to przebiło się przez propagandowy szum informacyjny. Zostało jeszcze kilka dni kampanii – jeśli opozycja zastanawia się, jak przekonać do siebie część wyborców niezdecydowanych lub tych skłaniających się ku PiS, to właśnie przez zapewnienie o utrzymaniu programów socjalnych PiS”.
http://wyborcza.pl/7,75968,25282996,pis-jest-aferoodporny-bo-polacy-maja-afery-gdzies-jak-wynika.html

— PLATFORMA Z TAŚM ODWROTNOŚCIĄ TEGO CO GŁOSI PUBLICZNIE – JACEK KARNOWSKI: “Platforma na taśmach Neumanna jest dokładnym przeciwieństwem tego, za co chce uchodzić. Nie jest profesjonalna – kadry dobiera na zasadzie sitwy. Nie jest samorządowa – wola mieszkańców niewiele ją obchodzi. Nie jest demokratyczna – o wszystkim decyduje góra. Nie jest europejska nawet w sensie elementarnej ogłady – Neumann klnie nawet nie jak chłop folwarczny, ale jak najgorszy parobek. Wreszcie, nie jest obywatelska, wszak Neumann woli „100 Spartan” (powinno być: Spartiatów) niż tysiąc zaangażowanych obywateli.

— CHWAŁA NAM I NASZYM KOLEGOM I NIC WIĘCEJ – DALEJ KARNOWSKI O PO: “Platforma nie jest więc tym, za co chce uchodzić. Ale nie to jest najgorsze: najgorsze jest to, że nie dając tego, co obiecuje, nie daje również niczego innego. Bo przecież teoretycznie nawet brutalna, twarda struktura polityczna mogłaby coś ważnego oferować, jakiś projekt, jakiś pomysł, jakąś myśl. Tymczasem tam nie ma nic. Tam jest tylko stara zasada postkomunistów z czasów afery Rywina: chwała nam i naszym kolegom. Nic więcej”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/467207-po-z-tasm-neumanna-jest-odwrotnoscia-tego-co-mowi-wyborcom

— STANISŁAW GAWŁOWSKI O TYM, ŻE JEST JEDYNYM CZŁOWIEKIEM, KTÓRY ODEBRAŁ O. RYDZYKOWI – w rozmowie ze szczecińską GW: “Później, w czasie prywatnym, rozmawialiśmy już o tym, że jestem jedynym człowiekiem w Polsce, który coś odebrał ojcu Rydzykowi, czym naraziłem się PiS. Chodzi oczywiście o 27 mln zł na toruńskie geotermy przyznane jeszcze za poprzednich rządów PiS. Za rządów PO-PSL jako przewodniczący rady nadzorczej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zażądałem dokumentów i wyszło, że nie było podstaw do przyznania takiej dotacji. Niestety, już w czasie obecnych rządów PiS, Rydzyk otrzymał te pieniądze w wyniku ugody sądowej. Już nie 27 a 26 mln. Oczywiście ugody zawartej już z rządem PiS”.
https://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,25282706,wybory-parlamentarne-2019-gawlowski-nie-mam-sobie-nic-do-zarzucenia.html

— NOWACKA: PÓKI JEST PIS, PODZIAŁ NA LEWICĘ I PRAWICĘ NIE OBOWIĄZUJE – mówi w rozmowie z Pauliną Siegień w Krytyce: “Tak jak powiedziałam, zupełnie inaczej przebiegają dziś podziały. Podział na lewicę i prawicę, czy na konserwatystów i liberałów przestał obowiązywać na tle tego, jak rządzi PiS. My się oczywiście w ramach tej koalicji będziemy ze sobą spierać, bo są między nami różnice. Chyba najmniej różnic dostrzegam między Inicjatywą Polską a Zielonymi, ale oni inaczej rozkładają akcenty, inne sprawy są dla nich kluczowe. Ale wszystkich nas w KO łączy sposób myślenia o państwie i porządku prawnym. Ja uważam, że jeśli nie odbierze się PiS-owi władzy już, teraz, to potem nie będzie czego zbierać w sensie społecznym. Szkody, które wyrządzają przez swoją szczujnię w telewizji publicznej są tak głębokie, budują tak silną nienawiść i agresję, że odbudowanie zdrowego społeczeństwa po wielu latach takiego stanu będzie bardzo trudne. Przystąpiłam do Koalicji Obywatelskiej przed wyborami samorządowymi, czyli ponad rok temu, i doskonale wiedziałam, że się różnimy. Wiedziałam, że na przykład z Kazimierzem Plocke, który kandyduje w tym samym okręgu z drugiego miejsca, przyjdzie mi się ścierać o prawa kobiet, albo że przyjdzie mi się ścierać o rozumienie roli państwa w gospodarce z posłankami i posłami z Nowoczesnej. Jestem na to przygotowana. Ale chodzi o to, żeby w ogóle mieć warunki do tego, by się ścierać”.

— NOWACKA O NOWEJ KLASIE ŚREDNIEJ PIS-U: “Raczej nie rewolucja, a korupcja. Bo do głosu nie dochodzą dotychczas uciemiężeni, a ci, którym wiodło się całkiem nieźle. PiS nie ukrywa, że oni budują własną klasę średnią, nacjonalistyczną albo nawet skrajnie nacjonalistyczną, posłuszną, myślącą wyłącznie w kategoriach własnych egoizmów. Jak się pojedzie w miejsca, gdzie gospodarka jest zdominowana przez spółki skarbu państwa, np. Głogów, Lubin i okolice, gdzie króluje KGHM i powiązane z nim spółki, od razu to widać. Wiele osób jest tam zatrudnionych właśnie w takich spółkach. Kiedy zaczyna się karuzela stanowisk i wskakują ludzie z PiS, a resztę się wymiata, to z jednej strony część jest kupowana szansą awansu, a druga zastraszana spychaniem na margines”.

— NOWACKA O KONSERWATYSTACH W PO: “PiS zostawił nam kościół bez Boga. Konserwatywni politycy w KO zaczynają dostrzegać, że pojęcia „kościelny” i „katolicki” to dzisiaj dwie różne rzeczy. Radosław Sikorski, konserwatywny przecież polityk, powiedział mi kiedyś w rozmowie, że on przez wiele lat żył w przekonaniu, że razem z kościołem ramię w ramię walczą przeciwko komunie o demokrację. A okazało się, że tylko przeciwko komunie”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/nowacka-na-tle-pis-podzial-na-lewice-i-prawice-jnie-obowiazuje-wywiad/

— JAKUB BODZIONY O KLIMATYCZNYCH NACJONALISTACH – pisze w Kulturze Liberalnej: “Żeby to zrealizować, w polskim parlamencie nie może być miejsca dla klimatycznych negacjonistów. Dlatego najlepszym działaniem obywatelskim jest pójście na wybory i oddanie głosu na kandydata lub kandydatkę, dla których kwestie walki ze zmianami klimatu nie są tylko kwiatkiem do kożucha”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/10/08/klimat-kryzys-wybory-2019/

— TOMASZ SAWCZUK W KL O ZNACZENIU WYNIKU PSL I KONFEDERACJI: “Szansa PiS-u na większość w Sejmie prawdopodobnie będzie zależeć w większej mierze od wyniku PSL-u oraz Konfederacji, a nie Koalicji Obywatelskiej i Lewicy. Jeśli oba mniejsze komitety przekroczą próg wyborczy, PiS-owi będzie trudniej o większość. Jeśli partii rządzącej zabraknie mandatów, by rządzić samodzielnie – zacznie się czas budowania trudnych koalicji”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/10/08/wybory-2019-demokraci-nie-powinni-glosowac-na-pis/

— URODZINY: Czesław Siekierski, Zbigniew Siemiątkowski.