— 21 DNI DO CISZY WYBORCZEJ, 100 DNI DO KOŃCA ROKU.

— KIM SĄ LUDZIE MORAWIECKIEGO NA LISTACH PIS – w pierwszym podkaście 300POLITYKI:

* jak się trafia do grona najbliższych współpracowników premiera
* jak wygląda młody network na zapleczu rządu PiS
* czy start w wyborach przełamuje ekspercki introwertyzm doradców Morawieckiego
* czy powinno powstawać prawo, które nie odpowiada oczekiwaniom społecznym
* czy hasło wyborcze “Załatwię to. Dla Śląska” jest niestosowne
* czy na Ślasku może być metro
* czy Lublin może być polskim Oxfordem
* czy obniżenie akcyzy na cydr i dozwolenie jego reklamy doprowadzi do trzeciej rewolucji piwnej
* jak rolnikom pomoże stworzenie w Polsce giełdy rolnej
* czy na Lubelszczyźnie może powstać nowoczesne muzeum pokazujące historię Polski z punktu widzenia kobiet

ROZMAWIAMY Z PAWŁEM JABŁOŃSKIM I PIOTREM PATKOWSKIM – NAJBLIŻSZYMI WSPÓŁPRACOWNIKAMI PREMIERA KANDYDUJĄCYMI Z LIST PIS.
https://soundcloud.com/lukaszmezyk/kim-sa-ludzie-morawieckiego-na-listach-pis-do-sejmu

— 22 LATA TEMU Akcja Wyborcza Solidarność i Unia Wolności wygrały wybory parlamentarne.

— 5 LAT TEMU PBK powołał rząd Ewy Kopacz.

— KIDAWA O TYM, ŻE PŁACA MOŻE WYNIEŚĆ NAWET 5000 ZŁ, PREMIER PRZEDSTAWIA PIĄTKĘ DLA PRZEDSIĘBIORCÓW, BIEDROŃ MOWI TRUMPEM – POLITYCZNA SOBOTA KAMPANII NA 300POLITYKA:
http://300polityka.pl/live/2019/09/21/

— NOWA KAMPANIA PKO I EKSTRAKLASY: Ruszyła kampania reklamowa PKO Banku Polskiego i Ekstraklasy pod hasłem „Gramy Razem”. Spoty emitowane są w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych, kanałach tematycznych i w internecie.
https://www.youtube.com/watch?v=SKHaSCoB-uQ

— CO JAN PAWEŁ II POWIEDZIAŁ WŁADYSŁAWOWI BARTOSZEWSKIEMU O DIABLE – TEOFIL BARTOSZEWSKI W ROZMOWIE Z PIOTREM WITWICKIM W PLUSIE MINUSIE RZ: “Mój ojciec zapytał kiedyś papieża, czy on myśli, że tutaj diabeł chodzi. To był czas, gdy działo się wiele złych rzeczy, na przykład w Jugosławii. Ojciec Święty odpowiedział: – Panie Władysławie, ja nie wiem, ale Leszek Kołakowski tak uważa. Jeśli istnieje Bóg, to istnieje także diabeł, który czasem się pojawia. Ojciec mówił, że jeśli istnieje błogosławieństwo dobrych uczynków, to istnieje także przekleństwo złych uczynków”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/309209994-Wladyslaw-Bartoszewski-Ormianie-sprzedali-mnie-Czeczenom.html?cid

— MOTYW DIABŁA W ROZMOWIE JACKA ŻAKOWSKIEGO Z ADAMEM MICHNIKIEM Z OKAZJI WZNOWIENIA ICH KSIĄŻKI – ROZMOWY Z KS. JÓZEFEM TISCHNEREM
: “Zacznę od wielkich. Leszek Kołakowski, którego też pragnę zaprosić do naszej rozmowy, pisał w eseju „Czy diabeł może być zbawiony?”: „Chrześcijaństwo należy do naszego wspólnego, duchowego dziedzictwa i być całkiem niechrześcijaninem oznaczałoby wyłączyć się z tej kultury. Jego wagi w wychowaniu moralnym zbyteczne dowodzić; zmiany duchowe w chrześcijaństwie są skorelowane ze zmianami, które poza nim zachodzą, toteż trzeba jedne i drugie łącznie rozważać. Świat potrzebuje chrześcijaństwa nie tylko w znaczeniu subiektywnym, ale i dlatego, że bardzo ważne zadania nie mogą być bez jego udziału podjęte, a samo chrześcijaństwo musi nieść odpowiedzialność za świat, do którego formowania przyczyniało się przez stulecia”. Nie mogę być pesymistą, jeśli jestem lub bywam czytelnikiem Ewangelii. To jest zbyt mocny przekaz, zbyt aksjologicznie doniosły. Cały przekaz Chrystusa, „Kazanie na górze”, jego system wartości…”

— POLSKA BEZ CHRZEŚCIJAŃSTWA BYŁABY GORSZA – DALEJ MICHNIK: „Uważam, że gdyby w Polsce nie było chrześcijaństwa, to Polska byłaby gorsza, niż jest. Nie musisz znać ortodoksji katolickiej, by być pod jej wpływem. Jeżeli oddychasz powietrzem kultury, w której wartości chrześcijańskie wyznaczają kulturowy horyzont, to one cię formują. One były wyznawane przez Józka, Turowicza, Jana Pawła II, Mazowieckiego, Ludwika Wiśniewskiego… Powtarzam: w obrębie chrześcijaństwa w Polsce dzieje się wiele rzeczy wspaniałych. Wielu ludziom katolicyzm przywrócił smak i jakość życia. Wielu zmienił na lepsze”.

— MICHNIK O TYM, ŻE NIE UMIE SOBIE WYOBRAZIĆ POLSKI BEZ WARTOŚCI CHRZEŚCIJAŃSKICH: “Nie umiem sobie wyobrazić Polski bez wartości chrześcijańskich, które są podstawą naszej kultury. Na ten kryzys Kościoła patrzę jak na pewnego typu odreagowanie. Dla tych ludzi okres komunistyczny był straszny. Nie dlatego, że cierpieli w kryminałach i łagrach. Przede wszystkim dlatego, że mieli poczucie życia w upodleniu, strachu, konformizmie. Musieli się układać z czymś, co uważali za zło. Teraz to zbiorowo odreagowują”.

— MICHNIK O “SWOIM KOLEDZE MACIEREWICZU: “A po ilu latach mój kolega Antoni Macierewicz odreagowuje wszystkie nieszczęścia swego życia? Teraz dostał wysoką trybunę, ale odreagowywał także wcześniej”.

— MICHNIK WSPOMINA REFLEKSJĘ JANA PAWŁA II O WŁASNYCH SŁOWACH NA TEMAT HOMOSEKSUALIZMU: “Dlatego był otwarty na argumenty. Wojtyła też. Pamiętasz jego homilię w Radomiu, podczas której walnął straszne zdania o homoseksualizmie. To było załamujące. Wiele osób go za to krytykowało – w tym ja. Potem jednemu z przyjaciół powiedział ze smutkiem: „Tamta pielgrzymka nie bardzo mi wyszła”. A teraz kościelny beton jest wobec siebie kompletnie bezkrytyczny. Dla takich ludzi jak ty, jak Józek mają tylko pogardę. Chociaż Jędraszewski był uczniem Tischnera. Pisał o Levinasie! Nie do wiary, co może się z takim człowiekiem stać, kiedy da mu się władzę. I jeszcze jedna rzecz jest tu ważna: w Kościele, o którym mówimy dziś z bólem, troską, żalem, jest też wiele wspaniałych rzeczy. Jeżeli to, co się dzieje w Kościele, redukujesz do reakcji Jędraszewskiego, Głódzia, Michalika na pedofilię, to masz fałszywy obraz rzeczywistości”.
http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,25205662,adam-michnik-ewangelie-sa-trwalsze-od-audycji-o-rydzyka.html

— PEŁNA OBROTOWOŚĆ, ŻADNEGO PRZYWIĄZANIA DO KONKRETNEJ WIZJI POLSKI – MICHAŁ KARNOWSKI O OPOZYCJI: “Pełna obrotowość, żadnego przywiązania do jakiejś konkretnej wizji przyszłości Polski. Z jednym wyjątkiem – pełna uległość wobec Brukseli i Berlina, rezygnacja z podmiotowości, gotowość wyprzedaży wszystkiego – to nie podlega zmianom, to są fundamenty tego myślenia. Ale to właśnie nie przypadkiem jest w kampanii ukrywane”.

— W WARUNKACH MEDIALNEGO MONOPOLU TAKA POLITYKA BYŁA SKUTECZNA – DALEJ KARNOWSKI: “Przez lata, w warunkach monopolu medialnego, taka polityka była skuteczna. Ale dziś Polacy zdaje się, co jest moją wielką radością, ją rozszyfrowali. Podobnie zresztą jak to, że dostrzegają kluczowy powód dla którego „PiS spuszcza Platformie łomot” czyli porównanie jakości rządów obecnych i tych z lat 2007-2015. To jest wręcz banalnie proste i w ogóle nie związane z ideologią: ludzie wskazani przez Jarosława Kaczyńskiego i realizujący jego program okazali się lepszymi premierami, ministrami, menedżerami, dyrektorami i prezesami. Podejmują zwykle lepsze decyzję, popełniają radykalnie mniej (choć zgadzam się, że wciąż za dużo) błędów, nie dają przyzwolenia na złodziejstwo (i też nie znaczy to, że się ono nie zdarza – ale jest zwalczane)”.

— KARNOWSKI O LUDZIACH PLASTIKOWYCH, ULEGŁYCH I ZDOLNYCH DO WYGŁOSZENIA KAŻDEGO STWIERDZENIA: “Wszystko to premiuje w sumie (jak na razie) obóz propolski, ale też zasmuca. Jaki los czekałby Polaków, gdyby władzę przejęli ludzie tak bardzo plastikowy, ulegli, zdolni do wygłoszenia każdego, absolutnie każdego, stwierdzenia?”
https://wpolityce.pl/m/polityka/464777-skoro-sa-tak-beznadziejni-to-dlaczego-dostajemy-lomot

— MAREK BEYLIN W GW O TYM, ŻE OPOZYCJA NIE POTRAFI KORZYSTAĆ Z PRAWDY
: “Koalicja i Lewica mogłyby w jednej sprawie pobrać nauki od PiS-u. W propagandzie rządzących przeciwnicy tworzą jeden spójny system. Opozycja totalna, źli Polacy, wrogowie Polski – takie rozpowszechnione etykiety wskazują na istnienie całościowego układu Zła. A ten fałsz wpływa na społeczne emocje. O ile więc PiS sprawnie wykorzystuje kłamstwa, o tyle opozycja nie potrafi korzystać z prawdy. Bo przedstawia kolejne afery w partii Kaczyńskiego jako oderwane od siebie incydenty. Tu Piebiak i „Kasta”, tam łgarstwa TVP, gdzieś obok hejt na mniejszości, opodal deforma szkolnictwa, w sąsiedztwie cenzorskie zapędy wobec kultury, jeszcze dalej korupcja i „Air Kuchciński”, a za miedzą afera Srebrnej”.
http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,25207264,pis-sprawnie-wykorzystuje-klamstwa-opozycja-nie-umie.html

— O KIDAWIE Z WYŻSZEJ KLASY ŚREDNIEJ I SZYDŁO Z LUDU – SOCJOLOŻKA MAGDALENA GRABOWSKA W ROZMOWIE Z KATARZYNĄ PRZYBORSKĄ W KRYTYCE: “Szydło zakłada kalosze, chodzi po gospodarstwie i wygląda autentycznie. Natomiast Małgorzata Kidawa-Błońska z PO to przykładowa kariera kobiety z wyższej klasy średniej, beneficjentki transformacji. Utożsamia się z nią spora część klasy średniej w Polsce, w tym kobiet. Jednocześnie z pewnością ani jej program, ani spuścizna nie trafią do kobiet, które zmagają się ubóstwem, czy kobiet, dla których liberalny feminizm nie jest atrakcyjny. Nie ma tu też mowy o takich doświadczeniach jak przemoc ze względu na płeć, przemoc seksualna czy aborcja. To jest dziwne, że te procesy pozostały jakby zupełnie przez Platformę niezauważone”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/fenomen-wyborczy-beata-szydlo-feminizm/

— ANDRZEJ STANKIEWICZ O NARODOWYM PAŃSTWIE OPIEKUŃCZYM – pisze w Onecie: “PiS buduje narodowe państwo opiekuńcze z kierowniczą rolą Jarosława Kaczyńskiego, który jest organem założycielskim tego ustroju i jego jedynym ideologiem. Za rządów PiS państwo organizuje życie od urodzenia aż do starości. Właśnie tego chce wielu Polaków, stąd znakomite notowania partii. Dla rządów Kaczyńskiego bardzo ważny jest też Kościół, może nawet ważniejszy od samej religii. Państwo budowane przez PiS ma dawać poczucie bezpieczeństwa i okazywać obywatelom troskę — stąd odbudowa komisariatów policji czy zapowiedź wznowienia połączeń autobusowych”.

— PIS BUDUJE NOWEGO POLAKA – DALEJ STANKIEWICZ
: “Trosce wyrażanej gotówką towarzyszy lansowanie konkretnych typów zachowań — praca nie jest najważniejsza, ważniejszy jest czas dla rodziny. Bardzo ważny jest też Kościół, może nawet ważniejszy od samej religii. No i centralnie sterowane budowanie dumy z historii Polski, zwłaszcza XX wieku, która w opowieści PiS wyprana została z odcieni, jest wyłącznie śnieżnobiała. Tak PiS chce zbudować całkowicie nową świadomość społeczną. I nowego Polaka”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/podsumowanie-rzadow-pis-obywatel-i-panstwo/86f5yhp

— KONKRET24 O TYM JAK POLITYCY PIS W KAMPANII UŻYWAJĄ PUBLICZNYCH PIENIĘDZY
: “Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział, że 4 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości trafi do szpitala zespolonego w Kielcach. Minister Ziobro kandyduje do Sejmu właśnie w okręgu kieleckim. 1,2 mln zł na nowy aparat rentgenowski dostanie szpital miejski w Toruniu. Decyzję o tym przekazała władzom placówki wiceminister edukacji Iwona Michałek, posłanka z Torunia, która także w tych wyborach startuje do Sejmu w tym okręgu”.
https://konkret24.tvn24.pl/polityka,112/kampania-wyborcza-na-tle-publicznych-pieniedzy,970519.html

— O UBYTKACH W EMPATII – KALINA BŁAŻEJOWSKA W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Jeden z zaproszonych do akcji aktorów, Wojciech Pszoniak, wygłupił się jeszcze bardziej i zagrał najgorszą rolę w karierze: człowieka w drgawkach i przykurczu, wywracającego oczami i wystawiającego język. Wielu liberalnych polityków, dziennikarzy i wyborców uznało akcję za wspaniały pomysł, ale znaleźli się i tacy, którzy dostrzegli w niej element stygmatyzacji osób z zaburzeniami psychicznymi. Krytyczne oświadczenia wydali m.in. Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Pacjenta i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, oburzenie wyraził prezydent.

— NIECH ŚWIR, PEDAŁ I MURZYN ZNIKNĄ Z JĘZYKA PUBLICZNEGO – DALEJ BŁAŻEJOWSKA
: “Akcja „Nie świruj” zapewne nie podniesie frekwencji w wyborach, ale może podnieść społeczną wrażliwość. Byłoby świetnie, gdyby za sprawą dyskusji wokół nieszczęsnego hasła słowo „świr”, tak jak słowo „pedał” czy „murzyn”, zaczęło znikać z debaty publicznej. Jeszcze lepiej byłoby, gdyby w tej debacie na poważnie i na dłużej pojawiła się kwestia kryzysu w ochronie zdrowia psychicznego – malejącej liczby lekarzy i rosnącej liczby pacjentów. I gdyby media, politycy i wyborcy interesowali się tym tematem równie mocno, jak amatorską kampanią z wyjątkowo głupim hasłem”
https://www.tygodnikpowszechny.pl/nie-swiruj-czyli-ubytki-w-empatii-160429

— O BARBARZYŃSTWIE WOBEC NAJSŁABSZYCH – KANDYDUJĄCA Z LEWICY JOLANTA BANACH W ROZMOWIE Z ADRIANĄ ROZWADOWSKĄ w GW:
“Jeśli chodzi o usługi dla osób starszych i niesamodzielnych, śmiało można zaliczyć Polskę do krajów barbarzyńskich. Na miejsce w domu pomocy społecznej o niskiej jakości czeka się od czterech do siedmiu lat, brakuje całodobowej i dziennej opieki. Znam przypadek chorego na stwardnienie rozsiane, który przez dwa dni nie jadł, bo nie poruszał dłońmi, a odebrano mu opiekę weekendową. Tych problemów PiS nawet nie stara się rozwiązywać. 13. emerytura też ich nie rozwiąże”.
http://wyborcza.pl/7,155287,25206008,jolanta-banach-pis-da-sie-pokonac-przetrwanie-lewicy-to-dzisiaj.html

— ANDRZEJ SZAHAJ W RZ O ZMIERZCHU INTYMNOŚCI I POCZĄTKU EPOKI BEZWSTYDU: 
“Dobrowolnie wyrzekamy się intymności i niezależności, zamieniając się w ochoczych niewolników pseudouznania, jakim raczą media społecznościowe z ich systemem lajków i przyciągania uwagi. Wstyd traci swoją wartość jako kulturowe narzędzie regulowania naszych wzajemnych stosunków. Jeśli wszystko jest na sprzedaż, niczego nie należy się wstydzić”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/309209978-Szahaj-Zmierzch-intymnosci-poczatek-epoki-bezwstydu.html

— PIOTR ZAREMBA ODBIJA PIŁECZKĘ WS PRAWICOWEJ POLITYKI HISTORYCZNEJ I FILMÓW POKAZANYCH W GDYNI, KTÓRE ŁĄCZĄ: “Na pozór tegoroczny festiwal filmów fabularnych w Gdyni to najbardziej wielobarwny ogród osobliwości, gdzie właściwie każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy więc filmy o historii Polski: „Legiony” Dariusza Gajewskiego i „Piłsudski” Michała Rosy. Oba wypełniają luki dotyczące ważnych narodowych tematów, a wraz z wcześniejszym „Kurierem” Władysława Pasikowskiego, poświęconym ważnemu epizodowi II wojny światowej, tworzą efektowny tryptyk. Jeśli ktoś będzie narzekał na nie jako na spełnianie wymogów prawicowej polityki historycznej, warto mu odpowiedzieć, że są dość powszechnie chwalone i mają szansę stać się czymś co bardziej łączy niż dzieli”.

— CHWILAMI ŚCISKA ZA GARDŁO – ZAREMBA O FILMIE KOMASY:
“Ten film chwilami naprawdę ściska za gardło. Jest wymieniany jako kandydat na zwycięzcę festiwalu, już został nominowany do Oskara. To skądinąd wspaniały morał także z innego względu. Czasem środowisko filmowe potrafi się nie mylić. Film kończy się okrutnym finałem, a przecież zostawia jakąś szczyptę nadziei. Choćby przez dyskretne wskazanie, że zasiane trochę przez przypadek dobro jakoś owocuje wewnątrz lokalnej wspólnoty. Gdyby każdy polski filmowiec umiał tak portretować rzeczywistość”.
https://tygodnik.tvp.pl/44478640/jaka-polske-pokazuje-polskie-kino-czasem-srodowisko-filmowe-potrafi-sie-nie-mylic

— A TAK PIOTR GLIŃSKI MÓWIŁ 300POLITYCE O FILMIE AGNIESZKI HOLLAND
: “Niektórzy próbowali wyśmiewać, ale do czasu filmu Pawlikowskiego, który nagle, z zupełnie innej opcji rozpropagował w niebywały sposób polski folklor. Nikt nie zrobił tak „PiS-owskiego” filmu jak Pawlikowski (śmiech). Podobno ostatni film Agnieszki Holland też jest najbardziej „PiS-owski” z całej ostatniej produkcji filmowej. Nie oglądałem go niestety jeszcze. O mechanizmach sowieckiej propagandy, zbrodni głodu na Ukrainie”.
http://300polityka.pl/news/2019/08/11/kiedys-nie-bylo-w-polsce-demokracji-a-teraz-jest-zywa-demokracja-300polityka-u-piotra-glinskiego/

— JAK PRAWICA TRENOWAŁA HEJT NA MARSZAŁKU – LESZEK MOCZULSKI W GW: “Satrapa, cham, zdrajca, obleśny staruch. Jak prawica trenowała hejt na Marszałku”.
http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,25206976,satrapa-cham-zdrajca-oblesny-staruch-jak-prawica-trenowala.html

— URODZINY: Jan Olbrycht, Waldemar Buda, Tadeusz Jarmuziewicz, NIEDZIELA: Bożena Walter, Izabella Sierakowska, Ryszard Schnepf, Jacek Ozdoba.