— PIERWSZY WYSTĘP MAŁGORZATY KIDAWY-BŁOŃSKIEJ PO NOMINACJI – DZIŚ W KROPCE NAD I – U MONIKI OLEJNIK.

— GOWIN: NIE POWIEDZIAŁBYM TEGO TAK JAK KACZYŃSKI – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/09/09/

— W PIĄTEK RUSZAJĄ IGRZYSKA WOLNOŚCI – JAK ZWYCIĘŻAJĄ DEMOKRACJE – Wśród gości Igrzysk Wolności 2019 znajdą się m.in.: Radosław Sikorski, Masha Gessen, Bernard Guetta, Marek Belka, Elżbieta Bieńkowska, Michał Boni, Katalin Cseh, Joanna Bator, Łukasz Orbitowski, Marek Safjan, Ewa Łętowska, Wojciech Sadurski, Kaja Kallas, Tadeusz Gadacz, Andrzej Olechowski, Danuta Huebner, Barbara Nowacka, Joanna Scheuring-Wielgus, Tom Palmer, Marcin Meller, Justyna Kopińska, Sofia Nerband, Adam Bodnar, Krystian Lupa, Paweł Potoroczyn, Magda Mołek, Jarosław Gugała, Jurgen Martens, Daniel Kaddik, Leszek Balcerowicz, Jacek Żakowski, Jerzy Wójcik, Bartosz Węglarczyk, Detmar Doering, Daniel Milo. W tym roku podczas Igrzysk Wolności zagrają: Wojtek Mazolewski Quintet X Komeda, Lao Che i Ørganek.
https://igrzyskawolnosci.pl/program/#rdv-calendar

— KARNETY, W TYM KARNETY VIP: https://sklep.liberte.pl/product/karnety-na-iw-2019/

— SCHETYNA MARSZAŁKIEM KOSINIAK PREMIEREM? – DOMINIKA WIELOWIEYSKA O SCENARIUSZACH OPOZYCJI PISZE W GW: „Jeśli opozycja zgodzi się na premiera Kosiniaka, to Schetyna spokojnie poprosi dla siebie o stanowisko marszałka Sejmu w ramach równowagi koalicyjnej. A to stanowisko daje całkiem sporą władzę, niezależność od premiera, możliwość blokowania konkretnych projektów ustaw, a przez to wpływ na to, co robi koalicja rządowa. W praktyce Polską rządziłby w takiej sytuacji duet Kosiniak – Schetyna. Tak więc, podsumowując, wysunięcie kandydatury Kidawy-Błońskiej nie było ze strony Schetyny wielkim wyrzeczeniem, bo szef PO wie, że jego szanse na bycie premierem nie są wielkie”.

— PIŁKA W GRZE – WIELOWIEYSKA O SCENARIUSZACH W PIS:„Wszystkie te gry i podchody wokół premierowskich kandydatów świadczą o tym, że mimo świetnych wyników PiS w sondażach piłka jest wciąż w grze i nawet niewielkie wahnięcia w wynikach wyborczych mogą przynieść niespodziewane rezultaty i zaskakujące decyzje personalne”.
http://wyborcza.pl/7,75968,25170763,partyjne-podchody-przedwyborcze-co-kombinuje-schetyna-a-co.html

— W OPOZYCJI NAPRAWDĘ WSZYSTKO SIĘ SYPIE – MARCIN FIJOŁEK: „Tutaj naprawdę niemal wszystko się sypie: notowania są tak fatalne, że na ostatniej prostej lider PO decyduje się na zwrot przez rufę, podstawowych, niemal (przed)szkolnych zbitek tematycznych co do programu (tzw. sześciopak Schetyny) nie pamiętają nie tylko kolejni ważni politycy z list KO (Poncyljusz, Zimoch, Święcicki), ale nawet sam autor i twarz tych pomysłów. Hasła z konwencji („Jutro może być lepsze”) nie kojarzą nawet szeregowi działacze, a wystawiać w taki sposób piłkę rywalowi, gdy ten ma właśnie jutro konwencję… Trzeba tutaj tęgich głów. Owszem, pani marszałek Kidawa-Błońska to kulturalna i lubiana polityk, ale i ona ma swoje ograniczenia, których nie da się nadrobić intensywnym, kilkunastogodzinnym treningiem piarowym. Widać to było podczas jej przemówienia”.

— WALEC KONTRA ZARZĄDZANIE KRYZYSOWE – DALEJ FIJOŁEK: „Nie przedłużając i puentując: podczas gdy liderzy i sztabowcy PiS wrzucają kolejne biegi politycznego walca, w Platformie panuje permanentne zarządzanie sytuacjami kryzysowymi. Rzecz jasna dobrzy marketingowcy potrafią obrócić nawet najtrudniejszy kryzys w choćby namiastkę sukcesu, ale – jak się wydaje – to nie ten przypadek. Tym bardziej, że ta ślepa wiara w „piar” i opowieści magików od wizerunku zdają się dziś mieć coraz mniesjzą siłę rażenia, a polityka przestała rozgrywać się wyłącznie na tym polu. A to akurat dobre dla nas wszystkich”.
https://wpolityce.pl/polityka/462849-walec-pis-vs-permanentne-zarzadzanie-kryzysowe-w-po

— KACZYŃSKI BOGIEM WOJNY – ANDRZEJ STANKIEWICZ W ONECIE: “A ponieważ PiS bardzo głęboko bada nastroje społeczne, nie jest to linia przypadkowa. Po raz pierwszy od lat, Kaczyński nie przeistacza się przed wyborami sejmowymi w gołąbka pokoju, tylko jest sobą — bogiem wojny. Widać to było wyraźnie podczas konwencji, gdy ostro atakował krytyków rządów PiS. — Proponowany dzisiaj przez niektórych ustrój, w istocie władza sądów, z demokracją nie ma nic wspólnego. To jest system, który najlepiej służy oligarchii — mówił, próbując usprawiedliwić wojnę PiS z sądami. Kaczyński krytykował też rządy PO-PSL z lat 2007-2015 zarzucając im „nieustanną manipulację społeczeństwem”. — Ta władza czyniła z życia społecznego widowisko, które nas kosztowało setki miliardów złotych, nas Polaków kosztowało lata stracone, kosztowało rożnego rodzaju decyzje podejmowane tylko po to, żeby ktoś został „dużym misiem” — powiedział”.

— PRZYGOTOWANIE DO PREMIEROSTWA? – DALEJ STANKIEWICZ O KACZYNSKIM: “To nie jest wyłącznie dopieszczanie rozbuchanego ego Kaczyńskiego. To budowanie jego wizerunku jako głównego dobroczyńcy, co może być przygotowaniem do premierostwa po wyborach — choć niekoniecznie zaraz na początku kadencji. Od kilku miesięcy Kaczyński wysyła takie sygnały do swojego otoczenia”.

— PLATFORMA WCIĄŻ ZASKOCZONA, ŻE IDĄ WYBORY – DALEJ STANKIEWICZ: “Nie jest to jednak ruch starannie zaplanowany, na co wskazuje fakt, że zaledwie kilka tygodni wcześniej Kidawę umieszczono na czele listy wyborczej Platformy we Wrocławiu, choć całe życie związana jest ze stolicą. Teraz, już jako kandydatka na premiera, została w trybie przyspieszonym zwrócona Warszawie, a ze stołecznej listy do Wrocławia ekspediował się Schetyna. To kolejny dowód na to, że Platforma wciąż wydaje się zaskoczona, że minęły cztery lata i idą wybory. Działa doraźnie, bez szerszego planu”.
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/andrzej-stankiewicz-kaczynski-bog-wojny-analiza/kv90sb4

— CZY OBIETNICE PIS ZMOBILIZUJĄ PRZEDSIĘBIORCÓW? – PIOTR SKWIROWSKI W RZ: “Pytanie, czy nowe obietnice mogą zjednać PiS dodatkowych wyborców. To wątpliwe. Ci, których można było kupić, zostali już kupieni za pomocą 500+ czy obniżki wieku emerytalnego. Dosypywanie pieniędzy może ich ugruntować w tym wyborze, ale też rozleniwić. Nowe obietnice PiS mogą natomiast zmobilizować elektorat drugiej strony. Trudno przypuszczać, by przedsiębiorcy dalej patrzyli spokojnie na obciążające ich podwyżki płacy minimalnej, podwyżkę składek na ZUS od wysokich pensji pracowników czy składkę PPK”.
https://www.rp.pl/Gospodarka/309089935-Kampania-wyborcza-Grozna-inflacja-obietnic.html

— BITWA PARTII NA SOCJALNYCH POLACH– tytuł w RZ.

— MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI O TYM, ŻE PIS CHOĆBY SPOD ZIEMI WYDOBĘDZIE ŚRODKI DLA EMERYTÓW I MIESZKAŃCÓW WSI – PISZE W RZ: “Podniesienie dopłat dla rolników czy 13. emerytura pokazują, że PiS uważa wieś i seniorów za najważniejszą bazę wyborczą, i choćby spod ziemi wydobędzie środki, by te grupy dopieścić. Z kolei obietnica niemal dwukrotnego podniesienia płacy minimalnej dowodzi, że papier wszystko przyjmie”.

— MUSZĄ ZAOSTRZAĆ, ŻEBY PRZYKRYĆ DZIURY – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “PiS po czterech latach musi zaostrzać ideologiczną retorykę, by przykryć dziury własnej polityki”.

— PIS NIE PORADZIŁO SOBIE Z PODSTAWOWYMI REFORMAMI USŁUG PUBLICZNYCH – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Państwo polskie w wielu miejscach jest z dykty nie z powodu ataku sił postkomunizmu i wrogów chrześcijaństwa, ale z powodu decyzji Jarosława Kaczyńskiego. Kolejki w służbie zdrowia rosną nie dlatego, że postkomuniści sypią piach w tryby dobrej zmiany, ale dlatego, że PiS nie poradziło sobie z podstawowymi reformami usług publicznych. Wolało skierować strumień miliardów złotych do kieszeni obywateli, niż zainwestować w reformę państwa: podnieść pensje lekarzom, nauczycielom czy pracownikom administracji. Państwo szwankuje, bo Kaczyński, zamiast podwyższać, obniża pensje urzędnikom. Przeludnienie w szkołach jest efektem robionej bez głowy reformy edukacji, a nie zemstą postkomunizmu”.

— NAJLEPIEJ WIDAĆ, GDY CZYTAMY O KOLEJNYCH ZDRADACH WŚRÓD POLITYKÓW PARTII RZĄDZĄCEJ – SZUŁDRZYŃSKI IRONICZNIE O SŁOWACH KACZYŃSKIEGO: “Lider partii rządzącej przedstawił wizję państwa, które ma sankcjonować chrześcijański ład: rodzinę jako trwały związek kobiety i mężczyzny, ochronę życia czy chrześcijańskie wartości, poza którymi jest tylko nihilizm. Zdaniem prezesa te wartości są dziś mocno osłabiane. Można by gorzko zażartować, że najlepiej to widać, gdy czytamy o zdradach wśród polityków partii rządzącej…”
https://www.rp.pl/Wybory-parlamentarne-2019/309089956-Szuldrzynski-Postepy-rewolucji-dobrej-zmiany.html

— PLATFORMA NAŁOŻYŁA MASKĘ, PIS POKAZAŁ WIZJĘ – TOMASZ SAWCZUK W KULTURZE LIBERALNEJ: “Mam zatem na myśli sprawę bardziej zasadniczą, która dotyczy samej kwestii odwrócenia antyliberalnego zwrotu w polskiej polityce. Otóż Platforma nałożyła kolejną maskę, aby się trochę spodobać. Kaczyński, Morawiecki i Szydło pokazywali wizję. W sprawie tej potrzebne jest dłuższe wyjaśnienie, a z pewnością będę w przyszłości wracać do niej jeszcze wiele razy. To, co robiła partia rządząca w czasie konwencji, warto było uważnie obserwować. Zjednoczona Prawica próbuje budować szeroko rozumianą formację polityczną w sensie, który wydaje się w polskich warunkach nowy”.

— WYSTĄPIENIA NA KONWENCJI MIAŁY FUNKCJĘ FORMACYJNĄ – DALEJ SAWCZUK: “PiS Oczywiście, wszystko to brzmi trochę poważniej, niż można było zobaczyć na scenie podczas PiS-owskiej konwencji, na której dominował uśmiech i telebimy. Ale mówię o tych sprawach, by zwrócić uwagę na fakt, że walec historii się toczy, a każde z sobotnich wystąpień Kaczyńskiego, Szydło i Morawieckiego miało pewną funkcję formacyjną. W porównaniu z tym, radość Małgorzaty Kidawy-Błońskiej z odnalezionego programu Platformy razi jako powierzchowna i niewystarczająca. Po piątkowej konwencji PO wciąż można zapytać: co takiego formuje Platforma?”

— TAKA MOCNA HISTORIA POWINNA POWSTAĆ PO STRONIE OPOZYCYJNEJ, ALE OPOZYCJA TEGO NIE ZROBIŁA I MUSI LICZYĆ NA KIDAWĘ – DALEJ SAWCZUK: “Dobra zmiana po stronie przeciwnej PiS-owi zajdzie wtedy, kiedy opozycja zapyta o to, jak mogłaby działać liberalno-demokratyczna wspólnota, trwająca w przestrzeni i czasie – i kiedy będzie zdolna przedstawić w odpowiedzi postępową opowieść o III RP. Taką opowieść przedstawił podczas sobotniej konwencji Jarosław Kaczyński. Mateusz Morawiecki przeciwstawiał „socjalizmowi” Lewicy i „neoliberalizmowi” Platformy… pragmatyzm PiS-u! Taka mocna historia powinna powstawać po stronie opozycyjnej przez ostatnie cztery lata, ale opozycja tego nie zrobiła i teraz musi liczyć na Kidawę-Błońską”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/09/09/czego-nas-uczy-jaroslaw-kaczynski-wybory-2019-konwencja-pis-po/

— ROZDAWNICTWO ZA CENĘ ORANIA PAŃSTWA – JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “Rodzina i pieniądze. To dwa najważniejsze motywy konwencji PiS w Lublinie i całej kampanii wyborczej prawicy. Prezes Jarosław Kaczyński kreuje się na hojnego i sympatycznego dziadka, który rozda jeszcze więcej niż dotychczas. Ale po pierwsze nie swoje pieniądze, a po drugie za cenę dalszego orania instytucji państwa, przede wszystkim wymiaru sprawiedliwości”.

— PIS POTRAFI KUPOWAĆ GŁOSY – KONKLUZJA GĄDKA: “Przemówienia Jarosława Kaczyńskiego, Beaty Szydło i Mateusza Morawieckiego można by rozkładać na czynniki pierwsze. Do masowego wyborcy dotrze jednak prosty sygnał: bronimy tradycyjnej rodziny, a ludziom damy zarobić więcej. PiS-owi trzeba oddać, że potrafi kupować głosy”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25168975,jaroslaw-kaczynski-chce-kupic-jeszcze-wiecej-glosow-za-nie.html

— AGATA SZCZĘŚNIAK O POŁĄCZENIU TRIUMFALIZMU I PRZESTRACHU – PISZE W OKU: “Jednocześnie było to dość karkołomne połączenie triumfalizmu i przestrachu. PiS próbował prezentować siebie zarazem jako władzę, dla której nie ma alternatywy (bo inni są groźni, niemoralni lub śmieszni) i władzę, której grozi, że jej nie będzie”.

— PIS WALCZY O WIEŚ, MAŁE MIASTA I EMERYTÓW – DALEJ SZCZĘŚNIAK: “Sobotnia konwencja PiS pokazała, że partia będzie walczyć głównie o mieszkańców wsi, mniejszych miejscowości oraz emerytów. Kaczyński nie jest pewny zwycięstwa. Sypie obietnicami jak z rękawa, obiecuje ochronę tradycyjnej rodzinie, straszy nihilizmem, postkomunizmem i Tuskiem”.
https://oko.press/konwencja-pis-kaczynski-duzo-straszy-i-duzo-obiecuje/

— PIS WCALE NIE REALIZUJE KONSERWATYWNEJ AGENDY – ŁUKASZ WARZECHA  W ONECIE: “Wygląda więc na to, że odwoływanie się do wartości to element głównie retoryczny, gdy zaś idzie o konkrety, PiS jest po prostu zachowawczy i nie chce zmian ani w jedną, ani w drugą stronę. Trudno więc uznać, żeby realizował tutaj konserwatywną agendę”.

— HUGO CHAVEZ UŚMIECHAŁBY SIĘ DO OBIETNIC PIS – DALEJ WARZECHA: “Wreszcie wątek czwarty, socjalny – najbardziej porażający. Gdyby żył Hugo Chavez — sprawca ruiny, w którą popadła Wenezuela za sprawą jego socjalistycznych eksperymentów — mógłby się z pewnością uśmiechnąć, słuchając zapowiedzi Kaczyńskiego. Wbrew płynącym również z wnętrza Zjednoczonej Prawicy głosom, że dość już rozdawnictwa, dość socjalu, że pora zwrócić się w stronę tych, którzy na ten dobrobyt mają pracować, najwyraźniej w gabinecie na Nowogrodzkiej zapadła jednak inna decyzja kierunkowa. PiS nie tylko nie przyhamował licytacji na socjalne obietnice, ale wręcz dosypał węgla. Można odnieść wrażenie, że za sterami lokomotywy prowadzącej ten pociąg stoi naprawdę szalony maszynista”.

— PRZEDSIĘBIORCY JAKO DOJNE KROWY – DALEJ WARZECHA: “Komu zaś Kaczyński okazuje ostentacyjnie brak zainteresowania? Przede wszystkim przedsiębiorcom, którzy mają jedynie opłacać obietnice partii rządzącej, ale także wszystkim tym, dla których – dzięki ich własnej pracy, wykształceniu, samozaparciu – socjalne prezenty od PiS są jedynie dodatkiem, bez którego mogą się obyć. To grupa, która ma pełną świadomość, że już jest dla rządzących dojnymi krowami, a będzie jeszcze bardziej – nawet jeżeli jakaś część pieniędzy potem do nich wraca”.

— ŚCIEŻKA, KTÓRA KOŃCZY SIĘ PRZEPAŚCIĄ – KONKLUZJA WARZECHY: “Kaczyński oznajmił, że celem PiS jest budowa państwa dobrobytu. Lecz państwa dobrobytu – którego trwałość też zresztą budzi wątpliwości – budowały swój kapitał i szacunek dla gromadzących go ludzi przez dziesięciolecia. PiS chce to zrobić na skróty, popychając nas na ścieżkę, która najpewniej skończy się przepaścią. A wtedy pozostanie zrobić krok do przodu…”
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/wybory-do-parlamentu-2019-warzecha-pis-chce-isc-do-dobrobytu-na-skroty-popychajac-nas/xyzj1dh

— KACZYŃSKI OGRAŁ OPOZYCJĘ – ANDRZEJ GAJCY W ONECIE: “Prawo i Sprawiedliwość jest dziś jedyną partią, która potrafi odczytać i zaspokajać oczekiwania największej grupy Polaków. W wymiarze socjalnym jest dzisiaj bardziej partią lewicową, która chce by wszystkim żyło się dostatniej. Stąd najmocniejsza zapowiedź podniesienia płacy minimalnej do kwoty 4 tys. zł w ciągu zaledwie czterech lat, a w ciągu najbliższego roku do poziomu 3 tys. zł. W praktyce oznaczać to będzie ogromny wzrost płac, który odczują najbardziej pracodawcy i przedsiębiorcy. Im koszty zatrudnienia wzrosną wręcz astronomicznie. Ale tym PiS jak widać na razie się nie przejmuje, bo liczy się cel: budowanie państwa dobrobytu”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/wybory-parlamentarne-2019-konwencja-pis-kaczynski-ponownie-ogral-opozycje-opinia/fj8lsbv

— ZDANOWSKA POPARŁA SWOJEGO ZASTĘPCĘ Z LISTY LEWICY – ŁÓDZKA GW: „Na wybory parlamentarne 2019 prezydent Łodzi Hanna Zdanowska oficjalnie poparła swoich dwóch wiceprezydentów – w tym Tomasza Trelę, kandydata Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W jej partii ta decyzja budzi kontrowersje, bo głosy oddane na Trelę mogą osłabić wynik KO”.
http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,35136,25166416,wybory-parlamentarne-2019-po-zirytowana-postawa-zdanowskiej.html#S.main_topic-K.C-B.4-L.2.maly

— ZAROBIĄ TYLE ILE JEST NA PASKU – GRZEGORZ SCHETYNA W ROZMOWIE Z BOGUSŁAWEM CHRABOTĄ W RZ: “Dzięki naszemu projektowi „Niższe podatki, wyższa płaca” osoby otrzymujące minimalne wynagrodzenie zarobią na rękę tyle, ile widzą na pasku. Ale nie kosztem firm, a dzięki niższemu PIT i ZUS oraz premii za aktywność. Teraz byłoby to 2250 zł, o ponad 600 zł więcej, niż zarabiały na rękę do tej pory. A Kaczyński rzuca łatwe, ale szkodliwe hasło: podnieść pensję minimalną do 3 tys. brutto w 2021 r. – z kieszeni przedsiębiorców. Pracodawca zapłaci 3618 zł, ale pracownik dostanie 2157 zł. Tymczasem w naszej propozycji o prawie 100 zł więcej, i to bez wzrostu kosztów dla pracodawców o prawie 1000 zł. I tak wygląda dziś polski spór polityczny: przemyślane rozwiązania, budujące rozwój Polski i dobrobyt Polaków na pokolenia, albo nieodpowiedzialne, chaotyczne wrzutki ekipy, dla której władza jest jedynym celem”.

— SCHETYNA NA PYTANIE O PREZYDENCKĄ KANDYDATURĘ KIDAWY: “Nie mogę panu dzisiaj powiedzieć, że premier Kidawa-Błońska nie będzie chciała ubiegać się o stanowisko prezydenta w 2020 r., bo tego nie wiem. Chcę i zrobię wszystko, żebyśmy wygrali wybory parlamentarne, żeby stworzyć większość z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi, żeby nie pozwolić PiS zbudować większości parlamentarnej. Widzieliśmy, co się stało przez cztery lata. By tak się znowu nie stało – to nasz najważniejszy ce”l.
https://www.rp.pl/Wybory-parlamentarne-2019/309089961-Schetyna-Kampania–zaczyna-sie-teraz.html

— PIS ZMIENIA ZNACZENIE SŁÓW, NOWOMOWA DOBREJ ZMIANY – WITOLD GADOMSKI W GW: „W wykładzie o postkomunizmie prezes PiS przypomniał wszystkie wyświechtane prawdy, półprawdy i nieprawdy o komunistach, którzy po 1990 r. się uwłaszczyli, kooptując niektórych ludzi z dawnego obozu „Solidarności”. Taka właśnie była historia powstania zaplecza finansowego Porozumienia Centrum, pierwszej partii Kaczyńskiego, a obecnie PiS. Dawny działacz PZPR, szef banku, prezes i współwłaściciel sprywatyzowanej centrali handlowej i wywodzący się z nomenklatury partyjnej współwłaściciel firmy budowlanej współfinansowali zaplecze gospodarcze PC. Kaczyński ten mechanizm przedstawił, tyle że nie wspomniał, iż dotyczy to jego środowiska”.
http://wyborcza.pl/7,75968,25169500,pis-zmienia-znaczenie-slow.html

— WZROSNĄ PODATKI, PRACOWNIKÓW CZEKAJĄ ZWOLNIENIA – PIOTR MĄCZYŃSKI W GW: “Będą więc nowe podatki. Rząd PiS ma dużą fantazję, jeśli chodzi o ich wprowadzanie. Wzrosną jednak przede wszystkim podatki i składki płacone przez osoby o relatywnie wysokich dochodach”.
http://wyborcza.pl/7,155290,25168376,program-pis-oznacza-wzrost-podatkow-zwolnienia-i-inflacje.html

— KUCHCIŃSKI DALEJ KIESZKA NA BACIARELLEGO – IWONA KACPRZAK W RZ: https://www.rp.pl/Prawo-i-Sprawiedliwosc/309089951-Marek-Kuchcinski-wciaz-mieszka-w-prezydenckim-palacyku.html

— DGP O KULISACH ODWOŁANIA WIZYTY TRUMPA (Korzycki, Osiecki, Parafianowicz): “Po wycięciu z programu punktu powidzkiego prezydent Andrzej Duda rozmawiał telefonicznie z Trumpem dwukrotnie. Po raz pierwszy w środę 28 sierpnia. Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski mówi nam, że rozmowa dotyczyła planów wizyty amerykańskiej głowy państwa, a nie wiceprezydenta. – (Rozmowa dotyczyła – red.) tego, co naszym zdaniem miałoby być najbardziej istotnym przesłaniem tej wizyty. Czy sprawy obronne, energetyczne czy kwestie wiz – mówi DGP Krzysztof Szczerski. Zapewnia, że nie było żadnych sugestii ani tym bardziej komunikatu wprost, że do wizyty może nie dojść. Taka informacja pojawiła się podczas drugiej rozmowy telefonicznej. W piątek około 21.00. – Wówczas prezydent Trump uprzedził, że z powodu huraganu musi przełożyć wizytę i za godzinę poinformuje o tym na konferencji prasowej. Powiedział także, że dzwoni, gdyż zależy mu na dobrych osobistych relacjach z prezydentem Dudą – podkreśla Szczerski. Po tej rozmowie minister miał zadzwonić do ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher z pytaniem, czy już wie o odwołaniu wizyty. Jak przekonuje jeden z naszych rozmówców, szefowa placówki miała być zaskoczona. – „O mój Boże!”. Tak to mniej więcej skomentowała – opowiada”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/swiat/artykuly/607171,dyplomacja-usa-trump-wizyta-polska.html

— TUSK BYŁ INFORMOWANY O PROCEDERZE REPRYWATYZACJI WARSZAWSKIEJ PRZEZ RPO – KALITA DOTARŁ DO LISTU IRENY LIPOWICZ: “Komisja Weryfikacyjna posiada korespondencję, z której wynika, że były premier Donald Tusk już w październiku 2012 roku został powiadomiony o szokujących praktykach reprywatyzacyjnych w Warszawie! Kilkunastostronicowe pismo trafiło do jego kancelarii wprost z biura Rzecznika Praw Obywatelskich! Co rząd PO-PSL zrobił z wiedzą przekazaną przez Irenę Lipowicz? Przekazał do resortu skarbu, w którym pismo zaległo w najgłębszej szufladzie!”
https://wpolityce.pl/polityka/462705-tusk-mogl-wiedziec-o-przekretach-reprywatyzacji-juz-w-2012

— TERMOMODERNIZACJA TO BĘDZIE HIT ROZLICZEŃ PODATKOWYCH – PIOTR WOŹNY W ROZMOWIE Z TOMASZEM ŻÓŁCIAKIEM W DGP: “Współpraca się rozkręca, dzięki czemu wniosków będzie przybywać. Dziś mamy trzy strumienie, dzięki którym inwestycje w termomodernizację mogą się odbywać. Pierwszy to wnioski składane w WFOŚ i gminach. Drugi to sektor bankowy, który zapraszamy do współpracy i który mógłby wystawić na rynek produkty pomagające ludziom sfinansować termomodernizację. Trzeci strumień to ulga podatkowa. W tym ostatnim przypadku dopiero w kwietniu 2020 r. zobaczymy, jakie były jej efekty, ale spodziewam się, że będzie to hit tegorocznych rozliczeń podatkowych”.

— DO 2018 PORADZIMY SOBIE ZE SMOGIEM – DALEJ WOŹNY W DGP: “Jeśli będziemy konsekwentnie kontynuować ten kierunek działań, to do 2028 roku ostatecznie możemy sobie poradzić ze smogiem”.

— WOŹNY O SEKTORZE BANKOWYM, KTÓRY MOŻE DAĆ NAPĘD DLA TERMOMODERNIZACJI: “Przykład składania wniosków o 500+ i 300+ dowodzi, że Polacy pokochali e-bankowość jako narzędzie kierowania tą drogą wniosków do administracji. Chcę zaprosić banki do tego, by w ich systemach wystawić swoim klientom do wypełnienia wystandaryzowane formularze wniosków do programu Czyste Powietrze. Ten wniosek następnie trafiałby do rozpatrzenia przez urzędników państwowych. Druga proponowane zadanie dla banków to stworzenie produktów bankowych pomostowo finansujących inwestycje termomodernizacyjne gospodarstw domowych. . Czyste Powietrze to program o charakterze refundacyjnym. To powoduje, że Kowalski chcący przeprowadzić termomodernizację musi wcześniej założyć kwotę średnio 53 tys. zł. Jeśli rodzina zarabia np. 80 tys. zł rocznie, dochód na członka rodziny jest wyższy niż 1600 PLN to otrzyma ok. 9,5 tysiąca zł dotacji z Czystego Powietrza. Do tego może sobie potem odliczyć 7-8 tys. zł w ramach ulgi podatkowej w PIT. Czyli otrzyma wsparcie publiczne w wysokości ok. 40% wartości inwestycji, ale musi mieć do dyspozycji pieniądze, aby tę inwestycję zrealizować. I tu widzę rolę dla banków, by dały ludziom pomostowe finansowanie, oferując produkty finansowe skrojone pod ten program”.

— WOŹNY CHWALI KOWALCZYKA: “Jestem gorącym zwolennikiem zespołowych wysiłków. Premier w expose zadeklarował, że walka ze smogiem to będzie jedno z najważniejszych zadań jego administracji, a minister Kowalczyk i ja ramię w ramię realizujemy to zobowiązanie”.
https://serwisy.gazetaprawna.pl/ekologia/artykuly/1429212,piotr-wozny-smog-w-polsce.html

— MICHAŁ KARNOWSKI O POTRZEBIE OTWARCIA PRAWICY NA EKOLOGIĘ: “To trzeba zmienić. I wobec kompromitacji zawodowych „ekoaktywistów”, prawica powinna mocno podjąć zadanie ochrony przyrody. Bez lewicowej ideologii, bez szaleństwa, za to z chrześcijańską miłością do przyrody ojczystej i ludzi. Pole wydaje się być opuszczone. To konieczność, ale i wielka szansa na dokonanie dużego przesunięcia społecznego, przyciągnięcia tych środowisk, które uwierzyły, że dbałość o planetę to wyłączna domena lewicy. Właśnie przekonaliśmy się, że to nieprawda, że tam o inne cele idzie gra”.
https://wpolityce.pl/polityka/462944-prawica-powinna-mocno-podjac-zadanie-ochrony-przyrody

— URODZINY: Andrzej Smirnow kończy 81 lat, Jacek Socha.