— JACEK KURSKI W ROZMOWIE Z DZIENNIKIEM: “Nikt nie wyprzedzi TVP. Jeżeli TVN zrobi „Dzień dobry” o 6, to TVP zrobi o 5:45. Nie ma sensu ścigania się na siłę z nami”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/media/artykuly/605776,kurski-tvp-ramowka-jesien-wielka-gra-programy.html

— SCHETYNA O LISTACH DO SENATU W PONIEDZIAŁEK, ZANDBERG O TYM, ŻE PIS NIE PORADZIŁ SOBIE ZE ŚMIECIÓWKAMI – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/08/23/

— CZY POLACY DALEJ BĘDĄ ŁYKAĆ KŁAMSTWA? – MONIKA OLEJNIK W GW: “Ci, którzy żyją w bańce rządowych mediów, nawet nie wiedzą, co się dzieje. Nie zdają sobie sprawy, że jeśli się nie spodobasz, to mogą cię zniszczyć. Wszystko jedno, czy jesteś rolnikiem, lekarzem, urzędnikiem. Jak widać, są doskonale wypracowane metody”.
http://wyborcza.pl/7,75968,25110789,za-dobro-nie-wsadzaja.html

— PIS POWINIEN PRZEPROWADZIĆ AUDYT KTO PRZYSPORZYŁ NAJWIĘCEJ PROBLEMÓW – MARCIN FIJOŁEK: “Przy podsumowaniu ostatnich czterech lat obóz Prawa i Sprawiedliwości powinien przeprowadzić solidny audyt w przynajmniej kilku wymiarach: solidnie i bez emocji sprawdzić, kto zawiódł, kto przysporzył największej liczby problemów (jak już wspomniałem – rozumianych w wielu kontekstach i na różnych polach), wreszcie – jakie wnioski wyciągnąć, by nie trafić na równię pochyłą, do której dziś PiS jeszcze stosunkowo daleko. Niemniej jednak ewentualna i prawdopodobna druga kadencja będzie okresem o wiele trudniejszym niż mijające cztery lata – pod każdym względem. Inwestycje (i refleksje) poczynione we wszystkich wspomnianych kwestiach już dziś, w czasach względnego spokoju, przyniosą wówczas nieoczekiwany, ale i bardzo pozytywny plon, gdy tak prosto być przestanie.

— TĘPIĆ TAKIE POSTAWY ROZGRZANYM ŻELAZEM – DALEJ FIJOLEK: “Zderzenie szermierki wielkimi hasłami, patetycznymi słowami i powoływaniem się na legendarne postaci (jak „Inka”) z szarością codzienności. Krowa co dużo ryczy, często mleka daje niewiele – tak przyjęto mówić u mnie na wsi i zasadę tę powinni mieć z tyłu głowy i rządzący (nie tylko pierwszej, ale i drugiej, trzeciej, a i czwartej władzy by się to przydało). Historia z przyznawaniem sobie figurek husarzy, z wypisanym cytatem z niezłomnej sanitariuszki („Zachować się jak trzeba”) to zniekształcone w krzywym zwierciadle, i to do granic absurdu, postawy, jakie tępić trzeba w całości i wypalać gorącym żelazem. Jeśli nie z powodów natury moralnej i etycznej, to chociaż pragmatycznej – bo ośmieszenie to chyba najgorszy możliwy efekt wysiłków danej grupy urzędników, sędziów, polityków, dziennikarzy, etc.”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/460421-kadry-standardy-troublemakerzy-i-wewnetrzny-audyt

— BYĆ MOŻE NAJWIĘKSZY KRYZYS W KARIERZE ZIOBRY – TOMASZ ŻÓŁCIAK W DGP: “Jesteśmy świadkami największego być może kryzysu w politycznej karierze Zbigniewa Ziobry. Afera ze zorganizowanym systemem hejtu, którym kierowali ludzie podlegli mu w resorcie sprawiedliwości, może podkopać jego pozycję w Zjednoczonej Prawicy”.

— NASI WYBORCY GŁOSUJĄ NA PIS, NIE NA KOALICJANTÓW – POLITYK PRAWICY W TEKŚCIE ŻÓŁCIAKA: “Nasi zwolennicy głosują przede wszystkim na PiS. Jeśli na listach zabraknie kogoś spośród naszych koalicjantów, nikt raczej nie będzie po nich płakać – w ten sposób polityk Prawa i Sprawiedliwości z kręgów rządowych podsumowuje sytuację Zbigniewa Ziobry (jego Solidarna Polska i Porozumienie Jarosława Gowina tworzą wraz z PiS rządzącą Zjednoczoną Prawicę)”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/605782,piebiak-afera-ziobro-kariera-najwiekszy-kryzys-pis-poswiecenie-ministra-wynik-wyborczy.html

— A MOŻE IWANIEC TEŻ BYŁ NA LISTACH POPARCIA KRS – ROMAN GRACZYK W INTERII: “Gdy Naczelny Sąd Administracyjny nakazał Kancelarii Sejmu opublikowanie list z nazwiskami osób, które udzielały rekomendacji dla kandydatów do nowej KRS, a Kancelaria sztuczką prawną od tego obowiązku się uchyliła, było jasne, że na tych listach znajdują się nazwiska politycznie niewygodne, np. pracownicy Ministerstwa Sprawiedliwości z nowego naboru. Teraz nasuwa się pytanie, czy jest na tych listach także nazwisko Jakuba Iwańca”.
https://fakty.interia.pl/opinie/graczyk/news-afera-i-co-dalej,nId,3162199

— PO WYBORACH, KACZYŃSKI POWINIEN OSUSZYĆ TO BAGNO – PIOTR TRUDNOWSKI, PREZES KLUBU JAGIELLOŃSKIEGO: “Bagno. Nie ma lepszego słowa podsumowującego kolejne ujawniane przez media fragmenty korespondencji z arsenału internetowej „hejterki Emi”. To dobitny dowód na to, że reforma wymiaru sprawiedliwości zakończyła się spektakularną porażką Zjednoczonej Prawicy. Zamiast sprawniejszych sądów, wyeliminowania patologii i wykreowania prawniczej „kontr-elity” widzimy jak na dłoni karykaturalnie już patologiczną „neo-kastę”. W obecnej chwili afera nie zmieni dynamiki wyborczej, ale mogłaby stać się przyczynkiem do zupełnie nowego ułożenia obozu Zjednoczonej Prawicy po ewentualnym październikowym zwycięstwie”.

— TRUDNOWSKI PYTA O OBSADĘ RESORTU PO WYBORACH: “Afera Piebiaka może przelać czarę goryczy i sprawić, że po jesiennych wyborach oraz ewentualnym zwycięstwie PiS personalna obsada resortu będzie inna niż w tej kadencji, co jeszcze niedawno wydawało się niemal nieprawdopodobne. Ministerstwo Sprawiedliwości bez Ziobry byłoby wielkim zwycięstwem Morawieckiego”.

— TRUDNOWSKI O PREMIEROWSKIM WARIANCIE KACZYŃSKIEGO: “Musiałoby to zależeć, poza osobistą wolą i chęcią prezesa PiS, również od wyniku wyborów, które mogłyby przynieść dodatkowe uzasadnienie dla takiej zmiany. Wariant „premierowski” jest do wyobrażenia zarówno w scenariuszu, w którym PiS potrzebowałby formalnego koalicjanta (a Kaczyński wewnątrz rządu lepiej by nad tym panował), jak i w tym, w którym Zjednoczona Prawica zyskałaby bezprecedensowe poparcie, na przykład rzędu 3/5 lub więcej miejsc w Sejmie. Wówczas prezes PiS w rządzie mógłby odpowiadać za „wykorzystanie historycznego zaufania”. Jak zawsze więc główną blokadą dla „lepszej zmiany” jest tyrania status quo”.
https://klubjagiellonski.pl/2019/08/22/neo-kasta-zamiast-kontr-elity-po-wyborach-kaczynski-powinien-osuszyc-to-bagno/

— TOMASZ PIETRYGA W EZ O SERYJNEJ KOMPROMITACJI WYMIANY ELIT – pisze w RZ: “I kiedy wydawało się, że PiS i jego sojusznikom za pomocą ustaw udało się przemeblować instytucje sądowe, cementując je nowymi kadrami, te za sprawą Emilii zaczynają się sypać w błyskawicznym tempie. Widać, że nowe elity nie sprostały swojej roli. Miały uwolnić sądownictwo od „znienawidzonej kasty”, od patologii, uczynić je lepszym, bliższym obywatelom. Teraz seryjnie kompromitują się w ich oczach po kolejnych doniesieniach mediów. Całość obciąża Zbigniewa Ziobrę, który operację wymiany sądowych elit nadzorował”.
https://www.rp.pl/Opinie/308229892-Desant-na-sady-sie-nie-udal—komentuje-Tomasz-Pietryga.html

— KASTA ZIOBRY OBNAŻONA – jedynka GW: “Według naszych rozmówców z PiS Zbigniew Ziobro początkowo próbował bronić wieceministra Piebiaka, „ale jak zapadła decyzja o dymisji, to robi dobrą minę do złej gry”

— GW PISZE O PRÓBACH OBRONY PIEBIAKA: “Według naszych rozmówców z PiS Ziobro początkowo próbował bronić Piebiaka, „ale jak zapadła decyzja o dymisji, to robi dobrą minę do złej gry”. Teraz codziennie tłumaczy się w partyjnej centrali przy Nowogrodzkiej z kolejnych rewelacji w mediach. O dymisji lidera Solidarnej Polski nie ma jednak mowy. – To zaburzyłoby układ sił. Chodzi nie tylko o umowę koalicyjną Zjednoczonej Prawicy, ale też o wpływy Ziobry w spółkach skarbu państwa oraz w mediach Rydzyka i w TVP – opowiada polityk obozu rządzącego”.

— GW O OCZEKIWANIU PIS NA SONDAŻE: “W PiS czekają na sondaże. – Na tym etapie jeszcze nas nie szarpnęło mocno, ale to może obniżyć mobilizację naszych wyborców i zmobilizować wyborców niezdecydowanych. Poczytają, pomyślą, walną ręką w stół i pójdą zagłosować na opozycję. Tego obawia się Kaczyński – mówi polityk obozu władzy”.
http://wyborcza.pl/7,75398,25111925,kasta-ziobry-obnazona-kolejne-szczegoly-operacji-uderzajacej.html

— KANDYDATKI PIS POSPRZECZAŁY SIĘ PRZED KAMERAMI: “Przed konferencją prezentującą kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Sejmu z okręgu podlaskiego doszło do gniewnej wymiany zdań między posłanką PiS Bernadetą Krynicką, a byłą wiceprezydent Łomży Agnieszką Muzyk. Powodem była chęć obu pań do zabrania głosu”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25112541,kandydatki-pis-do-sejmu-poklocily-sie-przed-konferencja-w-lomzy.html

— NIE CHCIAŁABYM ŻEBY NORMALSI PRZECHYLILI SIĘ W STRONĘ PIS – AGATA BIELIK-ROBSON W KRYTYCE: “Ja też mam swoją agendę: bardzo bym nie chciała, by zniechęceni polscy „normalsi” przesunęli się na prawo i w następnych wyborach oddali głos na PiS, tym samym pogarszając los ludzi LGBT na następne kilka lat, a może i dłużej. Bardzo więc proszę, by nie epatować czytelników jakimiś bredniami o moim „arystokratyzmie”, który brzydzi się polityką w zaciszu ogrodu i biblioteki. Wprost przeciwnie: w mojej liberalnej trzeciej opcji jest więcej Realpolitik niż we wszystkich działaniach aktywistów, którzy żyją tylko polityką, bo, być może, niczym innym nie potrafią”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/bielik-robson-odpowiedz-markiewce/

— URODZINY: Antoni Mężydło (65), Radosław Gawlik, Marian Krzaklewski, Waldemar Dąbrowski, Lech Garlicki, Andrzej Grzyb, Paulina Olak, Maciej Zakrocki.