— POLICJA ODNALAZŁA CIAŁO PIOTRA WOŹNIAK-STARAKA: “Nieoficjalnie informacje mówią, że w śrubie znalezionej łodzi znajdowały się włosy mężczyzny. Mogłoby to potwierdzać słowa jednego z motorowodniaków, który przypuszczał, że sternik pływał bez tzw. zrywki, która gasi silnik po odpadnięciu sternika od kierownicy. Wówczas łódź najczęściej zatacza samoistnie koła i staje się niebezpieczna dla przebywającej w wodzie załogi, której grozi właśnie wpadnięcie pod śrubę”.
http://olsztyn.wyborcza.pl/olsztyn/7,48726,25109433,wozniak-starak-pletwonurkowie-znalezli-cialo-jeziorze-kisajno.html

— LUBNAUER O OBAWACH PSL PRZED NAZYWANIEM POROZUMIENIA SENACKIEGO PAKTEM, BUDKA O WYJAŚNIENIACH ZE STRONY ZIOBRY – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/08/22/

— TRUMPOWI ZOSTAJE JUŻ TYLKO POLSKA – JĘDRZEJ BIELECKI W RZ: “Prezydent USA, odwołując wizytę w Danii, zraża jeden z ostatnich przyjaznych mu krajów Europy”.
https://www.rp.pl/Prezydent–USA/308219912-Trumpowi-zostaje-juz-tylko-Polska.html

— PMM ZAPYTANY PRZEZ SE O OBSADĘ STANOWISKA PREMIERA PO WYBORACH: “Jestem przeciwnikiem dzielenia skóry na niedźwiedziu. Musimy wszyscy myśleć pokornie, to nie jest czas żeby spekulować o nowym rządzie. Przed nami największe wyzwanie – odnowienie mandatu zaufania u Polaków, który otrzymaliśmy 4 lata temu. To jest priorytet i na tym się koncentrujemy”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/premier-obiecuje-pieniadze-emerytom-13-tka-co-roku-wyzsza-waloryzacja-tylko-u-nas-aa-NpB6-QtrU-UJR3.html

— LUDZIE MORAWIECKIEGO WALCZĄ O MIEJSCA W SEJMIE – JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “Ludzie premiera Mateusza Morawieckiego zostali zepchnięci na odległe miejsca na listach PiS. Będą musieli gryźć trawę w kampanii, by marzyć o poselskich mandatach. Zajmują bowiem miejsca o numerach takich jak 6, 12, 18 czy 20”.

— ASYSTENT PMM 20. W KIELCACH: “Bartłomiej Orzeł, jeden z asystentów szefa rządu, jest dopiero numerem 20 w Kielcach. To wyjątkowo odległe miejsce, ale w „mandatonośnym” okręgu. Dziś PiS ma w Kielcach aż dziewięciu z 16 posłów, ale teraz liczy na rozbicie banku”.

— JABŁOŃSKI W KATOWICACH: “Paweł Jabłoński z Departamentu Koordynacji Projektów Międzynarodowych KPRM zajmuje odległe, ale i tak o niebo lepsze miejsce – nr 10 w Katowicach. To okręg, w którym „lokomotywą” jest Mateusz Morawiecki”.

— GĄDEK O MAMIE PREZYDENTA CHEŁMA NA LIŚCIE: “Na listach znajdujemy też inne postacie kojarzone z premierem. Na przykład Annę Dąbrowską-Banaszek. Jest ostatnia na liście PiS w Chełmie. Prywatnie jest matką prezydenta Chełma, któremu blisko tak do Gowina, jak i Morawieckiego, któremu doradzał w KPRM. Przez takie związki rodzinne można ją zapisać do drużyny szefa rządu”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25106395,mlode-wilki-morawieckiego-zepchniete-na-listach-teraz-musza.html

— GDZIE TA FARMA TROLI BO NA RAZIE POKAZANO JEDNĄ INTERNAUTKĘ W DZIWNEJ RELACJI Z WICEMINISTREM SPRAWIEDLIWOŚCI? – MICHAŁ KARNOWSKI: “Na żadną z tych tez nie ma dziś dowodów. Jedna internautka to nie farma, jeden wiceminister i jeden sędzią się z nią kontaktujący to nie zorganizowana akcja. Nawet posługująca się dość wulgarnym językiem grupa na komunikatorze WhatsApp spełnia tych cech. Nie ma nawet najmniejszych poszlak, że stał za tym Ziobro. Powielany fragment o „szefie”, który ma być zadowolony z jakiegoś programu TV, też tego nie dowodzi. Ta świadomie narzucona skrajna przesada w opisie wydarzenia w moich oczach odbiera tej kampanii wiarygodność”.

— KARNOWSKI O WEWNĘTRZNEJ ROZGRYWCE WŚRÓD SĘDZIÓW: “Cała historia coraz wyraźniej jaki się jako wewnętrzna rozgrywka w wąskim gronie sędziowskim, od pewnego momentu z elementami prowokacji, a od początku chyba z dużą dozą kłopotów rodzinnych, takiż emocji i szaleństwa. W jej centrum są: pani Emilia, o której istnieniu nie miałem pojęcia, a także były już wiceminister-sędzia Łukasz Piebiak, którego ledwo kojarzyłem. To, co miało się dziać na tej linii, trzeba ocenić krytycznie. Podobnie jak jej kontakty z innym (też już byłym) pracownikiem Ministerstwa Sprawiedliwości. Taki obraz wyłania się w każdym razie z opisu w mediach”.

— KARNOWSKI PYTA O FINANSOWANIE FARM TROLLI W KAMPANII WARSZAWSKIEJ: “A jeśli ktoś naprawdę szukać farmy trolli, niech poszuka ich w kampanii samorządowej w stolicy. Wydano wtedy na nie, przeciw Patrykowi Jakiemu, grube miliony nie wiadomo skąd”.
https://wpolityce.pl/polityka/460341-czas-zapytac-gdzie-ta-farma-trolli-bo-pokazano-jednego

— AFERA PIEBIAKA MOŻE NARUSZYĆ KRUCHY UKŁAD SIŁ W ZJEDNOCZONEJ PRAWICY – Tomasz Żółciak, Małgorzata Kryszkiewicz w DGP: “Afera wokół skoordynowanej akcji hejterskiej w resorcie sprawiedliwości zatacza coraz szersze kręgi. Zdaniem naszych rozmówców sytuacja może przeistoczyć się w brudną wojnę nie tylko między PiS a opozycją, ale wewnątrz obozu rządzącego.

— DGP O WOJNACH BULDOGÓW NA PRAWICY: “Ziobrę trzeba będzie bronić jako koalicjanta. A im dłużej to będzie trwało, tym większa szansa, że zaczną uaktywniać się działacze, którym to niekoniecznie będzie pasowało. Zaczną wypływać kolejne kompromaty i donosy – twierdzi nasz rozmówca. Przypomina, że pierwszy rząd PiS w dużej mierze pogrążył konflikt na linii Mariusz Kamiński (obecny szef MSWiA) – Zbigniew Ziobro. – Prezes Kaczyński, decydując się w 2007 r. na przyspieszone wybory, szedł po pewny wynik. Ale zaczęły się wojny buldogów. W ciągu kilku tygodni prawica roztrwoniła wcześniejsze poparcie i przegrała z kretesem – przypomina”.

– WAŻNA JEST MARKA PIS – POLITYK CYTOWANY W DGP: “Jest determinacja, by wygrać wybory, a nie kogoś bronić. Ludzie głosujący na PiS nie będą zwracać uwagi, czy na listach znajdzie się ten czy inny polityk. Ważna jest marka „PiS”. Jesteśmy w innej sytuacji niż kiedyś. Jesteśmy u władzy i zamiast walczyć o głosy, musimy odpowiadać za jakiegoś pana Piebiaka. Dobrze, że są dymisje, brak reakcji partii władzy groziłby scenariuszem Platformy z 2015 r. Dziś możemy przegrać, jeśli nie z opozycją, to co najwyżej sami ze sobą – mówi nam ważny polityk partii rządzącej”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/605702,kim-jest-emilia-afera-piebiaka-hejt-prawica-pis.html

— PIEBIAK I IWANIEC TO NIE CZARNE OWCE TYLKO CZĘŚĆ SYSTEMU – TOMASZ SAWCZUK W KULTURZE LIBERALNEJ: “Piebiak oraz Iwaniec to nie czarne owce. Afera ujawniona przez Onet to nie pierwszy znany przypadek zorganizowanej nagonki na sędziów za obecnej władzy. Przypomnijmy, że w 2017 roku Polska Fundacja Narodowa prowadziła ogólnopolską kampanię billboardową, która miała oczerniać sędziów w oczach opinii publicznej”.

— LISTA NIEPRAWIDŁOWOŚCI W PARTII RZĄDZĄCEJ ROŚNIE Z KAŻDYM TYGODNIEM – DALEJ SAWCZUK: “Lista nieprawidłowości i naruszeń prawa w działaniach partii rządzącej rośnie praktycznie z każdym tygodniem. W tym kontekście afera w Ministerstwie Sprawiedliwości wygląda raczej jak element systemu, a nie przypadkowa patologia. Zgoda na budowanie tego systemu zależy od Jarosława Kaczyńskiego, który ponosi ostateczną odpowiedzialność za jego działanie”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/08/21/afera-ministerstwo-sprawiedliwosci-komentarz/

— JEŚLI BĘDZIE TRZEBA – ZIOBRO POLECI – EWA SIEDLECKA W OKU: “Jeśli trzeba będzie – poleci i minister Ziobro – za nieudolność w nadzorowaniu swoich podwładnych, bo – póki co – nie ma dowodu, że o wszystkim wiedział. Poleci, jak poleciał (nomen omen za latanie) marszałek Kuchciński. Też – jak Kuchciński i Piebiak – złoży oświadczenie, że to dla dobra sprawy. I wyjdzie na ofiarę całopalną dla dobra „dobrej zmiany”. W państwie PiS jest „oczywistą oczywistością”, że o tym, co się z kim stanie, nie decyduje prawo, tylko wola rządzących. Prawo – w drugiej kolejności, jeśli rządzący konkretną sprawą się nie interesują. Prawo, które powinno chronić ludzi przed nadużyciami władzy, służy władzy, nie ludziom. Powstało państwo kastowe, gdzie jednym z rozdawanych przez władzę przywilejów jest ochrona przed prawem”.
https://oko.press/siedlecka-o-aferze-piebiaka/

— NA JEDYNCE RZ BOGUSŁAW CHRABOTA I TOMASZ PIETRYGA O ODPOWIEDZIALNOŚCI POLITYCZNEJ ZA TROLLOWANIE SĘDZIÓW: “To groźny precedens, który kładzie się poważnym cieniem na wiarygodności władzy. Gdyby się potwierdziło, że aktywność grupy działającej w MS była inspirowana czy autoryzowana przez członków rządu lub liderów rządzącej partii, odpowiedzialni za to politycy straciliby wszelką legitymację moralną do uczestniczenia w sferze publicznej demokratycznego państwa”.

— TYLKO KACZYŃSKI MOŻE ZAPANOWAĆ NAD CHAOSEM W SĄDOWNICTWIE WYWOŁANYM PRZEZ PIS – KONKLUZJA AUTORÓW RZ: “Ale polityczna odpowiedzialność za problem, którego ilustracją jest obecna afera, nie kończy się na ministrze Zbigniewie Ziobrze ani nawet premierze Mateuszu Morawieckim. To Jarosław Kaczyński wszedł w spór z sędziami, a z hasła odnowienia stanu sędziowskiego uczynił jedną z głównych obietnic politycznych. Tylko on może zapanować nad chaosem, który przynosi Polsce więcej strat niż zysków. Jeśli liderzy PiS nie podejmą tego wyzwania, mogą stracić legitymację moralną do sprawowania władzy w demokratycznym kraju”.
https://www.rp.pl/artykul/1407707-Nie-koniec–ale-poczatek.html

— ZIOBRO PO WYBORACH NIE BĘDZIE JUŻ MINISTREM SPRAWIEDLIWOŚCI? – ZUZANNA DĄBROWSKA W RZ: “Jednak w okolicach Nowogrodzkiej usłyszeć już można, że po wyborach układ koalicyjny może się nieco zmienić. Lepsze notowania ma Jarosław Gowin, który zręcznie buduje skrzydło modernizacyjno- konserwatywne i nie tworzy wewnątrz Zjednoczonej Prawicy imperium czy superresortu, w dodatku przy użyciu narzędzi, których starsze pokolenie raczej nie rozumie. Jako zdrajca z przeszłości Ziobro kolejnej szansy już nie uzyska i – jak słychać – nawet jeśli dociągnie na stanowisku do wyborów, w imię jak najmniejszych strat, to ministrem sprawiedliwosci już potem nie zostanie. W PiS jest przecież wielu takich, którzy pochodnię sprawiedliwości noszą w plecaku”.
https://www.rp.pl/Polityka/308219920-Dabrowska-Ziobro-musi-zbudowac-legende.html

— KASTA ZIOBRY SZCZUJE NA SĘDZIÓW – jedynka GW.

— ZIOBRO DO DYMISJI – Jarosław Kurski w GW.

— NIETYKALNY ZIOBRO SZACHUJE PREZESA Roman Imielski w GW: „Byłby to też ruch ryzykowny, bo Ziobro ma w ręku kluczowe decyzje dotyczące śledztwa np. w sprawie budowy drapacza chmur na działce spółki Srebrna i 50 tys. zł łapówki dla księdza Rafała Sawicza, którą według relacji Geralda Birgfellnera miał wręczać Jarosław Kaczyński. Ma też pod kontrolą śledztwo ws. udzielania kredytów frankowych, a jednym z banków, który to robił, był BZ WBK kierowany przez obecnego premiera Mateusza Morawieckiego. Zrzucenie figury Ziobry z politycznej szachownicy mogłoby się skończyć zmieceniem z niej całego obozu władzy”.
http://wyborcza.pl/7,75398,25108462,nietykalny-ziobro-szachuje-prezesa.html#S.DT-K.C-B.3-L.2.maly

— PIĄTKA KACZYŃSKIEGO JAKO DZIAŁANIE STYMULACYJNE – WICEMINISTER FINANSÓW LESZEK SKIBA W DGP: “Wielu ekonomistów zwraca uwagę na to, że wprowadzanie rozwiązań z nowej piątki idealnie zbiegło się w czasie z niekorzystnymi dla nas wydarzeniami na świecie. Jeden z komentatorów nazwał to nawet jednym z najlepiej dopasowanych pakietów stymulacyjnych. Faktycznie, ten impuls wewnętrzny może mieć duże znaczenie dla podtrzymania popytu krajowego, dzięki czemu również firmy przeszłyby łagodnie ciężki okres. Zwracam uwagę, że nie tylko Polska stosuje takie zabiegi, również w Niemczech mamy dyskusję na temat wprowadzenia pakietu fiskalnego”.

— NASZA GOSPODARKA MUSIAŁABY SPOWOLNIĆ DO ZERA, ŻEBYŚMY OSIĄGNĘLI LIMITY DEFICYTU – DALEJ SKIBA:“To nam nie grozi. Pamiętajmy, że zgodnie z wymogami unijnymi nasz deficyt nie może przekroczyć 3 proc. PKB. Przyjęte w APK (aktualizacji programu konwergencji, dokumencie przekazywanym co roku przez rząd Komisji Europejskiej – red.) założenie na przyszły rok to uzyskanie 1,6 proc. deficytu strukturalnego. Żeby w ogóle zbliżyć się do 3-proc. limitu deficytu to ‒ biorąc pod uwagę siłę reakcji sektora fiskalnego na zmiany dynamiki PKB obliczaną przez ekspertów Komisji Europejskiej ‒ nasza gospodarka musiałaby się skurczyć, czyli dynamika PKB spaść wyraźnie poniżej 0 proc. To mało prawdopodobny scenariusz. Z tych wyliczeń wynika, że jesteśmy dobrze przygotowani do turbulencji w światowej gospodarce i to mimo dodatkowych wydatków związanych z nową piątką”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/605707,skiba-piatka-kaczynskiego-finanse-wydatki-rzad-pis-pieniadze-wywiad.html

— URODZINY: Marcin Kierwiński (kończy 43 lata), Longin Pastusiak, Edward Krzemień, Kazimierz Wóycicki, Izabela Dąbrowska, Sylwester Chruszcz.