— STAN GRY JAKO PIERWSZY WIDZIAŁ PROFIL NA FACEBOOKU Z JAKIM DZIŚ RUSZA PREMIER PRZY OKAZJI PIERWSZEGO KAMPANIJNEGO OBJAZDU BUSEM– na profilu mają się znaleźć bardziej prywatne zdjęcia PMM, transmisje Live z wystąpień, oraz odpowiedzi na pytania internautów.

— NIE MOGŁO MNIE Z WAMI ZABRAKNĄĆ – PISZE PREMIER: “Wiem, że wiele osób na Facebooku czekało, aż do Państwa dołączę. Silne państwo mierzy się nie tylko siłą gospodarki albo siłą rodzin. Silne państwo to też siła argumentów, żywa dyskusja między Polakami, którzy dzięki Facebookowi aktywnie włączają się w umacnianie demokracji nad Wisłą, w budowanie rzetelnego przepływu informacji z regionu do regionu, od osoby do osoby.  Nie mogło mnie z Państwem zabraknąć”

 https://www.facebook.com/Mateusz-Morawiecki-111465470197991/

— GAZETA PUBLIKUJE NAZWISKA OPOZYCJI DO SENATU I NAKŁADA JE NA WYNIKI Z 2015 – MICHAŁ KAMIŃSKI KONTRA KONSTANTY RADZIWIŁŁ, KLICH KONTRA MAZUR, DUDA PRZECIW FEDOROWICZOWI: http://sonar.wyborcza.pl/sonar/7,156422,25098998,wybory-2019-pakt-senacki-opozycji-przeciw-pis-porownujemy.html

— PREMIER W WYWIADZIE DLA POLITICO O TYM, ŻE REFORMA SĄDOWNICTWA POWINNA SIĘ ODBYĆ 25 MINUT PO UPADKU KOMUNIZMU A JIE 25 LAT PÓŹNIEJ:“Morawiecki’s regrets: “Certain mistakes could have been avoided — mistakes that have been slowing us down for too long — for example that we would have had the chance to start our judiciary reforms not 25 years, but 25 minutes after the transition,” the prime minister wrote”

— PREMIER O LEKKOMYŚLNEJ PRYWATYZACJI:“I also wish that the social policy would have been more inclusive and that many businesses had not been thoughtlessly sold out to foreign owners in the 90s,” he added”.

— POLITICO PORÓWNUJE PODEJŚCIE MORAWIECKIEGO WS UKRAINY I BIAŁORUSI DO PODEJŚCIA MERKEL: “Eastern approaches: Like Merkel, Morawiecki is thinking about countries outside the EU. “I especially regret that some former Soviet republics, like Ukraine and Belarus, as well as some Balkan states, were not able to keep pace with the rest of the region. It is our collective duty to help them now and unite Europe for real, once and for all, so that it can start fully breathing with both its Western and Eastern lung,” he wrote”.
https://www.politico.eu/newsletter/brussels-playbook/politico-brussels-playbook-a-backstop-by-any-other-name-polish-pm-interview-good-news-for-greenland/

— TYLE GADANIA O NOWEJ JAKOŚCI A TAKA LISTA MOGŁABY POWSTAĆ ZA KOPACZ – MICHAŁ KARNOWSKI: “Przez prawie cztery lata gadania o nowej jakości, wyciągania tysięcy ludzi na ulicę w celu wyłowienia nowych talentów i aktywistów, pokazano listę, która równie dobrze mogłaby być stworzona w ostatnim dniu premier rządów Ewy Kopacz. A jeśli kogoś dokooptowano – to byłych pisowców. Ciekawy zabieg i interesująca puenta czterolecia”.

— KARNOWSKI UWAŻA, ŻE KO KAPITULUJE I CHODZI TYLKO O POZYCJĘ SCHETYNY W PRZYSZŁYM PARLAMENCIE: “Z jednej strony, to smuci. Jakość opozycji współtworzy życie polityczne. Ta obecna niestety, choć nazwała się dumnie „drużyną jutra”, nie chce stać się niczym innym niż ekipą antypisowskich mścicieli. Z drugiej strony, jest w tym wszystkim, od układu list po formę prezentacji, jakaś kapitulacja, jakieś przyznanie, że chodzi tylko o silną pozycję pana Grzegorza Schetyny jako lidera opozycji w nowym parlamencie”.

— KONWENCJA JAK W LEGIONOWIE – DALEJ KARNOWSKI: “Może właśnie wskutek tych wyczuwalnych niedopowiedzeń atmosfera była tak gęsta, że pot lał się z wodzireja spotkania strumieniami, a obrazy z prezentacji kandydatów – jak zaznaczono wyraźnie „dostarczone telewizjom przez organizatora” przypominały raczej partyjną konwencję powiatową, na przykład w Legionowie niż start po zwycięstwo”.

— WALENIE W PIS Z TYSIĄCA REDAKCYJNYCH ARMAT – DALEJ KARNOWSKI: “Kampania będzie więc opierała się na najważniejszym zasobie polityków III RP – jej dominacji medialnej, możliwości walenia w PiS z tysięcy redakcyjnych armat. Już się zaczęło”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/460009-cos-chyba-poszlo-opozycji-nie-tak-jak-planowala

— JEDYNKA KO W BYDGOSZCZY JAKO DZIENNIKARZ TVP W LATACH 90-TYCH: 

T. Zwiefka – Od XIII plenum Komitetu Centralnego partii minęło już kilka dni. Jak z tej krótkiej perspektywy ocenia pan dorobek plenum?
Pracownik PGR (na polu) – Sam temat ideologiczny XIII plenum podnosi rangę tego plenum…
https://twitter.com/StZerko/status/1163492835095695360?s=20

— NAJWIĘKSZYM ZAGROŻENIEM DLA LEWICY SĄ SEKCIARZE – ADAM LESZCZYŃSKI W KRYTYCE: “Teraz trzeba jeszcze tego wszystkiego nie popsuć. Największym zagrożeniem dla z trudem skleconej lewicowej koalicji są sekciarze: wielbiciele rewolucyjnej czystości”.

— LESZCZYŃSKI O KONIECZNOŚCI ZJEDNOCZENIA LEWICY: “Krok następny to oczywiście zjednoczenie. Koalicja lewicowa wejdzie do Sejmu, ale jako partner w rządzie (zapewne z PO w przyszłości) może się liczyć tylko wtedy, kiedy będzie jedną organizacją”.

— NIE POKŁÓĆCIE SIĘ O SPRAWY WAŻNE DLA 17 OSÓB NA FB – KONKLUZJA LESZCZYŃSKIEGO: “Wejdźcie więc, moi drodzy, do Sejmu, nie pokłóćcie się o sprawy liczące się tylko dla siedemnastu osób na partyjnej liście dyskusyjnej na Facebooku, a potem zróbcie w Polsce silną partię lewicową. Taką, która będzie mogła współrządzić. Tego przecież – podobnie jak my, wasi wyborcy i wyborczynie – chcecie. Prawda?
https://krytykapolityczna.pl/kraj/do-lewicy-mamy-koalicje-teraz-zjednoczenie/

— TOMASZ PIETRYGA O ROLI SENATU: “Dzięki tym uprawnieniom Senat może oddziaływać na sferę polityczną, ograniczając swobodę decyzyjną partii mającej sejmową większość, a tym samym wymuszać współpracę i szukanie kompromisu. Reasumując: Senat, często dość lekceważąco nazywany izbą refleksji, w sytuacjach silnego sporu politycznego i monowładzy może dać opozycji pewien wpływ na kształtowanie rzeczywistości w Polsce. Dziś jest ona tylko obserwatorem. W tym sensie szukanie odrębnej strategii wyborczej do Sejmu i odrębnej do Senatu może być uzasadnione”.
https://www.rp.pl/Opinie/308199930-Jest-sens-bic-sie-o-Senat—komentuje-Tomasz-Pietryga.html

— GW O MARKU SZOLCU – WARSZAWSKIM RADNYM: “Dziewięć miesięcy po wyborach jest jednym z najaktywniejszych radnych. Ma na koncie kilkadziesiąt interpelacji, o których informuje w mediach społecznościowych. Jego konik to ekologia, kryzys klimatyczny, niedawno został przewodniczącym komisji ochrony środowiska. Wspiera też walkę o prawa osób LGBT+, pomagał przy tworzeniu zapisów Karty LGBT+. W kampanii zrobił publiczny coming out. – Dla mnie to było oczywiste, że jako osoba publiczna będę otwarcie mówić o mojej orientacji seksualnej. Ukrywanie jej, wstydzenie się tego, kim jestem, byłoby niegodne – stwierdza Marek Szolc. – Po drugie: aby przekonać Polki i Polaków, że osoby LGBT nie są zagrożeniem, jak przedstawia nas propaganda kościelna i rządowa, potrzebujemy krytycznej masy coming outów. Potrzebujemy wyautowanych aktorów i aktorek, sportowców, polityków, artystów, dziennikarzy, zwykłych ludzi”.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,34905,25089811,27-letni-radny-ktory-zrobil-publiczny-coming-out-prawica-atakuje.html

— MICHAŁ OKOŃSKI W TYGODNIKU POWSZECHNYM O REAKCJACH OSÓB HOMOSEKSUALNYCH NA AGRESJĘ JAKA JE SPOTYKA: “W mrocznych fantazjach niejednego prawicowego publicysty, a może nawet i biskupa, osoby te nie przypominają obywateli takich samych jak większość społeczeństwa i stanowią figurę obcego. Otóż figura ta, niestety, otrzymała właśnie twarz drag queen posługującej się pseudonimem Mariolkaa Rebell. O ileż łatwiej wykluczać ze wspólnoty lub straszyć przebraną postacią wymachującą ze sceny nożem (i jak łatwo wtedy się nie zastanawiać: z poczucia bezsilności? z rozpaczy?) niż własnym sąsiadem czy współpasażerem w pociągu, który od pozostałych nie różni się niczym prócz orientacji seksualnej. Szanse na spokojną rozmowę o prawach osób LGBT+, o opresji słownej, która je spotyka w minionych tygodniach, o dyskryminacji i lęku, które są ich udziałem, nigdy nie były wielkie, ale teraz jeszcze zmalały”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/w-kogo-uderzyl-ten-noz-159999

— ALEKSANDER HALL O TYM JAK KONFLIKT ŚWIATOPOGLĄDOWY WZMACNIA SKRAJNOŚCI – pisze w RZ: “Stanowczo zbyt słabo brzmi głos ludzi zdolnych do powiedzenia głośno, że słowa o „tęczowej zarazie” są niestosowne, okazujących szacunek ludziom eksponującym swą przynależność do mniejszości seksualnych, ale zarazem będących zwolennikami tradycyjnego modelu rodziny. Trzeba bić na alarm! Ostry konflikt światopoglądowy i religijny wzmacnia siły skrajne. One wzajemnie się napędzają, prowadząc nasz kraj w niebezpiecznym kierunku. Trzeba im się przeciwstawić”.
https://www.rp.pl/Publicystyka/308199913-Trzeba-bic-na-alarm.html

— KONRAD KOŁODZIEJSKI W SIECIACH O TYM JAK DZIAŁA D’HONDT: “Oczywiście na podział mandatów mogą mieć wpływ i inne zmienne, jednak najistotniejsza jest właśnie skala przewagi zwycięskiej partii nad następnym w kolejności rywalem (rywalami). W polskich warunkach ta skala zwykle wzrasta, jeśli rywale zwycięskiej partii są podzieleni. Im tych rywali więcej, tym mniej zgarną z ogólnej puli mandatów, i to nawet wówczas, gdy zdołają łącznie zdobyć podobny procent głosów w wyborach co zwycięska partia. Przykładowo – jeżeli zwycięzca otrzyma 45 proc. głosów, a jego rywale – odpowiednio 25 proc. i 15 proc. (razem 40 proc.), to w szacunkowym przeliczeniu na mandaty będzie to ok. 260 mandatów dla zwycięskiej partii oraz ok. 200 dla rywali (130 plus 70). Gdyby jednak zwycięska partia miała jednego – za to silnego – rywala, który samodzielnie zdobyłby 40 proc., to wówczas rozkład mandatów byłby zupełnie inny: dla zwycięzcy ok. 240 mandatów, dla rywala ok. 220. Na tym przykładzie widać, że gdy rywalizują z sobą tylko dwie silne formacje, to przy tym samym praktycznie wyniku wyborów przewaga zwycięzcy topnieje z 60 do zaledwie 20 mandatów. Podane wyniki są oczywiście umowne, zakładają bowiem, że głosy we wszystkich okręgach wyborczych rozłożą się równomiernie, co jest raczej mało prawdopodobne, niemniej jednak dobrze ilustrują działanie metody D’Hondta”.
https://wpolityce.pl/polityka/459743-w-nowym-numerze-tygodnika-sieci-pedofile-ze-swiecznika

— TEKST MAGDALENY GAŁCZYŃSKIEJ W ONECIE O ROLI WICEMINISTRA PIEBIAKA WS FARMY TROLLI: 
“Wiceminister sprawiedliwości i prawa ręka Zbigniewa Ziobry stoi za zorganizowanym hejtem wobec sędziów, którzy sprzeciwiają się wdrażanym przez PiS zmianom w wymiarze sprawiedliwości. Onet ustalił, że wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak aranżował i kontrolował akcję, która miała skompromitować szefa największego sędziowskiego Stowarzyszenia „Iustitia”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/sledztwo-onetu-farma-trolli-w-ministerstwie-sprawiedliwosci-czyli-za-czynienie-dobra/j6hwp7f

— PREMIER ZAŻĄDAŁ WYJAŚNIEŃ OD PIEBIAKA WS PUBLIKACJI ONETU, O TAKIEJ KONIECZNOŚCI MÓWIŁ TEŻ WICEPREMIER GOWIN U KONRADA PIASECKIEGO.
http://300polityka.pl/live/2019/08/20/

— RZ O TYM, ŻE SZEFA MSWIA CHRONIĄ SŁUŻBY SPECJALNE, NIE SOP: “Ustawa nie precyzuje, co znaczy „rezygnacja czasowa” i w jakich sytuacjach jest dopuszczalna. „Informujemy, że minister Mariusz Kamiński jest ministrem spraw wewnętrznych i administracji, ale pełni także funkcję koordynatora służb specjalnych i jest ochraniany przez funkcjonariuszy tych służb w ścisłym porozumieniu z SOP” – zapewnia nas biuro prasowe MSWiA”.
https://www.rp.pl/Rzad-PiS/308199931-Mariusz-Kaminski-zrezygnowal-z-rzadowej-ochrony.html

— SE O DOMU KACZYŃSKIEGO: “Tak mieszka Kaczyński! Rozpadający się dach, piwko na parapecie i klimatyzator [ZDJĘCIA]”
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/skromny-posel-jaroslaw-kaczynski-poswiecajac-sie-polsce-nie-dba-o-wlasne-wygody-zdjecia-aa-9LHm-iCKX-R9po.html

— URODZINY: Barbara Imiołczyk, Adam Korol (kończy 45), Jolanta Karasińska, Dorota Niedziela (55), Leszek Jastrzębski.