— DZIŚ KONWENCJA PSL, RZEPECKI ZAPOWIADA OŚWIADCZENIE WS STARTU NA LISTACH KOALICJI PSL-KUKIZ – RELACJA Z POLITYCZNEGO DNIA
: http://300polityka.pl/live/2019/08/17

— RYSZARD TERLECKI WSPOMINA KORĘ – W ROZMOWIE Z MARKIEM KĘSKRAWCEM W DZIENNIKU POLSKIM: “Jest to jeden z pięknych epizodów w mym życiu i zawsze to powtarzam. Rozmawiałem długo z Kamilem Sipowiczem, jej drugim mężem, przy okazji jego książki o hippisach. Zdarzały nam się po rozstaniu z Korą przypadkowe spotkania, od bardzo dawna też różniliśmy się politycznie, na pewno od pierwszych wyborów prezydenckich, gdzie ja byłem za Wałęsą, a ona za Mazowieckim”.

— TERLECKI O SWOIM OSTATNIM SPOTKANIU Z KORĄ: “Potem się to jednak zupełnie zatarło, aż spotkałem ją na ulicy mniej więcej 2 lata przed jej śmiercią i dość serdecznie się przywitaliśmy. Zawsze szanowałem ją za wspaniałą muzykę tworzoną przez nią i Marka Jackowskiego w Maanamie”.

— TERLECKI O HIPISACH: “Wielu moich ówczesnych przyjaciół nie żyje przez tzw. kompot. Ja odszedłem, zanim narkotyki zaczęły niszczyć ten ruch. Ktoś namówił mnie i kilku znajomych, byśmy pojechali studiować na KUL w 1972 r. Byłem już wtedy po pierwszych doświadczeniach marca 1968 r., a także po aresztowaniu w 1970 r., kiedy nieudolnie próbowano mi udowodnić związek z narkotykami i przesiedziałem za kratkami miesiąc”.

— TERLECKI CIEPŁO O KIDAWIE: “Patrząc np. na Platformę Obywatelską, widzę tam bardzo różnych ludzi: od tych zainteresowanych tylko własną kieszenią, przez tych, którzy są przeciw Polsce, ale nie dlatego, że chcą ją zniszczyć, ale chcą, by wyparowała w „lepszych”, europejskich obłokach. No i są też tacy, którzy w wielu sprawach mają rozsądne przekonania, ale nie zgadzają się z nami w licznych ważnych detalach, co nie przekreśla dialogu. Jest sporo ludzi w PO, z którymi rozmawiamy, żartujemy, wymieniamy się ripostami, ale to nie wpływa na nasze relacje osobiste. W Prezydium Sejmu taką osobą jest pani wicemarszałek Małgorzata Kidawa-Błońska”.

— TERLECKI O ROLLING STONESACH: “Na zawsze pozostaną ze mną Rolling Stonesi, ale słucham również Williego Nelsona, który kiedyś wygrał przecież konkurs na najbardziej konserwatywną piosenkę świata. Ogólnie jednak jest tak, jak pan mówi. Środowiska artystyczne są bardziej związane z lewicą”.

— TERLECKI NIE WYKLUCZA DEKONCENTRACJI PO WYBORACH – DALEJ W ROZMOWIE Z DZIENNIKIEM POLSKIM: “To oczywiście nie musi tak dziś wyglądać, pamiętajmy jednak, że w mniej spokojnych czasach kapitał może nagle zacząć mieć swą narodowość. Zwróćmy też uwagę, że we Francji i Niemczech tak swobodna działalność zagranicznych wydawców nie byłaby możliwa, jak też to, by jeden koncern posiadał jednocześnie telewizję, prasę oraz popularny portal internetowy. U nas problemem jest zwłaszcza miażdżąca dominacja kapitału niemieckiego w segmencie prasy kolorowej, która kształtuje umysły młodzieży. Polityka ma tu mniejsze znaczenie, w końcu jeden z naszych głównych adwersarzy: „Gazeta Wyborcza”, to kapitał polski, zaś TVN należy do Amerykanów, a więc naszych sojuszników. Na pewno jednak istnieje kwestia potrzeby dekoncentracji mediów. Powstał nawet projekt ministerialny, ale na razie przepadł gdzieś w szufladach. Co z tego zostanie po wyborach, jeszcze zobaczymy”.
https://plus.dziennikpolski24.pl/ryszard-terlecki-nie-dorobilem-sie-na-polityce/ar/c1-14352137

— JĘDRZEJ BIELECKI O KULISACH POLSKIEJ OFENSYWY W WASZYNGTONIE – pisze w RZ: “Tajne rozmowy naszych dyplomatów w Waszyngtonie, sieć kontaktów w Białym Domu, pomoc ze strony ambasador Mosbacher, łechtanie ego Donalda Trumpa. Wreszcie niespodziewana, a szczęśliwa dla nas dymisja szefa Pentagonu”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/308149957-Kulisy-zabiegow-polskiego-rzadu-o-Fort-Trump.html

— SZEF KNF W BMW 5 WYNAJĘTYM PRZEZ URZĄD – NA JEDYNCE FAKTU: “– Nakazał departamentowi administracji wynająć w zewnętrznej firmie samochód wyłącznie dla siebie – mówi nasz informator z urzędu. I przewodniczący Jastrzębski jeździ teraz najnowszym BMW M5. To auto, którego producent reklamuje je jako „bezkompromisowe połączenie eleganckiej limuzyny biznesowej i konsekwentnie sportowych osiągów”. Po co szefowi KNF taka bryka? Nie wiadomo – KNF nie odpowiedziała na nasze pytania”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/tak-sie-wozi-szef-komisji-nadzoru-finansowego-jacek-jastrzebski/dgxjtf7

— DZIENNIK BAŁTYCKI O AGNIESZCE POMASKIEJ NA JEDYNCE GDAŃSKIEJ LISTY KO: “Koalicja Obywatelska zapowiedziała ogłoszenie pełnych list wyborczych do Sejmu na poniedziałkowe popołudnie, po spotkaniu Zarządu Krajowego. Od kilku dni mówi się, że szykowanego na „jedynkę” w Gdańsku Sławomira Neumanna może zastąpić posłanka Agnieszka Pomaska”.

— DZIENNIK BAŁTYCKI CYTUJE DZIAŁACZA PO, KTÓRY CHCE, ŻEBY NEUMANN ZACHOWAŁ SIĘ HONOROWO: “Dla całej listy będzie lepiej, jeśli przewodniczący Neumann zachowa się honorowo, przyjmie trzecie miejsce, ustępując zarówno Pomaskiej, jak i Wałęsie. Przed nami ważne wybory i nie możemy pozwolić sobie na spięcia i rozłamy – mówi nam jeden z gdańskich działaczy PO”.
https://dziennikbaltycki.pl/gdanska-jedynka-ko-na-wybory-do-sejmu-moze-zostac-agnieszka-pomaska-wszystko-przez-kandydature-jaroslawa-walesy/ar/c1-14355191

— SE O FINANSACH BIURA POSELSKIEGO NEUMANNA – KUPOWAŁ KOSMETYKI: “CBA wytacza ciężkie działa przeciwko Sławomirowi Neumannowi (51 l.) z PO! W zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, do którego dotarł „Super Express”, agenci szczegółowo wyliczają, na co polityk wydawał pieniądze zasilające konto jego biura poselskiego. To biżuteria, restauracje, czy alkohol. – Nigdy takie wydatki nie były rozliczane jako wydatki na biuro poselskie – broni się Neumann”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/neumann-placil-sejmowymi-pieniedzmi-za-pizze-ubrania-i-kosmetyki-teraz-sie-tlumaczy-aa-ePVh-4pbc-X6MT.html

— SŁAWOMIR NITRAS W ROZMOWIE Z DONATĄ SUBBOTKO W GW O ODEJŚCIU MAMY: “Mama dzwoniła do mnie codziennie o godz. 19 na recepcję – w internacie i potem w akademiku. Kiedy zmarła, uświadomiłem sobie, że nigdy nie miała pretensji, że mnie nie ma, bo jestem na koncercie czy meczu. Ale wiedziałem, że zawsze dzwoni. Po jej śmierci wpadłem w depresję, chociaż wtedy nie zdawałem sobie z tego sprawy. Ojciec, brat i ja nigdy się z jej śmiercią nie pogodziliśmy. Mamy takie charaktery, że się nie skarżymy, tylko się zacinamy i zamykamy w sobie”.

— NITRAS KRYTYCZNIE O PLATFORMIE CZASÓW TUSKA: “Padłem wtedy ofiarą manipulowania partyjnymi listami, dopisywania ludzi itd. Tusk jest za mądrym człowiekiem, wiedział, że mam rację, ale uważał, że są sprawy ważniejsze. Błędy w partii były jedną z praprzyczyn porażki w 2015 r. Poczytuję sobie za zaszczyt, że potrafiłem o nich mówić. Jest choć jeden dzisiaj w PiS, który by powiedział Kaczyńskiemu, że popełnia błędy? Tusk zajmował się państwem i nie przypilnował morale w partii. Był dobrym premierem, ale szefem partii nieco gorszym. Jego lekceważący ton wobec mnie był próbą zbagatelizowania problemu. Podczas debaty sejmowej o Kuchcińskim podobny zabieg socjotechniczny wykonał marszałek Terlecki. Próbował pomniejszyć znaczenie tego, co mówię. To nie oznacza lekceważenia. Wręcz przeciwnie – to dowód, że zarzuty są celne”.

— NASZE POKOLENIE JAK WOKULSKI, JESTEŚMY NAUCZENI PRACY PO KILKANAŚCIE GODZIN NA DOBĘ – DALEJ NITRAS W GW: “My, moje pokolenie, harowaliśmy te 30 lat. Jesteśmy trochę jak Wokulski z „Lalki” – romantyczni, ale pozytywiści. Nie dlatego, że weszliśmy do Unii i machaliśmy niebieską flagą, tylko dlatego, że wypracowaliśmy ekonomiczne podstawy nowej Polski. Jesteśmy nauczeni pracy po kilkanaście godzin na dobę. Teraz w Bośni córka zauważyła wielką reklamę polskich mebli. Te „polskie meble” brzmiały jak gwarancja jakości. A pamiętam, jak w latach 90. jechało się na Ukrainę jako do bogatszego kraju, hrywna była warta więcej niż złoty. Więc to myśmy tę nową Polskę zbudowali. Nikt dzisiejszym 40- czy 50-latkom tego nie odbierze”.

— SUBBOTKO OPISUJE SCENKĘ Z KOBIETĄ, KTÓRA SIĘ KIEDYŚ SPRZECZAŁA Z NITRASEM ALE PODESZŁA DO NIEGO: “Do stolika, przy którym siedzimy na zewnątrz baru, podchodzi obca kobieta: – Dzień dobry. Ja jestem po przeciwnej stronie, pan mnie na pewno kojarzy, bo kiedyś się sprzeczaliśmy tu na Wiejskiej. Chciałam pogratulować. To było dobre. Niestety.
Sławomir Nitras: Co było dobre?
Kobieta: Pana wystąpienie w Sejmie. O tym ich braku skromności. Chodzi mi o to, że pycha kroczy przed upadkiem. Tyle chciałam powiedzieć. Do widzenia”.

— NITRAS O ROZMOWIE Z KOPACZ DLACZEGO NIE PRZEPROWADZIŁA SIĘ DO WILLI PREMIERA NA PARKOWĄ: “Kiedy Ewa Kopacz była premierem, zapytałem, dlaczego nie przeprowadza się do willi na Parkowej, tylko mieszka w hotelu sejmowym. Powiedziała: „Bo do takich rzeczy nie wolno się przyzwyczajać. Wszystko kiedyś trzeba oddać. Po co mam się wprowadzać, jak będę musiała się wyprowadzić?”. Schetyna też mieszka w hotelu sejmowym. Ja nie. Za dużo kurzu, jestem alergikiem. Poza tym lubię spać wygodnie, a tam są łóżka jak dla przedszkolaków. Sam mam dwumetrowe – ja po prostu muszę spać w poprzek. Ale żeby żona marszałka latała sobie sama rządowym samolotem?”

— NITRAS O TYM, ŻE KACZYŃSKI ZAWSZE UNIKAŁ SEJMU: “Ale on woli sejm niemy, prowadzony przez ludzi intelektualnie ograniczonych. Wszelka próba podjęcia ciekawej debaty kończy się wyłączaniem mikrofonu. Nieważne, czy mowa o polityce zagranicznej, służbie zdrowia czy edukacji. Charakterystyczne, że kiedy Kaczyński był w opozycji, to Tusk próbował go wyciągać na poważne debaty, a on ich unikał. Nawet bojkotował. On nie chce debat merytorycznych czy popisów oratorskich. Szuka rozstrzygnięć na poziomie manipulacji i niskich emocji”.

— NITRAS NA PYTANIE O TZW. AFERĘ PODKARPACKĄ: “Zaskoczę panią, ale w tej sprawie będę bronił Kuchcińskiego. Nie wolno rzucać takich oskarżeń wobec żadnego człowieka, dopóki nie ma dowodów. On ma dzieci, rodzinę. Zarzuca mu się obrzydliwe przestępstwo, a nikt nie przedstawił dowodów. Jeśli mam dzisiaj powiedzieć, czy wierzę w seks Kuchcińskiego z 15-letnią Ukrainką, to nie wierzę”.

— TE INSYNUACJE DOTYKAJĄ MOJĄ RODZINĘ A PIS SIĘ W TYM LUBUJE – DALEJ NITRAS: “Tak, to bez znaczenia. Mam nastoletnie córki, znają mnie jak mało kto. Często muszą słuchać oskarżeń, że jestem wariatem czy ćpunem. PiS się w takich insynuacjach lubuje. Wiem, jak to je dotyka. Jak mnie to boli, chociaż mam grubą skórę. Nigdy nie używałem narkotyków”.

— NITRAS O TYM JAK CZUJE SIĘ CORAZ BARDZIEJ OBCO W KOŚCIELE: “To św. Irena – moja mama miała na imię Irena. Dostałem od starszej córki. Kupiła, kiedy byliśmy na Świętej Górze Grabarce. Natalia jest zafascynowana Koreą Płn. Chciałaby tam pojechać. To raczej niemożliwe, więc wymyśliłem erzac – zabrałem córki na Białoruś. Przy okazji zaliczyliśmy Nieśwież, pogadaliśmy o Piłsudskim, procesie brzeskim. Za tę wycieczkę obiecała mi, że przeczyta „Dzieje głupoty w Polsce”. Wracając, pojechaliśmy do Kruszynian, żeby córki zobaczyły, jak żyją polscy Tatarzy, a potem na prawosławną Grabarkę. Tam Natalia znalazła dla mnie ten obrazek. Ładne, nie? Córka coś takiego mi kupuje, chociaż uważa się za niewierzącą. Ja wierzę w Boga, ale w Kościele czuję się coraz bardziej obco. Mój tata ma pretensje: „Ty nie reformuj Kościoła”. A właśnie, że będę. Kościół jest dla mnie ważny i nie spełnia moich oczekiwań. Czuję się z niego wykluczany”.
http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,25092728,slawomir-nitras-jedyny-pisowiec-ktory-na-mnie-glosuje-to.html

— WPOLITYCE WYPRZEDZA ATAK NA PREMIERA: “Możliwe zatem, że także w Dębkach służby wykonały techniczny lot śmigłowcem, badając m.in. możliwości lądowania. I to jest zapewne źródło plotki tak emocjonującej sztabowców opozycji. Wiemy jednak z całą pewnością, że na jego pokładzie nie było premiera Morawieckiego. Co więcej, dotychczas nie było potrzeby skorzystania z takiego awaryjnego środka transportu by przewieźć w nagłej sytuacji premiera z jego domu do miejsca wykonywania obowiązków. Nie jest także prawdą, że działka i domek w Dębkach znajdują się pod jakimś nadzwyczajnym dozorem SOP, a to w celu ochrony żony premiera. Tu znowu dotykamy standardów i procedur. Każde miejsce choćby czasowego przebywania szefa rządu jest nadzorowane przez służby. W wypadku domku w Dębkach dzieje się to zasadniczo w okresie letnim, od końca czerwca do końca sierpnia, czyli w okresie wakacyjnym, w czasie kiedy potencjalnie może tam przebywać premier Morawiecki. Tak zresztą stanowią obowiązujące przepisy i procedury, które SOP po prostu wypełnia, jak w stosunku do każdego premiera”.
https://wpolityce.pl/polityka/459623-opozycja-na-skraju-szalenstwa-morawiecki-znow-na-celowniku

— ARTUR BALAZS PRZYZNAJE, ŻE KIBICUJE KOSINIAKOWI – w rozmowie z Piotrem Smiłowiczem: “Od dłuższego czasu kibicuję Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi, uważam, że taka postać jest w polskiej polityce potrzebna. Obecni jej liderzy w dużej części żyją z wzajemnego konfliktu, a jak nigdy jest potrzebna odbudowa poczucia wspólnoty. Sposób uprawiania polityki przez Władysława Kosiniaka-Kamysza powoduje wprowadzenie do tej polityki spokoju, stabilizacji i odpowiedzialności. Kibicuję mu od dłuższego czasu i uważam, że warto jest na takiego polityka postawić. Co do wspólnego startu z Platformą jedno jest pewne: PSL traciłby w scenariuszu, w którym blok z jego udziałem wypisywałby sobie na sztandary konfrontację z Kościołem, hasła radykalnej lewicy. To właśnie miało miejsce w kampanii do wyborów europejskich i bardzo zaszkodziło PSL. Jeśli PSL chce być formacją alternatywną i samodzielną, w taki scenariusz nie mogło się wpisać przy okazji wyborów parlamentarnych. Jednak nikt nie musiał mnie pytać o radę, bo swoje stanowisko w tej sprawie prezentowałem w publicznych wypowiedziach i być może „Gazeta Wyborcza” na tym się oparła, pisząc, że stoję za brakiem porozumienia PSL z PO”.
https://wpolityce.pl/polityka/459642-wywiad-balazs-dobrze-ze-psl-nie-startuje-wspolnie-z-po

— KRZYSZTOF MAZUR CHCE ZMIENIĆ WIZERUNEK SENATU JAKO POLITYCZNEJ EMERYTURY – jak mówi Interii: “Widzę wielki potencjał w tym, żeby zmienić wizerunek Senatu jako politycznej emerytury. Senatorów wybiera się w jednomandatowych okręgach wyborczych, a w nich głosuje się bardziej na osobę niż na listę partyjną. Można pełnić tę funkcję będąc ambasadorem lokalnych spraw w Warszawie, ale także wskazywać rozwiązania na poziomie samorządowym”.

— MAZUR O TYM, ŻE BĘDZIE ZABIEGAŁ O BARDZIEJ ZBILANSOWANY BUDŻET: “Mamy bardzo rozbudowane wydatki i wobec koniunktury budżet się spina, ale kiedy jej zabraknie sytuacja będzie trudna. Dlatego uważam, że w ramach Zjednoczonej Prawicy powinien być także głos, który mówi: zastanówmy się, czy przypadkiem to nie jest zbyt ryzykowna sytuacja. Mówi się o wiarygodności tak jakby politycy, którzy są w jednym dużym obozie nie mogli mieć różnych zdań i przekonywać siebie nawzajem, że pewien kierunek jest może zbyt daleko idący. Wchodząc do polityki nie zmieniam swojego zdania, że budżet powinien być bardziej zbilansowany. I o to będę zabiegał”.

— NIE ZNAM ŻADNEJ AKTYWNOŚCI KLICHA JAKO SENATORA – DALEJ MAZUR: “- Mieszkam w tym okręgu od lat i mówiąc szczerze, gdy zacząłem się zastanawiać nad startem to musiałem sprawdzić, kto w tym okręgu jest senatorem. Nie znam żadnej aktywności, z której w ostatnich ośmiu latach Bogdan Klich zostałby przeze mnie zapamiętany. Występował w Krakowie w kontekście protestów związanych z sądownictwem, natomiast to były protesty o charakterze ogólnopolskim. W przypadku innych spraw, ani nie znam jego stanowiska, ani nie wiem o jakie kwestie chce zabiegać”.
https://fakty.interia.pl/autor/aleksandra-gieracka/newsamp-krzysztof-mazur-bede-zabiegal-o-bardziej-zbilansowany-budzet,nId,3148950

— BOGUSŁAW SONIK O MIEJSCU NA LIŚCIE I CHOROBIE ŻONY – w Dzieniku Polskim (rozmawia Zbigniew Bartuś) : “To, co mnie osobiście boli, jest w tym momencie sprawą całkiem drugorzędną. Są dla mnie ważniejsze rzeczy na świecie. Na przykład właśnie wykryto u mojej żony ciężką chorobę i musimy się z tym wspólnie zmierzyć”.

— SONIK NARZEKA NA SCENTRALIZOWANĄ POLITYKĘ: “Ja do Pawła Kowala nic nie mam. Mnie chodzi o ten cały system partyjny w Polsce. Scentralizowany. Proszę zobaczyć: taki narzucony przez centralę kandydat, bez zaplecza w terenie, nieorientujący się w potrzebach regionu, miasta… Można rzec: jednorazowy fajerwerk. Na co on się będzie orientował?”

—  SONIK O TYM, ŻE JP2 BYŁ TARCZĄ KOŚCIOŁA W POLSCE: “W bardzo skrótowym ujęciu. Ale na tej samej zasadzie – przy zachowaniu wszelkich proporcji – można twierdzić, że uśpienie polskiego Kościoła to wina Jana Pawła II. Nasz Papież był tak w Polsce popularny, że tworzył sobą coś w rodzaju tarczy dla całej hierarchii nad Wisłą.
– Gdy go zabrakło, tarcza nagle znikła?
– Wszyscy to dziś widzimy, prawda? Z tym, że wyjazd Tuska do Brukseli odsłonił nasze słabości jeszcze szybciej. Ale nie ma co tego rozpamiętywać. Powtarzam: jedynym wyjściem jest powrót do źródeł. Ciężka praca. Intensywny kontakt z mieszkańcami”.

— Z 9. GRAJĄ PIĄTEK I LEWANDOWSKI, WIĘC JA TEŻ MOGĘ – MÓWI SONIK: “Z dziewiątką grają Krzysztof Piątek i Robert Lewandowski [śmiech]. Ja też mogę. Będzie dobrze!”
https://plus.dziennikpolski24.pl/sonik-z-dziewiatka-gra-piatek-gra-lewandowski-ja-tez-moge/ar/c1-14337405

— PIS SIĘ UTWARDZA I NACJONALIZUJE – ANDRZEJ STANKIEWICZ W ONECIE O LISTACH PIS: “Gdy Andruszkiewicz wchodził do rządu PiS jako wiceminister cyfryzacji bez jasno określonych kompetencji, spekulowano, że to gra premiera Morawieckiego na pozyskanie elektoratu narodowego, z czego Jarosław Kaczyński miał być niezadowolony. Być może tak rzeczywiście było. Ale teraz Andruszkiewicz jest kandydatem PiS, a na to już Kaczyński musiał wyrazić zgodę. Na listach jest takich ludzi więcej, a zatem jest to świadoma polityka Kaczyńskiego — PiS się utwardza i nacjonalizuje. Przyciągając narodowców i rozbijając kukizowców, Kaczyński marginalizuje jednocześnie swych koalicjantów. Partie Zbigniewa Ziobry i Jarosława Gowina dostały pojedyncze atrakcyjne miejsca na listach, co oznacza, że po wyborach obaj ministrowie będą znacznie słabsi i mogą zostać zmuszeni do wstąpienia do PiS.

— STANKIEWICZ O RODZINNYCH KLANACH NA LISTACH PIS – A NEPOTYZM? “Na listach PiS są całe polityczne klany. Obok ojca premiera, do Senatu startuje ojciec prezydenta, zaś do Sejmu ponownie chce się dostać prezydencki stryj. Do Sejmu kandyduje też brat prezydenckiego ministra Pawła Muchy. O reelekcję stara się m.in. syn europosła Ryszarda Czarneckiego, mandat chce zdobyć także pociecha europosłanki Beaty Kempy. Ponownie do wyborów stają: brat Janusza Wojciechowskiego, byłego europosła PiS, a także Łukasz Schreiber, minister w Kancelarii Premiera i syn byłego posła PiS Grzegorza Schreibera. Jak widać, zdaniem władz PiS kandydowanie w wyborach członków rodzin polityków PiS nepotyzmem nie jest”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/piec-wnioskow-z-czytania-list-wyborczych-pis-analiza/k0e6gz5

— RAFAŁ CHWEDORUK, INACZEJ NIŻ STANKIEWICZ – UWAŻA, ŻE NISKA POZYCJA ANDRUSZKIEWICZA TO SYGNAŁ NA KURS DO CENTRUM: “Widać wyraźnie, że starły się ze sobą sprzeczne racje. Stąd taki „krakowski targ” – minister Andruszkiewicz jest na liście, ale na pozycji, która nie jest łatwa dla końcowego sukcesu. Jego akces był elementem polityki PiS-u ograniczenia możliwości ekspansji skrajnej prawicy poprzez przejęcie jednego z jej działaczy, dla wprowadzenia zamieszania wśród – w zasadzie jednej z nielicznych politycznych – konkurentek. Przy tym był to i jako poseł ruchu Kukiza, i jako działacz dalekiej prawicy jeden z najaktywniejszych w  sieciach społecznościowych polityków. Stąd jego zaskakujący i budzący liczne kontrowersje – także na samej prawicy – gwałtowny awans. Zarazem sytuacja polityczna trochę się zmieniła. Okazało się, że skrajna prawica nie stanowi dla PiS-u poważniejszego wyzwania. Natomiast partia ta wzmocniła swoje szanse na przejście ku centrum politycznemu przedstawiając siebie jako partię stabilizacji, przewidywalności, która będzie broniła przed próbami obyczajowej rewolucji. W sytuacji przyjęcia takiej strategii, politycy skrajni – tym bardziej wywodzący się z poza PiS-u – nie mogą liczyć na takie miejsca, na które mogliby liczyć, gdyby Prawo i Sprawiedliwość w większym stopniu musiało prowadzić bardziej tożsamościową politykę”.
https://wpolityce.pl/polityka/459557-tylko-u-nas-prof-chwedoruk-komentuje-listy-wyborcze-pis

— PREMIEREM PO WYBORACH POWINIEN POZOSTAĆ MORAWIECKI – SONDAŻ SE: Morawiecki – 46, Kaczyński – 23, Szydło – 11, Inna osoba – , Ziobro – 7, Gowin – 4.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/sondaz-dla-super-expressu-to-jego-polacy-chca-na-premiera-aa-1eZ7-cR67-tPve.html

— ZDANIEM JACKA KURSKIEGO TVP PRZYWRACA PLURALIZM: “Według gościa PR24 przez lata rządów PO-PSL wszystkie trzy główne telewizje: Polsat, TVN oraz TVP w znacznym stopniu skupione były na „fałszowaniu, a nie oddawaniu rzeczywistości”. – Do tej pory Telewizja Polska stała w chórze wszystkich telewizji komercyjnych i jej narracja niczym się nie różniła od TVN i Polsatu. Wszystko było na jedno kopyto – stwierdził Jacek Kurski, który jako przykład przywołał rozprawę w Pałacu Prezydenckim w dniu 18 grudnia 2014 r. W sprawie WSI zeznawał ówczesny prezydent Bronisław Komorowski. – Wszystkie telewizje są obecne, ale obiektywy mają skierowane w podłogę. Jeden Michał Rachoń telefonem to nadaje. Takie rzeczy były wówczas normą – przypomniał Jacek Kurski. Gość PR24 mówił także, że ostre sądy wypowiadane pod adresem mediów publicznych i osób w nich pracujących, to „nowomowa, która ma uzasadnić rozprawę z mediami publicznymi”.
https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2354356,Jacek-Kurski-jestesmy-telewizja-warunkujaca-pluralizm-w-Polsce

— 200 PANELISTÓW NA JESIENNYCH IGRZYSKACH WOLNOŚCI W ŁODZI – BŁAŻEJ LENKOWSKI W ŁÓDZKIEJ GW: “Impreza rośnie z roku na rok. W tym roku spodziewamy się prawie 200 panelistów, będą wyjątkowe koncerty, goście z zagranicy, wybitni przedstawiciele i przedstawicielki świata kultury, akademii, biznesu i polityki. Igrzyska stają się obowiązkowym punktem obecności dla każdego, kto interesuje się życiem publicznym, jest głodny nowych idei i ma serce po liberalnej stronie”.

— LESZEK JAŻDŻEWSKI O DZIURZE POKOLENIOWEJ W POLITYCE – MIMO, ŻE TO POŁOWA ELEKTORATU: “A jako obywatele mamy prawo mówić własnym głosem i szukać własnej politycznej tożsamości. To dotyczy zwłaszcza ludzi z naszego pokolenia, którzy są niedoreprezentowani w polityce. A jeśli w niej występują, to często pełnią w niej takie funkcje, że można im tylko współczuć. Bo ja nie widzę dzisiaj podmiotowości pokolenia wyżu demograficznego – pomimo faktu, że statystycznie rzecz biorąc ludzie w wieku 25-45 lat stanowią blisko połowę elektoratu”.
http://lodz.wyborcza.pl/lodz/7,44788,25051024,igrzyska-wolnosci-instytucje-rzadowe-pis-nas-omijaja-a-biznes.html

— NETFLIX ZAMIAST CHRYSTUSA A KOŚCIÓŁ WALCZY Z LGBT – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Na niedzielną mszę świętą chodzi nieco ponad jedna trzecia katolików, ale średnią zafałszowuje południowo-wschodnia część kraju. W Warszawie na przykład jest to ok. 20 proc. katolików. Coraz więcej jest osób starszych, bo z innych badań z kolei wynika, że młodych praktykujących katolików ubywa najszybciej. To zaś oznacza, że Kościół powinien zdać sobie sprawę, iż działa w zupełnie nowej rzeczywistości. Coraz więcej młodych ludzi będzie lepiej znało najnowsze seriale Netfliksa niż naukę Chrystusa. Znacznie większy wpływ na światopogląd, wizję dobrego życia, szczęśliwej rodziny itp. młodych Polaków będą mieli nie księża, lecz autorzy scenariuszy popularnych seriali. Może więc biskupi, zamiast skupiać się na walce z LGBT, zastanowią się, jak w ogóle młode pokolenie ponownie ewangelizować?”
https://www.rp.pl/Plus-Minus/308149926-Michal-Szuldrzynski-Netflix-czy-HBO-zyskuja-wplyw-na-Polakow-wiekszy-niz-Kosciol-katolicki.html

— FAKT PRZEPRASZA SZYDŁO NA 5. STRONIE, WPOLITYCE NAZYWA TO KPINĄ: https://wpolityce.pl/polityka/459649-kpina-fakt-przeprasza-premier-szydlo-na-piatej-stronie

— W SE FILM JAK DONALD TUSK BAWI SIĘ Z WNUKAMI: https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/donald-tusk-dorwal-pilke-tak-haratal-w-gale-z-wnuczkiem-aa-1gAn-6fNY-XsJ8.html

— SE O SYNU BEATY KEMPY NA LISTACH PIS: https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/syn-kolezanki-szydlo-na-listach-wyborczych-pis-ma-jeszcze-mleko-pod-wasem-zdjecia-aa-CMCy-T4L2-LujB.html

— SONDA NA WPOLITYCE: Czy Polska może zatrzymać globalną ofensywę ideologii LGBT, tak jak w 1920 roku zatrzymała bolszewizm?

— 300POLITYKA ZADZWONIŁA NA TELEFON INTERWENCYJNY JANA KANTHAKA KANDYDUJĄCEGO Z LISTY PIS W LUBLINIE – 00 81 464 32 42 – KANDYDAT ODPISAŁ PO KILKU MINUTACH NA NUMER WSKAZANY W NASZYM POŁĄCZENIU.

— URODZINY:Zofia Romaszewska, Jacek Żakowski, Jacek Wilk, NIEDZIELA: Zbigniew Ziobro.