— REKORDOWY KWARTAŁ PKO BP ZWIASTUJE DOBRE WYNIKI – tytuł w RZ.

— WYNIKI PKO POZYTYWNIE ZASKOCZYŁY ANALITYKÓW – 300GOSPODARKA.

— TO WYNIK M.IN. TRANSFORMACJI TECHNOLOGICZNEJ – ZBIGNIEW JAGIEŁŁO: “Polska gospodarka rozwija się w szybkim tempie, a wraz z nią rosną zyski PKO Banku Polskiego. W drugim kwartale grupa kapitałowa banku osiągnęła najwyższy w całej swojej historii wynik finansowy. Wyniósł on 1,22 mld zł, był o 30 proc. wyższy niż przed rokiem i ponownie zdecydowanie najlepszy w całym polskim sektorze bankowym. Tak dobry wynik to zasługa sprawnie prowadzonych działań biznesowych, które dodatkowo wspierane są efektami transformacji technologicznej, jaką przechodzi bank. Dzięki temu, wypracowany zysk jest nie tylko rekordowy, ale przede wszystkim jest on powtarzalny” – powiedział Zbigniew Jagiełło, prezes zarządu PKO Banku Polskiego”.  http://300gospodarka.pl/live/2019/08/13/zysk-pko-bp-wyzszy-od-prognoz/

— PREZYDENT KOMPLEMENTUJE MARIUSZA KAMIŃSKIEGO, CZARZASTY O PRZEŁAMANIU W PO NA TEMAT PAKTU SENACKIEGO – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/08/14/

— MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI O WILII I SŁOWACH KARCZEWSKIEGO O PRACY DLA IDEI – pisze w RZ: “Najdziwniejsze w tłumaczeniach Karczewskiego jest to, że on uważa, iż nic się nie stało. Nie widzi rozdźwięku między deklaracjami o pracy, pokorze i umiarze a czerpaniem całymi garściami z przywilejów, jakie daje władza. Że mieszkanie w luksusowym kompleksie rządowym chronionym przez 24 godziny na dobę przez funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa, przepięknie położonym między Belwederem, Łazienkami i ambasadą Federacji Rosyjskiej w żaden sposób nie kłóci się z jego wcześniejszymi słowami skierowanymi do młodych lekarzy, że nie można pracować wyłącznie dla pieniędzy – ale też dla idei”.

— PIS PADA OFIARĄ WŁASNEGO POPULIZMU – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Skoro krytykowała wydawanie przez polityków PO państwowych pieniędzy na kolacje w dobrych restauracjach, nie może twierdzić, że nie ma problemu z tym, iż Senat płaci za wynajem okazałej willi Karczewskiego. PiS obficie odwoływał się do populizmu, krytykując swoich poprzedników, dziś sam tego populizmu pada ofiarą”.
https://archiwum.rp.pl/artykul/1409746-Karczewski:-kolejna-ofiara-populizmu-PiS.html

— PRAWICA ODNALAZŁA DUCHOWEGO PRZYWÓDCĘ W ABP. JĘDRASZEWSKIM ALE CZY TAKIE JEST ZADANIE BISKUPA – TOMASZ KRZYŻAK W RZ: “Prawica odnalazła duchowego przywódcę w abp. Jędraszewskim. Trudno powiedzieć, czy rola, w jakiej obsadzono abp. Jędraszewskiego, podoba się jemu samemu. Można jednak uznać, że milcząc i nie odcinając się od tego typu działań, zdaje się je legitymizować. Jakby nie dostrzegał, że zamiast być narzędziem pokoju, które – jak modlił się św. Franciszek – sieje miłość tam, gdzie „panuje nienawiść”, stał się narzędziem, za pomocą którego usiłuje się siać podział i nienawiść. A przecież z nauczaniem Kościoła niewiele ma to wspólnego i nie takie są rola i zadanie biskupa”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/308139908-Krzyzak-Hierarcha-narzedziem-politycznym.html

— KOŚCIÓŁ PRACUJE NA WYGRANĄ PIS -JACEK GĄDEK W GAZETA.PL
: „PiS do czasu wyborów postara się scementować opozycję z – kreowaną na szatańską – „ideologią LGBT”. A tuż przed nimi duchowni będą tradycyjnie apelować o głosowanie zgodne z „właściwie ukształtowanym sumieniem”. Tak Kościół w Polsce, a dziś ton nadaje mu abp Marek Jędraszewski, pracuje na kolejną okazałą wygraną PiS.

— NIE JEST NIEZŁOMNY, JEGO WIARYGODNOŚĆ TO ZŁOM – GĄDEK O JĘDARASZEWSKIM W SPRAWIE PAETZA I MAJTEK ROMA-AMOR: “Czy jednak jest „niezłomny”? Gdy w Poznaniu metropolita abp Juliusz Paetz (dziś senior żyjący w luksusie) molestował młodych kleryków, obłapiał młodzieńców i wręczał majtki z napisem „Roma”, pytając, czy umieją czytać od tyłu, to jego bardzo bliskim współpracownikiem był nie kto inny, ale właśnie bp pomocniczy Marek Jędraszewski. Afera tliła się przez dekady, ale wybuchła publicznie w 2002 r. Poniżej znajdują się wszystkie dowody niezłomności Jędraszewskiego, gdy trzeba było stanąć w obronie krzywdzonych chłopaków. Koniec. Arcybiskup nie jest niezłomny. Jego wiarygodność to złom”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25082772,kosciol-w-polsce-pracuje-na-kolejna-okazala-wygrana-pis-analiza.html

— WOJNA KULTUROWA NIE MA ZNACZENIA – STEFAN SĘKOWSKI W NOWEJ KONFEDERACJI: “Co rusz epatowani jesteśmy gorącymi sporami a to o LGBT, a to o aborcję. To tematy zastępcze – nie dlatego, że nieważne, ale dlatego, że od 2005 roku w tych kwestiach nic się nie zmienia. I ma się nie zmienić. Powodem jest to, że liderzy tych ugrupowań, które mają realne szanse na rządzenie w przewidywalnej przyszłości (lub na bycie główną siłą opozycyjną) tak naprawdę nie są zmianami w tym zakresie zainteresowani. Trwa wieczne bicie piany wokół aborcji czy związków partnerskich, jednak od 1997 roku, kiedy to Trybunał Konstytucyjny uznał aborcję z przyczyn społecznych za niezgodną z ustawą zasadniczą, w tego typu kwestiach nic się nie zmienia. I się nie zmieni, ponieważ odnośnie tych wszystkich kwestii istnieje niepisany konsensus”.

— PIS NIE JEST PARTIĄ KONSERWATYWNEJ REWOLUCJI A PO ZAPATERYZMU – DALEJ SĘKOWSKI W NOWEJ KONFEDERACJI: “Wierchuszka PiS – nieistotne, czy z przekonania, czy świadoma, że zaostrzenie ustawy aborcyjnej popiera raptem kilkanaście procent Polaków – nie chce konserwatywnej rewolucji. Podobnie PO nie jest partią zapateryzmu. Co więcej, im dalej od dużych miast (zwłaszcza Warszawy), tym bardziej jest w praktyce konserwatywna. I znów: nie wiadomo, czy z przekonania, czy z obawy przed Kościołem bądź własnymi wyborcami, faktem jest jednak, że to prominentny członek Platformy Krzysztof Żuk zakazał (ostatecznie nieskutecznie, ale to nieistotne) Marszu Równości w Lublinie, podobnie jak związany niegdyś z PO Bogdan Wenta w Kielcach czy obecnie związany z KO Tadeusz Ferenc w Rzeszowie”.

— KULTURÓWKA JEST TEMATEM ZASTĘPCZYM – KONKLUZJA SĘKOWSKIEGO: 
“Tematyka obyczajowa jest więc tematem zastępczym. Nie dlatego, że jest nieważna, ale dlatego, że i tak poszczególne postulaty nie mają szansy na realizację. Udział w tych sporach, zwłaszcza gdy popiera się jedno z dużych ugrupowań, jest działaniem jałowym, ponieważ i tak z tego nic nie wynika. I, prawdopodobnie, w przewidywalnym czasie nie wyniknie”.
https://nowakonfederacja.pl/wojna-kulturowa-nie-ma-znaczenia/?success

— TO SKALA ZMARNOWANYCH GŁOSÓW BĘDZIE KLUCZOWA – MARCIN FIJOŁEK: “Deklaracje to zatem tylko jeden poziom tej kampanii, niemniej jednak to w bataliach Platformy z Lewicą i PiS z PSL-K‘15 tkwić będą decydują szczegóły przy tworzeniu układanki po październikowych wyborach. Jeszcze inna rzecz, że największym dziś rywalom (w obu przypadkach) najłatwiej będzie o koalicję i sojusze po wyborach, ale to dość oczywisty paradoks naszej polityki. Skala „zmarnowanych” głosów (na ruchy i ugrupowania, które nie dostaną się do Sejmu) plus przepływy na linii PO-Lewica i PiS-Koalicja Polska mogą okazać się kluczowymi czynnikami, które dzisiejszego stolika politycznego zapewne nie wywrócą, ale skorygować układ sił przy tym stole już mogą”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/459085-glowna-os-sporu-tej-kampanii-jest-inna-niz-moze-sie-wydawac

— OD WYBORÓW DO PE FUNKCJONUJEMY W RZECZYWISTOŚCI, GDZIE NOTOWANIA PIS-U PO RAZ PIERWSZY W SPOSÓB WIARYGODNY I TRWAŁY ZACZYNAJĄ SIĘ OD “4”– prof. Rafał Chwedoruk we wiadomo.co.

— CO BY BYŁO, GDYBY OPOZYCJA ZAMIAST WCHODZIĆ W BIPOLARNĄ NARRACJĘ SKUPIŁA SIĘ NA ROLI OPOZYCJI BARDZIEJ W TYPIE ANGLOSASKIM, W PRZECIWIEŃSTWIE DO MODELU TZW. OPOZYCJI ŁACIŃSKIEJ – DALEJ CHWEDORUK: “To opozycja, która nie odrzucałaby strukturalnie rządów drugiej strony, tylko pragmatycznie recenzowałaby dysfunkcjonalności władzy. Ze względu na historycznie zdeterminowane problemy PiS-u czy w ogóle prawicy po roku 1989 z kadrami na niższych i średnich szczeblach mogłoby to przynosić dużo lepszy efekt. PiS pewnie i tak byłby liderem sondaży, ale jak sądzę, skala przewagi byłaby mniejsza i partia Kaczyńskiego pewnie zaliczyłaby więcej taktycznych porażek. Doprowadzenie do tak skrajnych polaryzacji w sytuacji skutecznego realizowania reform popularnych społecznie musiało dać efekt w postaci zdecydowanej przewagi sondażowej PiS-u”.
https://wiadomo.co/prof-rafal-chwedoruk-dla-pis-u-realizuje-sie-scenariusz-wymarzony/

— PIS ROZWAŻA EMERYTURĘ OBYWATELSKĄ – LESZEK KOSTRZEWSKI W GW: “Już ponad 250 tys. Polaków dostaje z ZUS od kilku groszy do kilkuset złotych emerytury. PiS boi się, że ta rosnąca grupa biedaemerytów w końcu zwróci się przeciwko niemu. Dlatego rozważa wprowadzenie emerytury obywatelskiej”.

— MORAWIECKI ZWOLENNIKIEM EMERYTURY OBYWATELSKIEJ – ZDANIEM KOSTRZEWSKIEGO: “Według naszych informacji po wyborach parlamentarnych ma nastąpić w rządzie „analiza obecnego systemu emerytalnego i możliwości jego reformy”. – Przybywa ludzi z głodowymi emeryturami i chcemy znaleźć rozwiązanie, które pozwoli to negatywne zjawisko zatrzymać – mówi nam osoba związana z rządem. Według niej największe poparcie w rządzie ma emerytura obywatelska. Zwolennikiem takiego pomysłu jest premier Mateusz Morawiecki. „Można sobie wyobrazić, że za 5, 10, 15 lat zdecydujemy się na system obywatelski z zachowaniem komponentu solidarnościowego” – mówił już dwa lata temu”.
http://wyborcza.biz/biznes/7,147880,25081916,w-pis-wraca-pomysl-rownej-dla-wszystkich-np-po-1100-zl-emerytury.html

— GW O KLĘSCE LOT-U NA WĘGRZECH – SAMOLOTY LATAJĄ PUSTE: “Sierpień 2019. Dwa lata po szumnym ogłoszeniu, nieco ponad rok od startu połączeń, LOT rezygnuje nagle z lotów Budapeszt – Chicago i mocno ogranicza częstotliwość do Nowego Jorku. Powód? Samoloty latają w połowie puste, w najgorszych miesiącach wypełnienie pokładu sięga ledwie… 24 proc. A co za tym idzie, ekspansja nad Dunajem zamiast nakręcać zyski, przynosi straty”.
http://wyborcza.pl/7,155287,25081560,kleska-lot-na-wegrzech.html

— JEŚLI ŚWIĘTUJEMY BRYGADĘ ŚWIĘTOKRZYSKĄ TO PO CO 1 WRZEŚNIA? – KONSTANTY GEBERT W OKU: “Jeśli Brygada Świętokrzyska miała rację, to współpraca z Niemcami nie była kolaboracją, lecz zręczną taktyką, służącą interesom Polski. Winne kolaboracji były natomiast wszystkie inne polskie siły i te sprzymierzone z Zachodem, i te z Sowietami, bo toczyły walkę nie z tym okupantem, co trzeba”.
https://oko.press/jesli-uczcilismy-brygade-to-1-wrzesnia-jest-rocznica-tragicznej-pomylki-trzeba-bylo-isc-z-hitlerem-na-rosje/

— URODZINY: Jerzy Klechta kończy 80, Marek Matuszewski 60, JUTRO Danuta Kuroń kończy 70.