— MARCIN ŚWIĘCICKI O UCHODŹCACH, KTÓRZY MIESZKAJĄ W JEGO DOMU – na pytanie Elizy Olczyk w RZ: “Mieszkają, już drugi rok, młode małżeństwo, ostatnio urodziło im się dziecko. Śmiejemy się z żoną, że mamy dodatkową wnuczkę. To są bardzo sympatyczni, dyskretni, nieroszczeniowi ludzie. Dostali pozwolenie na pracę i pobyt, więc mogą ubiegać się o mieszkanie komunalne i pewnie to zrobią. Na razie nie ma problemu. Mamy duży dom, w którym kiedyś mieszkali moi teściowie i my z czwórką dzieci, a teraz jesteśmy tylko ja z żoną, więc miejsca jest dosyć. Oni nie są pierwszymi gośćmi, którzy u nas mieszkają”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/308089934-Marcin-Swiecicki-Dobrze-ze-tam-stali-Jaruzelski-i-Kiszczak.html

— ZDROJEWSKI CZEKA AŻ SCHETYNA WRÓCI Z URLOPU, PSL TRZYMA DLA NIEGO MIEJSCE: “Były minister kultury i europoseł czeka na ostateczną ofertę ze strony szefa Platformy Obywatelskiej. Ten najpierw musi jednak wrócić z urlopu. Jak na razie były prezydent Wrocławia czeka na spotkanie z nim, remontując dom. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy, do rozmowy w cztery oczy ma dojść, zaraz po powrocie szefa PO z urlopu, być może jeszcze w ten weekend. Bogdan Zdrojewski może dostać miejsce Ewy Wolak. Barbarze Zdrojewskiej zaś może przypaść start z tzw. podwrocławskiego obwarzanka, zamiast rekomendowanego Marka Skorupy. Do startu z list Koalicji Polskiej kusił go i cały czas kusi Władysław Kosiniak-Kamysz, szef PSL. – Nasze listy są dla nich cały czas otwarte, poprzemy ich nawet, jak wystartują we Wrocławiu, jako niezależni – słyszę od polityków Koalicji Polskiej”.
https://polskatimes.pl/bogdan-zdrojewski-tuz-przed-decydujaca-rozmowa-z-grzegorzem-schetyna-ale-psl-trzyma-dla-bylego-prezydenta-wroclawia-miejsce-na/ar/c1-14339441

— NOTOWANIA PIS NIE DRGNĘŁY – SONDAŻ DLA SE: PIS 43, KO 28, LEWICA 12, PSL 5, KUKIZ 5, KONFEDERACJA 4, SAMORZĄDOWCY 2: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25075030,nowy-sondaz-dla-super-expressu-afera-samolotowa-nie-ma-wplywu.html

— PIS STABILNIE TAKŻE W SONDAŻU DO RZECZY: “W tej wersji PiS (Zjednoczona Prawica) ma 45,9 proc., Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Zieloni) – 30,2 proc., Lewica (SLD, Wiosna, Razem) – 10,1 proc., PSL – 5,3 proc., Konfederacja (Korwin, Ruch Narodowy) – 4,1 proc. i Bezpartyjni Samorządowcy – 3,3 proc. Na inne ugrupowania wskazało 1 proc. badanych”.
https://www.dorzeczy.pl/kraj/110599/sondaz-dla-dorzeczypl-duza-przewaga-pis-lewica-trzecia-sila.html

— O NIE-NAPRAWIE RZECZYPOSPOLITEJ – PIOTR ZAREMBA W RZ: “Sukcesy w kilku obszarach to za mało. PiS nie okazał się partią zdolną załatwić nam państwo przyjaźniejsze, wygodniejsze i racjonalniej urządzone”.

— LUDZIE WEŹCIE PIENIĄDZE I SIĘ ODCZEPCIE – ZAREMBA O OPISIE ZACHOWANIA PIS: “Ludzie, weźcie od nas pieniądze i się odczepcie – tak niedawno streścił pewien uczestnik internetowych debat podejście rządzącego PiS do państwa i jego obywateli. Jego zdaniem przez cztery lata panująca partia nie zmieniła w Polsce prawie niczego. To paradoksalne podsumowanie rządów ugrupowania przedstawianego jako rzecznik silnej, sprawczej państwowej machiny, jeśli nie aspirant do dyktatury”.

— MINISTER ZDROWIA KURATOREM MASY UPADŁOŚCIOWEJ – DALEJ ZAREMBA: “Pamiętam swoje przygnębienie, kiedy doszło do zapaści systemu, po tym gdy NFZ w czasach Tuska nie mógł się dogadać z lekarzami w sprawie kontraktów. W studiu telewizyjnym skarżą się chorzy na raka, że przerwano im kuracje. Ówczesna minister zdrowia Ewa Kopacz mówi im w twarz, że nic takiego się nie stało. Podobnego wrażenia doznałem teraz, kiedy minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewnił przed kamerami, że nie ma kłopotów z nabyciem pewnych leków. Zderzono jego deklaracje z relacjami pacjentów. Możliwe, że za kryzys lekowy odpowiadają zaszłości wielu lat, ale minister nie potrafi tego nawet Polakom objaśnić. Sprowadzono go w dużej mierze do kuratora masy upadłościowej. Pokazuje się go rzadko. Nie ma przecież dobrych wieści. Potężne wydatki wyborcze związane z „piątką Kaczyńskiego” pogrzebały nadzieję, że coś się w tej mierze zmieni. Uznano, że ani lekarze, ani nawet pacjenci z rodzinami nie są wystarczająco groźnym lobby”.

— WYSTARCZYĆ MA NAM POCZUCIE, ŻE U WŁADZY SĄ LEPSI LUDZIE – KONKLUZJA ZAREMBY: “Niezależnie od swoich zabiegów, aby pomagać sobie łokciami w utrzymaniu i umacnianiu swojej władzy, co bywa stosunkowo proste, PiS pozostaje partią transferów socjalnych, nie zawsze najcelniej skierowanych, ale jakoś odnoszących się do nierówności w dochodach. Oraz partią załatwienia pewnych postulatów tożsamościowych. Najczęściej reaktywnych, jak wojna z ideologią LGBT. Kompletnie za to nie umie skorzystać z instytucji i środków publicznych dla bardziej długofalowej i bardziej pozytywistycznej przebudowy społeczeństwa, choć czasem jego liderzy o tym mówią. Dobrym przykładem jest krzyżyk, jaki postawili na szkole. Tym bardziej nie jest partią potrafiącą nam załatwić państwo niekoniecznie tańsze, ale przyjaźniejsze, wygodniejsze i racjonalnej urządzone. Wystarczyć ma nam poczucie, że u władzy są lepsi ludzie. Łącznie z marszałkiem Kuchcińskim latającym samolotem rządowym na narty”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/308089907-PiS-nie-dal-rady-czyli-o-nie-naprawie-Rzeczypospolitej.html

— TUSK NIE KŁAMAŁ I SIĘ POPRAWIŁ – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Tak, Tusk też latał rządowym samolotem do domu. Ale nie kłamał, poprawił się i pilnował swoich ministrów”.

— WIELOWIEYSKA O ABSURDZIE NISKICH ZAROBKÓW PREMIERA: “Układ, w którym najbardziej obciążona osoba w państwie, czyli szef rządu, zarabia ok. 14 tys. zł, a znajoma Glapińskiego ponad 60 tys. zł, jest koszmarnym absurdem. Zresztą także wcześniej przepaść między zarobkami w banku centralnym a administracją rządową była absurdem, który teraz został zmultiplikowany”.

— PIS POCZUŁ SIĘ CAŁKOWICIE BEZKARNY – DALEJ WIELOWIEYSKA: “Politycy PiS poczuli, że są całkowicie bezkarni. Po zwycięskich wyborach europejskich uznali, że takie nadużycia im nie szkodzą. Są bezkarni nie tylko dlatego, że wyborcy im wybaczają. Również dlatego, że prokuratura zajmie się tylko tymi sprawami, które wskaże Jarosław Kaczyński. PiS nie zapłacił spadkiem poparcia za aferę dwóch wież, za aferę KNF czy aferę PCK dlatego, że obywatele wzruszyli ramionami. Nie zapłacił spadkiem poparcia, bo wielu Polaków o nich się nie dowiedziało lub tylko przemknęły przez ich pole widzenia i zginęły w powodzi kolejnych jednodniowych sensacji. A to dlatego, że zostały umiejętnie zamiecione pod dywan. PiS nie wykorzystał naszej obojętności, tylko możliwości, jakie daje władza. Nie zajęli się nimi prokuratorzy. Blokuje się – czego nie robili poprzednicy mimo świadomości, jakie może im wyrządzić szkody ich widowiskowy charakter – powoływanie komisji śledczych”.

— POLAKOM TO NIE PRZESZKADZA – DALEJ WIELOWIEYSKA: “Nagrody dla ministrów, pensje w NBP, loty Kuchcińskiego pokazują jasno: w Polsce można wyłudzić publiczne pieniądze, a potem jeszcze okłamywać Polaków bez żadnych hamulców. Ale można to robić również dlatego, że sami Polacy nie palą się do tego, aby polityków za to karać. A może wreszcie coś się zmieni? Kuchciński wystartuje w wyborach parlamentarnych. Sprawdzian przejdziemy już wkrótce.”

— WIELOWIEYSKA O ŹRÓDŁACH KOMBINATORSTWA POLAKÓW CYTUJE PROFESORA Z OXFORDU: “Miał na myśli kombinatorstwo nie tylko w wymiarze negatywnym, bo w ciężkich czasach pozwalało przetrwać, a rozkwitło w PRL, kiedy w Polakach utrwaliło się przekonanie, że nie ma czegoś takiego jak nasze wspólne państwo i nasz interes publiczny”.
http://wyborcza.pl/7,75968,25073721,kuchcinski-jest-taki-sam-jak-my-czyli-polskie-kombinatorstwo.html

— ALEXIS ZA KUCHCIŃSKIEGO– jedynka SE.

— MARSZAŁEK Z JAWORA – jedynka Gazety Wrocławskiej.

— MIĘSOŻERNA BAKTERIA ATAKUJE LUDZI W BAŁTYKU – jedynka Faktu, ale nie chodzi o nikogo z PiS.

— WITEK TO POMYSŁ NA WYJŚCIE Z KRYZYSU – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “W dodatku pierwsze wystąpienie, jakie wygłosiła zaadresowała do opozycji, zapowiadając zerwanie z kapralską metodą zarządzania pracami Sejmu i obiecując równe i partnerskie traktowanie opozycji. PiS nie mógł wybrać lepszej osoby, by próbować załagodzić starty związane z aferą Kuchcińskiego. I nie chodzi tylko o kwestię lotów, ale w ogóle o próbę posprzątania Bizancjum, które po sobie zostawił – zagrodzenia większości terenu, zamykania korytarzy i tych wszystkich dworskich zachowań, do jakich zmuszeni byli funkcjonariusze Straży Marszałkowskiej. Kuchciński był tak fatalnym marszałkiem, że kilka koncyliacyjnych gestów Witek może sprawić, że małym kosztem może zostać uznana za całkiem niezłego przewodniczącego parlamentu”.
https://www.rp.pl/Komentarze/190819985-Szuldrzynski-Marszalek-Witek-czyli-pomysl-PiS-na-wyjscie-z-kryzysu.html

— MICHAŁ SUTOWSKI O SZKODLIWYCH PROPOZYCJACH PSL I KUKIZA – pisze w Krytyce: “PSL i Kukiz’15 stworzyły Koalicję Polską i ogłosiły wspólny start w wyborach parlamentarnych, a ich liderzy podpisali porozumienie programowe, obejmujące pakiety: gospodarczy, antykorupcyjny i obywatelski. Jednak pomysły, które można tam znaleźć, czyli dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców, powszechne wybory prokuratora generalnego i Rzecznika Praw Obywatelskich, wiążące referenda ogólnokrajowe z obniżoną frekwencją to propozycje szkodliwe – nawet jeśli Koalicja Polska nigdy nie wcieli ich w życie”.

— WYGRAŁBY BODNAR CZY ZIOBRO? – DALEJ SUTOWSKI: “Weźmy wybór Prokuratora Generalnego i KRS przez obywateli. Każdy, kto widział okładki tabloidów w czasie głośnych procesów, rozumie, że to wymarzona okazja do festiwalu prawno-karnej demagogii. Jakie szanse mieliby zwolennicy polityki resocjalizacji, bezwzględnego prawa do obrony, zasady domniemania niewinności czy choćby przyzwoitych warunków odbywania kary, rozumiejący społeczne uwarunkowania przestępczości w plebiscycie przeciw rzecznikom izolowania ludzi choćby potencjalnie niebezpiecznych, samofinansowania więzień i kary śmierci? Wygra Adam Bodnar czy Zbigniew Ziobro? A jeśli nawet sam pomysł ustrojowy nie zostanie wprowadzony – jak bardzo postulat bezpośredniej odpowiedzialności prokuratury przed opinią publiczną wpłynie na politykę karną i jej miejsce na agendzie wyborczej?”
https://krytykapolityczna.pl/kraj/psl-kukiz-razem-wybory-zus/

— ETAPOWE ZWYCIĘSTWO W WYŚCIGU ALE CZY TO WYSTARCZY? – AGATON KOZIŃSKI: “Dymisja Marka Kuchcińskiego to dla opozycji niczym etapowe zwycięstwo w wyścigu. Ale strata do lidera kwalifikacji generalnej cały czas duża. Do jej odrobienia potrzeba czegoś więcej. Ale najskuteczniej PiS broni brak pozytywnej agendy ze strony opozycji. Cały czas nie umiała ona narysować własnego atrakcyjnego programu. Bez tego dziś w Polsce wyborów wygrać się nie da. Samo „Kuchciński Travel”, czy podobne afery, opozycji zwycięstwa nie da”.
https://opinie.wp.pl/kozinski-kuchcinski-nadwerezyl-wiarygodnosc-pis-opozycja-zdola-to-wykorzystac-opinia-6411738305656961a

— PAWŁOWICZ W TRAMWAJU: https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/sukces-super-expressu-pawlowicz-z-taksowek-przesiadla-sie-do-tramwaju-aa-s9qB-pXLj-awo1.html

— SKONTAKTOWAŁA SIĘ ZE STANEM GRY NATALIA DE BARBARO, ŻEBY ZAPRZECZYĆ INFORMACJI PAP, CYTOWANEJ PRZEZ NAS, ŻE DORADZA PSL. Za podanie dalej niesprawdzonej informacji PAP przepraszamy.

— URODZINY: Władysław Kosiniak-Kamysz, Jan Cienski, NIEDZIELA: Bartosz Kownacki, Mateusz Szczurek, Łukasz Kamiński, Andrzej Biernat, Monika Jaruzelska.

— MONIKA JARUZELSKA JEDNAK NIE BĘDZIE KANDYDOWAĆhttp://300polityka.pl/news/2019/08/10/nieoficjalnie-zarzad-krajowy-sld-zatwierdzil-czolowki-list-kandydatura-jaruzelskiej-nie-zostala-zgloszona/