— ZWIASTUN FILMU VEGI – SZYDŁO KARMI KURY: https://www.youtube.com/watch?v=jTZgRj1D0_4

— O 15 WYBÓR MARSZAŁKA, PRAWDOPODOBNIE ZOSTANIE WYBRANA ELŻBIETA WITEK A W MSWIA ZASTĄPI JĄ MARIUSZ KAMIŃSKI: http://300polityka.pl/live/2019/08/09

— PIS NIE JEST W STU PROCENTACH PEWNE SWEGO ZWYCIĘSTWA – PIOTR ZAREMBA: “Długa zwłoka PiS z reakcją na tak zwaną aferę Kuchcińskiego, a potem za pięć dwunasta przecięcie kryzysu dymisją marszałka Sejmu, w obecności samego prezesa Jarosława Kaczyńskiego, świadczy o jednym: PiS wcale nie jest w stu procentach pewne swojego zwycięstwa. Gdyby mógł, Kaczyński zatrzymałby marszałka. Jeszcze podczas konferencji prasowej polemizował z jego krytykami. Uznał jednak, że zatrzymać lawiny nie może. Decyzję podjęto na nadzwyczajnym posiedzeniu kierownictwa poprzedniego dnia. Jeszcze we wtorek zdezorientowani politycy PiS po przeprosinach Kuchcińskiego bronili go i bagatelizowali sprawę”.

— BRUDZIŃSKI MA LEPSZE ROZEZNANIE NASTROJÓW – DALEJ ZAREMBA: “Owszem, niektórzy bywają odrobinę bardziej samodzielni. Po raz pierwszy partia zaczęła reagować czymś innym niż nabieraniem wody w usta w poprzedni weekend. Wtedy z jego własnego obozu padły wezwania Kuchcińskiego do przeprosin. Stało się to wyraźnie z inicjatywy Joachima Brudzińskiego, który odpowiada za kampanię i ma lepsze rozeznanie co do społecznych nastrojów niż większość jego kolegów. Ale potem nastąpił kolejny regres. Znowu próbowano zgadywać, co myśli prezes”.

— MŚCI SIĘ BŁĄD NIEOMYLNOŚCI – DALEJ ZAREMBA: “Tak naprawdę zaś to powinna być dyskusja nie tylko o samolotach. Także o tym, czy przekonany o swojej nieomylności, Kaczyński nie postawił na osoby nie dorastające do swoich funkcji. Jeszcze niedawno pisowcy byli przekonani, że to nie ma znaczenia. Nawet jeśli ich lider postawi na konia w kluczowym miejscu państwa, nic nie straci, bo partia prowadzi słuszną politykę. Błąd, który teraz się mści”.
https://polskatimes.pl/piotr-zaremba-lekcja-dla-pis-z-historii-upadku-kuchcinskiego/ar/c1-14338071/2

— DLACZEGO NIE JESTEŚCIE NORMALNĄ PRAWICĄ TYLKO ZACHOWUJECIE SIĘ JAK GANG OSZOŁOMÓW – ZIEMOWIT SZCZEREK W KRYTYCE: “Naprawdę nie rozumiem, dlaczego nie chcecie być normalną europejską prawicą, z która można się nie zgadzać, ale z którą konkuruje się w ramach pluralistycznej demokracji? Dlaczego musicie zamiast tego zachowywać się jak gang oszołomów, którzy zdobyli miasto i teraz chcą je podpalić, rozkraść, pomordować wrogów i pogwałcić ich kobiety? I jeszcze mówicie, że to wszystko dla dobra „suwerena”? Czy ta druga połowa społeczeństwa, którą nazywacie gorszym sortem, elementem animalnym itd., która wam się sprzeciwia, wam i waszemu ciosaniu rzeczywistości siekierą, to nie jest suweren? Jeśli chcecie utrzymać się przy władzy, to nie popełniajcie największego błędu liberałów. Uprawiajcie samokrytykę. Samokrytyka was wyzwoli. Ja krytykuję liberalizm wtedy, kiedy jest bezduszny. Krytykuję lewicę, gdy przejawia stadność i brak szacunku dla indywidualizmu. Krytykuję i was, gdy robicie jedno i drugie na raz. Jest demokracja i to wy rządzicie. Ścierpcie, jak pisał Michał Roemer do Piłsudskiego. Jeśli utrzymujecie, że jesteście chadecją, to zachowujecie się jak chadecja”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/szczerek-za-co-jestem-wdzieczny-pis-owi/

— PIS PADŁ OFIARĄ WŁASNEGO MORALIZATORSTWA – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “PiS wpadł w najgorszą z możliwych pułapek – własnego moralizatorstwa. Nieustannie słyszymy z ust polityków partii rządzącej, przede wszystkim od samego Jarosława Kaczyńskiego, że PiS jest obrońcą chrześcijaństwa i tradycyjnych wartości, które są w Polsce atakowane. Ale to właśnie PiS, a szczególnie Kuchciński, okazał się tym, który sprzeniewierzył się takim zasadom, jak prawdomówność, skromność czy zwykła przyzwoitość. Ubieranie się w szaty obrońców moralności w takiej sytuacji trąci niebywałą wprost hipokryzją”.
https://www.rp.pl/Komentarze/190809455-Szuldrzynski-o-dymisji-Kuchcinskiego-PiS-padl-ofiara-wlasnego-moralizatorstwa.html

— TO NIE OŚMIORNICZKI, TYLKO OŚMIORNICA – PAWEŁ WROŃSKI W GW: “Jest jeszcze inna ważna sprawa. Koszty lotów HEAD uruchamiających połowę służb państwa mają się tak do wytykanych poprzednikom przez PiS ośmiorniczek jak te ośmiorniczki na talerzu w Amber Roomie do 18-metrowej kałamarnicy olbrzymiej. To, czy doszło do gigantycznego marnowania publicznych pieniędzy, powinna wyjaśnić prokuratura, a marszałek Kuchciński oraz osoby, które korzystały z nieuzasadnionych przywilejów, powinny ponieść konsekwencje przynajmniej finansowe”.
http://wyborcza.pl/7,75398,25069509,kuchcinski-odchodzi-ale-to-nie-konczy-sprawy-bo-to-nie-osmiorniczki.html

— PIS DRUGI RAZ POWTARZA NIESZCZERY MANEWR – AGNIESZKA KUBLIK: “Wprawdzie wiosną 2018 r. notowania PiS udało się Kaczyńskiemu uratować, ale sam udowodnił, że obiecana skromność władzy to był pic na wodę, tylko pod publiczkę. A publiczka nie lubi, jak się ją robi w bambuko. Nawet ta z żelaznego elektoratu prezesa. Manewr z 2018 r. może się teraz nie powieść, bo dziś już wiadomo, że nie był szczery. A nieszczerość przed wyborami to kosztowny błąd. Może wart kilka procent wyborczych głosów?”
http://wyborcza.pl/7,75398,25071256,pis-drugi-raz-wszedl-do-tej-samej-rzeki-jak-wiadomo-lepiej.html

— WYCISKAJĄ KRAJ JAK CYTRYNĘ – MONIKA OLEJNIK W GW: “Mówił kiedyś: musimy być skromni. I tak oto wygląda skromność. Bizancjum, Bizancjum, Bizancjum. Wyciskają kraj jak cytrynę i udają, że to nie oni, tylko wyciskarka, czyli Donald Tusk. Pan marszałek rżnie głupa. Opowiada, że nie złamał prawa ani obyczaju. Nie dość, że sam kłamie, to jeszcze wmieszał w to Centrum Informacyjne Sejmu, które najpierw kryło jego podróże, a potem mamiło opinię publiczną. Albo robili to, żeby się przypodobać, albo druga osoba w państwie kazała im ukrywać prawdę”.
http://wyborcza.pl/7,75968,25067903,czy-dymisje-w-polsce-sa-mozliwe.html

— KACZYŃSKI UZNAŁ, ŻE KUCHCIŃSKI NIE POWIEDZIAŁ MU CAŁEJ PRAWDY – ANDRZEJ STANKIEWICZ: https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/kulisy-dymisji-marka-kuchcinskiego-kaczynski-poczul-sie-oszukany/1773vzn

— DYMISJA SPÓŹNIONA ALE POZWALA NA SPRAWNIEJSZE ZARZĄDZENIE KRYZYSEM – JAKUB BODZIONY W KL: “Niewątpliwie jednak dymisja, chociaż spóźniona, pozwala władzy na sprawniejsze zarządzanie kryzysem. Dla opozycji kluczowym pytaniem pozostaje to, czy uda się jej na tej aferze zbudować szerszą polityczną opowieść. I czy będzie potrafiła przekonać wyborców, że za jej rządów podobnych patologii nie będzie”.

— WYRAFINOWANA ZEMSTA NITRASA – DALEJ BODZIONY: “W przeciwnym razie cała sprawa #KuchcińskiTravel pozostanie tylko wyrafinowaną osobistą zemstą posła Sławomira Nitrasa za rozliczne kary finansowe, które wymierzał mu odchodzący marszałek. Zemstą tym słodszą, że dokonaną niemal dokładnie w 69. urodziny Marka Kuchcińskiego”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/08/09/kuchcinski-dymisja-podroze-komentarz-bodziony/

— OPOZYCJA DOSTAŁA CENNY PREZENT NA PROGU KAMPANII – JAKUB MAJMUREK: “Na ile to wszystko przełoży się na wyniki wyborów? Dziś trudno powiedzieć. Cała afera może równie dobrze rozejść się po kościach, jak i okazać się dla PiS bardzo bolesna. Uderza bowiem w kluczowy dla sukcesu PiS wizerunek skromnej partii, rozumiejącej życie zwykłych Polaków i Polek. Oczywiście twardy elektorat PiS się od nich nie odwróci, socjalny pewnie nie przejdzie z tego powodu do KO – ale może zostać w domu. Za to sprawa Kuchcińskiego to kolejny czynnik, jaki będzie mobilizował do urn elektorat PiS niechętny. Z pewnością na początku kampanii wyborczej opozycja dostała cenny dla siebie prezent”.
https://opinie.wp.pl/majmurek-kuchcinski-twardo-wyladowal-pociagnie-za-soba-w-dol-partie-opinia-6411336291330177a

— UKRYWANIE PRAWDY ZAWSZE KOŃCZY SIĘ PRZECIEKAMI – PIOTR TRUDNOWSKI W KLUBIE JAGIELLOŃSKIM: “Oby sytuacja była przestrogą dla tej i kolejnych ekip rządzących, że próby ukrywania przed obywatelami i mediami niewygodnej prawdy wcześniej czy później skończą się przeciekami, które prowadzić będą raczej do eskalacji problemu, a nie sukcesu „gry na przeczekanie”.

— SZKODA, ŻE PIS NIE ZERWIE ZE STANDARDAMI DZIADOWSKIEGO PAŃSTWA – DALEJ TRUDNOWSKI: “Szkoda, że Prawu i Sprawiedliwości brakuje odwagi, by korzystając z niemal bezprecedensowego poparcia społecznego zerwać ze standardami godnymi państwa dziadowskiego, a nie „wstającego z kolan”. Podobnie jak w reakcji na niesławne nagrody należało podnieść podstawę jawnego i stałego wynagrodzenia polityków, tak dziś należałoby uelastycznić procedurę HEAD tak, by politycy mogli zabierać ze sobą pasażerów, ale na przejrzystych zasadach, z gwarancją pełnej jawności i bez nadużywania pilnych czy nieuzasadnionych lotów. Dzisiejsza konferencja zapowiada działania o odwrotnym wektorze”.
https://klubjagiellonski.pl/2019/08/08/dymisja-kuchcinskiego-lekcewazenie-jawnosci-olewanie-procedur-dziadowskie-panstwo/

— PODWAŻENIE WIARYGODNOŚCI PRZECIWNIKA – MICHAŁ SUTOWSKI O STRATEGII PIS W KRYTYCE: “Na dziś PiS zapewne skutecznie uciął temat w mediach społecznościowych – loty Kuchcińskiego będą „grzane”, i to z coraz mniejszym entuzjazmem, już tylko przez twardy elektorat opozycji. Szczegóły lotów, listy pasażerów i tragikomiczne nieraz cele podróży staną się zwyczajnie nudne. Jednocześnie przypomniano o „inspekcji kotleta” przez Ewę Kopacz i loty Tuska, co by widzowie nie zapomnieli, że poprzednicy byli jednak gorsi. Nie żyjemy bowiem w czasach propagandy Goebbelsa – nie chodzi o to, by powtarzać jakieś kłamstwo sto razy aż ludzie w nie uwierzą, lecz przede wszystkim, by podważać wiarygodność przeciwnika. Tą właśnie metodą frakcja „chwiejna” wyborców PiS po raz kolejny dowie się, że druga strona jest jeszcze gorsza, więc nie ma o co kruszyć kopii. Rzecz jasna, w myśl wielce skutecznej formuły, że „wszyscy kradną, ale ci się przynajmniej dzielą (i nie wywyższają nad lud)”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/rygory-beda-choc-samorzadowcy-z-podkarpacia-chorem-bronia-marszalka/

— PREZES SUROWY DLA SWOICH – POLITYK PIS W TEKŚCIE JACKA GĄDKA w gazeta.pl: “Sam fakt, że Marek Kuchciński korzystał z samolotu tu o niczym nie przesądził. Przeważyło natomiast to, że nie wszystko powiedział prezesowi – mówi nam polityk PiS o kulisach dymisji marszałka Sejmu. – Może zapomniał? – dodaje pół żartem. Jak się dowiadujemy, Kuchciński nie był skory podawać się do dymisji, ale tę decyzję wymógł na nim Jarosław Kaczyński, pozwalając mu jednak ogłosić osobiście tę rezygnację. Na osłodę i obronę marszałka w przekazie PiS podkreślano, że marszałek korzystając z lotów nie złamał ani prawa, ani zwyczajów. – Decyzja była prezesa, a nie marszałka. Prezes jest surowy dla swoich – słyszymy od parlamentarzysty obozu rządzącego. PiS chce tą dymisją przeciąć temat.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25069954,kulisy-dymisji-marek-kuchcinski-bronil-sie-ale-prezes-pis.html

— ANDRZEJ STANKIEWICZ O KARCZEWSKIM W HELIKOPTERZE: “Marszałek Senatu Stanisław Karczewski skorzystał z wojskowego helikoptera, by odwiedzić leżące niecałe 100 km od Warszawy Nowe Miasto nad Pilicą, skąd pochodzi. Lot miał status HEAD. — Nie ja nadaję status HEAD. A w Nowym Mieście nie mieszkam od kilku lat. Próbuję sprzedać swoje mieszkanie — mówi Onetowi Karczewski”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/loty-marszalka-karczewskiego-marszalek-senatu-latal-do-domu/svv6c3p

— SCHETYNA STOSUJE METODĘ KACZYŃSKIEGO – PAWEŁ MUSIAŁEK Z KLUBU JAGIELLOŃSKIEGO: “Koncentracja na walce z lewicą i odłożenie starcia z prawicą na później nie jest scenariuszem abstrakcyjnym. Najlepszym dowodem jest wieloletnia metoda Kaczyńskiego, dla którego priorytetem zawsze było zabezpieczenie prawej flanki. Lider PiS wiedział, że pohasać na polach przeciwnika można tylko wtedy, kiedy własne zagrody są bezpieczne. Metoda ta okazała się bardzo skuteczna, choć wymaga cierpliwości. A tej przecież Schetynie nie brakuje. Dlatego przewodniczący Platformy wydaje się dziś najbardziej gorliwym uczniem Kaczyńskiego. Rzecz jasna nie może tego planu przedstawić z otwartą przyłbicą. Zarówno dla elektoratu PO, jak i wspierających ją elit jest to strategia nieakceptowalna. Widzieliby w niej interes Schetyny, a nie Polski. Dla nich jest oczywiste, że kraj trzeba ratować wspólnie z lewicą, a nie na jej grobie, w dodatku czekając cztery kolejne lata”

— TRZY BLOKI TO RYZYKO PIS – DALEJ MUSIAŁEK: “W wyborczej analizie szans i zagrożeń nie wszystkie karty układają się jednak po myśli Kaczyńskiego. Trzy bloki to nie tylko ryzyko, ale i szanse opozycji. Przede wszystkim uniemożliwią PiS eksponowanie niespójności programowych, które były tak łatwą zabawą, że spokojnie można ją było zrzucić stażystom na Nowogrodzkiej. Teraz lewica marsze równości może organizować co tydzień, PSL może pójść na marsz życia, a Platforma zostać w domu. Wszyscy wygrają. Trzy bloki, i to jeszcze delikatnie podgryzające się, utrudnią uzyskanie efektu polaryzacyjnego „PiS vs reszta świata”. Efekt ten zwiększałby mobilizację przede wszystkim wyborców partii rządzącej. Trzy bloki łatwiej z kolei zmobilizują wyborców niepisowskich”
https://klubjagiellonski.pl/2019/08/08/musialek-kaczynski-idzie-po-centrum/

— PSL Z KUKIZEM JĘZYCZKIEM U WAGI – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “PSL pod wodzą Władysława Kosiniaka-Kamysza również się zmienia. Nie jest to już ugrupowanie systemowe, jak z czasów Waldemara Pawlaka czy Janusza Piechocińskiego. Gdyby tak było, Kosiniak mógłby odpowiedzieć pozytywnie na zaproszenie Jarosława Gowina i pójść na współpracę z PiS lub trwać przy opozycyjnym pretendencie do władzy PO. Wybrał drogę odbudowania poparcia i tożsamości po to, żeby po wyborach stać się języczkiem uwagi. Razem z Kukiz’15 mają szansę wejść do Sejmu. Po wyborach zarówno PiS, jak i PO mogą potrzebować koalicjanta. PSL i Kukiz’15 gotowe byłby wejść w sojusz również z PO lub PiS, skoro sami wcześniej się atakowali. Wspólny wróg jednoczy, ale chęć przetrwania i współrządzenia jeszcze bardziej”.
https://www.rp.pl/Analizy/308089887-Nizinkiewicz-PSL-z-Kukizem-jezyczkiem-u-wagi.html

— CZARZASTY GÓRĄ – ALEKSANDRA JAKUBOWSKA NA WPOLITYCE: “Tak czy owak, Zenon Nowak”, czyli Włodzimierz Czarzasty górą. W końcu, jak udało mu się ograć tak wytrawnego polityka, jak Schetyna, zabawa z dwoma politycznymi młodzieńcami była istną igraszką”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/458488-najpierw-ogral-schetyne-teraz-dwoch-tenorow

— 18 LAT KOŃCZY TVN24.

— URODZINY: Marek Kuchciński, Bogumiła Boba, Annegret Kramp-Karrenbauer.