— SZEFERNAKER: NIE MA MIEJSCA DLA ZWYRODNIALCÓW, KTÓRZY Z TAKĄ POGARDĄ TRAKTOWALI INNE OSOBY – 300LIVE:
http://300polityka.pl/live/2019/07/22/

— BUDKA PRZECIW MORAWIECKIEMU ALE NA ŚLĄSKU TEŻ JEDEN Z LIDERÓW KOD – GW O ŚLĄSKICH LISTACH KO: “W okręgu sosnowieckim liderem listy PO i całej Koalicji Obywatelskiej będzie szef regionalnych struktur partii i były marszałek Wojciech Saługa, a w Gliwicach posłanka PO (wcześniej była w Nowoczesnej) Marta Golbik. Z tego okręgu ma też kandydować Jarosław Marciniak, prawnik i jeden z założycieli Komitetu Obrony Demokracji”.
http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35063,25015933,wybory-parlamentarne-2019-znamy-jedynki-list-po-w-regionie.html

— NIE WYGLĄDALI NA TAKICH, CO SAMI WYMYŚLILI, ŻE MARSZ RÓWNOŚCI TO ZAGROŻENIE DLA WIARY I POLSKOŚCI – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Odwołujący się do Boga i patriotyzmu młodzieńcy bili na ulicach Białegostoku uczestników 800-osobowej manifestacji środowisk LGBT z dwóch powodów. Pierwszy – ktoś wmówił im, że marsz równości stanowi zagrożenie dla wiary, tradycji i polskości – nie wyglądali na takich, którzy sami coś takiego wymyślili. Drugi – uznali, że istnieje społeczne przyzwolenie na rozwiązywanie konfliktów przemocą”.
https://www.rp.pl/Komentarze/307219957-Szuldrzynski-Demokracji–nie-podlewa-sie-benzyna.html

— W BIAŁYMSTOKU TO NIE BYŁA ROZRÓBA, TYLKO PRÓBA HOMOFOBICZNEGO POGROMU – MICHAŁ SUTOWSKI W KRYTYCE: “Homofobiczna nagonka, jaką rząd i Kościół uskuteczniają od wielu miesięcy, przyniosła konkretne owoce podczas Marszu Równości w Białymstoku. Opozycja musi teraz potępić nie tylko przemoc, ale i jej źródło, homofobię”.

— SUTOWSKI O KOLEJNYCH UCHWAŁACH NORYMBERSKICH: “Najgorsze, co w tej sytuacji mogłaby zrobić opozycja, to zmienić temat i z obawy przed wyimaginowanym „statystycznym wyborcą” cofnąć się na bezpieczne pozycje „obrony porządku publicznego”. To prosta droga do relatywizacji chorych idei stojących za aktami przemocy – w efekcie, zamiast coraz liczniejszych parad w kolejnych miastach i postępu równouprawnienia, będziemy mieli kolejne uchwały norymberskie radnych gmin i województw, coraz szersze „klauzule sumienia” w kolejnych zawodach i przemoc na co dzień”.

— MOŻNA WYBRAĆ HAŃBĘ A WOJNĘ I TAK SIĘ DOSTANIE – SUTOWSKI O DYLEMACIE OPOZYCJI: “Podjęcie tematu „kontrowersyjnego” przez duże siły polityczne to zawsze jest jakieś ryzyko. Także przed wyborami. Ale, jak mawiał klasyk konserwatywnej myśli europejskiej, mając do wyboru hańbę i wojnę można wybrać hańbę – a wojnę i tak się dostanie. PiS z wątku LGBT+ i tak nie zrezygnuje. Można tylko walczyć albo oddać rzecz walkowerem”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/marsz-rownosci-w-bialymstoku-przemoc-homofobia/

— FASZYŚCI ATAKUJĄ – jedynka GW.

— MICHAŁ KARNOWSKI O KOLEJNYM “SPOSOBIE NA PIS”: “Rozkręcić emocje by zmobilizować wyborców, wykorzystać przewagę medialną do hejtu na prawicę, mieć materiał na kolejny spot pod tytułem „Oni pójdą na wybory” (jak w 2011 roku) – tak wygląda „sposób na PiS”, który po miesiącach poszukiwań znaleziono ostatecznie w sztabach opozycji. Już widać, że jesienna kampania będzie (jak przewidywałem na tych łamach) dokładnie taka sama jak majowa, tylko bardziej. Opozycja nie cofnie się przed niczym. Obóz III RP nie ma nic innego do zaoferowania, nie wierzy też w żadne inne paliwo wyborcze, bo przecież swoich sześciopaków sam nie traktuje poważnie, a rywalizacja na dorobek rządów byłaby dla niego politycznie zabójcza”.

— ZACHOWAĆ ZIMNĄ KREW, POKAZAĆ KULISY PROWOKACJI – DALEJ KARNOWSKI: “Jak się temu może przeciwstawić obóz rządzący? Odpowiedź jest banalna: zachowując zimną krew, pokazując kulisy prowokacji, akcentując własne tematy, nie dając się wciągnąć w pułapki. No i najważniejsze: pamiętając, że opozycja naprawdę idzie na wojnę i ostatnie hamulce zostały już zwolnione. Bez pełnej mobilizacji i pełnej kontroli obozu łatwo będzie o potknięcie|.
https://wpolityce.pl/m/polityka/455931-kampania-bedzie-rownie-brutalna-jak-majowa-tylko-bardziej

— SŁABSI MOGĄ WYGRAĆ WYBORY – MAREK BEYLIN W GW– pisze m.in. o tym jak Macron dopiero w kampanii pozyskał wyborców. Tekst niedostępny w internecie.

— WŁADYSŁAW KOSINIAK-KAMYSZ MÓWI MICHAŁOWI SZUŁDRZYŃSKIEMU W RZ O ODBUDOWIE WSPÓLNOTY: “Ale chodzi też o tych, którzy nie odnajdują się w PiS. Wiele osób chwali go za politykę społeczną, ale nie podoba się burzenie wspólnoty, permanentny konflikt, wojna polsko-polska. Nie wierzą w politykę miłości, którą właśnie ogłosił Jarosław Kaczyński – to jest tak samo wiarygodne, jak zapewnienie z 2015 roku, że to Jarosław Gowin będzie szefem MON, a nie Antoni Macierewicz. PiS przed wyborami chowa tych, którzy przynoszą im kłopoty. Nikt się tym razem na to nie nabierze. Wiele osób jest rozczarowanych sytuacją w służbie zdrowia, rodzice dzieci, które nie dostały się do wymarzonego liceum, sytuacją w szkole, frankowicze są często w dramatycznej sytuacji finansowej. Jest wiele grup, które zawierzyły PiS, czy to ze względu na obietnice, czy też z tego powodu, że się PiS przebrał w 2015 w zupełnie inne szaty, które po wyborach zrzucił i dzielił Polaków na lepszy i gorszy sort. My im mówimy – głosujcie na nas, macie wybór”.
https://www.rp.pl/Wybory-parlamentarne-2019/307219936-Wladyslaw-Kosiniak-Kamysz-Chodzi-nam-takze-o-wartosci.html

— MAM POCZUCIE PORAŻKI, ŻE PO I PSL IDĄ OSOBNO – ALEKSANDER HALL W RZ: “Wśród moich przyjaciół i znajomych obecnie jest niewielu czynnych polityków. Jest wśród nich Jacek Karnowski, prezydent Sopotu, którego nie musiałem przekonywać do tej koncepcji, bo sytuację oceniał podobnie. Rozmawiałem również o niej z prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem- -Kamyszem, którego uważam za jedną z najbardziej obiecujących postaci na naszej scenie politycznej. Jestem przekonany, że podobnie jak Jacek Karnowski, który włożył mnóstwo energii i serca, aby doprowadzić do sojuszu PO, samorządowców i PSL, prezes ludowców szczerze dążył do tego porozumienia. W tym kierunku działał też Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i prezes Związku Miast Polskich. Wiemy, że rezultat rozmów okazał się inny. PO i PSL zapowiedziały, że pójdą do wyborów osobno. Samorządowcy będą zapewne na obu listach. Przyjmuję do wiadomości te fakty, ale się nie cieszę. Przeciwnie. Mam poczucie porażki”.

— MOŻE JESZCZE JEST CZAS NA POROZUMIENIE PSL I PO? – DALEJ HALL W RZ: “Po fiasku koalicyjnych rozmów pozostały jednak wzajemne pretensje i urazy. Trzeba także pamiętać o logice kampanii wyborczej. PSL deklaruje, że tworzy „umiarkowane centrum”, a Grzegorz Schetyna buduje „szerokie centrum”. Trzeba będzie pokazywać, czym te centra się różnią. Już teraz politycy PSL mówią o skręcie w lewo Platformy. Z PO płyną ostrzeżenia, że głosy oddane na PSL mogą zostać zmarnowane, a nawet sugestie, że PSL rozpoczyna manewr zmierzający do zawarcia sojuszu z PiS. Nie są to dobre sygnały. W przyszłości nie ułatwią współpracy. Może więc jest jeszcze czas, aby szukać porozumienia? Tym bardziej że nie ma już głównej przeszkody, jaką była dla PSL obecność lewicy w koalicji. Główne siły lewicy pójdą przecież w wyborach własną drogą”.
https://www.rp.pl/Publicystyka/307219960-Hall-Czy-jest-jeszcze-szansa.html

— PSL GRAWITUJE W STRONĘ PIS – TOMASZ SAWCZUK W KL: “Jak na razie, najlepszy pomysł ludowców na kampanię polega jednak na tym, by dystansować się od PO. Władysław Kosiniak-Kamysz lansuje w tym kontekście dość absurdalny pogląd, że Platforma stała się partią lewicową, a ludowcy tworzą dzisiaj umiarkowane centrum. PSL próbuje w ten sposób upiec dwie pieczenie na jednym ogniu: atakowanie Platformy za „lewicowość” ma przekonać część jej wyborców do głosowania na konserwatywny PSL, zaś sama czynność atakowania Platformy ma dodawać partii wiarygodności i zachęcić do głosowania na PSL potencjalnych wyborców PiS-u. Jednak Platforma wciąż jest partią umiarkowanie konserwatywną. Jako że PSL dystansuje się od niej, a równocześnie musi zachować otwartość na koalicję z PiS-em, w naturalny sposób grawituje w stronę partii Jarosława Kaczyńskiego”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/07/22/psl-pis-koalicja-komentarz-sawczuk/

— LUDZIE SKOKÓW ODCHODZĄ Z POLITYKI – WOJCIECH CZUCHNOWSKI I MAŁGORZATA KOLIŃSKA-DĄBROWSKA W GW: “Grzegorz Bierecki i Janusz Szewczak najprawdopodobniej nie będą startowali w nadchodzących wyborach. Pierwszy to założyciel systemu SKOK. Drugi – główny ekonomista Kas. (…) Możliwe odejście z polityki Biereckiego i Szewczaka nie oznacza, że PiS bierze rozbrat ze SKOK-ami, które nadal finansują część prorządowych mediów. Z naszych źródeł wynika, że w następnym Sejmie wspieranie Kas przez PiS ma być jednak bardziej dyskretne”.
http://wyborcza.pl/7,75398,25014968,ludzie-skok-ow-odchodza-z-polityki.html

— JOANNA SCHEURING WIELGUS KIBICUJE LEWICY – fragment rozmowy w Oku: “Bardzo kibicuję Biedroniowi, Czarzastemu, Zandbergowi i Zielonym – życzę im, żeby się zjednoczyli. Generalnie kibicuję wszystkim siłom prodemokratycznym. Od początku byłam zwolenniczką dwóch bloków. Są trzy, ale rozumiem też działaczy PSL, dlaczego chcą iść osobno. Tak naprawdę ważne jest, aby te trzy bloki na opozycji mocno się określiły programowo i wtedy nikt nie będzie musiał głosować na mniejsze zło, tylko zgodnie z przekonaniami”.
https://oko.press/joanna-scheuring-wielgus-zakladam-nowy-ruch-obywatelski-wywiad/

— PAWEŁ KACPRZAK W GW O TRZECH BLOKACH NA JEDNEJ LIŚCIE – pisze w GW:“Niech losowanie przydzieli trzem dzisiaj powstającym blokom numery na jednej liście. (…) Tyle chcę powiedzieć wobec porażki idei szerokiego frontu demokratów, że gdyby decydujący dziś w Polsce o wszystkim panowie Schetyna, Kosiniak-Kamysz i Czarzasty te swoje nieszczęsne rozmowy prowadzili na oczach kamer, a nie w ukryciu przed nimi, nie mielibyśmy dzisiaj powodów do lamentu – żaden z nich nie śmiałby zająknąć się o interesie własnego partyjnego aparatu. Cała nadzieja w presji opinii publicznej”.
http://wyborcza.pl/7,162657,25014702,pawel-kasprzak-trzy-bloki-na-jednej-liscie-mozliwe-to-czy.html

— KAMIL DZIUBKA O TYM, ŻE PO CHCE SKOŃCZYĆ BOJKOT TVP: “Wszystko wskazuje jednak na to, że politycy PO znowu zaczną pojawiać się w programach publicystycznych państwowego nadawcy. – Formalna decyzja jeszcze nie zapadła, ale można się spodziewać, że przed wyborami tak się stanie – słyszymy od polityka z otoczenia Grzegorza Schetyny. Skąd taka decyzja, skoro Jacek Kurski nadal zajmuje najważniejszy fotel przy ul. Woronicza? – Po drodze były wybory – słyszymy od innego posła Platformy, który jednocześnie zaznacza: – Nasza ocena tego, co się dzieje w TVP nie zmieniła się. To jest kombajn do rozjeżdżania opozycji, robią tam obrzydliwe rzeczy. Ale brutalna prawda jest taka, że dla mieszkańców mniejszych miejscowości, zwłaszcza tych starszych, ta telewizja jest często jedynym źródłem informacji. Dlatego z dwojga złego powinniśmy tam być, zwłaszcza w kampanii. Nie możemy sobie odcinać tak znaczącego kanału kontaktu z wyborcami”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/platforma-konczy-z-bojkotem-tvp-jacka-kurskiego-mowia-nam-ze-mamy-isc-i-sie-bic/2es6ft7

— PRZYGOTOWANIE DRUGIEGO PREMIEROSTWA? – ANDRZEJ STANKIEWICZ O KACZYŃSKIM: “Takich pikników PiS będzie w kampanii bardzo wiele i na wielu pojawi się prezes. Na pewno chodzi o to, aby Kaczyński — przez lata lider badań nieufności — poczuł się dopieszczony i przegonił w rankingach uwielbienia swych namiestników, premiera i prezydenta. Może to jednocześnie przygotowanie do drugiego premierostwa, na które — słychać — Kaczyński ma chrapkę?”.

— KACZYŃSKI MOŻE SPAĆ SPOKOJNIE, BO OPOZYCJA NIE WIE JAK MU WPROWADZIĆ WIEK EMERYTALNY – KONKLUZJA STANKIEWICZA: “Na pewno jednak chodzi przede wszystkim o to, żeby wygrać wybory. Czego jak czego, ale determinacji Kaczyńskiemu odmówić nie można — wie, że utrata władzy to koniec jego kariery. Wtedy nawet sondażowe uwielbienie nie pomoże. Smutna pani z Platformy z ulotkami ilustruje to, co od dawna jest tajemnicą poliszynela. Tak jak PiS ma kampanię rozpisaną niemal na dni, tak opozycja — nie dość, że traci czas na wzajemne przegrupowania i negocjacje — to na kampanię pomysłu na razie nie ma. Choć Kaczyński straszy dzieci na piknikach, że trzeba się zmobilizować na wybory, to prawda jest taka, że na razie może spać spokojnie, bo opozycja nie wie, jak mu wprowadzić wiek emerytalny”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/newsletter-onetu-andrzej-stankiewicz-dobry-dziadek-jaroslaw-kaczynski/xpyy5dy

— URODZINY: Krystyna Skowrońska kończy 65 lat, Michał Dworczyk (44), Małgorzata Gosiewska, Paweł Kowal, Kinga Gajewska, Kuba Kurasz.