— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Mucha: Myślę, że PJK jest w pełni sił i że to jeszcze są długie lata jeśli chodzi o funkcjonowanie w polityce
Horała: Od naszych adwersarzy oczekiwalibyśmy, żeby nie atakowali nas w sposób taki nieuczciwy intelektualnie, tylko prezentowali swoje pozytywne propozycje
Tomczyk: Teraz mały quiz. Kto mówił mordach zdradzieckich, o gorszym sorcie, o gorszych Polakach? Wydaje mi się, że te słowa padały jednak z ust Kaczyńskiego
Pawlak o swoim starcie w wyborach: Być może. Raczej na senatora
Pawlak: Start PSL-u z aktywnymi ludźmi to jest większa wartość niż próba zapakowania wszystkich do jednego formatu politycznego
Kantar: 15 pkt. przewagi PiS nad KO, PSL i SLD pod progiem
Kantar: Według 72% badanych partie obecnie rządzące wygrają wybory parlamentarne
PAD powołał nowych doradców
W ramach #POrozmawiajmy Kidawa i Nowacka na Mazurach z piekarzem, przedsiębiorcami i NGO-sami. Akcja KO budzi zainteresowanie
http://300polityka.pl/live/2019/07/15/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— OD PONIEDZIAŁKU DO PIĄTKU OD 8 DO 18 – RUSZYŁA INFOLINIA MINISTERSTWA ZDROWIA, DZIĘKI KTÓREJ PACJENCI MOGĄ SIĘ DOWIEDZIEĆ O DOSTĘPNOŚCI LEKÓW W APTEKACH.

— KAMPANIJNE KROKI POLITYKÓW ZAWSZE SĄ WYNIKIEM CHŁODNEJ KALKULACJI, W KTÓREJ OSTATNIO ZACZYNA DOMINOWAĆ OCIEPLENIE – zapowiedź.

— WYSYŁAJĄC JASNY SYGNAŁ DO CENTROWYCH WYBORCÓW, PREZES PIS WZYWA DO ZAKOŃCZENIA WOJNY POLSKO-POLSKIEJ I PRZYPOMINA O SWOIM WIEKU – Bartosz Kurek.

— NAWOŁYWANIE DO POJEDNANIA JEST STAŁYM ELEMENTEM POLITYKI PREZESA PIS – Dariusz Ociepa: Przypomnienie wypowiedzi o przyjaciołach Rosjanach.

— JEST W TYM NAWET PEWNA PRAWIDŁOWOŚĆ – Ociepa dalej: Politykę miłości Jarosław Kaczyński uprawia zwykle kilka, kilkanaście tygodni przed wyborami.

— ARCHIWA SĄ PEŁNE PRZYKŁADÓW POKAZUJĄCYCH ŁAGODNIEJSZE OBLICZE, ALE I TO DRUGIE, KTÓRE POWODUJE, ŻE NAWOŁYWAŃ O POROZUMIENIE OPOZYCJA NIE TRAKTUJE SERIO – Ociepa: Wypowiedź o zdradzieckich mordach.

— TYM RAZEM JAROSŁAW KACZYŃSKI POSZEDŁ O KROK DALEJ – Ociepa dalej: Nakreślił horyzont swojego odejścia z polityki.

— JEŚLI TE SŁOWA NIE SĄ KOKIETERIĄ, TO ZASADNE JEST PYTANIE: KTO MOŻE ZASTĄPIĆ MIEJSCE PREZESA – Ociepa: W tym kontekście od miesięcy padają najczęściej trzy nazwiska. Joachima Brudzińskiego, Mateusza Morawieckiego i Zbigniewa ZIobry.

— WEWNĘTRZNY POJEDYNEK ZIOBRO-MORAWIECKI ODBĘDZIE SIĘ PODCZAS NAJBLIŻSZYCH WYBORÓW – Ociepa dalej.

— SAM JAROSŁAW KACZYŃSKI ZMIERZY SIĘ W WARSZAWIE Z LIDEREM PLATFORMY GRZEGORZEM SCHETYNĄ – Ociepa.

— NA RAZIE W TEJ KAMPANII NA STOLE LEŻĄ DWIE OFERTY: PIĄTKA KACZYŃSKIEGO I SZÓSTKA SCHETYNY – zapowiedź.

— OBIE OZNACZAJĄ GIGANTYCZNE WYDATKI Z BUDŻETU – Kurek.

— WYBORCZĄ OFERTĘ LIDER PLATFORMY ZAPREZENTOWAŁ W SOBOTĘ – Grzegorz Kępka: Ponad cztery miesiące po tzw. piątce Kaczyńskiego. Oba programy oznaczają jednak spore wydatki dla budżetu.

— PROPOZYCJE NAZWANO 600 PLUS, PONIEWAŻ OTRZYMUJACY PŁACĘ MINIMALNA DZIĘKI SPECJALNEJ DOPŁACIE O TYLE MAJĄ MIEĆ WIĘCEJ W PORTFELACH – Kępka dalej.

— WEDŁUG SZACUNKÓW, PROGRAM MIAŁBY KOSZTOWAĆ BUDŻET OKOŁO 30 MLD ZŁ – Kępka.

— NA PEWNO SZÓSTKA SCHETYNY JEST ODPOWIEDZIĄ NA PIĄTKĘ KACZYŃSKIEGO I PRÓBĄ REALIZACJI NA PROPOZYCJE SOCJALNE – Kępka dalej.

— PLATFORMA ZAPOWIADAJĄC WYŻSZE PENSJE, CHCE TEŻ OBNIŻENIA STAWEK PODATKU PIT I WSPARCIA MŁODYCH NA RYNKU PRACY – Kępka: Chce utrzymania 13. pensji dla emerytów i rencistów. Zapowiada podtrzymanie programu 500+ także na pierwsze dziecko. Kosztuje on 40 mld zł.

— PODWAŻANIE WIARYGODNOŚCI ZAPOWIEDZI PLATFORMY TO NAJWAŻNIEJSZA ODPOWIEDŹ POLITYKÓW PIS-U – Kępka dalej.

— ABY ZREALIZOWAĆ SZÓSTKĘ SCHETYNY, PLATFORMA MUSI WYGRAĆ WYBORY – Kępka.

— PIS JUŻ ZREALIZOWAŁ CZĘŚĆ PIĄTKI KACZYŃSKIEGO – Kępka dalej.

— DZIŚ W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM WYBORY NOWEGO SZEFA KOMISJI ZATRUDNIENIA.

— PIS LICZY NA TO, ŻE TO ELŻBIETA RAFALSKA DZIŚ WIECZOREM ZOSTANIE WYBRANA – Dorota Bawołek z Brukseli.

— POPARCIE PIS MOŻE BYĆ POTRZEBNE JUTRO NIEMIECKIEJ KANDYDATCE NA SZEFOWĄ KOMISJI EUROPEJSKIEJ – Bawołek dalej.

*****

FAKTY TVN

— POJEDYNEK LIDERÓW WARSZAWIE, NA ŚLĄSKU PREMIER KONTRA BYŁY MINISTER SPRAWIEDLIWOŚCI – zapowiedź.

— OTO WYNIK, KTÓRY MUSI ROBIĆ WRAŻENIE NA OPOZYCJI – Krzysztof Skórzyński: Bo to nie jest różnica kilku punktów procentowych, którą łatwo jest nadrobić dobrą kampanię. Najnowsze badanie pokazuje dominację PiS-u na starcie kampanii wyborczej.

— TAKIE PODSZCZYPYWANIE GRZEGORZA SCHETYNY PRZEZ POLITYKÓW PRAWICY TO SYGNAŁ DLA LIDERA PLATFORMY, ŻE TELENOWELĘ PT.” NEGOCJACJE OPOZYCJI” PIS ZACZYNA WYKORZYSTYWAĆ W KAMPANII, BY DEMOBILIZOWAĆ WYBORCÓW PLATFORMY – Skórzyński dalej.

— OPOZYCJA NIE MA DZIŚ DOBREJ POZYCJI WYJŚCIOWEJ – Skórzyński.

— NAJGORSZE NASTROJE MOŻE MIEĆ PSL, BO ZNALAZŁOBY SIĘ POZA SEJMEM – Skórzyński dalej.

— WEDŁUG NIEOFICJALNYCH INFORMACJI FAKTÓW, ROZMOWY MIĘDZY LIDERAMI PLATFORMY I PSL-U OD PIĄTKU SĄ ZAWIESZONE PO DEKLARACJI GRZEGORZA SCHETYNY, ŻE PLATFORMA POPRZE ZWIĄZKI PARTNERSKIE, CO ZOSTAŁO W PSL-U UZNANE ZA MANIFESTACYJNE ZERWANIE ROZMÓW O WSPÓŁPRACY – Skórzyński.

— WYRAŹNIE [WŚRÓD WYBORÓW OPOZYCJI] PRZEWAŻA POGLĄD, ŻE CAŁA OPOZYCJA POWINNA IŚĆ RAZEM – Skórzyński dalej.

— NA NIEKOŃCZĄCE SIĘ NEGOCJACJE: IŚĆ RAZEM CZY OSOBNO OPOZYCJA NIE MA JUŻ CZASU TAKŻE Z TEGO POWODU – Skórzyński: PiS kończy już układać listy wyborcze, a liderzy tych list zostali już nawet publicznie przedstawieni.

— PORANNA DEKLARACJA SZEFA SZTABU PO [O STARCIE GRZEGORZA SCHETYNY Z WARSZAWY] TO NADRABIANIE STRACONEGO CZASU – Skórzyński dalej.

— TO OZNACZA STARCIE LIDERÓW W STOLICY – Skórzyński: Identycznie było i cztery lata temu, gdy z Jarosławem Kaczyńskim mierzyła się Ewa Kopacz i osiem, gdy w Warszawie startował Donald Tusk.

— W KATOWICACH Z PREMIEREM MORAWIECKIM MA SIĘ ZMIERZYĆ BORYS BUDKA – Skórzyński dalej.

— ZWIĄZKI PARTNERSKIE RZUTEM NA TAŚMĘ WŁĄCZONE DO PULI KAMPANIJNYCH OBIETNIC PLATFORMY, CHOĆ JESZCZE CHWILĘ WCZEŚNIEJ MIAŁY BYĆ WYBORCZYM TABU – zapowiedź.

–26 GODZIN – TYLE ZAJĘŁA GRZEGORZOWI SCHETYNIE ZMIANA DECYZJI W SPRAWIE WPISANIA DO PROGRAMU KOALICJI LEGALIZACJI ZWIĄZKÓW PARTNERSKICH – Arleta Zalewska: Kosztem nawet tak jawnej zmiany zdania. Lider Platformy w sobotę na konwencji programowej rozpoczął walkę o wyborcę lewicy. Pokazując że nawet gdyby koalicja poszła do wyborów bez SLD, to i tak ma w ręku postulaty, a w swoich szeregach ludzi lewicy.

–BARBARA NOWACKA TO POLITYK, KTÓRA TĘ DŁUGĄ I KRĘTĄ DROGĘ PLATFORMY OBSERWOWAŁA Z ZEWNĄTRZ PRZEZ LATA – Zalewska dalej: Z jednej strony jako krytyk przetrzymywania i odrzucenia projektów ustaw, kiedy marszałkiem Sejmu był m.in. Grzegorz Schetyna. Z drugiej jako recenzent jako takich niespełnianych później obietnic kolejnych liderów Platformy.

–DZIŚ TO BARBARA NOWACKA MA BYĆ GWARANTEM, ŻE TA SPRAWA ZOSTAŁA DO PROGRAMU KOALICJI WPISANA JUŻ NA STAŁE – Zalewska.

–TYLKO TEN JEDEN KAMPANIJNY WEEKEND POTWIERDZIŁ TO, O CZYM OD MIESIĘCY MÓWILI POLITYCY, A CO OBIE STRONY NAZYWAJĄ PODZIAŁEM WRĘCZ CYWILIZACYJNYM – Zalewska dalej.

— SPRAWOM ŚWIATOPOGLĄDOWYM I POLITYCE POŚWIĘCONO DUŻĄ CZĘŚĆ TYCH WYDARZEŃ NA JASNEJ GÓRZE – Zalewska.

— PYTA O POLSKIE SĄDOWNICTWO, OTWARCIE MÓWI O PRAWORZĄDNOŚCI I OBRONIE DEMOKRACJI, A WAŁĘSĘ STAWIA ZA WZÓR – NOWA PREZYDENT SŁOWACJI Z WIZYTĄ W POLSCE.

— PREZYDENT SŁOWACJI WYSŁUCHAŁA OPINII POLSKIEGO PREZYDENTA O POLSKICH SĘDZIACH – Jakub Sobieniowski.

— TAK ANDRZEJ DUDA UZASADNIAŁ DZIAŁANIA WŁADZY WOBEC SĘDZIÓW, O TE DZIAŁANIA WŁADZ PYTAŁA ZUZANA CZAPUTOVA – Sobieniowski dalej.

— ANDRZEJ DUDA TAKŻE W CZASIE TEGO SPOTKANIA PROMOWAŁ IDEĘ TRÓJMORZA I ZACIEŚNIANIA WSPÓŁPRACY W RAMACH WYSZEHRADZKIEJ CZWÓRKI – Sobieniowski.

— INTEGRACJA WEDŁUG 46-LETNIEJ POLITYK TO NIE TYLKO UNIJNE DOPŁATY I WALUTA EURO – Słowacy jako jedyni w regionie już ja przyjęli. To także wspólnota wartości, o których Czaputova mówi tak, jak dawno nikt w tej części Europy nie mówi.

— PREZYDENT SŁOWACJI NIE OBAWIA SIĘ MÓWIĆ O SPRAWACH MNIEJSZOŚCI – W jej programie ważna jest ekologia. W Budapeszcie mówiła w imieniu całego regionu i do całego regionu o tym, jak ważne jest przestrzegania zasad państwa prawa.

— REKRUTACJA DO LICEÓW TRUDNIEJSZA NIŻ ROK TEMU.

— INFOLINIA NA TEMAT DOSTĘPNOŚCI LEKÓW JUŻ DZIAŁA.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— OD DZIŚ ŁATWIEJ ZNALEŹĆ LEK. NFZ URUCHOMIŁ INFOLINIĘ LEKOWĄ – zapowiedź.

— POCZĄTEK PRAC PRZY PRZEKOPIE MIERZEI WIŚLANEJ MOŻLIWE OD PAŹDZIERNIKA – zapowiedź.

— PREZYDENT SŁOWACJI Z WIZYTĄ W WARSZAWIE. W PAŁACU PREZYDENCKIM SPOTKAŁA SIĘ Z ANDRZEJEM DUDĄ – zapowiedź: Politycy rozmawiali między innymi o współpracy w regionie w ramach UE, kwestiach bezpieczeństwa, ochrony środowiska i klimatu.

— “MY CHCEMY ZGODY” – MÓWIŁ NA PIERWSZYM PRZEDWYBORCZYM PIKNIKU RODZINNYM ZORGANIZOWANYM PRZEZ PIS PREZES KACZYŃSKI – zapowiedź: Lider ZP do swoich politycznych oponentów wysyła jasny sygnał, że ważniejsze od partyjnych barw powinno być porozumienie we wspólnym, polskim interesie.

— NIE MUSIMY STAĆ POD TĘCZOWĄ FLAGĄ, MOŻEMY STAĆ POD BIAŁO-CZERWONĄ – MÓWIŁ W ROZMOWACH Z MIESZKAŃCAMI PREZES KACZYŃSKI – Maciej Sawicki.

— PREZES PODKREŚLAŁ, ŻE DO DALSZEGO ROZWOJU KRAJU POTRZEBNA JEST ZGODA I SZACUNEK – Sawicki.

— CO DALEJ Z PO? MIMO UPŁYWU KOLEJNYCH DNI WCIĄŻ NIE MA ODPOWIEDZI NA PYTANIE, W JAKIEJ KOALICJI WYSTARTUJE W WYBORACH PARLAMENTARNYCH, A KOALICJANT JEST O TYLE WAŻNY, ŻE MOŻE WPŁYNĄĆ NA PROPOZYCJE PROGRAMOWE – zapowiedź.

— SCHETYNA NA RAZIE ZAPREZENTOWAŁ KILKA PUNKTÓW, KTÓRYCH SAM NIE CHCE NAZYWAĆ PROGRAMEM – Danuta Holecka dalej.

— SAMA PO SWOJE PROPOZYCJE NIE NAZYWA PROGRAMEM, A ZMIANAMI – Maksymilian Maszenda.

— SCHETYNA SUGERUJE, ŻE KONKRETY POJAWIĄ SIĘ DOPIERO PO WYBORACH – Maszenda.

— PO OŚMIU LATACH RZĄDÓW POLITYCY PO NIE PIERWSZY RAZ CHCĄ PRZEKONYWAĆ DO SWOICH POMYSŁÓW NA RZĄDZENIE, NIE PRZEDSTAWIAJĄC SZCZEGÓŁOWYCH ROZWIĄZAŃ – Maszenda.

— PROBLEMY Z WYJAŚNIENIEM PROPOZYCJI PROGRAMOWYCH MA NAWET SZEF SZTABU KRZYSZTOF BREJZA – Maszenda.

— PO NIE WYKLUCZA, ŻE PODNIESIE WIEK EMERYTALNY – Maszenda.

— NA 3 MIESIĄCE PRZED WYBORAMI PO WCIĄŻ NIE POTRAFI WSKAZAĆ, W JAKIEJ FORMULE I Z KIM PÓJDZIE DO WYBORÓW – Maszenda.

— SZEROKIEJ KOALICJI NIE CHCE PSL. “CZAS DYSKUSJI MINĄŁ” – MÓWI DZIŚ KOSINIAK-KAMYSZ – Maszenda.

— BARTOSZ ARŁUKOWICZ NARUSZYŁ KODEKS ETYKI LEKARSKIEJ – UZNAŁ SĄD WOJSKOWEJ IZBY LEKARSKIEJ, PRZYZNAJĄC ŻE ÓWCZESNY MINISTER ZDROWIA W 2015 OBRAZIŁ LEKARZY RODZINNYCH – zapowiedź: To kolejny wizerunkowy problem polityka PO.

— AROGANCKI I NIEUDOLNY, POSŁUGUJĄCY SIĘ PR-OWYMI SZTUCZKAMI – TAK ARŁUKOWICZA OCENIA JEGO WŁASNE ŚRODOWISKO MEDYKÓW – Krzysztof Nowina-Konopka.

— ARŁUKOWICZ ODSZEDŁ Z OPINIĄ JEDNEGO Z NAJGORSZYCH MINISTRÓW ZDROWIA – Nowina-Konopka.