— JAROSŁAW KACZYŃSKI ZAPREZENTUJE 41 LIDERÓW LIST – WEEKENDOWE UDERZENIE MA POPSUĆ SZYKI OPOZYCJI: http://300polityka.pl/news/2019/07/12/news-300polityki-jaroslaw-kaczynski-zaprezentuje-w-sobote-41-liderow-list-sejmowych-sztabowiec-pis-zwarta-druzyna-kontra-znaki-zapytania-po-stronie-opozycji/

— SCHETYNA DOKONUJE ZWROTU WS WIEKU EMERYTALNEGO, OD RAZU KONTRUJE TO BRUDZIŃSKI – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/07/12/

— TRUMP PRZYLECI DO POLSKI NA 2 DNI – WP: https://wiadomosci.wp.pl/nieoficjalnie-donald-trump-potwierdzil-swoj-przyjazd-do-polski-6401473526655105a

— KULISY SPOTKANIA PLATFORMY Z MEDIAMI — “Grzegorz Schetyna nie krył swojej irytacji na polityków Polskiego Stronnictwa Ludowego – w pewnym momencie szef PO wypalił nawet: Partia czteroprocentowa nie będzie narzucać warunków partii trzydziestoprocentowej! – denerwował się Schetyna, nawiązując do twardego stanowiska ludowców w zakresie nieprzyjęcia do koalicji Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Wiosny”.
https://wpolityce.pl/polityka/454613-tylko-u-nas-kulisy-zamknietego-spotkania-schetyny-z-mediami

— DZIENNIK WSCHODNI PRZEŚWIETLA FINANSOWANIE KAMPANII: „Rekordzistą okazał się ten, który w wyborach samorządowych nie startował. Były radny sejmiku województwa z PiS Andrzej Pruszkowski nie mógł ubiegać się o reelekcję (w związku z zakazem łączenia pracy na intratnych posadach w spółkach skarbu państwa z działalnością w samorządzie). A Pruszkowski był wówczas wiceprezesem PGE Dystrybucja, gdzie tylko w 2017 roku zarobił 631 tys. zł, czyli średnio 53 tys. zł miesięcznie. Już tam nie pracuje, ale od maja jest dyrektorem podległego marszałkowi Wojewódzkiego Urzędu Pracy. Na fundusz wyborczy PiS w ubiegłym roku Pruszkowski wpłacił 31 tys. zł, a na składki członkowskie 1,2 tys. zł”.

— DZIENNIK WSCHODNI O KAMPANII PSL SPONSOROWANEJ PRZEZ PRACOWNIKÓW SEJMIKU:“Na liście są też darczyńcy, którzy pracują bądź pracowali na kierowniczych stanowiskach w Urzędzie Marszałkowskim i podległych mu instytucjach. Spore kwoty wpłacali m.in.: będący ostatnio dyrektorem wojewódzkiego szpitala w Chełmie Michał Jedliński (9,2 tys. zł), szef szpitala przy al. Kraśnickiej w Lublinie Gabriel Maj i skarbnik województwa Elżbieta Mocior (po 8,5 tys. zł), były dyrektor Departamentu Zarządzania RPO w urzędzie Andrzej Kloc (6,5 tys. zł) czy byli dyrektorzy Muzeum Wsi Lubelskiej (Mirosław Korbut) i Lubelskiej Agencji Wspierania Przedsiębiorczości (Marceli Niezgoda) – po 6 tys. zł.  Anna Augustyniak, ówczesna sekretarz województwa, wpłaciła na konto PSL 10 tys. zł, jako darowiznę”.
https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/polityczni-darczyncy-kto-i-ile-w-roku-wyborczym-przelal-na-konto-partii-politycznych,n,1000246490.html

— DUDA – BOHATER MEMÓW WYGRYWA Z POLITYCZNYM ARCYSPRYCIARZEM – PIOTR ZAREMBA W PTT: “W sondażach wyborczych pokonuje każdego kontrkandydata łącznie z Donaldem Tuskiem. On, bohater rozlicznych memów przedstawiających go jako bezwolnego niedojdę wygrywa z politycznym arcyspryciarzem. Widać, ze Polacy nie oczekują od prezydenta wiele więcej niż tego, aby był dobrze wychowanym, ładnie mówiącym galantem, kimś w rodzaju idealnego kandydata na zięcia”.

— PREZYDENT MÓGŁBY BYĆ BARDZIEJ POMYSŁOWY – DALEJ ZAREMBA: “Ja sądzę, że prezydent mógłby być bardziej pomysłowy, bo nie każde wystąpienie w jakiejś sprawie musiałoby wieścić totalną wojnę z dawnymi kolegami. Miał monitorować reformę edukacji. Nic z tego nie wyszło. Podobnie zrezygnował z wtrącania się w konflikty w świecie nauki, z mocno kontrowersyjną reformą Jarosława Gowina. W wojsku po pozbyciu się Antoniego Macierewicza kontentuje się drobnymi ingerencjami w politykę kadrową. Nawet w dziedzinie polityki historycznej ogranicza się do ładnych słów, ale nie mnoży inicjatyw. Kiedy zgłosi interesujący projekt ustawy?”

— PAD POTRZEBUJE SZERSZEGO POPARCIA NIŻ PISOWSKIE – DALEJ ZAREMBA: “Możliwe, że tak określi datę wyborów, aby dać mniejszym partiom typu Ruchu Kukiza czas na pozbieranie podpisów. On z kolei potrzebuje w przyszłym roku szerszego poparcia niż pisowskie. Ale te partie są w rozsypce, za to on nie tyle wywalczył, co uciułał sobie stabilną pozycję w sercach Polaków”.
https://polskatimes.pl/prezydent-andrzej-duda-zapomniany-i-rekordowo-popularny/ar/c1-14270557

— PIS RUSZA Z SERWISEM POKAZUJĄCY NIEFORTUNNE WYPOWIEDZI POLITYKÓW OPOZYCJI, W NIEDZIELĘ ROZPOCZYNA CYKL PIKNIKÓW RODZINNYCH: “Tydzień po konwencji programowej w Katowicach, Prawo i Sprawiedliwość zamierza skontrować weekendowe forum PO i jej sojuszników. Przygotowano specjalny portal parodiujący obietnice opozycji. Jak dowiaduje się WP, politycy rządowi na czele z prezesem ruszą również na serię „wakacyjnych, rodzinnych pikników”. Pierwszy w niedzielę w Goździe”.
https://opinie.wp.pl/nowy-portal-i-seria-spotkan-piknikowych-tak-pis-odpowie-na-konwencje-platformy-6401685387077249a

— PO MUSI SZYBKO ZNALEŹĆ IDEĘ, KTÓRA DA JEJ SIŁĘ I TOŻSAMOŚĆ – ZUZANNA DĄBROWSKA W RZ: “A czy Platforma będzie potrafiła znaleźć sposób, by wyborcy zobaczyli Polskę jej oczami? Czy tylko – jak na technokratów przystało – przedstawi mnóstwo świetnych rozwiązań różnych, większych lub mniejszych problemów, o których nikt nie usłyszy i o których sama szybko zapomni? Partia Schetyny musi szybko znaleźć ideę, która da jej siłę i tożsamość. Jeśli jej nie znajdzie, przegra kolejne wybory, niezależnie od zawartych koalicj”.
https://www.rp.pl/Komentarze/190719847-Zuzanna-Dabrowska-Idea-poszukiwana.html

— PRZYPIĘTO NAM ŁATKĘ PARTII KTÓRA UTRACIŁA ENERGIĘ – MAŁGORZATA KIDAWA-BŁOŃSKA W OKU: “Na to się złożyło kilka czynników. Z pewnością ludzie mieli do nas pretensje za przegrane wybory w 2015 r. Spotkaliśmy się wówczas z dużą krytyką, wytknięto nam błędy. Dostaliśmy solidnie po głowie. Propaganda PiS też dołożyła swoje. Przypięto nam łatkę partii, która utraciła energię. Ale przypominam sobie, że kiedyś mówiono o Donaldzie Tusku, że jest mało pracowity. Ci sami dziennikarze, którzy dzisiaj nazywają go mężem stanu i wybitnym politykiem europejskim, wtedy pisali o nim krytycznie. A pracował ciężko i tego też wymagał od nas, swoich współpracowników. Platforma jest na nowej drodze, przeszła wewnętrzne zmiany, Grzegorz Schetyna jest silnym liderem, my pracowitą, zmobilizowaną i waleczną drużyną. Ta łatka więc od nas nie pasuje i to udowadniamy”.

— PIS WAŁKOWAŁ TEMATY ŚWIATOPOGLĄDOWE Z PREMEDYTACJĄ – DALEJ KIDAWA: “Tematy światopoglądowe odegrały istotną rolę w kampanii do europarlamentu. Były z premedytacją wyciągane przez PiS, „wałkowane” w mediach publicznych, które podsycały negatywne emocje, co w efekcie prowadziło do pogłębiania podziałów w społeczeństwie. My na spotkaniach i konwencjach mówiliśmy o sprawach europejskich, o konieczności przywrócenia pozycji Polski w Europie, o funduszach unijnych dla naszego kraju. PiS z kolei przedstawiał propozycje na wybory parlamentarne, a dodatkowo znalazł nowego wroga, straszył i dzielił Polaków. Narzucał pytania o adopcję dzieci przez związki jednopłciowe, a to temat nie tylko w żaden sposób niezwiązany z wyborami europejskimi, ale też nie będący przedmiotem debaty w Polsce. Dziś widzimy efekty braku planu PiS na naszą rolę w Europie. Jesteśmy w UE osamotnieni. Niestety, stracą na tym Polacy”.

— POMOC PAŃSTWA POWINNA SIĘ WIĄZAĆ Z GOTOWOŚCIĄ DOPRACY – DALEJ KIDAWA: “Nikt nie planuje likwidacji programu 500 plus, który jest dobrze oceniany przez Polaków. Z pewnością jednak – i wyborcy nam o tym mówią – pomoc ze strony państwa powinna być bardziej sprawiedliwa i wiązać się np. z gotowością do pracy. Pracujesz, dążysz do poprawy poziomu swojego życia — państwo powinno ci pomóc. Dla wielu ludzi 500 plus ma ogromne znaczenie, ale część zachęciło do opuszczenia rynku pracy. Rozmawiałam w kampanii z pewną panią na Podkarpaciu, która z zadowoleniem stwierdziła, że nie musi już pracować, bo ma 4 dzieci, a w związku z tym otrzymuje pieniądze. „Ale gdyby poszła pani do pracy, miałaby pani dwa razy tyle tych pieniędzy” – mówię. Zastanowiła się i mówi: „Ale ja nie pomyślałam w ten sposób”. Pieniądze z 500 plus zastępowały tej pani dochód z pracy. A przecież to powinien być dodatek i pomoc w wychowaniu dzieci. Będziemy więc starali się zachęcać do większej aktywności zawodowej”.
https://oko.press/kidawa-blonska-przypieto-nam-latke-partii-ktora-utracila-energie-rozmowa/

— AGATA SZCZĘŚNIAK O SPARALIŻOWANEJ OPOZYCJI: “Im dłużej trwają negocjacje – a trwają od miesiąca – tym bardziej opozycja wygląda na niezorganizowaną, kłótliwą i małostkową. I tym łatwiej PiS-owi przychodzi przedstawianie siebie jako ostoi stabilności i spokoju. Żeby wygrać z Prawem i Sprawiedliwością, potrzeba dobrego pomysłu na Polskę oraz wehikułu, który ten pomysł – lub pomysły – poniesienie. Dziś partie opozycyjne koncentrują się na tym drugim. Tymczasem odpowiedź na pytanie, co robić, może się kryć w powrocie do programów i wartości. Szkopuł w tym, że potem program trzeba rozpisać na głosy konkretnych ludzi, a wartościom dać twarze”.
https://oko.press/telenowela-koalicyjna-do-wyborow-trzy-miesiace-a-liderzy-partyjni-boja-sie-decyzji/

— POLSKA CHCE WAŻNEJ TEKI – ONET: “Fakt, że nie dostaliśmy żadnego wysokiego stanowiska, jest świetnym argumentem za przyznaniem nam ważnego portfolio – powiedział wysoki rangą polski dyplomata. Wyjaśnił, że „stanowiska”, jakie chciałaby dostać Warszawa, to „według mnie następujące teki: konkurencja, rolnictwo, energia, budżet, handel. To są najlepsze posady, tu jest władza”. Dodał, że Polska będzie miała „ambicje”, aby uzyskać również mandat wiceprezydenta w Komisji”.
https://wiadomosci.onet.pl/politico/unia-europejska-polska-chce-waznego-stanowiska-po-poprzednich-porazkach/ysbtssc

— URODZINY: Piotr Liroy-Marzec, Aleksandra Pawlicka, Michał Gostkiewicz, Łukasz Głombicki.