— URODZINY MONIKI OLEJNIK! 👠🎈

— TRZASKOWSKI SZCZYPIE PSL, SPYCHALSKI O TYM, ŻE PAD NIE BĘDZIE CZEKAŁ DO OSTATNIEGO DNIA: http://300polityka.pl/live/2019/07/11/

— JERZY HASZCZYŃSKI O TYM JAK VON DER LEYDEN GRA POPARCIEM PIS I SALVINIEGO: “Niemiecka kandydatka ma jeden wielki – choć niedostrzegany powszechnie – atut w grze na podwórku europejskim. Może straszyć partie głównego nurtu tym, że w razie czego uzyska stanowisko dzięki poparciu w PE partii eurosceptycznych. A ceną za to byłoby uznanie przynajmniej części z nich za normalnego gracza unijnej sceny. Niemieckie media lewicowe sugerują, że polityczną bazą von der Leyen będzie nie tylko PiS, ale nawet Liga Salviniego, współtworząca skrajnie prawicową frakcję Tożsamość i Demokracja”.
https://www.rp.pl/Komentarze/190719929-Szydlo-i-3-x-E-czyli-emocje-europejskich-elektorow.html

— KORDON SANITARNY WOKÓŁ BEATY SZYDŁO – tytuł w RZ.

— ZDZISŁAW KRASNODĘBSKI STAWIA W ROZMOWIE Z ONETEM WARUNKI WS POPARCIA NIEMKI: “Jest kandydatką EPP, kandydatką kontrowersyjną. Nie wszystkie grupy czy ich członkowie to popierają – powiedział Krasnodębski, który w ubiegłym tygodniu zdecydowanie przegrał głosowanie na jednego z wiceprzewodniczących parlamentu. – Dla nas jest bardzo ważne, by zobaczyć, jak będziemy traktowani w Parlamencie Europejskim”.
https://wiadomosci.onet.pl/politico/czego-zada-pis-w-zamian-za-poparcie-von-der-leyen-na-szefowa-komisji-europejskiej/zbhm8zv

— AŻ TAK ŁATWO PIS-OWI NIE BĘDZIE – PROF. JAROSŁAW FLIS W ROZMOWIE Z JUSTYNĄ KOĆ WE WIADOMO.CO: “Bez przesady, aż tak łatwo PiS-owi nie będzie. Moim zdaniem na opozycji powstaną dwa bloki. Jeżeli PSL pójdzie oddzielnie, to raczej PO przygarnie lewicę i Wiosnę. Jak się okaże, że jednak PO woli dogadać się z PSL, a lewicę wypchnąć na zewnątrz, to ta nie będzie miała wyjścia i będzie musiała się zjednoczyć, prawdopodobnie także z Zandbergiem. Inaczej czeka ją katastrofa”.

— PLATFORMĘ TEŻ TAK DEMONIZOWANO JAK DZISIAJ PIS I WIEMY JAK TO SIĘ SKOŃCZYŁO – DALEJ FLIS: “Rozhisteryzowani przeciwnicy PiS nieustająco go demonizują, traktując jego zyski jako trwałe. O PO też tak mówiono i wiemy, jak się to skończyło. PSL jest sprawny lokalnie, co potwierdzają wyniki wyborów samorządowych. Moim zdaniem tu jest coś do zdobycia. Oczywiście jeszcze zobaczymy, jak będą wyglądać listy PiS i PSL, ale na pewno lokalnie, z tego, co wiem, PSL jest silniejszy od PiS-u, który kadrowo lokalnie jest bardzo słaby. Oczywiście jak pokazały wybory do PE, nawet te skromne zasoby można zmobilizować lepiej, a PSL zadziałał tu gorzej. Potencjał PSL na pewno ma, tylko czy uda się to uruchomić, pozostaje niewiadomą, ale od tego jest właśnie kampania”.

— ZAŁOŻENIE, ŻE PIS-OWI NIC NIE SZKODZI JEST BŁĘDNE, MOGLIBY MIEĆ 60% – DALEJ FLIS: “Założenie, że PiS-owi nic nie szkodzi, jest błędne. Z tym potencjałem i taką opozycją, gdyby sama nie robiła błędów, to by miał 60 proc. poparcia, a nie 40 proc. w sondażach. To demonizowanie przeciwnika utrudnia racjonalne działanie. Na pewno jest wiele rzeczy, które osłabiają jego pozycję i w wyborach samorządowych było to widać. To też jest potencjał dla opozycji i warto pamiętać, że dla opozycji grupą kluczową są wahający się wyborcy”.

— TO SĄ WYRÓWNANE SIŁY A NIE ŻADNE WĘGRY – DALEJ FLIS: “Tu cały czas wszystko wisi na włosku. Trzeba przyznać, że jak się policzy tych, którzy są przeciwko PiS-owi w ostatnich wyborach, czyli zwolenników KE, Wiosny i Lewicy Razem, to ten wynik różni się o pół procenta od wyniku PiS. To są wyrównane siły, a nie Węgry, gdzie jest Fidesz, a potem długo nic. (…) Do tej pory rekord drugiego ugrupowania to było 32 proc. Zatem rekord zwycięzcy był o 2,5 proc. lepszy od dotychczasowego, ale wynik drugiego ugrupowania był o 5 proc. lepszy od najlepszego, czyli wyniku PiS w 2007 roku. To element, na który warto zwrócić uwagę, bo walka jest wyrównana”.
https://wiadomo.co/prof-jaroslaw-flis-az-tak-latwo-pis-owi-nie-bedzie/

— WYBORCY NIE WIERZĄ, ŻE OPOZYCJA LEPIEJ PORADZIŁABY SOBIE Z PROBLEMAMI – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Wyborcy mogą się wściekać na PiS za chaos w edukacji i służbie zdrowia. Ale nie wierzą, że opozycja by sobie z tymi problemami poradziła – wszak żadna partia w historii III RP nie wyszła zwycięsko ze zmian, które wprowadzano w systemie szkolnictwa czy systemie ochrony zdrowia. Kolejki do lekarzy za PO też były duże, a dziś jeszcze urosły. Ale czy ktoś wierzy, że jak Platforma wygra wybory, to się nagle skrócą? Jak długo Polacy będą wierzyli w to, że PiS daje radę, że spełnia obietnice, a opozycja jest niewiarygodna, tak długo opozycja nie ma szans na wygraną. A na razie nie widać, by opozycja miała pomysł na to, by ten wizerunek poprawić”.
https://www.rp.pl/Analizy/190719960-Szuldrzynski-Dlaczego-PiS-nie-szkodzi-kryzys-w-szkolnictwie-i-sluzbie-zdrowia.html

— PSL I KUKIZ SKAZANI NA SIEBIE – ANDRZEJ GAJCY W ONECIE: “PSL i Kukiz’15 są politycznie skazani na siebie, jeśli nie dojdzie do koalicji wyborczej ludowców z Platformą Obywatelską. Samodzielnie nie mają większych szans na wejście jesienią do Sejmu, o czym doskonale zdają sobie sprawę zarówno Władysław Kosiniak-Kamysz, jak i Paweł Kukiz.

— LUDOWCY MOGĄ STAWIAĆ WARUNKI – DALEJ GAJCY: “Pytanie tylko, czy taki twór ma szansę przekonać wyborców? Być może okaże się za chwilę, że PSL porozumie się z Platformą i Koalicja Polska zniknie równie szybko, jak się pojawiła w polskiej polityce. Nie mniej jednak ludowcy są dzisiaj w wygodnej pozycji do negocjacji zarówno ze Schetyną, jak i z Kukizem. Mogą stawiać warunki i wybierać, z kim chcą ruszyć w wyborczym wyścigu. Takiego komfortu nie ma za to rucha Pawła Kukiza, dla którego te wybory mogą okazać się ostatnimi”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/centrowy-tandem-na-wybory-wszystko-w-rekach-psl-analiza/0z912pr

— NAJBARDZIEJ PRAWDOPODOBNIE PO Z PSL – KOALICJA PRZECIW PIS WE MGLE – Iwona Szpala, Paweł Wroński w GW: “Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że będą kolejne rozmowy Grzegorza Schetyny z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Na dziś najbardziej prawdopodobna jest właśnie koalicja PO, PSL i Nowoczesnej”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24982167,koalicja-przeciw-pis-we-mgle-najbardziej-mozliwy-scenariusz.html

— ZUZANNA DĄBROWSKA W RZ O DEADLINIE OPOZYCJI: “Koalicja PO–PSL opłaca się więc partnerom – ogólnie, a diabeł tkwi w konkretnych ustaleniach. Kurz i lustra pokazujące wahania programowe i obawy o kierunek, w jakim podąży koalicja, to tylko okoliczności, w jakich odbywa się targ. Sprzedawcy dywanów na Bliskim Wschodzie gotowi są kupującemu przedstawić całą swoją rodzinę, od najmniejszego potomka i stada kóz, na które muszą zarobić. Kupujący ma poczuć się jak bezduszny krwiopijca, chcący odjąć od ust dzieciom sprzedawcy ostatnie daktyle. Problem w tym, że targi polityczne mają daleko bardziej poważne konsekwencje niż wzór na perskim dywanie. Przeciągając tworzenie koalicji, politycy narażają swój elektorat i własne interesy polityczne. Bo kiedy deadline minie – wszystko przestanie mieć znaczenie: koalicyjny układ, miejsca na listach i kierunek polityczny. Wtedy po prostu jest już za późno na cokolwiek”.
https://www.rp.pl/Komentarze/190719914-Dabrowska-Opozycja-ma-deadline.html

— TRZEBA SIĘ LICZYĆ Z BRAKIEM KOMFORTU – ANTONI MĘŻYDŁO O RELACJACH Z SLD I RULEWSKIM – MÓWI JACKOWI GĄDKOWI W GAZETA.PL: “Trzeba to rozważyć. Nie mam doktrynalnych ograniczeń. Nawet jak coś jest dla mnie niekomfortowe, to znaczy, że jest tylko niekomfortowe, a w polityce człowiek musi się liczyć z utratą komfortu. Mój przyjaciel senator Jan Rulewski rzucił papierami w Platformie i odszedł przez koalicję z SLD – odszedł przez przeszłość, bo jako człowiek opozycji w PRL-u, nie mógł ścierpieć postkomunistów na naszych listach. Popełnił błąd, bo zrobił to przed wyborami europejskimi – zaszkodził tym opozycji”.

— JEŚLI PÓJDZIEMY BEZ PSL, TO W KAMPANII BĘDZIE WOJNA, TAKA JEST NATURA RYWALIZACJI – DALEJ MĘŻYDŁO: “A nie wiem. Sam będę miał problem, co z tym i ze sobą zrobić. Teraz negocjujemy z PSL-em, ale jeśli pójdziemy osobno do wyborów, to w kampanii będziemy już w stanie wojny. Będziemy się żreć również między sobą, a nie tylko walczyć z PiS-em. Rywalizacja leży przecież w naturze polityki”.

— CZARZASTY SIĘ JUŻ NA WSZYSTKO ZGODZI – DALEJ MĘŻYDŁO W GAZECIE: “Czarzasty to chyba już na wszystkie warunki się zgodzi. Jeśli Grzegorz Schetyna – ze względu na to lgnięcie Czarzastego – będzie w tak komfortowej sytuacji, to zawiąże koalicję z SLD na akceptowalnych dla mnie warunkach – bez Marka Dyducha czy Joanny Senyszyn”.

— PSL NIE MA SZANS NA PRZEKROCZENIE PROGU – DALEJ MĘŻYDŁO: “PSL nie ma nawet szans na stworzenie koalicyjnego komitetu wyborczego, który by przekroczył 8-procentowy próg wyborczy. Uważam, że powinniśmy iść w dwóch blokach. Pierwszy: PO, PSL, Nowoczesna, samorządowcy, Barbara Nowacka. I drugi: lewica, która może zdobyć nawet 10 proc.”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24977759,antoni-mezydlo.html

— W OPOZYCJI KAŻDY JUŻ GRA TYLKO NA SIEBIE – MICHAŁ KARNOWSKI: “Nie tylko Schetyna, ale i Kosiniak-Kamysz muszą dziś myśleć przede wszystkim o tym, jak ocalić przywództwo w swoich formacjach w obliczu coraz bardziej prawdopodobnej (ale zgoda – nie przesądzonej) jesiennej porażki. A same partie, jak być silną opozycją. To nakazuje zawężanie frontu, listę wyborczą wąską i lojalną. Dlatego spodziewam się, że to dopiero początek zamieszania. W opozycji każdy już myśli wyłącznie o swoim interesie. Działają osobne sztaby, rozpadają więzi zawarte w czasach Koalicji Europejskiej. Za mało szans na wygraną, by znowu ryzykować i montować wielki front. Kolejne grupy majowych koalicjantów będą odpadały, nie dostaną biorących miejsc. To logiczne. Gdy idzie się po zwycięstwo, trzeba przyciągać. Gdy gra się ze świadomością nadchodzących trudnych czasów, trzeba zwierać szeregi”.

— PRAWDZIWY KONIEC ANTYPISU – DALEJ KARNOWSKI: “Tak oto jesteśmy świadkami prawdziwego końca idei antypisu, rozumianej jako przedkładanie zadania odsunięcia od władzy formacji Kaczyńskiego ponad wszelkie inne interesy, poglądy, ambicje. Przyniósł ten koncept opozycji kilka lat dużych emocji, trochę hałasu na ulicy, zepsucie opinii Polski za granicą. Ale całkowicie zabetonował też wszystkie struktury, procesy myślowe, szukanie nowych pomysłów i ludzi. W efekcie trzy miesiące (mniej więcej) przed wyborami, wydaje się być ona w stanie dość dużego pogubienia”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/454574-w-opozycji-kazdy-juz-gra-tylko-na-siebie-to-koniec-antypisu

— CZŁONEK ZARZĄDU RAZEM, PIOTR CZERNIAWSKI GORZKO O BIEDRONIU – PISZE W KRYTYCE: “Rodzi się pytanie – kto jest w stanie nadążyć za tymi wszystkimi woltami? Za liderem, który nie wierzy we własny projekt? Największą słabością partii wodzowskiej jest wódz, o czym świadczą upadki Palikota, Petru i Kukiza, obiecujących dokładnie to samo co Biedroń – zmianę. Ale ci panowie nie mieli takich kadr jak Biedroń ani nie budzili takiego entuzjazmu. Nie mieli ludzi, wokół których można by budować progresywny projekt na lata, opierali się na przypadkowej zbieraninie osób. Tymczasem Biedroń swoich najlepszych ludzi prawie w całości wypchnął na margines, co udowodniły listy wyborcze do PE. To nie jest epitafium dla Wiosny, albowiem nie może umrzeć coś, co nigdy na dobre się nie narodziło”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/biedron-mogl-budowac-partie-na-lata/

— URODZINY: Monika Olejnik, Piotr Kraśko, ks. Wiesław Niewęgłowski, Agnieszka Owczarczak.