— 27 LAT TEMU Hanna Suchocka została pierwsza Polką powołaną na stanowisko premiera.

— BYŁA PREMIER O KULISACH WYBORU NA PREMIERA –  KTO NAMI RZĄDZI Z HANNĄ SUCHOCKĄ NA WIRTUALNEJ POLSCE:
https://video.wp.pl/i,kto-nami-rzadzi,cid,2303843,program.html?ticaid=11d2eb&_ticrsn=3

— POLITYCZNE LATA 90-TE W PIGUŁCE NA ZDJECIACH INTERII Z PREMIEROSTWA SUCHOCKIEJ: https://nowahistoria.interia.pl/historia-na-fotografii/hanna-suchocka-pierwsza-w-polsce-kobieta-premier-zdjecie,iId,1524889,iAId,121830

— 13 LAT TEMU Jarosław Kaczyński został premierem.

— ANDRZEJ KUBLIK O TYM JAK NIEMCY I FRANCUZI WYMANEWROWALI EMILEWICZ: “Minister przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz poparła Berlin i Paryż, które chcą zmienić prawo UE, aby umożliwić swoim firmom monopolizację europejskiego rynku. Można wyjść na tym jak Zabłocki na mydle. (…) Minister Emilewicz chętnie reklamuje inicjatywę Battery Alliance, pomysł na europejskie konsorcjum producentów akumulatorów do aut na prąd. Wyprzedzając unijne działania, takie konsorcjum szykowały rządy Niemiec i Francji. Minister Emilewicz rozmawiała o udziale Polski w tym konsorcjum. Ale potem bez niej ministrowie Altmaier i Le Maire obwieścili utworzenie takiego niemiecko-francuskiego konsorcjum. (…) To pokazuje, czym się może skończyć popieranie planów Berlina i Paryża, jeśli z góry nie ustalimy, co dostaniemy w zamian”.
http://wyborcza.pl/7,155290,24976971,chlopaki-wezcie-z-soba-minister-jadwiga-emilewicz-dolacza.html

— GOWIN O TYM, ŻE KOSINIAK MA RACJĘ, PARUCH ZASTANAWIA SIĘ CZY WS WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI IŚĆ TĄ SAMĄ DROGĄ – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/07/10/

— KOSINIAK NIE WIE JAK TO JEST BYĆ NA AUCIE – WŁODZIMIERZ CZARZASTY W ROZMOWIE Z DGP: “Słyszę takie opowieści, że z kościołów wypraszane są sztandary PSL. Czy panowie myślą, że jak oni pójdą do wyborów sami, to Kościół powie im, by te sztandary wprowadzić z powrotem? Przecież Kościół nie robi tego za darmo. A kto w tej chwili go finansuje? Albo jest jakaś szeroka perspektywa, albo jej nie ma. Jestem jedynym politykiem w Polsce prowadzącym partię, która była w Sejmie i z własnej głupoty przez cztery ostatnie lata była poza nim. I ja wraz z zarządem SLD tę partię do Sejmu z powrotem wprowadzę. Wiemy, jak to jest być cztery lata na politycznym aucie. Władysław Kosiniak-Kamysz tego jeszcze nie wie”.

— WYBORCY CHCIELI GŁOSOWAĆ NA SLD – DALEJ CZARZASTY: “Nie mówię o tym z arogancją. Nie mówię, że wystrychnęliśmy innych na dudka, mówię po prostu o wyniku. Koledzy z PO nie docenili SLD. Małgorzata Szmajdzińska dostała 64 tys. głosów, startując z trzeciego miejsca, wyprzedziła marszałka województwa opolskiego. Czyli wyborcy chcieli wskazać kandydata SLD. Podobnie było w innych miejscach. Okazało się, że opowieści Czarzastego nie są opowieściami z krypty. SLD to partia żyjąca. Partia starszych ludzi, ale ich w Polsce będzie coraz więcej. Znam swoją partię i wiem, że jak nie wchodzę do Sejmu, to PiS rządzi”.

— CO WY K…WA CHCECIE OD SLD? – DALEJ CZARZASTY: “To po kolei. Jeśli PSL ma problemy z LGBT, to rozumiem, że usuną Trzaskowskiego z PO. Przecież on podpisał kartę LGBT. To prezydent Warszawy, który, rozumiem, przechodził według PSL obok PO przypadkiem. Kolejna kwestia: związki partnerskie. Paweł Rabiej, który o tym szeroko opowiadał, to wiceprezydent Warszawy. Związki są w programie Nowoczesnej. Rozumiem, że można nie iść z lewicą, ale co zrobi PSL z Nowoczesną. Porozmawiajmy o aborcji. Obok PO przemyka Barbara Nowacka. Zapytajmy ją: Barbaro, co myślisz o dopuszczalności aborcji do 12. tygodnia? To bardzo ważne – odpowie. Czyli co PSL powie, wszyscy wyżej wymienieni precz? A jest jeszcze pan Jażdżewski. A kim on jest? Socjaldemokratą? Szefem liberalnego think tanku. Wszyscy pamiętamy, co powiedział, a kto siedział obok? Donald Tusk, nic nieznacząca w Europie postać. On też precz? Kto siedział przy Jażdżewskim i Tusku? Władeczek Kosiniak i jego sekretarz generalny Zgorzelski. Mogli wstać i wyjść, ale siła miłości do Tuska zwyciężyła? Można się tym bawić i obwiniać SLD, ale ludzie to widzą. Więc, co wy, k…, chcecie od SLD?”
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/602200,czarzasty-schetyna-koalicja-sld-po-lewica-lgbt-sojusz-wybory-decyzja.html

— DLA KACZYŃSKIEGO WALKA O TIMMERMANSA BYŁA WOJNĄ O WSZYSTKO – PIOTR ZAREMBA W DGP: “Dla Kaczyńskiego wojna o to, aby szefem Komisji Europejskiej nie był holenderski socjalista Frans Timmermans, była wojną o wszystko. Można to uznać za myślenie magiczne, bo jakakolwiek Komisja zdominowana przez chadecję, socjalistów i liberałów nie pokocha polskiej prawicy. A Niemka jako kandydatka marzeń wymaga od pisowskiej propagandy piruetów. Ale i dla prezesa, i dla jego wyborców polityk z Holandii stał się personifikacją tego, co najbardziej wrogie. Kaczyński szukał symbolicznego pokazania, że nie można bezkarnie atakować polskiego rządu. Z drugiej strony zwierzał się najbliższym z obaw, że przy Timmermansie na czele unijnej biurokracji część jego obozu będzie szukała nieustannej satysfakcji z potyczek z Unią. Teraz łatwiej o jakieś odprężenie”.

— ZDANIEM ZAREMBY MORAWIECKI JEDNYM SZCZYTEM WYWALCZYŁ SOBIE PREMIEROSTWO NA KOLEJNĄ KADENCJĘ: “Naprawdę to, co zrobił w Brukseli, to jest tak – ja lubię lekkoatletykę – jakby skoczył dziewięć metrów w dal z plecakiem kamieni na plecach. Zrobił coś, co wydawało się niemożliwe, a okazało się możliwe” – usłyszał premier Mateusz Morawiecki od Jarosława Kaczyńskiego na konwencji programowej Zjednoczonej Prawicy w Katowicach. Jednym brukselskim szczytem Morawiecki chyba wywalczył sobie premierostwo na następną kadencję”.
https://www.gazetaprawna.pl/artykuly/1420894,zaremba-morawiecki-szczyt-w-brukseli-konwencja-pis.html

— ANNA SŁOJEWSKA W RZ O POLSKIM PROBLEMIE W UNII: “Co więcej, Polska straciła wiarygodność nie tylko u zachodnich partnerów, bardzo wyczulonych na kwestię praworządności. Widać też wyraźnie, że nie jest już naturalnym liderem Europy Środkowo- Wschodniej. W sprawie obsady stanowisk działała tylko w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w której oprócz Morawieckiego jest oskarżany o łamanie praworządności Węgier Viktor Orbán i oskarżany o korupcję Czech Andrej Babisz. No i jeszcze Słowak Peter Pellegrini, niezbyt dobrze się czujący w tym towarzystwie, ale trzymający się go z braku alternatywy. Inni przywódcy w regionie nie lgną do Polaków, ale też polski rząd nie wyciąga do nich ręki. Autorytetu wystarcza nam na postraszenie krajów bałtyckich, by w sprawie art. 7 wstrzymywały się od głosu. Ale jest go za mało na naturalne przywództwo w regionie, które dawałoby nam mandat do obrony interesów nowej Europy”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/307099909-Slojewska-Polska-wykreowala-Timmermansa.html

— CZY KOSINIAK DA SIĘ ZGRILLOWAĆ? – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Piłka wciąż jest w grze i nadal możliwe jest dogadanie się PSL z PO, dlatego zastosowano metodę ostateczną: zaczęto rozpuszczać plotki, że Kosiniak-Kamysz po cichu dogadał się już z Jarosławem Kaczyńskim w sprawie wspólnych rządów. Intryga ta ma jasny cel: jeśli lider ludowców chce zachować wiarygodność, musi udowodnić, że wcale nie spiskuje z szefem Zjednoczonej Prawicy. A udowodnić to może tylko w jeden sposób – dołączając do antypisowskiej koalicji. Metody grillowania są więc różne, ale cel jest jeden – zmusić PSL do tego, by porzucił plany budowy niezależnej chadeckiej formacji i rzucił się w objęcia Grzegorza Schetyny oraz jego lewicowych sojuszników. Najciekawsze pytanie sezonu ogórkowego brzmi więc: czy prezes PSL da się zgrillować i pęknie”.
https://www.rp.pl/Komentarze/190719999-Grillowanie-ludowcow-na-wolnym-ogniu.html

— DECYZJA PO BĘDZIE MIAŁA FUNDAMENTALNE ZNACZENIE DLA KRAJOBRAZU POLITYCZNEGO NA CAŁEJ OPOZYCYJNEJ STRONIE – JAKUB MAJMUREK W WP: “PO wydaje się stać przed wyborem: budować chadecki, konserwatywny blok wspólnie z ludowcami, albo szeroką koalicję z lewicą. Oczywiście polityka to nieprzewidywalny żywioł i ostatecznie układanka po opozycyjnej stronie może ułożyć się zupełnie inaczej. Niezależnie jednak od tego, które rozwiązanie Platforma ostatecznie wybierze – jeśli w ogóle jakieś wybierze – to decyzja właśnie tej partii będzie miała fundamentalne znaczenie dla krajobrazu politycznego po całej opozycyjnej stronie. I to nie tylko na najbliższe wybory”.

— LEWICĘ ZJEDNOCZĄ KOSINIAK ZE SCHETYNĄ – DALEJ MAJMUREK: “Jeśli jednak PO wspólnie z PSL zarzuci „konserwatywną kotwicę”, to budowa drugiego, lewicowego bloku okaże się koniecznością. Lewicę, która sama z siebie zjednoczyć się najpierw nie potrafiła, a następnie nie miała siły podjąć samodzielnej walki, ostatecznie zjednoczyć mogą Kosiniak-Kamysz ze Schetyną”.

— MAJĄC DO WYBORU DWA PRAWICOWE BLOKI, WYBORCA WYBIERZE PIS – DALEJ MAJMUREK: “Scenariusz dwóch bloków niesie jednak ze sobą także spore ryzyko. Koalicji PO-PSL utrudnia walkę o bardziej progresywnych wyborców, skazując ją na bardzo trudną w obecnych warunkach walkę z PiS o elektorat konserwatywny. Ten, w sytuacji, gdy ma do wyboru dwa prawicowe bloki, wybierze najpewniej ten bardziej wyrazisty, skupiony wokół Jarosława Kaczyńskiego”.

— WSZYSTKO TRZYMA PLATFORMĘ NA CENTROPRAWICY – KONKLUZJA MAJMURKA: “Obecna PO nie stanie się nigdy fundamentem szerokiego, postępowego bloku przypominającego amerykańskich Demokratów. Korzenie, biografie liderów, polityczne tradycje, odruchy aktywu partii trzymają tę partię na centroprawicy. O ile można wyobrazić sobie doklejenie do niej SLD, partii zdolnej do zachowywania dużej powściągliwości w kwestiach kulturowo-obyczajowych, to dużo trudniej Platformie byłoby utrzymać przy sobie Wiosnę i elektorat, dla którego ważne są podnoszone najmocniej przez Biedronia kwestie”.
https://opinie.wp.pl/majmurek-wielki-wybor-to-od-decyzji-po-zalezy-polityczny-krajobraz-polski-opinia-6400857751627905a

— EWA SIEDLECKA O TYM, ŻE WYROK Z DUBLEREM W SKŁADZIE JEST NIEWAŻNY: “Wyrok TK jest nieważny, skoro w składzie sądzącym zasiadał dubler sędziego, a więc osoba nieuprawniona. Sąd Apelacyjny może zatem umorzyć wniosek prokuratora generalnego o wznowienie postępowania, uznając, że nie ma podstaw prawnych, bo nie ma wyroku TK. Albo może zadać w sprawie ważności wyroku TK pytanie prawne Sądowi Najwyższemu lub pytanie prejudycjalne Trybunałowi Sprawiedliwości. Wtedy możemy liczyć na formalne rozstrzygnięcie trwającego czwarty rok sporu o to, czy trzej dublerzy wprowadzeni przez PiS do TK są sędziami”.

— SIEDLECKA O MOŻLIWOŚCI ZADANIA PYTANIA PREJUDYCJALNEGO DO TSUE WS DRUKARZA: “Ale sprawa drukarza mogłaby też – za sprawą polskiego sądu – zmienić prawo Unii Europejskiej. Sąd Apelacyjny w Łodzi może bowiem zadać TSUE inne pytanie prejudycjalne: czy brak w polskim prawie jakiegokolwiek przepisu chroniącego przed dyskryminacją w usługach ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową, a także wiek, niepełnosprawność, pochodzenie społeczne czy jakąkolwiek inną cechę oprócz płci, narodowości czy rasy – jest zgodny z Kartą Praw Podstawowych UE, a konkretnie z artykułem 21”.
https://siedlecka.blog.polityka.pl/2019/07/09/sprawa-drukarza-zmieni-prawo-unii/

— OCHRZANIĆ ZA GŁOSOWANIE NA PIS, PO CELEBRYCKU POGOŚCIĆ – MICHAŁ KARNOWSKI O WIZYTACH OPOZYCJI “W TERENIE”: “Nie tylko przykład węgrowski, ale pozostałe obrazki z wizyt zastępu pani Nowackiej i pana Arłukowicza, pokazują najazd na teren niż spotkanie w terenie. Komuś tam najwidoczniej zaświtało w głowie, że jak się wpadnie na prowincję, trochę ochrzani za głosowanie na PiS, a trochę po celebrycku pogości, to wszystko się odwróci. Nie odwróci się, bo w pisowskiej metodzie zupełnie nie to było kluczem. Najpierw było zrozumienie potrzeb Polski i Polaków, wykute na kolejnych solidnych konwencjach programowych, następnie zbudowanie programu i dopiero jasny przekaz poniesiony w teren – choć z prawdziwym zamiarem wysłuchania reakcji”.

— PLATFORMA WYSYŁA NA PROWINCJĘ PEWNYCH SIEBIE, PRZEKONANYCH O WŁASNEJ WYŻSZOŚCI – DALEJ KARNOWSKI: “Platforma postępuje odwrotnie: po amatorsku wysyła pewnych siebie, przekonanych o własnej wyższości aktywistów, którzy na dodatek nie mają ludziom za wiele do powiedzenia. Zamienia się to w groteskowe polowanie na miejscowych, by ich dopaść i przekonać, że błądzą. Kampanijny sen wariata. Gdyby zatem opozycja rzeczywiście chciała pójść pisowską drogą, powinna natychmiast zastęp Arłukowicz/Nowacka wycofać i zabrać się do reorganizacji własnego obozu”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/454313-opozycja-powinna-wycofac-z-terenu-nowacka-i-arlukowicza

— PAWEŁ WROŃSKI O KONWENCJI PIS – BYLE RZĄDZIĆ – pisze w GW: “Po czterech latach sprawowania rządów PiS można stwierdzić, że świetnie udało mu się przeprowadzić niemal wszystkie te programy, które pozwoliły partii zdobyć i zachować władzę. Ba, jest pierwszym w dziejach III Rzeczypospolitej ugrupowaniem, które tak się boi wygranej i zemsty opozycji, że zwiększając transfery socjalne, ryzykuje w momencie ewentualnego kryzysu finansową katastrofę państwa. Taki charakter miała „piątka Kaczyńskiego” zgłoszona przed wyborami do Parlamentu Europejskiego jako kiełbasa wyborcza mająca przynieść sukces także w wyborach parlamentarnych. Te obietnice były tak hojne, że przeraziły nawet byłą już minister finansów Teresę Czerwińską”.

— PIS NIE ROZWIĄZAŁ ŻADNEGO PROBLEMU – DALEJ WROŃSKI: “Oprócz narastającego fiskalizmu, upartyjnienia państwa i atakowania wszelakich enklaw samorządności PiS nie udało się rozwiązać żadnego z istotnych polskich problemów. Program modernizacji państwa albo nie został zrealizowany, albo w ogóle nie istniał. W każdym razie był chaotyczną improwizacją obliczoną wyłącznie na efekt propagandowy”.

— JEŚLI NIE W TYCH WYBORACH, TO W NASTĘPNYCH – KONKLUZJA WROŃSKIEGO: “PiS nie przedstawił do tej pory żadnej oferty usprawnienia, lepszego zorganizowania państwa, poprawy usług publicznych oraz zwiększenia szans obywateli na dostęp do edukacji, kultury i sportu. Jeśli nie w tych, to w następnych wyborach wygra ugrupowanie, które przedstawi Polakom atrakcyjną ofertę, jak pieniądze z transferów socjalnych sensownie wydać w kraju”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24978746,program-pis-mozna-strescic-w-zdaniu-obiecac-wszystko-byle.html

— 3 rocznica śmierci Michała Kornatowskiego.

— URODZINY: 40 urodziny obchodzi Aleksandra Dulkiewicz, Michał Wilgocki, Władysław Dajczak, Ludwik Kotecki, Killion Munyama, Lucjan Karasiewicz, Magda Gessler.