— ZNAMY TERMIN CZWARTEJ EDYCJI KONGRESU 590, MA BYĆ REKORDOWY: http://300polityka.pl/biznes/2019/06/26/innowacje-elektromobilnosc-i-solidarnosc-miedzypokoleniowa-tegoroczny-kongres-590-ma-byc-rekordowy-znamy-jego-termin/

— SYN BOGDANA PĘKA NOWYM WICEMARSZAŁKIEM SENATU, RZECZNIK RZĄDU O DECYZJI PAD WS KK, RZYMKOWSKI WYKLUCZA SAMODZIELNY START KUKIZ’15 – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/06/26/

— OPOZYCJA STACZA SIĘ W ZASTRASZAJĄCYM TEMPIE – MICHAŁ KARNOWSKI: “Opozycja nie tylko zmarnowała czas od porażki wyborczej, ale stacza się w zastraszającym tempie. Płaczliwe komentarze Lisa, alarmistyczne listy do „Wyborczej”, zapowiedzi pikiet pod siedzibami partii opozycyjnych organizowanych przez tzw. „Obywateli RP” – to tylko kilka z wielu sygnałów o tym świadczących”.

— KE PRZEGRAŁA PORÓWNANIEM JAKOŚCI RZĄDZENIA – DALEJ KARNOWSKI: “Warto spojrzeć także trochę wstecz. Podstawową przyczyną porażki Koalicji Europejskiej nie był bowiem – co suflowała natychmiast po 26 maja „Wyborcza” – brak sprawności organizacyjnej. Ani brak plakatów. Ani brak charyzmy lidera. To są wygodne wymówki, by nic nie zmieniać. Kampania KE nie była w warstwie aktywności aż tak zła, jak się to rysuje. Plakatami zalana był cały kraj (sam widziałem!). A lider, czyli Schetyna ma swoje deficyty, ale też nie wczoraj je odkryto i nie dlatego poległ. KE przegrała z innymi czynnikami – porównaniem jakości rządów obecnych z poprzednimi oraz brakiem intelektualnego przepracowania tego, co stało się w roku 2015”.

— GDY PRZYSZŁO DO WYBORÓW, WSZYSTKIE MOCNE SŁOWA BYŁY JUŻ ZUŻYTE – DALEJ KARNOWSKI: “To grupa Michnika uznała, że od pierwszego dnia w polskim kotle ma wrzeć, że trzeba lać benzynę i krzesać ogień, nakręcać emocje, eskalować epitety. W efekcie gdy przyszło do wyborów, wszystkie mocne słowa były już zużyte, a ludzie zmęczeni nie sprawdzającymi się ostrzeżeniami. Każdy to widział, ale nie oni – ze szklanego pałacu Agory w ogóle niewiele widać”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/452385-czego-schetyna-nie-przemyslal-i-wciaz-nie-przemysliwuje

— JACEK KARNOWSKI O TYM, ŻE PRAWICA STOI PRZED SZANSĄ POGŁĘBIENIA I DOKOŃCZENIA REWOLUCJI ROKU 2015-TEGO: “Przekonanie, że „już jest pozamiatane”, działa na rzecz PiS – oczywiście pod warunkiem, że nie przyniesie demobilizacji obozu rządzącego. Prawica nie może sobie pozwolić na samozadowolenie z jeszcze innej przyczyny: stoi przed szansą pogłębienia i dokończenia „Rewolucji Roku 2015-go”, i nie może jej zmarnować”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/452254-pis-gra-nie-tylko-o-druga-kadencje-stawka-jest-duzo-wieksza

— ALEKSANDER SMOLAR MÓWI W ROZMOWIE Z TOMASZEM LISEM, ŻE SAMODZIELNY START PSL TO KATASTROFA DLA OPOZYCJI: “Jeżeli PSL sam pójdzie do wyborów i nie osiągnie nawet 5 proc. poparcia, to będzie to katastrofa nie tylko dla Ludowców, ale i dla całej opozycji”.
https://www.newsweek.pl/polska/polityka/samodzielne-pojscie-psl-do-wyborow-to-polityczne-samobojstwo/4ktsw5w

— MICHAŁ OKOŃSKI O TYM, CO JEST ZADANIEM RPO: “Otóż zadaniem instytucji, na czele której stoi Bodnar, jest upominanie się o prawa obywatelskie każdego obywatela Rzeczypospolitej, niezależnie od tego, o jakie zbrodnie jest oskarżany, jaką partię popiera i w co wierzy. To nie jest kwestia, w której trzeba odwoływać się do chrześcijaństwa [patrz: tekst Szymona Hołowni w najbliższym numerze „TP” – red.]. To kwestia zwykłego rozumienia prawa i sprawiedliwości – a także obowiązków, jakie wynikają z pełnienia funkcji rzecznika. Podobne obowiązki mają adwokaci podejmujący się obrony ludzi, na których opinia publiczna dawno…”
https://www.tygodnikpowszechny.pl/jakie-rzecznik-ma-prawo-159346

— RYSZARD BUGAJ STWIERDZA, ŻE KONSTYTUCJA JEST NARUSZANA ALE OBYWATELE NIE MAJĄ DO DYSPOZYCJI WIARYGODNEGO UGRUPOWANIA DEMOKRATYCZNEGO: “Krytycy działań obecnego rządu (także niżej podpisany) są zgodni, że prawo (a szczególnie konstytucja) są naruszane. Skąd więc założenie, że będzie przestrzegane po wprowadzeniu decentralizacji. Wojewódzkie „parlamenty” nadal – trzeba przyjąć takie założenie – będą wyłaniane na drodze politycznej rywalizacji. Zawsze – także teraz w Polsce – znaczenie rozstrzygające będzie miał rezultat tej rywalizacji. Ale wybory nie stanowią bezwzględnej gwarancji zwycięstwa ugrupowania do demokracji przywiązanego. Bywa, że wyborcy są demokracją zmęczeni, ale częściej bywa też, że wyborcy nie mają do dyspozycji ugrupowania demokratycznego i wiarygodnie reprezentującego ich interesy. Nie da się temu zaradzić, idąc „drogą na skróty”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/306259905-Ryszard-Bugaj-Rzeczpospolita-dzielnicowa.html

— ADAM SZOSTKIEWICZ PISZE, ŻE PROPAGANDA RZĄDOWA SIĘ ZACINA… “To rzeczywiście ciekawe, bo okazuje się, że propaganda rządowa zaczyna się zacinać. Opozycja zyskuje dzięki temu nowe paliwo wyborcze. Na dodatek także u sąsiadów w Słowacji i Czechach prawica jest w defensywie. Wielotysięczne czeskie demonstracje przeciwko rządowi Babisza pokazują, że sprzeciw wobec autorytaryzmu i korupcji polityków rządzących narasta nie tylko u nas”.
https://szostkiewicz.blog.polityka.pl/2019/06/25/frekwencja-kochani/

— JACEK NIZINKIEWICZ PISZE W RZ, ŻE TAJEMNICĄ POLISZYNELA JEST, ŻE PIS PLANUJE PODNIEŚĆ PODATKI DLA NAJBOGATSZYCH: “Tajemnicą poliszynela jest też, że PiS chce podnieść podatki najbogatszym. „Rezerwy finansowe są gigantyczne u najbogatszych. Polakom po wyborach będzie trzeba pokazać, że nie może być tak, że najwięcej podatków płacą najbiedniejsi. Ale to po wyborach”, mówią politycy obozu władzy, prosząc, żeby nie zdradzać ich nazwisk. „Redystrybucja jest kluczem” – dodają. „Ulica przemówi i nas poprze. Nikt nie będzie bronił biznesu” – twierdzą i wyjaśniają, że „na polityczne zamówienie minister finansów zrobi wszystko. A po wyborach będziemy mieli odnowiony mandat społeczny do szerszych zmian”.

— NIZINKIEWICZ PISZE, ŻE PIS POWINIEN PRZED WYBORAMI ZŁOŻYĆ DEKLARACJE CZY UTRZYMA TRANSFERY PO WYBORACH: “Zmiany w 500+ są tylko kwestią czasu. Ale czy to jedyny program, który miałby ulec modyfikacji? PiS już teraz szuka pieniędzy na pokrycie licznych programów socjalnych, które mają mu przynieść reelekcję. Czy partia Jarosława Kaczyńskiego daje gwarancje na utrzymanie innych transferów w obecnym kształcie po wygranych wyborach? Na te pytania Mateusz Morawiecki i podlegli mu urzędnicy powinni dzisiaj odpowiedzieć jednoznacznie. Polakom należy się ta wiedza przed wyborami parlamentarnymi”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/306259903-Jacek-Nizinkiewicz-Jak-PiS-zmieni-500-plus.html

— PIS BUDUJE PAŃSTWO POŁOWICZNEJ MODERNIZACJI, PODOBNE DO IZRAELA – ANDRZEJ WAŚKIEWICZ W KULTURZE LIBERALNEJ: “Czyżby niewypowiedzianym głośno – Bawarczycy to przecież Niemcy! – ideałem państwa szefa rządzącej partii byłby ten południowy land naszego sąsiada? Myślących w ten sposób muszę rozczarować: PiS nie buduje drugiej Bawarii, ale drugi Izrael. (…) PiS buduje państwo połowicznej modernizacji, podobne do Izraela, ponieważ to sama geopolityka podpowiada ten wybór. Na przedwyborczych konwencjach obecnej partii rządzącej Polskę przedstawiano co prawda jako serce Europy, ale w jej polityce Polska wyłania się jako kraj frontowy. Nie tylko graniczny, ponieważ na jego granicach, ale w obrębie owych granic, trwa zimna wojna cywilizacyjna”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/06/26/waskiewicz-polska-pis-izrael-porownanie/

— DOMINIKA WANTUCH PISZE W GW O POPŁOCHU WOKÓŁ ZAGROŻONYCH ŚRODKÓW UNIJNYCH NA WALKĘ ZE SMOGIEM: “Politycy PiS, którzy liczyli, że list nie ujrzy światła dziennego, wpadli w popłoch i zapewniają, że program zostanie zmieniony. Coraz częściej przyznają też, że program, który miał być chlubą rządu PiS, nie działa. Minister Jarosław Gowin na spotkaniu z mieszkańcami Kartuz powiedział wprost: – Program „Czyste powietrze” w praktyce nie działa, mimo że jest dobrze przemyślany i są pieniądze, ale niesprawność administracji publicznej powoduje, że te pieniądze nie pracują, nie mogą być wykorzystane przez mieszkańców”.
http://wyborcza.pl/7,155287,24933679,poploch-w-pis-po-liscie-komisji-europejskiej.html

— NA JEDYNCE DGP O TYM, ŻE RZĄD POSTANOWIŁ SIĘ POZBYĆ POZABANKOWYCH INSTYTUCJI KREDYTOWYCH – PATRYK SŁOWIK: “Rząd postanowił pozbyć się firm pożyczkowych z rynku. Przyjęte wczoraj, bez konsultacji, nowe reguły gry spowodują, że biznes chwilówkowy przestanie się opłacać”.
https://gospodarka.dziennik.pl/finanse/artykuly/601031,chwilowki-ustawa-antylichwiarska-nizszy-pulap-pozaodsetkowych-kosztow-kredytu.html

— URODZINY: Jacek Wojciechowicz, Natalia Radulska, Aleksandra Klimont, Ilona Antoniszyn.