— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Bielan broni Tuska przed szyderstwami Junckera
Kanthak o procedowaniu KK
Błaszczak z poparciem dla Szczerskiego
Emilewicz o objęciu stanowiska szefa KE przez Tuska: Wydaje się, że to jest scenariusz napisany tylko na stronach Politico
Emilewicz o objęciu stanowiska unijnego komisarza: Dzisiaj rozmawianie o mnie jest naprawdę kategorią plotki
http://300polityka.pl/live/2019/06/25/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— RZĄD PRZYJĄŁ USTAWĘ DOT. ZEROWEGO PIT-U DLA MŁODYCH – bez materiału: Zbitka wypowiedzi premiera Morawieckiego z dzisiejszego eventu KPRM i Grzegorza Schetyny.

— ANDRZEJ DUDA JEST BLISKI ZAWETOWANIA NOWEGO KODEKSU KARNEGO – zapowiedź.

— PRAWDOPODOBIEŃSTWO TAKIEGO RUCHU PREZYDENTA JEST CORAZ WIĘKSZE, BO EKSPRESOWY SPOSÓB UCHWALENIA NOWYCH PRZEPISÓW PUBLICZNIE KRYTYKUJĄ JEGO MINISTROWIE – Bogdan Rymanowski.

— WEDŁUG REGULAMINU SEJMU, W CZASIE PRACY NAD KODEKSAMI OD WPŁYNIĘCIA PROJEKTU DO I CZYTANIA MUSI UPŁYNĄĆ MINIMUM DWA TYGODNIE – Grzegorz Kępka: Na stronie Sejmu można się przekonać, że posłowie czekali zaledwie jedną dobę.

— O WETO APELUJE PRAWIE 160 SPECJALISTÓW PRAWA KARNEGO I KONSTYTUCYJNEGO, WCZEŚNIEJ W TEJ SPRAWIE LIST DO PREZYDENTA NAPISAŁ RPO – Kępka dalej.

— TAKŻE PRZEWODNICZĄCY KRS UWAŻA, ŻE PRZY NOWELIZACJI KODEKSU KARNEGO ZŁAMANO PROCEDURĘ – Kępka.

— SPOTKANIE JAROSŁAWA SELLINA Z ALEKSANDRĄ DULKIEWICZ.

*****

FAKTY TVN

— WYROK WYZNACZA ŻELAZNE ZASADY – Justyna Pochanke: Ten wyrok wyznacza żelazne zasady. Los sędziów nie może być w rękach polityków. Rząd przegrał w TSUE, ale od przegranej rządu ważniejsza jest wygrana tysięcy Polaków, którzy w obronie sądów ulicami miast maszerowali w dobrą stronę.

— WŁADZA WIEDZIAŁA, ŻE BĘDZIE TAKI WYROK – KKZ: Władza wiedziała, a przynajmniej się domyślała, że taki właśnie będzie wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Że polski rząd złamał prawo unijne, wysyłając w stan spoczynku część sędziów Sądu Najwyższego. Władza, gdy sprawa trafiła do trybunału, szybko zmieniła prawo. Mimo to Komisja Europejska skargi nie wycofała, a trybunał sprawę.

— RZECZNIK RZĄDU: Jesteśmy też trochę zaskoczeni tym, że mimo tego, że w ramach dialogu z instytucjami unijnymi dokonaliśmy pewnych korekt w ustawie o Sądzie Najwyższym, to ten wyrok zapadł.

— NADAL PODWAŻAJĄ – DALEJ KKZ: Władza PiS przegrała w trybunale, ale nadal podważa jego prawo do oceny zmian w wymiarze sprawiedliwości.

— ZAMACH NA NIEZALEŻNOŚĆ SĘDZIÓW TRZEBA NAZWAĆ – KKZ O WYROKU TSUE: To okazało się jednak zdaniem na wyrost. PiS wycofał się z wysyłania sędziów na emeryturę, gdy Komisja Europejska złożyła skargę do trybunału. Trybunał jednak uznał, że zamach na niezależność sądów trzeba opisać i nazwać wprost. Tego dotyczy ten wyrok.

— WALKA PIS-U Z GDAŃSKIEM O WESTERPLATTE, KROJENIE GDAŃSKA – w zapowiedzi Justyny Pochanke.

— TO, ŻE DO SPOTKANIA DOSZŁO ŚWIADCZY O TYM, ŻE JEST CIEŃ NADZIEI ALE OKAZUJE SIĘ, ŻE JEST JESZCZE BARDZO DALEKO DO POROZUMIENIA – Arleta Zalewska.

— DLA PIS OFERTA DULKIEWICZ TO ZA MAŁO – Zalewska.

— NIKT NIE UDAJE, ŻE TO NIE POLITYCZNA BATALIA, KTÓRA TRWA OD LAT I W KTÓREJ PADAJĄ MOCNE OSKARŻENIA – Zalewska.

— ZAMACH STANU NA POLSKĄ HISTORIĘ – Grzegorz Schetyna.

— POLICJA POSPIESZYŁA SIĘ Z ZARZUTEM: Nie będzie śledztwa w sprawie okrzyku „Precz z polskim faszyzmem”. Policja pospieszyła się z zarzutem, ale prokuratura umorzyła sprawę, uznając, że pan Tomasz Grabowski nie obraził narodu. Tomasz Grabowski, członek Obywateli RP, skandował to hasło w sobotę w Przemyślu podczas spotkania, które miało wspierać dialog polsko-ukraiński.

— Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy ws. zerowego PIT-u dla osób do 26 roku życia. Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że chodzi o to, żeby młodzi ludzie mieli możliwość poznania pierwszej pracy w Polsce, a nie gdzieś na zmywaku w Londynie.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— MŁODZI NIE BĘDĄ PŁACIĆ PODATKU DOCHODOWEGO. RZĄD PRZYJĄŁ PROJEKT USTAWY WPROWADZAJĄCEJ ZEROWY PIT DLA OSÓB DO 26 ROKU ŻYCIA. NOWE PRAWO MA WEJŚĆ W ŻYCIE W SIERPNIU – zapowiedź.

— EKONOMIŚCI PODKREŚLAJĄ, ŻE TO PIERWSZA OD WIELU LAT OBNIŻKA PODATKÓW DLA PRACOWNIKÓW – Damian Diaz.

— DLA OPOZYCJI ZAPROPONOWANE ROZWIĄZANIA TO ELEMENT KAMPANII WYBORCZEJ – Diaz.

— W CZASACH PO NA CIĘCIA PODATKU DOCHODOWEGO NIE MOŻNA BYŁO LICZYĆ, A STAWKA VAT-U POSZŁA W GÓRĘ, MIMO ŻE TUSK KREOWAŁ SIĘ NA LIBERAŁA GOSPODARCZEGO – Diaz.

— POPRZEDNIĄ OBNIŻKĘ KOSZTÓW PRACY WPROWADZIŁ POPRZEDNI RZĄD PIS – Diaz.

— NIESPÓJNY PRZEKAZ OPOZYCJI WS. 500+. PSL CHCE, ABY ŚWIADCZENIE FINANSOWALI PRACODAWCY, NOWOCZESNA ZAMIAST GOTÓWKI PROPONUJE O POŁOWĘ MNIEJSZĄ ULGĘ PODATKOWĄ, A PO RAZ MÓWI, ŻE PROGRAM PIS NIE WYMAGA ZMIAN, A INNYM RAZEM, ŻE ZMIANY JEDNAK SĄ POTRZEBNE – zapowiedź.

— OBIECALI I SŁOWA DOTRZYMALI. PO TRZECH LATACH PIS ROZSZERZA 500+ NA KAŻDE POLSKIE DZIECKO – Konrad Wąż.

— WIELU POLAKÓW BOI SIĘ O PRZYSZŁOŚĆ PROGRAMU, JEŚLI JESIENIĄ OPOZYCJA ODZYSKA WŁADZĘ – Wąż.

— JEŚLI PARTIE SPOD SZYLDU KOALICJI EUROPEJSKIEJ NIE POTRAFIĄ WYPRACOWAĆ ZDANIA W TAK WAŻNEJ DLA POLAKÓW KWESTII, TO ZDANIEM EKSPERTÓW JEST TO WYRAŹNY SYGNAŁ DLA WYBORCÓW, ŻE OPOZYCJA NIE MA DLA NICH WIARYGODNEJ OFERTY – Wąż.

— LUDZIE, KTÓRZY OTWARCIE I PUBLICZNIE GARDZĄ SWOIMI RODAKAMI, SAMI UWAŻAJĄ SIĘ ZA ELITĘ – Wąż przytacza słowa Tomasza Lisa i Manueli Gretkowskiej nt. 500+.

— DZIAŁACZE I SYMPATYCY OPOZYCJI NIE PO RAZ PIERWSZY Z POGARDĄ MÓWIĄ O BENEFICJENTACH PROGRAMÓW SPOŁECZNYCH RZĄDU – Wąż.

— NIEKTÓRYM POLITYKOM I CELEBRYTOM TRUDNO POGODZIĆ SIĘ Z WYBOREM WIĘKSZOŚCI – Wąż.

— OPOZYCJA NIE MA KONKURENCYJNEJ OFERTY DLA POLAKÓW, WIĘC SZUKA TEMATÓW ZASTĘPCZYCH. W OSTATNICH DNIACH SĄ TO SPRAWY KLIMATYCZNE – Wąż.

— KOLEJNE ROZMOWY NT. BUDOWY MUZEUM WESTERPLATTE. W JEGO BUDOWĘ ZAANGAŻOWAŁ SIĘ RZĄD, JEDNAK PREZYDENT GDAŃSKA UZNAŁA TO ZA PRÓBĘ ZAGARNIĘCIA TERENU. MINISTERSTWO KULTURY PRZEDSTAWIA NOWĄ PROPOZYCJĘ – zapowiedź: Porozumienia wciąż brak.

— RZĄD NA BUDOWĘ MUZEUM CHCE PRZEZNACZYĆ 150 MLN ZŁOTYCH I WSPÓŁTWORZYĆ JE RAZEM Z SAMORZĄDOWCAMI – Maksymilian Maszenda.

— GDYBY WSŁUCHAĆ SIĘ TYLKO W POCZĄTEK WYPOWIEDZI PREZYDENT GDAŃSKA, MOŻNA BYŁOBY UZNAĆ, ŻE ROZMOWY ZWIĘKSZYŁY SZANSE NA JEGO POWSTANIE – Maszenda: Ale Aleksandra Dulkiewicz domaga się nie tylko rezygnacji ze specustawy.

— DULKIEWICZ NIEDAWNO PORÓWNAŁA SPECUSTAWĘ DO UPAŃSTWOWIENIA MAJĄTKU PRZEZ KOMUNISTÓW, OBRAŻAJĄC POSŁÓW I RZĄD – Maszenda.

— DZIŚ NIE POTRAFIŁA SIĘ ODNIEŚĆ DO POMYSŁÓW UPORZĄDKOWANIA WESTERPLATTE – Maszenda.

— KADENCJA DONALDA TUSKA NA STANOWISKU SZEFA RE DOBIEGA KOŃCA. JEGO POLITYCZNA PRZYSZŁOŚĆ STOI POD DUŻYM ZNAKIEM ZAPYTANIA, BO EWENTUALNY POWRÓT DO KRAJOWEJ POLITYKI MOŻE OKAZAĆ SIĘ KLAPĄ, NA CO WSKAZUJE WYNIK WYBORÓW DO PE – zapowiedź: Wsparcie udzielone przez Tuska miało być kluczem do zwycięstwa KE. Skończyło się na dotkliwej porażce.