— TRZASKOWSKI O TYM, ŻE WYNIK DO PE TO NIE BYŁA KATASTROFA, ZGORZELSKI O WARUNKACH WSPÓŁPRACY PSL Z PO, BŁASZCZAK O TYM CZYM BĘDZIE KONGRES PROGRAMOWY PIS – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/06/19/

— EDYTA ŻEMŁA O TYM, ŻE BŁASZCZAK NIE ZGODZIŁ SIĘ NA POWRÓT KRASZEWSKIEGO DO SŁUŻBY CZYNNEJ – pisze w Onecie: “Z informacji Onetu wynika, że prawdziwe powody decyzji gen. Kraszewskiego o odejściu do cywila były inne. – Chciał przejść do linii, blisko współpracować z szefem Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Rajmundem Andrzejczakiem i mieć realny wpływ na zmiany zachodzące w polskiej armii – mówi nasz informator. Na to – mimo pozytywnych opinii prezydenta i szefa BBN – nie chciał się zgodzić minister obrony Mariusz Błaszczak. Stąd decyzja gen. Kraszewskiego. – Szkoda. Wojsko traci naprawdę dobrego i doświadczonego dowódcę – mówi jeden z wysokich rangą oficerów”.

— ŻEMŁA O MOŻLIWYCH NASTĘPCACH KRASZEWSKIEGO: “Na początku brany był pod uwagę tylko generał dywizji dr inż. pil. Tadeusz Mikutel, obecny zastępca dowódcy operacyjnego. Ten oficer lotnictwa, pilot klasy mistrzowskiej w wojsku służy od 35 lat. Dowodził pierwszą w kraju eskadrą lotnictwa taktycznego spełniającą standardy Sił Powietrznych NATO. W latach 2008-2011 wdrażał w wojsku program eksploatacji samolotów transportowych C-130E Hercules. Był też specjalistą ds. Sił Powietrznych w Narodowym Przedstawicielstwie Wojskowym przy SHAPE w Mons, w Belgii. Obecnie jednak szef BBN rozważa również powierzenie stanowiska dyrektora Departamentu Zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi, gen. Andrzejowi Reudowiczowi, któremu w lipcu kończy się kadencja na stanowisku dowódcy Joint Warfare Centre w Stavanger w Norwegii. To ważna jednostka w strukturach NATO, która odpowiada za planowanie i prowadzenie ćwiczeń o charakterze połączonym na poziomie operacyjnym, a jej polski dowódca zbiera same pochwały. – Jego kompetencje na forum NATO są bardzo wysoko oceniane. To świetny oficer – mówi jeden z generałów”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/kulisy-odejscia-gen-kraszewskiego-z-bbn-wiemy-kto-moze-go-zastapic/hx0b1bx

— GDYBY NIE KACZYŃSCY, REALNIE NIE MIELIBYŚMY ŻADNEGO WYBORU – JACEK KARNOWSKI: “Ma rację Ryszard Makowski: gdyby nie Lech i Jarosław Kaczyński, Polska wyglądałaby zupełnie inaczej. Znacznie gorzej. Przede wszystkim dlatego, że realnie nie mielibyśmy większego wyboru. Moglibyśmy wybierać mniej więcej między partiami, które dziś tworzą Koalicję Europejską. Czyli nie mielibyśmy większego wyboru. Moglibyśmy wskazywać tony, barwy, różny język, różne tempo „postępu”, ale nie moglibyśmy wybrać siły naprawdę innej, proponującej zupełnie inny kierunek myślenia o Polsce i państwie, bo po prostu nie byłoby jej na scenie. A na pewno nie byłaby to siła, która mogłaby sięgnąć po władzę i naprawdę zmienić Polskę”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/451478-gdyby-nie-kaczynscy-moglibysmy-wybierac-miedzy-partiami-ke

— JEŚLI KUKIZOWI SIĘ BĘDZIE CHCIAŁO, TO JEGO RUCH PRZETRWA – MICHAŁ KARNOWSKI: “Na drugim biegunie jest wyraźne od pewnego czasu zaniedbywanie własnego dziecka politycznego.To poważna sprawa, bo lider nigdy nie jest sam – ktoś mu zaufał, ktoś wiąże z nim plany, ktoś położył na szali swoją karierę. Ale Kukiza jest za mało, by myszy nie harcowały. Kukiz nie pilnuje i nie wzmacnia organizacji, nie oliwi jej codziennie – a to w polityce, jak wszędzie, ważniejsze niż talent. Na pytanie, czy Ruch Kukiz‘15 przetrwa, odpowiedź jest zatem dość prosta: tak, jeśli Pawłowi Kukizowi będzie się chciało. Nie, jeśli uzna, że już jest zmęczony. Co wybierze autor największej niespodzianki wyborczej sprzed czterech lat? Czy znajdzie energię i będzie potrafił na nowo nazwać, odświeżyć, swoje idee?”
https://wpolityce.pl/m/polityka/451511-na-pytanie-czy-kukiz15-przetrwa-odpowiedz-jest-prosta

— LUBNAUER: BIEDROŃ ODDAŁ KRAJ WALKOWEREM I POJECHAŁ DO BRUKSELI. TYLKO KOALICJA POKONA PIS – mówi w rozmowie z Przemysławem Staciwą w Krytyce Politycznej: “Wartość Wiosny uległa dewaluacji znacznie szybciej, niż się spodziewaliśmy, szybciej nawet, niż nadeszło lato. Przez pewien czas wydawało się, że na jesieni walczyć będą cztery podmioty: w wadze ciężkiej PiS z KE oraz lekkiej Wiosna z Kukiz’15 lub Konfederacją. W międzyczasie Kukiz praktycznie zatonął, Konfederacja się rozsypała, a lider Wiosny stwarza wrażenie, że już mu jest wszystko jedno, co będzie jesienią. Wszystko wskazuje więc na to, że w październiku na placu boju pozostaną dwa największe bloki, a ktokolwiek znajdzie się poza nimi, będzie rozpaczliwie walczyć o przekroczenie progu wyborczego”.

— BIEDROŃ POGODZIŁ SIĘ Z PORAŻKĄ – DALEJ LUBNAUER: “Jak słucham Roberta Biedronia, to odnoszę wrażenie, że on pogodził się już z jesienną porażką i szuka tylko tratwy ratunkowej dla kilku swoich ludzi. Nie jest do końca jasne, co dalej z jego mandatem europosła, a tłumaczenie, że zmienił zdanie i pojedzie jednak do Brukseli, żeby móc częściej bywać w mediach, jest zabawne. Nigdy przecież nie miał problemów z mediami. Do tego równie kuriozalna jest argumentacja, że musi w europarlamencie załatwić dobre dla Wiosny komisje”.

— LUBNAUER O TYM, ŻE PIS STRACIŁ LOKOMOTYWY: “Jest jeszcze jedna silna rezerwa. Nam sprzyjają w wyborach jesiennych nazwiska. PiS pozbył się swoich lokomotyw wyborczych. Rzucił na wybory europarlamentarne swoje najmocniejsze postaci: Szydło, Brudziński, Jaki itp. Z Koalicji Europejskiej nie kandydował praktycznie żaden z liderów. My wykorzystaliśmy głównie zasoby będące poza krajową polityką”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/koalicja-liberalna-wybory-parlamentarne-lubnauer-nowoczesna/

— NIE MOŻE ISTNIEĆ PAŃSTWO, KTÓRE NIE PROMUJE ZASAD ETYCZNYCH – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ O PUŁAPCE LIBERALIZMU: “I to właśnie ten drugi problem liberalizmu. Obok problemu polegającego na tym, że sam podważa wartości, na których się sam opiera, przekonuje, że nie opiera się na żadnych wartościach i nie preferuje żadnego światopoglądu. Sęk w tym, że nie może istnieć państwo, które nie promuje żadnych zasad etycznych. Odzwierciedleniem przecież przyjętej aksjologii jest chociażby kodeks karny. Przekonanie o tym, że nie należy kraść, zabijać, oszukiwać, a należy płacić podatki, dotrzymywać umów czy oddać na wojnie życie za ojczyznę, to nie są neutralne postulaty, lecz twarde wartości”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/306189915-Szuldrzynski-Falszywa-alternatywa-liberalizmu.html

— MIROSŁAW HANDKE W RZ O TYM, JAK JEGO REFORMA GIMNAZJALNA POMOGŁA W POPRAWIANIU POZIOMU KSZTAŁCENIA: “Ta nadreprezentacja dzieci mniej zdolnych w dużych miastach jest ewidentna i moja reforma wprowadzała taką formę korekty. Bardzo obiektywne, dobre badania PISA pokazywały niesamowity skok edukacyjny, jeżeli chodzi o poziom wykształcenia naszych dzieci wiejskich. Myśmy do tego testu PISA przystąpili w roku, w którym wprowadzana była reforma, czyli można powiedzieć, że pisały te testy uczniowie, których nie objęła reforma. Potem co cztery lata badania te były powtarzane i można było obserwować zmiany w poziomie kształcenia polskich uczniów. Wyniki były zdumiewające, ponieważ dosłownie za każdym kolejnym sprawdzianem osiągnięcia uczniów były znacząco wyższe. A w dodatku najbardziej znaczące postępy robiły tzw. dzieci zaniedbane edukacyjnie. I to spowodowało, że moja reforma cieszyła się dużym zainteresowaniem i uznaniem w Europie i na świecie”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/306189911-Miroslaw-Handke-Od-wrzesnia-bedzie-dramat.html

— GW NA JEDYNCE O TYM, JAK KE JEST NIEZADOWOLONA Z TEGO JAK POLSKA WALCZY ZE SMOGIEM: „Obecny program nie kwalifikuje się do uzyskania funduszy strukturalnych” – pisze w liście Marc Lemaitre. Podkreśla, że aby poprawić jakość powietrza w Polsce, potrzebne jest 35 mld euro w ciągu najbliższych 15 lat, a eksperci KE i Banku Światowego byli gotowi zmienić program, aby pieniądze na likwidację pieców szły płynnie i szybko do mieszkańców, którzy chcą skorzystać z dotacji”.
http://wyborcza.pl/7,155287,24912726,komisja-europejska-stracila-cierpliwosc-polska-bez-kasy-na.html

— URODZINY: Zygmunt Frankiewicz, Bertold Kittel.