— GOWIN O NIEMIECKICH MEDIACH: „Dlaczego my mamy zakładać, że niemieccy właściciele są gorszymi patriotami niż my. Oni też są patriotami, tylko patriotami niemieckimi. I jak dochodzi do konfliktu interesów między Polską a Niemcami, to te gazety reprezentują niemiecki punkt widzenia i niemieckie interesy. Ja to widzę w sposób zupełnie czytelny jako minister” – powiedział Gowin”.

— GOWIN O POWROCIE DO REPOLONIZACJI: „Szanujące się państwo i szanujący się naród nie może dopuszczać do tego, żeby większość mediów znajdowała się w cudzych rękach. I to jest pewne zadanie, które stoi przed naszym rządem, jeżeli będziemy nadal sprawować władzę w następnej kadencji” – powiedział wicepremier.
https://forsal.pl/artykuly/1418434,wicepremier-gowin-repolonizacja-mediow-to-jedno-z-przyszlych-zadan-rzadu.html

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Błaszczak: Żaden agresor nie zdecyduje się zaatakować państwa, w którym stacjonują wojska USA
Kownacki o odprawie szefa Rady Europejskiej: Mam nadzieję, że Donald Tusk zachowa się przyzwoicie i przekaże na cele charytatywne
Gawkowski: Po weekendzie 29/30 czerwca będziemy podejmowali decyzje co do startu w wyborach
Pomaska: Jestem przekonana, że mamy z Wiosną wspólne cele. Wiele rzeczy nas łączy
Tomczyk: Rzecznik Praw Dziecka powinien się podać do dymisji. Kownacki: Nie należy bić dzieci ani stosować przemocy słownej
Emilewicz o unijnym komisarzu: Energia i klimat to takie obszary, o które warto abyśmy zabiegali w przyszłej KE
Legutko współprzewodniczącym frakcji EKR w PE
http://300polityka.pl/live/2019/06/19/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— W CHEŁMIE, KTÓRY W OSTATNIM DNIU ROKU SZKOLNEGO ODWIEDZIŁ PREMIER, PŁAKAĆ NIE TRZEBA, BO NIE TYLKO W MIEŚCIE, ALE NA CAŁEJ LUBELSZCZYŹNIE MIEJSC W SZKOŁACH DLA PODWÓJNYCH ROCZNIKÓW NIE ZABRAKNIE – Agnieszka Milczarz.

— W WIELU REJONACH KRAJU O TAKIEJ BEZPROBLEMOWEJ REKRUTACJI NAUCZYCIELE I UCZNIOWIE MOGĄ TYLKO POMARZYĆ – Milczarz dalej.

— RZĄDZĄCY MAJĄ POWODY DO ZADOWOLENIA, PRAWIE POŁOWA BADANYCH W NAJNOWSZYM SONDAŻU CBOS-U DEKLARUJE SIĘ JAKO ZWOLENNICY PREMIERA MORAWIECKIEGO – Dorota Gawryluk.

*****

FAKTY TVN

— ŹLE OBLICZONO WYNIKI UCZNIOM Z WARSZAWY, PODWÓJNY ROCZNIK, GROŹBA STRAJKU: Rok szkolny 2018/2019 kończy się jednak skandalem – tysiącom uczniów z Warszawy źle obliczono wyniki egzaminów. Dla nich, podwójnego rocznika, który wyjątkowo musi walczyć o miejsce w dobrym liceum, dla którego liczy się każdy punkt, trudno o gorszą wiadomość. Do szkół średnich idą absolwenci wygaszanych gimnazjów i klas ósmych szkół podstawowych. Nauczyciele nie wykluczają, że we wrześniu wznowią strajk.

— ZALEWSKA Z NIEODŁĄCZNYM UŚMIECHEM NA TWARZY, PROBLEMY MAJĄ ROZWIĄZAĆ SAMORZĄDOWCY: Zostawiłam polską edukację w dobrym stanie – mówi Anna Zalewska. Z nieodłącznym uśmiechem na twarzy ale teraz już z Brukseli. Dla polityków opozycji te słowa brzmią jak ponury żart. Ich zdaniem – odbywa się zrzucanie winy na samorządowców, oni mają problemy rozwiązać.

— Z DYSTANSU, JAKI DAJE KORYTARZ PE – Arleta Zalewska: Anna Zalewska dziś z dystansu, jaki daje korytarz w Parlamencie Europejskim podsumowała swoją reformę w polskiej szkole.

— ANNA ZALEWSKA: Ja przede wszystkim żałuje, że dzisiaj nie mogę być na zakończeniu roku szkolnego, dlatego że chciałam pożyczyć uczniom i rodzicom dobrych wakacji.

— AKTYWNOŚĆ W BRUKSELI JEJ UNIEMOŻLIWIŁA WZIĘCIE UDZIAŁU W ZAKOŃCZENIU ROKU – dalej Zalewska: To aktywność w Brukseli uniemożliwiła byłej minister edukacji obecność na uroczystym zakończeniu roku szkolnego. Anna Zalewska, do niedawna odpowiedzialna za reformę szkolnictwa, która wciąż trwa i z którą na jesieni będą mierzyć się szkoły, nie znalazła czasu, by wraz z uczniami i nauczycielami wziąć udział w uroczystościach podsumowania roku szkolnego. Jednak była minister jest zadowolona z tego, jak wyglądały 4 lata jej rządów i tego, jak obecnie wygląda polska szkoła.

— ANNA ZALEWSKA: Wynik wyborczy pokazuje, że wyborcy zaakceptowali te zmiany, choć pewnie też w różnych momentach mieli wątpliwości.

— KATARZYNA LUBNAUER: Krajobraz, który pozostawia, to jest jak krajobraz po bitwie, to są zgliszcza edukacji, to są zgliszcza prestiżu nauczyciela.

— JOANNA KLUZIK-ROSTKOWSKA: Ta reforma się nie udała. Minister się wstydzi za to, co zrobiła, więc postanowiła uciec.

— ANNA ZALEWSKA O WYPOWIEDZIACH TRZASKOWSKIEGO: Pan prezydent Trzaskowski niestety na zakładników wziął rodziców i dzieci. Dlatego, że pozwolił na absolutny bałagan.

— ARLETA ZALEWSKA O PRZERZUCANIU PROBLEMÓW NA SAMORZĄDY: Spór o sytuacje w warszawskich szkołach pokazuje, jak w praktyce PiS próbuje ciężarem i obowiązkiem przeprowadzenia rządowej reformy obarczyć samorządowców.

— ZALEWSKA Z PERSPEKTYWY BRUKSELI: Pierwszego września, gdy podwójny rocznik uczniów przekroczy próg każdej średniej szkoły, Anna Zalewska będzie to już obserwować z perspektywy fotela w europarlamencie.

— Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego napisali krytyczną opinię o zmianach w Kodeksie karnym uchwalonych przez Sejm. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział pozew i zarzucił prawnikom kłamstwo. W poniedziałek oświadczył, że pozwu nie będzie. Teraz dowiadujemy się, że podobno na ministra wpłynął prezes PiS Jarosław Kaczyński. – Zadziałał błyskawicznie, sprawa została zablokowana – powiedział Waldemar Paruch, szef Centrum Analiz Strategicznych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

— GDYBY MIN. SPRAWIEDLIWOŚCI POZWAŁ NAUKOWCÓW, BYŁABY TO SYTUACJA BEZ PRECEDENSU – KKZ.

— WYPOWIEDZI PARUCHA Z KNI: PJK RACJONALIZUJE WIELE DECYZJI POLITYCZNYCH.

— TO NIE MINISTER, A PREZES ZDECYDOWAŁ, CHOĆ MINISTERSTWO ZAPRZECZA – KKZ.

— DEMENTI KANTHAKA.

— PREZES NIE ZAMIERZA POZWOLIĆ NA BŁĄD W KAMPANII, TO ON OGŁASZA POMYSŁY, DECYDUJE, ŻE USTAWY NIE SĄ ROZPATRYWANE I TYLKO ON MA PRAWO PRZYZNAĆ RACJĘ OPOZYCJI JAK W SPRAWIE VAT NA SOKI – KKZ.

— DEMOKRACJA ZASTĄPIONA CYSORZEM – Marek Sawicki.

— RZĄD ODPOWIADA PRZED TS, SZEREGOWY POSEŁ NIE – KKZ.

— OPOZYCJI PRZYPOMINAJĄ SIĘ CZASY PRL KIEDY DECYZJE PODEJMOWAŁ PIERWSZY SEKRETARZ – KKZ.

— RZĄD NIE POWSTAŁ JAK WENUS Z PIANY – Jarosław Gowin.

— Sejmowa komisja poparła projekt specustawy, która ma odebrać teren Westerplatte miastu Gdańsku i przekazać go Skarbowi Państwa. Na posiedzeniu Komisji Infrastruktury prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz próbowała w emocjonalny sposób zmienić zdanie posłów partii rządzącej. – Czy naprawdę te czasy stalinowskie są wzorem dla kilku posłów? – pytała.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— PO W POSZUKIWANIU KOALICJANTÓW I PROGRAMU. PO WYBORACH CAŁA OPOZYCJA ZNALAZŁA SIĘ W KRYZYSIE – zapowiedź.

— DLA POLITYKÓW PO ZNALEZIENIE KOALICJANTÓW TO JEDYNA SZANSA NA PRZEJĘCIE WŁADZY W KRAJU – Maksymilian Maszenda.

— UGRUPOWANIA TWORZĄCE KOALICJĘ EUROPEJSKĄ NADAL POGRĄŻONE SĄ W PERSONALNYCH PRZEPYCHANKACH – Maszenda.

— WSPÓLNY START ZAPOWIADA TYLKO PO I NOWOCZESNA. PROBLEM W TYM, ŻE PARTIA LUBNAUER TO FINANSOWY I POLITYCZNY BANKRUT, A WSPÓLNA INICJATYWA WCIĄŻ NIE MA ANI NAZWY, ANI PROGRAMU – Maszenda.

— PO LATACH JEST SZANSA, ŻEBY WESTERPLATTE STAŁO SIĘ ATRAKCYJNE DLA ZWIEDZAJĄCYCH Z CAŁEGO ŚWIATA – zapowiedź: Pomysłowi sprzeciwiają się władze Gdańska.

— DULKIEWICZ POMYSŁ SPECUSTAWY PORÓWNAŁA DO NACJONALIZACJI ZBIORÓW MUZEALNYCH Z 1950 ROKU – Jakub Korab.

— TE SŁOWA WYWOŁAŁY RÓWNIEŻ OPOZYCJONISTÓW ANTYKOMUNISTYCZNYCH – Korab.

— WŁADZE GDAŃSKA ZA WSZELKĄ CENĘ CHCĄ POZOSTAWIĆ WESTERPLATTE POD WŁASNYM ZARZĄDEM – Korab.

— PAD WRĘCZYŁ MEDALE VIRTUS ET FRATERNITAS.