— OPOZYCJA W CIENIU OPTYMIZMU DOBREJ ZMIANY. GDYBY WYBORY BYŁY DZIŚ – PAD WYGRAŁBY W PIERWSZEJ TURZE – OBRAZEK JEDNEGO CZERWCOWEGO DNIA NA 300POLITYKA: „Mówiły Świętokrzyskie Góry, nie będzie drugiej tury” – zagaił wesoło (i proroczo) Aleksander Kwaśniewski do ówczesnego premiera Jerzego Buzka w loży rządowej podczas jednej z uroczystości w Teatrze Wielkim. Było to latem 1999 roku, kilkanaście miesięcy przed wyborami prezydenckimi. Dziś Andrzej Duda mógłby do Grzegorza Schetyny zażartować tak samo.
http://300polityka.pl/news/2019/06/12/opozycja-w-cieniu-optymizmu-dobrej-zmiany-gdyby-wybory-byly-dzis-pad-wygralby-w-pierwszej-turze-obrazek-jednego-czerwcowego-dnia/

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
PAD do Trumpa: Mamy nadzieję, że odwiedzi nas pan prezydent w Polsce we wrześniu i będziemy razem mogli uczcić pamięć tych, którzy polegli i zginęli w czasie II wojny światowej
Trump: Upłynęło 100 lat odkąd Polska i USA nawiązały relacje dyplomatyczne. Nasz sojusz jest jeszcze silniejszy niż kiedykolwiek
USA rozważają wysłanie do Polski 2 tysięcy żołnierzy – zapowiada Trump
Trump: Nie troszczę się o stan demokracji w Polsce. Znam Polaków i ich liderów. Polska radzi sobie doskonale i tak będzie też w przyszłości
PMM: W ciągu 4 lat płaca minimalna wzrosła o 700 zł. To nasze niezapowiedziane „700+”
PAD przed spotkaniem z Trumpem: Budowanie partnerstwa z największym mocarstwem na świecie jest z pewnością korzystne dla kraju i nie mam co do tego żadnych wątpliwości
PJK powołał m.in. Dworczyka i Piechę na funkcję pełnomocników okręgowych PiS
http://300polityka.pl/live/2019/06/12/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— PIERWSZA PARA AMERYKI PODEJMUJE W BIAŁYM DOMU PIERWSZĄ POLSKĘ PARĘ – zapowiedź.

— TO JUŻ DRUGA W CIĄGU DZIEWIĘCIU MIESIĘCY WIZYTA POLSKIEGO PREZYDENTA W BIAŁYM DOMU – Magda Sakowska.

— TYM RAZEM WYRAŹNIE ZAPOWIADANO, ŻE SKOŃCZY SIĘ KONKRETAMI – Sakowska dalej.

— AMERYKAŃSCY ŻOŁNIERZE W POLSCE, O KTÓRYCH ROZMAWIALI DZIŚ PREZYDENCI, OZNACZAJĄ ODSTRASZANIE POTENCJALNYCH AGRESORÓW I ZACIEŚNIENIE POLITYCZNEGO SOJUSZU Z WASZYNGTONEM – Sakowska.

— NA ZWIĘKSZENIE AMERYKAŃSKIEJ OBECNOŚCI WOJSKOWEJ POLSCE ZALEŻAŁO WIĘC OD DAWNA – Sakowska dalej.

— POLSKA ARMIA WCHODZI DO ELITARNEGO KLUBU POSIADACZY SUPERNOWOCZESNYCH AMERYKAŃSKICH MYŚLIWCÓW F35.

— PLATFORMA DOMAGA SIĘ KOMISJI ŚLEDCZEJ – zapowiedź.

— DECYZJĄ DYREKTORA ZAKŁADU, MAREK FALENTA JEST DZIŚ JEDNYM Z NAJLEPIEJ STRZEŻONYCH WIĘŹNIÓW – Dariusz Ociepa: Cela monitorowana jest 24 godziny na dobę, łącznie z toaletą.

— PRZED TYM FALENTA BRONIŁ SIĘ DO SAMEGO KOŃCA, WSZELKIMI SPOSOBAMI – Ociepa dalej.

— DLA OPOZYCJI LIST [MARKA FALENTY DO JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO] JEST KOLEJNĄ POSZLAKĄ WSKAZUJĄCĄ NA ZAANGAŻOWANIE POLITYKÓW PIS W AFERĘ PODSŁUCHOWĄ – Ociepa.

— PLATFORMA MA DO KOŃCA TYGODNIA PRZYGOTOWAĆ WNIOSEK O POWOŁANIE KOMISJI ŚLEDCZEJ – Ociepa dalej.

*****

FAKTY TVN

— NASZ SOJUSZ I NASZA PRZYJAŹŃ MAJĄ BYĆ JASNE DLA WSZYSTKICH, TAKŻE NA WSCHODZIE: „Jest porozumienie i otworzy ono nowy rozdział” – mówi w Waszyngtonie prezydent Duda i zaczyna oficjalne spotkanie z Donaldem Trumpem. W tej wizycie chodzi nie tylko o wojsko, ale też o energetykę, wizy i mocniejszy sojusz. Nie wiadomo na razie jeszcze czy to oznacza budowę Fort Trump w Polsce, wiadomo za to, że prezydent Trump z żoną, przygotowali dla polskiej pary prezydenckiej niespodziankę.

— TRUMP SUGEROWAŁ, ŻE ZNOWU WKRÓTCE SIĘ POJAWI W POLSCE, TO DRUGA W CIĄGU 10 M-CY WIZYTA POLSKIEJ PARY PREZYDENCKIEJ W BIAŁYM DOMU – Marcin Wrona.

— PRZYCHODZI CZAS NA KONKRETY – Wrona.

— TO JEDEN Z NAJWAŻNIEJSZYCH ELEMENTÓW ZWIĘKSZANIA BEZPIECZEŃSTWA POLSKI – Wrona.

— WARSZAWĘ I WASZYNGTON ŁĄCZY CORAZ WIĘCEJ, POLSKA BYŁA PIERWSZYM KRAJEM REGIONU JAKI ODWIEDZIŁ TRUMP, ROŚNIE LICZBA UMÓW HANDLOWYCH I OBRONNYCH – Wrona.

— AMERYKAŃSKA BAZA NIE BYŁA KIEDYŚ NAWET PLANEM: Polska w NATO – to kiedyś było marzenie. Amerykańska baza w Polsce – kiedyś nie była nawet planem. I kiedy dziś widać tak silną przyjaźń Polski i Ameryki, warto pamiętać jak długą ma ona już historię i jak długa prowadziła do niej droga.

— KILKANAŚCIE LAT TEMU TRUDNO BYŁO SOBIE TO WYOBRAZIĆ – Katarzyna Sławińska.

— FALENTA PODSŁUCHY I PREZES: Falenta, podsłuchy, służby i prezes. „Gazeta Wyborcza” ujawnia kolejny list, tym razem do Jarosława Kaczyńskiego. Marek Falenta pisze o swojej o patriotycznej postawie i spotkaniu w siedzibie PiS. I w tej całej układance to powód do kolejnych pytań. Jedna odpowiedź brzmi bardzo wyraźnie – komisji śledczej nie będzie.

— KAŻDY MOŻE NAPISAĆ LIST DO KAŻDEGO, CZY Z TEGO COŚ WYNIKA? – Ryszard Terlecki.

— JEŚLI PIS SIĘ NIE BOI TEJ SPRAWY, TO PROSZĘ BARDZO: KOMISJA ŚLEDCZA – Borys Budka.

— CZUJE SIĘ FUNKCJONARIUSZEM PISU – Marcin Kierwiński.

— SZLI MU NA RĘKĘ – Krzysztof Brejza.

— KIEDY PLATFORMIE OPADAJĄ RĘCE, PSL-OWI ROSNĄ SKRZYDŁA: Nowi posłowie na ślubowaniu i zaskoczenie na starcie. Syn premiera Tadeusza Mazowieckiego, zamiast Platformy, wybrał klub PSL i Unii Europejskich Demokratów. Kiedy Platformie opadają ręce, PSL-owi rosną skrzydła. Ludowcy poważnie myślą o własnej koalicji i kolejnych transferach.

— KKZ O ZASTRZEŻENIACH MAZOWIECKIEGO WOBEC PO: Michał Mazowiecki, syn pierwszego niekomunistycznego premiera Tadeusza Mazowieckiego, podczas ślubowania trzymał w ręku konstytucję. Tę, którą współtworzył jego ojciec. Od razu zaskoczył. Mimo, że w 2015 roku startował z listy Platformy Obywatelskiej, to został posłem klubu PSL-u i Unii Europejskich Demokratów. – (Klub PSL-UED – przyp. red.) reprezentuje to, co kiedyś było w Unii Wolności, Unii Demokratycznej – tłumaczył dziś Michał Mazowiecki. Z tych słów wynika, że decyzja Michała Mazowieckiego to ukłon w stronę ojca, który swego czasu był przewodniczącym i Unii Wolności, i Unii Demokratycznej. Nowy poseł ma jednak także zastrzeżenia do PO.

— MICHAŁ MAZOWIECKI: Droga pana przewodniczącego Władysława Kosiniaka-Kamysza, to, co sobą reprezentuje, i jakie ma poglądy PSL… No, nie wyobrażałem sobie w chwili obecnej wstąpienia do PO, z której startowałem.

— WKK: To jest ujmujące. Z jednej strony (Władysław Teofil; startował w tym roku do PE z list KE jako kandydat PSL, nie wygrał mandatu – przyp. red.) Bartoszewski, syn (Władysława – przyp. red.) Bartoszewskiego, z drugiej strony syn Mazowieckiego.

— PSL SIĘ UTWIERDZA W PRZEKONANIU DO ODRĘBNEJ KOALICJI – KKZ: Stres jednak jest, bo PSL dzięki Mazowieckiemu utwierdza się w przekonaniu, że ma sens budowa osobnego od Koalicji Europejskiej politycznego bloku opartego na konserwatywnych wartościach. Ludowcy wiedzą, że takie obrazki jak udawana msza z ostatniej parady równości w Warszawie zniechęcają nie tylko ich tradycyjny elektorat. Zniechęcają wyborców o bardziej konserwatywnych poglądach.

— Nawet to odcięcie się Platformy Obywatelskiej od „mszy” na paradzie równości ludowców nie przekonuje. Coraz silniej narasta w nich przekonanie, że będą budować nowy chadecki blok. Decyzje takie jak ta Michała Mazowieckiego utwierdzają w nich przekonanie, że może się udać.

— Ludowcy sondują, czy tacy ludzie jak Bogdan Zdrojewski, Ireneusz Raś czy Marek Biernacki – związani dotąd z Platformą Obywatelską, ale wobec niej krytyczni – nie chcieliby wejść na listy PSL-u.

— MICHAŁ KAMIŃSKI:Wnioskiem do wyciągnięcia z porażki w wyborach europejskich nie jest rozwalanie koalicji, która jest jedyną szansą, by kiedykolwiek sukces odnieść.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— HISTORIA DZIEJE SIĘ NA NASZYCH OCZACH – Danuta Holecka: Fort Trump, trwała obecność żołnierzy amerykańskich w Polsce, staje się faktem.

— W BIAŁYM DOMU ROZMOWY POLSKIEJ PARY PREZYDENCKIEJ Z DONALDEM TRUMPEM I MELANIĄ TRUMP – Holecka dalej.

— WSPÓLNA DEKLARACJA ZAKŁADA, ŻE LICZBA AMERYKAŃSKICH ŻOŁNIERZY, PRZEBYWAJĄCYCH W POLSCE WZROŚNIE Z 4,5 DO MINIMUM 5,5 TYSIĄCA ŻOŁNIERZY I BĘDZIE TO TRWAŁA OBECNOŚĆ – Zuzanna Falzmann.

— UMOWA ZAKŁADA STWORZENIE SPECJALNEGO CENTRUM TRENINGOWEGO – Falzmann.

— WYPOWIEDŹ TRUMPA NT. PRAWORZĄDNOŚCI W POLSCE.

— TAK DOBRYCH RELACJI ZE STANAMI ZJEDNOCZONYMI NIE MIELIŚMY PRZEZ CAŁE DŁUGIE LATA. DOTYCZY TO NIE TYLKO WSPÓŁPRACY MILITARNEJ, WOJSKOWEJ, ALE RÓWNIEŻ INNYCH DZIEDZIN – Michał Adamczyk z Waszyngtonu.

— TRUMP WSKAZYWAŁ POLSKĘ JAKO PRZYKŁAD KRAJU, KTÓRY ROZWIJA SIĘ W TEMPIE, KTÓREGO INNI MOGĄ NAM ZAZDROŚCIĆ – Adamczyk dalej.

— RZECZNIK PRAW DZIECKA BRONI PRAWA RODZICÓW DO WYCHOWYWANIA WŁASNYCH DZIECI – TO REAKCJA NA LIST RPO, KTÓRY UWAŻA, ŻE ZAJĘCIA EDUKACJI SEKSUALNEJ POWINNY BYĆ OBOWIĄZKOWE – zapowiedź.

— PIS MOCNO SPRZECIWIA SIĘ SEKSUALIZACJI W SZKOŁACH – Jan Korab.

— MAREK FALENTA PISZE LIST DO JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO. FALENTA ROBI WSZYSTKO, BY UNIKNĄĆ WIĘZIENIA, A TEMAT PODGRZEWAJĄ POLITYCY OPOZYCJI. SCHETYNA ZAPOWIADA WNIOSEK O SEJMOWĄ KOMISJĘ ŚLEDCZĄ – zapowiedź.

— TO MIAŁA BYĆ KOLEJNA RZEKOMA AFERA UJAWNIONA PRZEZ GAZETĘ WYBORCZĄ – Dominik Cierpioł.

— CHOĆ 500+ FUNKCJONUJE OD KILKU LAT, TO POLITYCY OPOZYCJI WCIĄŻ NIE MAJĄ NA JEGO TEMAT JASNEGO STANOWISKA. PROBLEM MAJĄ POLITYCY PO I NOWOCZESNEJ – zapowiedź: Deklarują, że są “za”, ale Katarzyna Lubnauer publicznie deklaruje coś innego niż jest zapisane w programie jej partii.

— PROBLEMY ZE ZROZUMIENIEM, JAKIE JEST STANOWISKO NOWOCZESNEJ W KWESTII PROGRAMÓW JAK 500+ MAJĄ NAWET NAJBARDZIEJ PRZYCHYLNE TEJ FORMACJI MEDIA – Maksymilian Maszenda.

— W PROGRAMIE NOWOCZESNEJ WPROST MOWA O ZMIANACH I OGRANICZENIU PROGRAMU 500+ – Maszenda.

— PODOBNE PROBLEMY Z JASNYM STANOWISKIEM MA PRZEWODNICZĄCY PO – Maszenda.

— POLITYCY PO STRASZYLI PRZED WYBORAMI W 2015 I STRASZYLI, GDY PIS SZYBKO ZACZĘŁO REALIZOWAĆ SWÓJ PROGRAM – Maszenda.

— KLUBY NOWOCZESNEJ I PO ŁĄCZĄ SIĘ – Maszenda.