— WEEKEND PREMIERA – NA ROWERACH Z RODZINĄ: https://twitter.com/MorawieckiM/status/1137755553692901377

— NOWACKA O WIELKIEJ KOALICJI I ROZGORYCZENIU WYBORCÓW WIOSNY, KOMOROWSKI O ROLI PSL – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/06/10/

— GW PISZE O BREJZIE NA CZELE SZTABU PO: “Sztabem mają pokierować posłowie Krzysztof Brejza (PO) i Adam Szłapka, sekretarz generalny Nowoczesnej, oraz prezydent Sopotu Jacek Karnowski. Brejza jest typowany na szefa. Jaki ma pomysł na pokonanie PiS? – Pokora i praca – mówi – Każdy musi sam zrobić rachunek sumienia. Ja zrobiłem: dostałem 85 tys. głosów, wiem, że mogłem zawalczyć o więcej. Dlatego ruszamy w teren, najpierw tam, gdzie wypadliśmy najsłabiej. Czas jest decydujący. W tym roku wszyscy wykreślamy wakacje z naszych kalendarzy”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24881601,opozycja-uklada-sie-do-wyborow-co-zostanie-z-koalicji.html

— PAD ZYSKUJE WZ Z WIZYTĄ U TRUMPA – NEWSROOM POLSATU I WP:
https://wiadomosci.wp.pl/andrzej-duda-rosnie-w-sile-jest-cos-co-pomoze-mu-w-kampanii-6390223026681473v

— CO SIĘ STAŁO Z SARYUSZ-WOLSKIM? – NEWSROOM: https://wiadomosci.wp.pl/andrzej-duda-rosnie-w-sile-jest-cos-co-pomoze-mu-w-kampanii-6390223026681473v

— SARYUSZ WYCOFUJE TWEET O TUSKU: https://wpolityce.pl/polityka/450295-saryusz-wolski-nie-docenilem-tez-zlej-woli-hejterow

— OSTATECZNE POROZUMIENIE PRZED WIZYTĄ TRUMPA NA OBCHODACH WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ – RZ O SUKCESIE NEGOCJACJI Z AMERYKANAMI – jak pisze Jędrzej Bielecki: “W umowie, którą w środę podpiszą prezydenci, przyjęto formułę „trwałej obecności” („enduring presence”) Amerykanów. To spełnia polskie oczekiwania, choć na razie między Pentagonem i Kongresem nie doszło do porozumienia, na jak długo naprzód byłoby ustalane finansowanie Fortu Trump. Do tej pory w ramach ustaw finansowych działo się to z roku na rok. Techniczne porozumienie określające wszystkie szczegóły amerykańskiej obecności wojskowej ma zostać podpisane między MON i Pentagonem w najbliższych miesiącach, najpewniej przed obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, 1 września, w których miałby uczestniczyć prezydent Trump. Byłby to finał czterech lat starań resortu obrony”.
https://www.rp.pl/Swiat/306099966-Nie-zbankrutujemy-przez-Fort-Trump.html

— O RACHUBACH WOKÓŁ POPARCIA NIEMCA NA SZEFA EBC – Bartek Godusławski w DGP: “– Jens Weidmann jest dobrym wyborem, a dodatkowo jego wskazanie zablokuje innego kandydata z Niemiec na inne kluczowe funkcje na szczytach UE – mówi nam ważny polityk Prawa i Sprawiedliwości i dodaje od razu, że przemawiają za tym także istotne racje gospodarcze. Jest postrzegany jako bardziej „jastrzębi” niż obecny szef EBC Mario Draghi, co ma gwarantować, że polityka EBC nie będzie zbyt luźna. – Nie zgodzi się na pomysły uwspólnienia długu strefy euro – podkreśla nasz rozmówca. To główne powody, dla których chętnie widzielibyśmy Niemca w fotelu szefa EBC. Choć oczywiście on i także inni politycy PiS podkreślają, że ostateczna decyzja ma być nie tylko elementem układanki personalnej na szczytach UE, ale także sumy gry interesów na innych polach, np. w sprawie wieloletnich ram finansowych”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/599865,jens-weidmann-niemiec-polski-kandydat-szef-ebc.html

— PAD WYRAŹNIE WYGRYWA – SONDAŻ PREZYDENCKI DLA WPOLITYCE: “Głosowanie na obecną głowę państwa deklaruje niemal 30 proc. badanych – dokładnie 29,7 proc. Na Donalda Tuska wskazała 17,3 proc. ankietowanych Robert Biedroń cieszy się poparciem 6,6 proc. badanych. Słabo wypada Rafał Trzaskowski, coraz częściej wymieniany jako najpoważniejszy kandydat ze strony opozycji – jego nazwisko wskazało 3,4 proc. badanych. Grzegorz Braun uzyskał 2,4 proc. wskazań, a Władysław Kosiniak-Kamysz – 2,2 proc. Stawkę zamykają Barbara Nowacka (1,8 proc.), Janusz Korwin-Mikke (1,3 proc.) oraz Bartosz Arłukowicz (1,1 proc.)”.
https://wpolityce.pl/polityka/450190-andrzej-duda-dystansuje-rywali-w-wyscigu-prezydenckim

— PIS WYGRYWA Z CAŁĄ OPOZYCJĄ OD PO PO WIOSNĘ – SONDAŻ DGP: “PiS wygrywa z całą zjednoczoną opozycją od PSL po Biedronia – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Dziennika Gazety Prawnej, dziennika.pl, RMF FM i rmf24.pl. Rządzące ugrupowanie może liczyć na 41,5 proc. podczas, gdy opozycja dostałaby 38,2 proc. poparcia”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/599843,wybory-wygrana-sondaz-pis-opozycja.html

— SONDAŻ RZ – JEDYNIE WIELKA KOALICJA MOŻE ZNACZĄCO ZMNIEJSZYĆ SKALĘ PORAŻKI I ZAPOBIEC OSTATECZNEJ PRZEBUDOWIE PAŃSTWA PRZEZ PIS – ZUZANNA DĄBROWSKA W RZ: “Jedynie wielka koalicja opozycji może znacząco zmniejszyć skalę jej porażki i zapobiec ostatecznej przebudowie państwa przez PiS. U progu kampanii wyborczej do parlamentu sondaż przeprowadzony przez IBRiS na zlecenie „Rzeczpospolitej” nie pozostawia wątpliwości: największym beneficjentem samodzielnego startu partii opozycyjnych jest PiS. Zbadaliśmy poparcie dla głównych ugrupowań notowanych na politycznej giełdzie w wariancie samodzielnego startu, a także (w drugim wariancie) projektując dwie osobne opozycyjne koalicje: centrową i lewicową. PiS w każdym wariancie startuje samodzielnie i w każdym wygrywa, zdobywając prawie 41 procent głosów”.
https://www.rp.pl/Polityka/190609398-Sondaz-Tylko-wielka-koalicja-moze-zmniejszyc-porazke-opozycji.html

— ARŁUKOWICZ NA PYTANIE JACKA NIZINKIEWICZA W RZ O TO, CZY MÓGŁBY ZOSTAĆ KANDYDATEM NA PREZYDENTA: “Do parlamentu pan nie wystartuje, ale kandydatem na prezydenta może zostać?
– Teraz ruszamy z wyborami parlamentarnymi”.
https://www.rp.pl/Platforma-Obywatelska/190609394-Arlukowicz-Czasem-trzeba-tanczyc-i-spiewac.html

— SYTUACJA JEST NADZWYCZAJNA – JACEK KARNOWSKI W DGP – rozmawia Tomasz Żółciak: “Widzimy, że sytuacja jest nadzwyczajna, i to nie jest walka o to, kto polegnie, a kto nie. Gdyby PiS nie łamał konstytucji, nie niszczył samorządu i sądów, to na pewno taki ruch z naszej strony nie miałby miejsca. Przecież wielokrotnie, w różnych sprawach byliśmy w opozycji do poprzednich rządów”.

— KARNOWSKI O CHICHOCIE HISTORII Z KWAŚNIEWSKIM: “Pytanie, ile razy prezydent Aleksander Kwaśniewski złamał konstytucję i czy likwidował niezależność polskich sądów? Dla mnie także to pewien chichot historii, ale pamiętajmy, że panowie Kaczyńscy również zasiadali przy Okrągłym Stole. Mogliśmy w 1989 r. przyjąć wariant chiński lub rumuński, czyli zacząć ze sobą walczyć. Ale było porozumienie. A z drugiej strony przypomnijmy sobie, za czyjej prezydentury weszliśmy do Unii Europejskiej. Prezydent Kwaśniewski został wybrany przez Polaków, tak samo jak potem prezydent Kaczyński. O ile pamiętam, Aleksander Kwaśniewski dobrze się pożegnał z urzędem, bardzo płynnie i w przyjaznej atmosferze przekazał władzę Lechowi Kaczyńskiemu”.

— WYSTAWIENIE MILLERA BYŁO BŁĘDEM – JACEK KARNOWSKI W DGP: “Uważam, że wystawienie kandydatury pana Millera było błędem, co potwierdziła jego wypowiedź po wyborach. Pamiętajmy też, że jego niedawna kandydatka na prezydenta, pani Magdalena Ogórek, jest dzisiaj tam, gdzie jest. Leszek Miller popełnił wiele błędów”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/599866,jacek-karnowski-sopot-wybory-start-samorzadowiec.html

— CZY OPOZYCJA SZYKUJE SIĘ NA PRZECZEKANIE DO KRYZYSU? – JAKUB MAJMUREK W WP: “Nawet jeśli jednak sojusz KE i Nowoczesnej otworzy się na młodych, na mieszkańców mniejszych ośrodków, na niegłosujące na KE regiony, wyborcy mogą uznać, że wszystko to „zbyt mało, zbyt późno”. Wszystkie rzeczy, jakie zapowiedział dziś Schetyna, trzeba było zacząć robić jakiś rok temu – a przynajmniej dobre kilka miesięcy przed wyborami europejskimi. Teraz opozycji skupionej wokół lidera PO nawet najlepsze pomysły trudno będzie wcielić w życie. Także dlatego, że obserwując liderów PO i Nowoczesnej można czasem odnieść wrażenie, że sami nie bardzo wierzą w swoje szanse i szykują się na przeczekanie władzy PiS do momentu, aż gospodarcze spowolnienie lub kryzys nie podkopie fundamentów opartej na transferach socjalnych władzy Kaczyńskiego. A nikt nie lubi stawiać na konia, który poddaje się, zanim wyścig się zaczął”.
https://opinie.wp.pl/majmurek-opozycyjna-herbata-nie-zrobi-sie-slodsza-od-samego-mieszania-opinia-6389758838036609a

— PROGRAMY DOTYCHCZAS OGŁASZANE PRZEZ PO NIE NAPAWAJĄ OPTYMIZMEM – TOMASZ SAWCZUK W KL: “Tymczasem programy wyborcze ogłaszane dotąd przez PO nie napawają optymizmem w kwestii tego, czy ogłoszone w sierpniu propozycje będą rozsądne i rzeczywiście będą odpowiadać na popularne oczekiwania – wiele z nich będzie przypuszczalnie powtórką umiarkowanie udanych pomysłów, które poznaliśmy choćby przy okazji wyborów samorządowych. Co więcej, opozycja potrzebuje przecież nie tylko zestawu produktów wyborczych, sztucznie powkładanych do kampanijnego koszyka, ale też pewnego autentyzmu i mocy w działaniu, aby zyskać na wiarygodności i zmobilizować ludzi. To duże wyzwanie dla nowego sztabu wyborczego”.

— NIECH SCHETYNA POCZUJE SIĘ LIDEREM, NIE MUSI SIĘ ASEKUROWAĆ – DALEJ SAWCZUK: “Jeśli zaś chodzi o Schetynę, to chyba już najwyższa pora, aby poczuł się autentycznym liderem. Nie musi do niczego pretendować, nie musi za każdym razem asekurować się, jakby coś mu zagrażało; starać się udowodnić, że ma najlepszy pomysł, co tylko potęguje wrażenie, że wszyscy w to wątpią. Schetyna jest na szczycie. Jeśli chce być na czele opozycji, to niech weźmie głęboki oddech, powie coś osobistego od siebie, powie, dlaczego chce być premierem, co jest dla niego ważne – i w naturalny sposób przewodzi. A jeśli chce organizować, ale nie przewodzić – niech odda koszulkę lidera”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/06/08/schetyna-restart/

— MANIPULACJA JUŻ NIE DZIAŁA – MICHAŁ KARNOWSKI: “Nadal więc zamiast uczciwej rozmowy o jakości poszczególnych rządów, stanie budżetu, o tym jak to się stało iż za PO-PSL ukradziono nam setki miliardów złotych, będziemy mieli oskarżenia o „rozdawnictwo”. Wciąż elementarny pluralizm w wielkich mediach (każdy ma w pilocie wybór, choć przewaga III RP jest ogromna) będzie nazywany zamachem na demokrację. Nie ma szans na rozliczenie się Platformy i establishmentu III RP z karmienia Polaków kłamstwami o „Polexicie” przez ostatnie cztery lata, a także z szargania bezpodstawnego dobrego imienia Polski za granicą. Niestety, wciąż Polacy nie są przez opozycję traktowani poważnie, a jako masa, którą trzeba zmanipulować. W tym sensie ucieka się od zmierzenia z głównym wnioskiem powyborczym: manipulacja obozu III już nie działa. Refleksja nie poszła w tym kierunku, nie rozważono nawet zmiany podejścia do wyborców, ale wybrano poszukiwanie jeszcze lepszych sposobów ich zmanipulowania. Tak to odczytuję”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/450119-schetyna-zapowiada-wywolywanie-ducha-watpliwy-plan

— MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ O SZPAGATACH OPOZYCJI: “W sobotę rano środowiska liberalne połączyły siły – Nowoczesna i Platforma ogłosiły wspólny start w jesiennych wyborach parlamentarnych oraz połączenie klubów – oba te ruchy to raczej potwierdzenie stanu faktycznego, niż nowa zmiana. Grzegorz Schetyna ogłosił otwarcie się na nowe pokolenia, zaś Rafał Trzaskowski wygłosił niezłe, centrowe przemówienie o konieczności tolerancji wobec mniejszości z jednej strony, ale też szacunku dla tych, dla których ważna jest tradycja. Wszystko to jednak przyćmiła późniejsza parada równości. I to właśnie ona pokazała, na czym polega pułapka, w jakiej znalazła się liberalna opozycja”.
https://www.rp.pl/Komentarze/190609400-Michal-Szuldrzynski-Szpagaty-opozycji.html

— RZ NA JEDYNCE O PROŚBIE O UŁASKAWIENIE JAKĄ DO PREZYDENTA WYSTOSOWAŁ FALENTA: “Odręczny list ma osiem stron i datę 12 kwietnia. Z Kancelarii Prezydenta przez prokuraturę trafił do Sądu Okręgowego w Warszawie, który dał nam zgodę na wgląd w akta. Ale wcześniej sam sąd zawiadomił prokuraturę o wynikającym z listu podejrzeniu przestępstw. Śledztwo ma sprawdzić, czy – jak twierdzi Falenta – do organizacji nagrywania namawiał go Stanisław Kostrzewski, doradca Kaczyńskiego (co ten miał akceptować), oraz czy nieustaleni ludzie z kręgów władzy obiecywali Falencie ułaskawienie za przysługi”.
https://www.rp.pl/Prawo-karne/306099945-Afera-podsluchowa-Falenta-proponuje-uklad-za-ulaskawienie.html

— TOMASZ PIETRYGA O PROBLEMIE FALENTY Z WIARYGODNOŚCIĄ – pisze w RZ: “Jednocześnie nie zmienia to faktu, że Falenta ma duży problem z wiarygodnością. Skazany, ukrywający się przed wymiarem sprawiedliwości, desperacko starający się uniknąć więziennej celi, składający propozycje zostania świadkiem koronnym – to wszystko skłania, by do rewelacji biznesmena podchodzić z dużym dystansem. Zwłaszcza że w jego wywodzie są logiczne dziury. Nie do końca wiadomo, kiedy rzekome obietnice politycy PiS mieli składać. Jeżeli przed wyborami i przed nagraniami w słynnej restauracji – to były one mocno na wyrost. Nie mówiąc już o obietnicy ułaskawienia. Czy Falenta jeszcze przed wybuchem afery zakładał, że może zostać oskarżony i skazany, i że prezydentem zostanie polityk prawicy? Część nagrań miała miejsce już w 2013 roku, kiedy jeszcze Andrzejowi Dudzie nawet się śniło, że może zostać kandydatem na prezydenta RP i wygrać wybory z Bronisławem Komorowskim. I to jest słaby punkt opowieści Falenty”.
https://www.rp.pl/Opinie/306099948-PiS-nie-moze-tego-przemilczec.html

— JEDYNKA GW: PIS ROZBROIŁ POLSKI WYWIAD – piszą Wojciech Czuchnowski i Bartosz T. Wieliński: “Nazwiska kilkuset cudzoziemców pracujących dla polskiego wywiadu zostały ujawnione na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. Ich teczki są dostępne dla każdego. Ujawnienie „nielegałów” oznacza rozłożenie pracy polskiego wywiadu. Wystawia też tych ludzi na niebezpieczeństwo – tłumaczy cytowany na początku oficer.  Obecnie w katalogu dostępne są dane 62 oficerów sekcji „N”. Każdy może poznać nazwiska, pod którymi występują lub występowali za granicą. Zważywszy, że wyszkolenie i prowadzenie „nielegałów” należy do wyjątkowo drogich i nie ma ich zbyt wielu, można przypuszczać, że ujawniona grupa to wszyscy szpiedzy z tej sekcji”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24881435,pis-rozbroil-polski-wywiad-tylko-szaleniec-chcialby-z-nami.html

— ADAM ZAGAJEWSKI O SZYDŁO JAKO PRZEDSZKOLANCE W DEPRESJI –  w rozmowie z Katarzyną Janowską w Onecie: “No właśnie. Pani Szydło jest ideałem człowieczeństwa dla pół miliona osób. Nie zna języków, okropnie się ubiera, mówi głosem przedszkolanki w depresji, najwyraźniej nie uprawia sportu i nie czyta rozpraw Carla Schmitta, jak jej tajemniczy szef – ale podoba się. Myślę, że tylko Gombrowicz mógłby nam to wytłumaczyć”.

— TVP JAK RUSSIA TODAY – DALEJ ZAGAJEWSKI: “Do pewnego stopnia tak. Ale z drugiej strony sam fakt istnienia tej ohydnej telewizji państwowej powinien w każdym człowieku, który ma szacunek do samego siebie, budzić potrzebę protestu. To jest medium, z którego codziennie wylewa się pogarda, w którym obowiązuje brak elementarnego szacunku dla prawdy. A jeśli wydarzy się coś nie po myśli władzy, TVP po prostu o tym nie poinformuje. Zupełnie jak w Russia Today – my mamy Poland Today”.
https://kultura.onet.pl/wywiady-i-artykuly/oslepiajacy-blask-wolnosci-rozmowa-z-adamem-zagajewskim/ejqqt6l

— URODZINY: Alicja Grześkowiak, Jan Łopuszański, Michał Boni, Paweł Suski, Maciej Warsiński, Andrzej Brachmański.