— NIE ŻYJE ANDRZEJ GODLEWSKI: https://wpolityce.pl/media/450099-nie-zyje-andrzej-godlewski

— DZIENNIKARZE ŻEGNAJĄ GODLEWSKIEGO: https://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/andrzej-godlewski-nie-zyje-dziennikarz-mial-49-lat,943025.html

— NIE ŻYJE TEŻ RYSZARD BUGAJSKI.

— BIEDROŃ MÓWI O TYM ŻE CENTROPRAWICA SIĘ JEDNOCZY – 300LIVE:
http://300polityka.pl/live/2019/06/08/

— ANALIZA EKONOMETRYCZNA POPARCIA DLA PIS – NA BLOGU JAKUBA KUBAJKA: “W drugim zestawie modeli zmienną objaśnianą była zmianę poparcia PiS między wyborami parlamentarnymi z 2015, a ostatnimi wyborami do PE. Również tutaj można zobaczyć, że uwzględnienie zależności przestrzennych wpływa na zmianę istotności statystycznej poszczególnych zmiennych oraz ich parametry. Podobnie jak wcześniej jedynie model SEM pozwolił wyeliminować ukryty czynnik przestrzenny. Analizując wyniki modeli, warto zwrócić uwagę na wartość parametrów stojących przy zmiennych PSL 2015 oraz Kukiz 2015. Parametr o wartości 0,435, stojący przy zmiennej PSL 2015, oznacza że 1 pkt. proc. poparcia PSLu w 2015 r. przełożył się na wzrost poparcie PiS o 0,435 pkt. proc. W modelu nieistotny okazał się wpływ programu 500+, co w połączeniu z wynikami pierwszej części analizy może sugerować, że tzw. efekt 500+ wystąpił w wyborach parlamentarnych z 2015 i trwa do tej pory na stałym poziomie, a wprowadzenie dodatkowego świadczenia na pierwsze dziecko nie przełożyło się na dodatkowy wzrost poparcia obozu rządzącego”.
https://jkubajek.github.io/EP2019/analiza.html?fbclid=IwAR0kNHaOKpf61YQoDqK1c1q1WKR6KHRz_UjioIo58juhdvMVVcA2D-FIUOA#zmiana_poparcia_pis

— GRZEGORZ WYSOCKI W GW CYTUJE ZNAJOMYCH I RODZINĘ GŁOSUJĄCYCH NA PIS: “Wujek Janek: „To jest mi bardzo przykre, gdy Janda i inne osoby z elity mówią, że głosujemy na pisiorów, bo rzucają jakąś kasę i przekupują biedaków. A jak sama Janda dostawała kasiorę na teatr z budżetu miasta czy Ministerstwa Kultury, to co to było?”.

— TUSK I PLATFORMA NIC NIE ROBILI – INNY GŁOS: “Mnie się w PiS-ie podoba wszystko. A najbardziej to, że wygrywają, dzięki czemu żyjemy w pisowskiej Polsce – uzupełnia wujek rewident na kolei. – A jednocześnie głosuję przeciw Platformie i Tuskowi, bo oni wcześniej nic nie robili”.
http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24875271,polowa-mojej-rodziny-glosuje-na-pis-przestancie-ich-lekcewazyc.html

— GAZETA LUBUSKA O MOŻLIWOŚCI ODWRÓCENIA PRZEZ PSL KOALICJI W SEJMIKU:
https://plus.gazetalubuska.pl/czy-krajowe-zawirowania-w-psl-przeloza-sie-na-koalicje-w-lubuskim-sejmiku-na-ile-zawarta-w-bolach-koalicja-jest-trwala/ar/c1-14190005

— BĘDZIE SECESJA DZIAŁACZY Z PSL? – PAWEŁ WROŃSKI W GW: “Nie da się jednak wykluczyć, że PSL pójdzie do wyborów samodzielnie, jeśli dynamika zdarzeń w partii przybierze kierunek trudny do opanowania przez jej obecnego prezesa Władysława Kosiniaka-Kamysza. Niestety, możliwa jest secesja części działaczy PSL, których na swoje listy skusi PiS lub Jarosław Gowin, choćby po to, by doprowadzić do większego zamieszania po stronie opozycji”.

— SCHETYNA PRZED WYBOREM JAKIM KIEDYŚ STANĄŁ KACZYŃSKI – DALEJ WROŃSKI: “Lider Koalicji Europejskiej paradoksalnie znalazł się w sytuacji Jarosława Kaczyńskiego sprzed kilku lat: polityka pozbawionego wiarygodności, którego na wybory trzeba było wraz z Antonim Macierewiczem chować. Pytanie, czy Grzegorz Schetyna będzie w stanie znaleźć nowe lokomotywy wyborcze, jakimi dla Kaczyńskiego stali się Andrzej Duda, Beata Szydło czy po części Jarosław Gowin, który otworzył PiS na centrum. Na obchodach 4 czerwca w Gdańsku Grzegorza Schetyny nie było, ale młodych pełnych dynamiki liderów było aż nadto. Tego wyboru Schetyna musi dokonać teraz, bo porażka wyborcza będzie oznaczała jego dymisję”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24876472,dylematy-opozycji-czyli-powyborcza-gra-w-gorace-krzesla.html

— STRACH, ŻE PRZESTALI BYĆ SŁUCHANI – KAROLINA WIGURA W ROZMOWIE Z RAFAŁEM WOSIEM W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Strach o to, że przestali być słuchani. Że stracili ten swój rząd dusz, który tak długo dzierżyli i od którego się chyba uzależnili. To jest strach przed utratą roli intelektualnego i ostatecznego politycznego arbitra w sprawach publicznych. W jakiejś mierze strach przed byciem niepotrzebnym. Po ludzku ja te obawy rozumiem, ale z niepokojem patrzę, jak bardzo się w tym strachu zapamiętują. I robią to ludzie, którzy w przeszłości byli dla mnie intelektualnymi drogowskazami”.

— WIGURA O LIBERAŁACH I BAZYLISZKU: “Z liberałami po 2015 r. stało się to samo, co z bazyliszkiem, który spojrzał w lustro i zamienił się w kamień. Tak bardzo straszyli autorytaryzmem całej prawej strony, że sami się do niej upodobnili”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/efekt-bazyliszka-159146

— JACEK KARNOWSKI O OBAWIE ELIT, O KTÓRYM MÓWIŁA WIGURA: “Ludzie opozycji – nie tylko ci wprost zaangażowani w politykę – bronią dziś także swoich biografii i swoich wyborów. I dlatego tak bardzo boją się kolejnej kadencji dla PiS. Nie chodzi o to, że stanie się im jakaś realna krzywda, bo to bzdura, ale dlatego, że osiem lat rządów prawicy nie dałoby się już sprowadzić do niemiłego epizodu czy przykrego incydentu; to w pewnym sensie byłaby już epoka, dekada, wybór całego pokolenia, okres, który głęboko zmieniłby Polskę. Nawet jeśliby kiedyś wrócili, to nie już tylko jako jedna z propozycji, a nie jako „naturalna partia władzy”, za którą się uważają”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/450008-opozycja-co-dzien-oglasza-koniec-smuty-ale-smuta-nie-znika

— SCHETYNA WZIĄŁBY REMIS W CIEMNO – MARCIN MAKOWSKI W WP: “Wydaje się jednak, że Grzegorz Schetyna w obecnej sytuacji może jedynie pomarzyć o sytuacji, w jakiej jest trener Brzęczek. Bo tego owszem, krytykują, śmieją się z niego, produkują o nim memy, ale wygrywa. W katastrofalnym stylu, ale wygrywa. A Schetyna? Ciągnie ten opozycyjny wóz, bo nie ma za bardzo wyboru, ale przed jesiennymi wyborami szef PO nie wie nawet, kogo będzie miał w drużynie, a kogo nie. A przeciwnik wzmocniony ostatnim pewnym zwycięstwem już zaczyna treningi przed decydującym starciem. W tej sytuacji Schetyna wziąłby pewnie remis w ciemno jeszcze przed wyjściem na boisko. Choć na razie nawet taki wynik wydaje się niezwykle mało prawdopodobny”.

— DROGA DO GODNEJ PORAŻKI – DALEJ MAKOWSKI: “Problem polega na tym, że nawet w trudnej do wyobrażenia sobie dzisiaj wizji jednego bloku „wszyscy przeciw Kaczyńskiemu” – jak prognozuje oko.press – przy poparciu dla PiS-u analogicznym jak z 26 maja, struktura okręgów wyborczych do izby wyższej parlamentu dawałaby liście opozycyjnej tylko 43 ze 100 mandatów. Nie wspominając już nawet o sytuacji, w której rząd mając większość konstytucyjną i prezydenta (a przecież to nadal bardzo możliwe), po prostu ignoruje Senat, obchodząc jego ewentualną obstrukcję albo po prostu uwagi legislacyjne. Jeśli to, a nie np. zbudowanie dwóch bloków – konserwatywnego z PSL i Kukiz’15 oraz centrowo-lewicowego z PO, Nowoczesną i Wiosną – będzie największą nadzieją opozycji, sama wybierze dla siebie drogę do godnej porażki, a nie do zwycięstwa. Politycy, którzy nie celują w plan minimum już na starcie sami w swoich głowach przegrali”.
https://opinie.wp.pl/makowski-najwieksza-nadzieja-opozycji-to-strategia-nie-na-zwyciestwo-tylko-na-godna-porazke-opinia-6389397269854337a

FRAGMENT KSIĄŻKI KKZ Z BALCEROWICZEM I WAŁĘSĄ: “Jaja staniały! Pamiętam ten moment, gdy o 8 rano pod koniec stycznia pani Teresa Hildebrandt, która obserwowała targowiska w Polsce, wpadła do mojego gabinetu rozpromieniona. W Lublinie na targu jaja staniały! Na ten komunikat czekałem z napięciem, bo dopiero wtedy mogłem odetchnąć z ulgą – inflacja się cofa, ceny zaczynają spadać dość wyraźnie, a to oznaczało, że plan zaczyna działać. Za cenami jaj poszły ceny innych produktów i sytuacja nie przedstawiała się już tak dramatycznie. Wiedzieliśmy, że ceny przestały szybko rosnąć, co było kluczowe dla powodzenia reform. Ale pierwsze dni faktycznie były bardzo nerwowe. Z Jurkiem Koźmińskim wychodziliśmy z ministerstwa i odwiedzaliśmy okoliczne sklepy, żeby się przekonać, co się dzieje. LW: Mieliście odwagę! LB: Poszliśmy z Jurkiem Koźmińskim na spacer i zatrzymaliśmy się przed sklepem mięsnym, gdzie po wielu tygodniach pojawił się wreszcie jakiś towar. Wcześniej straszyły puste półki. Proszę sobie wyobrazić, że w środku był ksiądz, który święcił nowo powstałą rodzinną firmę. Zauważył mnie właściciel, wybiegł ze sklepu i pocałował mnie w czoło. Byłem dość zakłopotany, ale jak widzicie, chyba też zadowolony, skoro pamiętam to do dziś. Zaproponował kanapki z wędliną”.
https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/walesa-sprzedawal-pan-czolgi-brazylii-balcerowicz-a-do-rosji-jablka,219,3775

—  16 LAT TEMU zakończyło się dwudniowe referendum europejskie. Frekwencja wyniosła 58,85%, a 77,45% głosujących opowiedziało się za wejściem Polski do Unii Europejskiej.

— URODZINY: Arkadiusz Franas, Piotr Kućma, NIEDZIELA: Irena Lipowicz.