— POLITICO EUROPE O TYM JAK FUNDACJA BERTELSMANNA INFILTRUJE EUROPEJSKĄ ELITĘ POLITYCZNĄ: https://www.politico.eu/article/europe-inc-bertelsmann-business-philanthropy-politics/

— 4 LATA TEMU w II turze wyborów prezydenckich Andrzej Duda pokonał ubiegającego się o reelekcję Bronisława Komorowskiego.

— WOLNE KROWY ZOSTANĄ ZABITE PO WYBORACH – OKO: “Wygląda więc na to, że urzędnicy chcieli przeczekać okres medialnego zainteresowania tematem i zabić „po cichu” krowy po wyborach do Parlamentu Europejskiego, gdy uwaga społeczna byłaby już nakierowana na coś innego. (…) „To jakiś absurd, że przez tyle lat te krowy żyły i pozwalano im na to, a teraz inspekcji tak się spieszy, że nawet nie widzi konieczności rozpoznania formalnych wniosków. Podmioty, które deklarowały wziąć krowy – wciąż są na to gotowe” – mówi Kuszlewicz”.
https://oko.press/dzikie-krowy-z-lubuskiego-mialy-zostac-zabite-w-tajemnicy-po-eurowyborach-ale-sie-wydalo/

— LIST KRYTYKI POLITYCZNEJ DO PREMIERA W SPRAWIE STADA WOLNYCH KRÓW: https://krytykapolityczna.pl/kraj/list-do-premiera-rp-wolne-krowy/

— GW O KORZYŚCIACH Z POSIADANIA PSÓW: “Badania wykazały, że opiekunowie psów są bardziej aktywni fizycznie, co służy ich sercom. Istnieją również dowody na to, że czują się mniej samotni i mają lepsze samopoczucie. Życie z psem zmniejsza ryzyko rozwoju astmy, a także… wydłuża życie. Dlatego psy coraz częściej są wykorzystywane w terapiach i interwencjach medycznych, takich jak rehabilitacja, opieka pediatryczna czy opieka nad osobami starszymi. Nie mówiąc już o psach przewodnikach czy tropiących.
http://wyborcza.pl/7,75400,24816488,urodzeni-psiarze-milosc-do-psow-mozesz-miec-zapisana-w-genach.html

— PARTIA TIMMERMANSA WYGRYWA W HOLANDII: https://www.politico.eu/article/timmermans-netherlands-european-election/

— ADAM BIELAN O TYM, ŻE NA JESIENI BĘDZIE RZĄDZIŁ TEN, KTO WYGRA TE WYBORY, POLSKI RZĄD ZASKARŻYŁ ACTA2 DO TSUE: http://300polityka.pl/live/2019/05/24/

— POLICJA PRZEZ 30 LAT BOI SIĘ WEJŚĆ DO KURII – ADRIAN ZANDBERG W ROZMOWIE Z OKIEM: “Jeśli od 30 lat policja boi się wejść do kurii biskupiej, a biskupi funkcjonują jakby byli ambasadorami obcego państwa – to jest problem. Dziś mamy podstawy prawne, żeby weszła prokuratura, żeby policja zajęła dyski i archiwa. Wystarczy po prostu stać na straży obowiązującego prawa. Nie robią tego, bo się boją. I żadna komisja nie rozwiąże tego problemu”.

— BIEDROŃ TO NOWA PROPOZYCJA PALIKOT-PETRU- DALEJ ZANDBERG: “Wracając do Biedronia: to jest dziś propozycja dla ludzi, których nazywam roboczo formacją „Palikot – Petru”. Dla wyborców, którzy mają poglądy światopoglądowo liberalne i mocno rynkowe. Oni pewnie nie zagłosują na „Scheta”, bo ich zęby bolą, jak na niego patrzą. Biedroń to po prostu inna propozycja od lewicowo-prospołecznego Razem czy od konserwatystów z Klubu Jagiellońskiego”.

— DEMOKRACJA BYŁA NAMALOWANA – MÓWI ZANDBERG: „Liberałowie mają poczucie, że w Polsce była demokracja, przyszedł PiS i ją popsuł. My mamy poczucie, że ta demokracja była trochę namalowana, teatralna. Ci, którzy stali blisko władzy – media, elity akademickie, inteligencja – mieli poczucie, że z demokracją wszystko jest OK, że są jej częścią. I faktycznie, oni byli”.

— NIECH LIBERALNE MEDIA ZOBACZĄ SIĘ W LUSTRZE – dalej Zandberg: “Słyszałem to tysiąc razy, w różnych odmianach. Ostatnio od pani fryzjerki: podobają jej się propozycje Razem, podoba jej się europejska płaca minimalna, też uważa, że Kościół za bardzo się rozpanoszył, ale przecież sami rozumiemy, że zaraz wrócą ci złodzieje z Platformy, więc waha się, czy nie głosować na PiS. Warto, żeby ci, którzy mantrują w ten sposób w liberalnych mediach, zobaczyli się w lustrze”.
https://oko.press/zandberg-i-olko-jesli-poddamy-sie-szantazowi-juz-nigdy-w-polsce-nie-bedzie-lewicy-rozmowa-oko-press/

— MŁODZI MĘŻCZYŹNI ZA KONFEDERACJĄ – KRZYSZTOF PACEWICZ W GW: “W sondażu Kantar dla „Gazety Wyborczej”, Gazeta.pl i TOK FM Konfederacja otrzymała 8 proc. Jak pokazują badania, wśród mężczyzn w wieku 18-30 lat ta skrajnie prawicowa lista prawdopodobnie zwycięży z wynikiem ok. 30 proc.”.

— SKĄD TO POPARCIE? – DALEJ PACEWICZ: “Frustracja bierze się z relacji towarzyskich i życia seksualnego: młode kobiety chętnie wchodzą w związki z mężczyznami starszymi o kilka lat, pozostawiając swoich rówieśników samotnych. W grupie badanych w wieku 18-30 lat jest tylko 20 proc. singielek i aż 47 proc. singli. To oznacza, że jedna czwarta młodych mężczyzn ma problem ze znalezieniem partnerki, w szczególności ci bez wyższego wykształcenia i mieszkający w mniejszych miejscowościach”.

— MŁODE KOBIETY ZA WIOSNĄ I KE: “Co więcej, wśród młodych kobiet te wskaźniki są gorsze, a deklarowane zarobki – niższe. Mimo to, jak pokazują nasze badania, młode kobiety (18-30 lat) chcą głosować na Wiosnę i Koalicję Europejską (po 27 proc.) i w ogóle są forpocztą polskiego liberalizmu obyczajowego i wrażliwości społecznej – jednopłciowe związki partnerskie popiera aż 73 proc. z nich, wśród młodych mężczyzn to 49 proc. Młode kobiety najchętniej dołączyłyby do Ogólnopolskiego Strajku Kobiet (45 proc.), a młodzi mężczyźni do Ruchu Narodowego (20 proc.)”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24820306,mlodzi-mezczyzni-na-wojnie-o-wartosci-dlaczego-popieraja-konfederacje.html

— JEŚLI KE NIE POKONA PIS TO JUŻ NIE POKONA – SŁAWOMIR SIERAKOWSKI W ONECIE: „Jeśli w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego wyborcy Koalicji Europejskiej nie pójdą na tyle licznie do wyborów, żeby pokonać PiS, to szanse na wygranie wyborów parlamentarnych jesienią staną się tylko teoretyczne. (…) Może się też po prostu rozpaść, jeśli przegra. Zintegrowanie opozycji jest sukcesem, który nie udał się na razie żadnej innej opozycji w Europie, gdzie rządzą populiści. Tylko że dokładnie z tego powodu będzie to ciężko utrzymać. Sukces jest niezbędnym spoiwem”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/sierakowski-jesli-ke-nie-pokona-pis-teraz-to-juz-nie-pokona-opinia/9vldger

— PIS W TEJ KAMPANII RZUCIŁO WSZYSTKO, ALE POPEŁNIŁO STRATEGICZNY BŁĄD – PIOTR TRUDNOWSKI: „Prawo i Sprawiedliwość popełniło równocześnie taktyczny błąd w polityce wobec prawicowych konkurentów. Za pomocą sprzyjających mediów próbowano, na zasadzie „mniejszego zła”, wesprzeć mniej problematycznego potencjalnego koalicjanta, czyli Kukiz’15. Jednocześnie ignorowano lub atakowano Konfederację – w PiS wiedzą doskonale, że realna wizja koalicji z ugrupowaniem Korwin-Mikkego, Winnickiego i Brauna będzie kolejnym ogromnym problemem w kampanii parlamentarnej. Efekt okazał się odwrotny od zamierzonego – „podpompowywany” przez prorządowe i rządowe media Kukiz tracił wiarygodność części antyestablishmentowego elektoratu i potencjał pozyskania wyborców centrowych, a Konfederacji próby przemilczania tylko służyły w mobilizacji elektoratu”.
— EFEKT SMARZOWSKIEGO-SEKIELSKIEGO MOŻE SIĘ JUŻ NIE POWTÓRZYĆ – DALEJ TRUDNOWSKI: „Jednocześnie słaby wynik Koalicji będzie dla projektu współpracy anty-PiS-u wielkim problemem. Jeśli okaże się, że scenariusz „zjednoczenia wszystkich” nie wystarczył, by pokonać PiS, zacznie się problem demobilizacji wyborców Koalicji. Scenariusz węgierski, w którym opozycja nie jest w stanie podjąć rywalizacji z Fideszem, zacznie być prawdopodobny także w Polsce. Zwłaszcza, że prezent w postaci przecenianego chyba przez liderów opozycji „efektu Smarzowskiego i Sekielskiego” może się już nie powtórzyć”.

— TRUDNOWSKI O ŁATWYCH DO PZREWIDZENIA KOMENTARZACH W RÓŻNYCH WARIANTACH: „Jeśli nie wydarzy się coś nieprzewidywalnego, to w tym rozedrganiu losy niedzielnego głosowania zależą właściwie jedynie od mobilizacji elektoratów i tego, kto w niedzielę pójdzie do lokalu wyborczego, a kto – zostanie w domu. Jeśli „pójdzie prowincja” – postgności sympatyzujący z PiS powiedzą nam, że to efekt geniuszu Jarosława Kaczyńskiego i rewolucyjnej „piątki”. Jeśli „pójdą miasta” – komentatorzy wspierający Koalicję Europejską będą zachwalać negocjacyjny kunszt Schetyny, charyzmę Tuska i siłę rażenia filmu Sekielskiego”.
https://klubjagiellonski.pl/2019/05/24/kampania-totalna-w-pulapce-losu-co-wyniknie-z-wyborow-do-pe/

— DEMOKRACJA TOWARZYSKA PRZY PIECZENI U PRZYŁĘBSKIEJ – pisze Paweł Wroński w GW
: “Istotą opisanego przez Monteskiusza trójpodziału władz jest zasada, że każda z tych władz kontroluje drugą. Czy „kontrolują się” podczas kolacji przyrządzanych przez sędzię Przyłębską dla premiera i prezesa PiS? (…) To, co się dzieje w apartamentowcu przy al. Szucha, nie ma nic wspólnego ze standardem demokratycznego państwa w centrum Europy, które jest członkiem UE. To standard państwa wschodniego, w którym instytucje są fasadą, a faktycznie rządzi „towarzystwo”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24820657,demokracja-towarzyska-przy-pieczeni-u-przylebskiej.html

— JACEK KARNOWSKI O ROSYJSKIM ŚLADZIE W SPRAWIE ZDJĘĆ Z APARTAMENTOWCA NA SZUCHA: “Być może istotną informacją w tym kontekście jest fakt, że żona właściciela firmy jest z pochodzenia Rosjanką. Jeśli zaś agencja ochrony nie była zaangażowana w operację, i powiązania jej właścicieli nie mają znaczenia, to całość wygląda jeszcze bardziej podejrzanie. Pojawiają się ważne pytania:
W jaki sposób „Gazeta Wyborcza” zdobyła nagrania oraz informacje na temat towarzyskich spotkań prezesa Kaczyńskiego i prezes TK? Czy agencja ochrony popełniła zawodowe samobójstwo kierując się motywami politycznymi, czy też jest to element poważniejszej operacji?
W jaki konkretnie sposób dane chronione i przepisami, i podstawową etyką zawodową, trafiły do mediów? Kto przekazywał, kto był pośrednikiem?
Czy w sprawę zaangażowane są służby specjalne obcych państw?
Czy służby specjalne obcych państw angażują się w polską kampanię wyborczą?
A także: osiedle, na którym mieszka prezes TK, to specyficzne miejsce, zamieszkiwane przez wysokiej rangi urzędników państwowych oraz przez dyplomatów. Czy oni również byli inwigilowani przez agencję ochroniarską lub przez kogoś, kto ma dostęp do monitoringu? Tę sprawę naprawdę warto wyjaśnić”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/447842-czy-obce-sluzby-graja-w-polskiej-kampanii-5-waznych-pytan

— ZASIĘG ROSYJSKIEJ PROPAGANDY WIELKI JAK NIGDY – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Paradoksalnie demonizując działania Rosji i widząc wszędzie ślady jej działalności, usypiamy własną czujność na działanie jej propagandy. Skończy się to tak, jak w tej bajce o zajączku, który tak wiele razy ostrzegał przed przyjściem wilka, że jak wilk przyszedł, zjadł zajączka, bo nikt nie uwierzył mu, że tym razem zagrożenie było realne”.
https://www.rp.pl/Analizy/305239871-Szuldrzynski-Zasieg-rosyjskiej-propagandy-wielki-jak-nigdy.html

— NIEOBECNI NIE MAJĄ RACJI – MARCIN FIJOŁEK O NIEOBECNOŚCI PSL NA DEBACIE W TVP: “Zanim pokuszę się o ocenę poszczególnych polityków, dodajmy jeszcze oczywisty fakt – nieobecni nie mają racji. W związku z tym w wyraźny sposób na tej debacie straciło Polskie Stronnictwo Ludowe. Koalicja Europejska delegowała do programu polityka Platformy (będzie jeszcze o nim mowa), a politycy z koniczynką w klapie marynarek zapłacili cenę za skonsumowanie potencjału wyborczego PSL przez Grzegorza Schetynę. Koniec końców rachunek zysków i strat będzie jednak wystawiony ludowcom dopiero jesienią. Na pewno jednak ta debata zostanie wpisana po stronie tych drugich.

— NA TLE BEZBARWNEGO OLBRYCHTA I ROZEDRGANEGO ŚMIUSZKA – ZDANIEM FIJOŁKA – ZYSKAŁ ZANDBERG: “Adrian Zandberg z Lewicy Razem potwierdził, że w tego rodzaju debatach wypada conajmniej nieźle. W roku 2015 na ostatniej prostej kupił tym samym całkiem sporą część wyborców i niewykluczone, że scenariusz powtórzy się i tym razem. O ile oczywiście debata będzie miała jakiekolwiek znaczenie. Skupiony wokół konkretu i chwytliwych, precyzyjnych haseł, a przy tym mówiący dość swobodnie Zandberg na pewno zaliczy tę dyskusję do udanych. Na tle bezbarwnego Olbrychta czy rozedrganego Śmiszka pokazał się jako polityk jakiś, może niespecjalnie charyzmatyczny, ale jednak budzący elementarne zaufanie. Myślę, że wśród elektoratu lewicowo-liberalnego, nieprzekonanego do Platformy czy Wiosny, mógł zyskać na tej debacie. Inna rzecz, czy przełoży się na to na głosy dla jego komitetu”.

— FIJOŁEK O ZWYCIĘSTWIE KUKIZA: “W moim przekonaniu jednym z głównych zwycięzców tej debaty był Paweł Kukiz. Lider K‘15 potawił na wyraźne odróżnienie się od PiS (kilkukrotne podkreślenie w zakresie odrzucania jego projektów przez partię rządzącą), co było zrozumiałe, biorąc pod uwagę ostatnie tygodnie i spekulacje o koalicji PiS-K‘15”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/447968-debaty-w-tv-znacza-niewiele-ale-mamy-pare-plusow-i-minusow

— TAKŻE PROF. DUDEK UZNAJE WYSTĘP ZANDBERGA: “W sumie debata odbiegała na plus od zwykłej rąbanki miedzypartyjnej, serwowanej codziennie przez kanały informacyjne. Do przeciętnego Polaka mogła się przebić z jedną, ale ważną informacją: mamy problem z energią. I choć wszyscy uczestnicy (może poza przedstawicielem Wiosny) deklarowali wielką sympatię do górników, to równocześnie byli zgodni, że na samym węglu zbyt długo już nie pojedziemy. Wprawdzie przedstawicielka PiS straszyła widzów zimnymi domami w przypadku zbyt szybkiej dekarbonizacji, ale nawet ona przyznała, że trzeba szukać innych źródeł energii. Mile w tym kontekście zaskoczył mnie Adrian Zandberg, jednoznacznie popierając rozwój energetyki jądrowej”.
W sumie było lepiej niż się spodziewałem.
https://www.facebook.com/antoni.dudek.5

— JAKUB MAJMUREK O PLATFORMIE SIEDZĄCEJ OKRAKIEM WS ŚWIATOPOGLĄDDOWYCH: “Siedzącą w sprawie LGBT+ na barykadzie Platformę PiS i tak będzie atakował, jako partię „lewacką”, antychrześcijańską, wrogą rodzinie; strona progresywna zaś uzna, że partia Schetyny nie ma odwagi przeciwstawić się prawicy, w nic sama nie wierzy i nic realnie na lepsze nie zmieni. Progresywne skrzydło PO może trafić do Wiosny, część może zniechęcona zostać w domu – a maksymalne zmobilizowanie własnego elektoratu to konieczność dla obu głównych bloków w obu tegorocznych wyborach. PO musi zastanowić się, czy taktyka „nie teraz” sprawdzi się w tym roku. Polaryzacja wokół kwestii LGBT+ uruchomiona przez PiS może znacznie ograniczyć jej skuteczność. Platforma będzie musiała się w końcu zdecydować – czy jest za związkami partnerskimi w Polsce, czy nie. Każda decyzja może okazać się wyborczo kosztowna – ale tym bardziej może jej brak”.
https://www.newsweek.pl/polska/sprawa-lgbt-po-musi-sie-w-koncu-na-cos-zdecydowac/b12p7rj

— ZAKAZ PUBLIKOWANIA SONDAŻY NA MIESIĄC PRZED I THINK TANK BADAJĄCY METODOLOGIĘ – PROPONUJE KRZYSZTOF MAZUR Z KLUBU JAGIELLOŃSKIEGO: “W KluboTygodniku pojawiły się również pomysły na rozwiązanie tego problemu: „Dlatego proponuję 3 konkretne rozwiązania systemowe. Po pierwsze, na miesiąc przed wyborami powinien być kompletny zakaz publikowania jakichkolwiek sondaży. (…) Drugi postulat może dotyczyć kwestii kar. W kodeksie wyborczym można byłoby wyobrazić sobie zapis, w którym sondażownie na swoje ryzyko mogłyby ogłaszać w czasie kampanii wyniki sondaży, ale ponosiłyby finansowe ryzyko związane z odstępstwem od ostatecznych wyników. (…) jeśli jakaś sondażownia poda wynik, który np. o 15 % będzie odbiegał od rzeczywistych wyników, to będzie musiała ponieść dotkliwe kary finansowe. Trzecie rozwiązanie odnosi się do transparencji. Dzisiaj jest tak, że po prostu publikujemy wyniki danego sondażu, ale nie wiemy, jakie były dane źródłowe ani według jakiej metodologii.  (…) To wszystko zwłaszcza w czasie kampanii powinno być jawne. Wsparcie dla takiej przejrzystości byłoby powołanie think-tanku, który byłby skupiony wyłącznie na analizie pojawiających się sondaży”.
https://klubjagiellonski.pl/2019/05/23/mazur-sondaze-klamia/

— GW NA JEDYNCE O TYM, ŻE UMOWA SPRZEDAŻY DZIAŁKI MOGŁA BYĆ CZYNNOŚCIĄ NIEZUPEŁNĄ: “Przy sprzedaży parafialnych działek Mateuszowi Morawieckiemu w 2002 r. mogło dojść do złamania prawa kościelnego. Cena ziemi została wielokrotnie zaniżona, dlatego Watykan nie musiał już wyrażać zgody na transakcję. Dzisiaj umowa może zostać unieważniona. (…) Co więcej, kościelne przepisy w tym zakresie uznawane są przez sądy powszechne. Mówi o tym wprost uchwała Sądu Najwyższego. 19 grudnia 2008 r. stwierdził on, że „sprzedaż nieruchomości przez kościelną osobę prawną osobie świeckiej, bez wymaganego w prawie kanonicznym zezwolenia właściwej władzy kościelnej, stanowi czynność prawną niezupełną”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24820412,kolejne-pytania-o-dzialke-premiera-zanizenie-ceny-pozwolilo.html

— ZDANIEM OKA DWORCZYK ZATAIŁ UDZIAŁY W SZKOŁACH OPUS DEI: “Szef KPRM Michał Dworczyk w co najmniej 12 oświadczeniach majątkowych zataił, że ma udziały w spółce, która zapewnia budynki i wyposażenie szkołom pod patronatem Opus Dei. Fałszywe deklaracje składał jako radny, poseł i minister. Grozi za to do 5 lat więzienia. Po pytaniach OKO.press w tej sprawie, Dworczyk szybko złożył w Sejmie korekty 4 oświadczeń”.
https://oko.press/dworczyk-min-12-razy-zlozyl-falszywe-oswiadczenia/

— PIOTR ZAREMBA O PRYMITYWIZMIE KAMPANII – pisze w DGP: “Jeśli coś jest przy tej okazji rażące szczególnie, to niebywała oględność głównych aktorów sceny, kiedy przychodziło im od czasu do czasu rozmawiać na europejskie tematy. Taką oględność lepiej nazywać prymitywizmem. Z jednej strony mamy hasła Koalicji Europejskiej zapewniającej, że tylko jej uda się zdobyć większe pieniądze z europejskiego budżetu (w domyśle dlatego, że będzie miała lepsze relacje i z brukselską biurokracją, i z głównymi europejskimi stolicami). Z kolei PiS kładzie nacisk na asertywność swojego rządu wobec Unii, skrzętnie pomijając konkrety: z kim zawrze przymierze w ramach europejskich instytucji, i dla jakich celów. Ze strony prawicy padają czasem sensowne uwagi o nieadekwatności obecnego ustroju Unii do poczucia kryzysu w jej łonie. Ale nie padają konkrety dotyczące ewentualnej reformy”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/598591,wybory-do-pe-zaremba-kampania-eurowybory.html

— RAFAŁ WOŚ W TYGODNIKU POWSZECHNYM O PRYWATYZACJI MIESZKAŃ KOMUNALNYCH: “Prywatyzacja mieszkań zakładowych to jeden z najbardziej brutalnych, a zarazem kompletnie nieopisanych rozdziałów polskiego kapitalizmu. (…) Brakuje całościowych opracowań. Nie ma politycznego zainteresowania, by się problemem zająć. Pozostaje poczucie głębokiej niesprawiedliwości przemian, które z jednych uczyniły dobrze sytuowanych mieszkaniowych spekulantów, innym zaś odebrały jedno z podstawowych praw: prawo do bezpiecznego mieszkania w godnych warunkach”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/udala-nam-sie-ta-polska-158974

— URODZINY: Marian Noga, Wojciech Maksymowicz, Mateusz Walasek, Cezary Gmyz, Jerzy Pokój, Zofia Wilczyńska.