— LIVEBLOG 300POLITYKI:
DEBATA
NA ŻYWO
JAKI O TYM, ŻE PIS NIE BIERZE POD UWAGĘ RZĄDZENIA Z KONFEDERACJĄ
NEUMANN O WYGRANEJ KE O 2-3 PKT
HORAŁA O BEZSENSIE GŁOSOWANIA NA MAŁĄ PRAWICĘ
SONIK Z LASERAMI W SPOCIE, PREMIER SUCHOCKA POPARŁA KANDYDATA LUDOWCÓW NA LIŚCIE KE
POLSKA SKARŻY ACTA2 DO TSUE
2 PKT PRZEWAGI PIS W SONDAŻU DLA TVN
http://300polityka.pl/live/2019/05/23/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— TO NAPRAWDĘ OSTATNI MOMENT DLA POLITYKÓW – zapowiedź.

— KTO WYGRA W NIEDZIELĘ? DZISIAJ WIEMY, ŻE NIC NIE WIEMY, BO OSTATNIE SONDAŻE POKAZUJĄ, ŻE O ZWYCIĘSTWIE MOŻE ZDECYDOWAĆ NAWET KILKA TYSIĘCY GŁOSÓW – Bogdan Rymanowski.

— OD ŚRODY DO PIĄTKU LIDERZY KOALICJI EUROPEJSKIEJ ODWIEDZĄ KAŻDY Z 13 OKRĘGÓW – Dariusz Ociepa: W przekazie koalicji i PiS nie było dziś nowych tematów, było umacnianie dotychczasowego przekazu.

— BEATA SZYDŁO I JOACHIM BRUDZIŃSKI ZAWIESILI KAMPANIĘ I WZIĘLI UDZIAŁ W POSIEDZENIU SZTABU KRYZYSOWEGO – Ociepa dalej.

— NA TRZY DNI PRZED WYBORAMI WSZYSTKO JEST JEDNAK KAMPANIĄ – Ociepa: Obecność premiera na zalanych terenach także ma więc wydźwięk kampanijny.

— PROTEST NIEPEŁNOSPRAWNYCH W WARSZAWIE – zapowiedź.

— TAK DUŻEGO PROTESTU NIEPEŁNOSPRAWNYCH JESZCZE NIE BYŁO – Agnieszka Milczarz.

— DEMONSTRACJA ODBYŁA SIĘ W NAJGORĘTSZYM MOMENCIE KAMPANII, TRZY DNI PRZED WYBORAMI DO PARLAMENTU – Milczarz dalej.

— PREMIER MORAWIECKI DOPIERO TERAZ, NA FINISZU KAMPANII, OBIECAŁ IM TO, CZEGO PRZEZ 40 DNI KOCZOWANIA W SEJMIE NIE MOGLI SIĘ DOPROSIĆ – Milczarz.

*****

FAKTY TVN

— MINIMALNA PRZEWAGA PIS: Trzy dni przed wyborami do Parlamentu Europejskiego najwyższe poparcie w ma Prawo i Sprawiedliwość, ale przewaga PiS nad Koalicją Europejską jest minimalna. Tak wynika z sondażu Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24. Nad progiem wyborczym są też Wiosna i Konfederacja. O końcowym sukcesie może zdecydować mobilizacja elektoratu.

— ZOSTAŁO 29 GODZIN, WSZYSTKO, CO BĘDZIE POWIEDZIANE MOŻE JESZCZE MIEĆ ZNACZENIE – Krzysztof Skórzyński.

— WAŻNY BĘDZIE KAŻDY GŁOS – Katarzyna Lubnauer.

— TO JEST ŁEB W ŁEB – Grzegorz Schetyna.

— WYNIKI BĘDĄ BARDZO WYRÓWNANE, PLUS DWA PROCENT W JEDNĄ STRONĘ – Jarosław Gowin.

— O TAKIM SONDAŻU MÓWI SIĘ REMIS ZE WSKAZANIEM – Skórzyński.

— I POLITYCY PIS I OPOZYCJI UWAŻAJĄ, ŻE NIEZDECYDOWANI TO MARGINES, DLATEGO OSTATNIE DNI BYŁY POŚWIĘCONE MOBILIZACJI ZDECYDOWANYCH – Skórzyński.

— Biskupi – przynajmniej niektórzy – biją się w piersi, ale na razie to tylko słowa, które padają na konferencjach prasowych, w wywiadach i w liście, który ma zostać odczytany w niedzielę w kościołach. W sprawie pedofilii w Kościele czas na czyny. Zdecydowana większość Polaków chce, aby powstała niezależna od Kościoła komisja badająca przypadki pedofilii wśród duchownych. Ogromna większość opowiada się także za tym, żeby biskupi ponieśli odpowiedzialność za aferę pedofilską.

— O DODATKU 500 ZŁ MÓWIĄ, ŻE TO DOBRY POCZĄTEK – w zapowiedzi..

— POSTĘPOWANIE POSŁANKI KRYNICKIEJ JEST SYMBOLEM – Jakub Sobieniowski.

— PIS NIEDAWNO PRZEKONYWAŁ, ŻE NIE MA PIENIĘDZY, TYDZIEŃ PRZED WYBORAMI PIENIĄDZE SIĘ ZNALAZŁY – Sobieniowski.

— PROPOZYCJE POJAWIŁY SIĘ W OSTATNIM TYGODNIU PRZED WYBORAMI – Sobieniowski.

— MAŁŻONKOWIE TEŻ POWINNI PUBLIKOWAĆ MAJĄTEK: Zdecydowana większość respondentów w badaniu Kantar dla „Faktów” TVN i TVN24 opowiedziała się za tym, aby małżonkowie ważnych polityków składali oświadczenia majątkowe. Pozytywnie za propozycją opowiedziało się 73 procent badanych, a negatywnie – 22 procent. W sondażu przeprowadzonym w dniach 22-23 maja zadano respondentom następujące pytanie: „W Polsce osoby na wysokich stanowiskach publicznych np. posłowie, ministrowie są obowiązani składać oświadczenia majątkowe. Czy Pana(i) zdaniem ten obowiązek powinien dotyczyć także bliskiej rodziny tych osób, czyli żon i mężów?” 73 procent badanych odpowiedziało, że tak powinno być, w tym odpowiedź „zdecydowanie tak” wybrało 47 procent, a „raczej tak” wybrało 26 procent. Tylko 22 procent badanych odpowiedziało negatywnie na zadane pytanie, przy czym odpowiedź „zdecydowanie nie” wybrało 5 procent, a „raczej nie” – 17 procent. Odpowiedź „nie wiem/trudno powiedzieć” wybrało 5 procent respondentów.

— LUDZIE RATUJĄ PSY Z ZALANYCH SCHRONISK.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— NA ZALANE PO POWODZI TERENY PRZYJECHAŁA WICEPREMIER BEATA SZYDŁO – Waldemar Stankiewicz.

— RODZICE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH PROTESTOWALI W WARSZAWIE. CHCĄ DODATKU W WYSOKOŚCI 500 ZŁOTYCH – zapowiedź: Protest odbył się, mimo że kilka dni temu wprowadzenie takiego programu zapowiedział rząd.

— CHWILĘ PO “APOLITYCZNYM PROTEŚCIE” KUBA HARTWICH I ADRIAN GLINKA WYSTARTOWALI W WYBORACH Z LISTY KOALICJI OBYWATELSKIEJ – Dominik Cierpioł.

— TWARZE PROTESTU SPRZED ROKU WYSTĘPUJĄ W KLIPIE WYBORCZY JOANNY SCHEURING-WIELGUS, A W WEEKEND BRALI UDZIAŁ W KONWENCJI KE – Cierpioł.

— PO JUŻ RAZ OBIECAŁA POMOC NIEPEŁNOSPRAWNYM I NIE ZREALIZOWAŁA OBIETNICY, CO W 2014 ROKU WYPOMINANO DONALDOWI TUSKOWI – Cieprioł.

— OPOZYCJA KRYTYKOWAŁA PROGRAMY SPOŁECZNE PIS, PRZEKONUJĄC, ŻE ZRUJNUJĄ GOSPODARKĘ – Cierpioł: Tymczasem polska gospodarka jest w najlepszej kondycji od transformacji.

— KOLEJNE PRZESŁUCHANIA PRZED KOMISJĄ WERYFIKACYJNĄ DS. WARSZAWSKIEJ REPRYWATYZACJI.

— ORGANIZACJE, KTÓRE FORMUŁUJĄ ROSZCZENIA ŻYDOWSKIE WOBEC POLSKI, CZEKAJĄ NA WYNIK WYBORÓW, MAJĄC NADZIEJĘ, ŻE ZMIANA WŁADZY POZWOLI IM NA PRZEJĘCIE POLSKIEJ WŁASNOŚCI – zapowiedź.

— W 2008 ROKU DONALD TUSK OBIECAŁ ŻYDOM ZWROT MAJĄTKU – Jan Korab.

— WŁODZIMIERZ CIMOSZEWICZ SKRYTYKOWAŁ TYCH, KTÓRZY KATEGORYCZNIE SPRZECIWIAJĄ SIĘ WYPŁACIE PRZEZ POLSKĘ ODSZKODOWAŃ – Korab.

— KE POPIERA LEGALIZACJĘ ZWIĄZKÓW GEJÓW I LESBIJEK, CHOĆ GŁOŚNO O TYM NIE MÓWI – Rafał Wolski.

— O WIARYGODNOŚCI PO ŚWIADCZY JEJ DŁUGA LISTA ZMIENNYCH POGLĄDÓW, NP. O WIEKU EMERYTALNYM – Wolski.