— KE NIE MUSI PRZEPRASZAĆ BIEDRONIA, SĄD UZNAŁ, ŻE NIE POWIADOMIŁ PROKURATURY O PEDOFILII W SŁUPSKU, BARTOSZEWSKI DYSTANSUJE SIĘ OD SŁÓW GRUPIŃSKIEGO: http://300polityka.pl/live/2019/05/20/

— ADAMCZYK DAJE OSZCZĘDZIĆ VOLKSWAGENOWI KOSZTEM ZDROWIA POLAKÓW – ANDRZEJ KUBLIK W GW: “Według danych KE w połowie marca w Polsce naprawiano tylko 41 proc. zmanipulowanych silników Volkswagena. Gorzej było jedynie w Rumunii, gdzie ten odsetek wynosił 37 proc. W ogonie, ale przed Polską, znalazły się też: Chorwacja (46 proc. napraw), Słowacja (51 proc.) i Bułgaria (52 proc.). To wyniki gorsze od unijnej średniej, która w połowie marca wynosiła ponad 60 proc. Przypomnijmy, że właściciel auta Volkswagena ze zmanipulowanym silnikiem Diesla nie płaci za jego naprawę, która w niektórych przypadkach wymaga tylko wymiany oprogramowania. Na unikaniu napraw korzysta tylko niemiecki koncern, bo nie musi za nią zapłacić swojemu dilerowi. Auta, które nie są naprawione, mają zaś w spalinach nadmierną ilość tlenków azotu, które przyczyniają się do chorób płuc i układu krążenia, a także sprzyjają powstawaniu smogu”.
http://wyborcza.pl/7,155287,24796355,adamczyk-daje-oszczedzic-volkswagenowi-kosztem-zdrowia-polakow.html

— KE PRZED PIS, KONFEDERACJA MIAŻDŻY KUKIZA – SONDAŻ MILLWARD BROWN DLA GW OPISUJE KRZYSZTOF PACEWICZ: “W najnowszym przedwyborczym sondażu KE ma 36 proc., a PiS 35 proc. – to przewaga w granicach błędu statystycznego. Wiosna dostaje 10 proc., a Konfederacja aż 8 proc. Pod progiem są Kukiz’15 (3 proc.) i Lewica Razem (1 proc.)”.

— PACEWICZ O MAKSYMALIZACJI ELEKTORATÓW: “Koalicja miażdży PiS w dużych miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, w tych mniejszych remisuje. Za to na wsiach PiS wyraźnie dominuje. Przepływ elektoratu pomiędzy PiS i KE jest dziś minimalny, osób niezdecydowanych jest tylko 3 proc., a polityczne centrum wyjałowione. Główne siły nie toczą już zatem walki bezpośredniej: po pierwsze, starają się maksymalnie zmobilizować własne elektoraty, by 26 maja stawiły się przy urnach. Po drugie, KE rywalizuje z Wiosną o wyborców centrolewicowych, a PiS z Konfederacją o wyborców skrajnie prawicowych”.

— REKORDOWA FREKWENCJA W MIASTACH, MOGĄ PRZEGŁOSOWAĆ PROWINCJĘ – PISZE PACEWICZ: “Tak jak w wyborach samorządowych w 2018 roku będzie pewnie szczególnie wysoka w dużych miastach (w Warszawie wyniosła 66,8 proc.), a ponieważ w eurowyborach jest tylko 13 okręgów wyborczych, to w przeciwieństwie do wyborów parlamentarnych nie dzielą się one wiejskie i miejskie – a zatem mieszkańcy większych miast mogą przy dużej frekwencji przegłosować mniejsze miejscowości. Dlatego można się spodziewać, że poparcie KE jest dziś niedoszacowane”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24803903,ke-pis-36-35-narodowcy-rosna-w-sile-kukiz-tonie-nasz-sondaz.html

— OSIĄ ZNÓW KONFLIKT TUSK – KACZYŃSKI – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Po ostatnim weekendzie eurokampanii nie ma wątpliwości: po niemal pięciu latach przerwy polska polityka powróciła do korzeni. Znów osią życia politycznego stać się ma spór Donalda Tuska z Jarosławem Kaczyńskim, a głównym narzędziem – straszenie przeciwnikiem”.

— JEŚLI WYGRA KE TO TUSK PRZYPISZE ZWYCIĘSTWO SOBIE – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Z drugiej strony na wynik opozycji będzie się patrzeć przede wszystkim przez pryzmat jego zaangażowania. Jeśli Koalicja wygra, to Tusk będzie sobie przypisywał to zwycięstwo, jeśli przegra, to na niego liderzy opozycji zrzucać będą winę. Dlatego można sądzić, że Tusk postawił na szali swój autorytet, bo jego polityczna intuicja podpowiada mu, że KE może wygrać, a ta wygrana wzmocni też jego”.
https://www.rp.pl/Komentarze/190519403-Tusk-i-Kaczynski-Nowy-odcinek-starego-serialu.html

— GDYBYM CHCIAŁ TO BYŁBYM DZIŚ W POLITYCE – MARCIN MASTALEREK W ROZMOWIE Z MARCINEM FIJOŁKIEM W TYGODNIKU SIECI: “Powiem nieskromnie, ale gdybym chciał, to byłbym dziś w polityce. Podjąłem decyzję o odejściu z polityki i realizuję się tutaj, gdzie jestem. Lepiej porozmawiajmy o piłce. – Za chwilę. Mamy środek maratonu wyborczego…
– …i cieszę się, że nie biorę dziś udziału w kampanii”.

— MASTALEREK KPI Z POLITYKI SONDAŻOWEJ: “Oczywiście mam kolegów, a nawet przyjaciół w PiS, bo byłem w tej partii kilkanaście lat, ale staram się z nimi nie rozmawiać o polityce. Ale pytania się zdarzają. Widzę, że pan nie ustępuje i znowu pyta o politykę. W sprawie sondaży nic się nie zmieniło. W pewnym momencie prawica zachwycała się sondażami, marzyła o większości konstytucyjnej, a ja podkreślałem, że ten bój będzie niesłychanie wyrównany. Dziś widać, że miałem rację. W 2015 r. można było całkowicie obalić demokrację sondażową w Polsce, można było powiedzieć: „Ośmieszyliście się, skompromitowaliście, słuchamy ludzi, a nie sondaży, publicystów”.

— PIS MA WSZYSTKIE KLUCZE I NARZĘDZIA BY UTRZYMAĆ WŁADZĘ – DALEJ MASTALEREK: “Wszystkie klucze i narzędzia do tego, by utrzymać władzę, ma PiS. Po tak ogromnych transferach socjalnych, których beneficjentami są miliony Polaków, po kolejnych „piątkach”, jeśli obóz rządzący nie będzie w stanie tego obronić, to będzie oznaczało, że w kampanii nie potrafił”.

— MORAWIECKI KONSEKWENTNIE INWESTUJE W SPORT – DALEJ MASTALEREK: “Premier Mateusz Morawiecki, tak jak go obserwuję, konsekwentnie inwestuje kapitał w sport, w tym piłkę nożną. Widać u niego zrozumienie tego, jak ważne jest to dla wychowania młodych ludzi, dla tożsamości, dla Polaków”.

— MASTALEREK O CYTACIE Z DEYNY – FRAGMENT ROZMOWY FIJOŁKA: “Pamięta pan moment, w którym Kazimierz Deyna strzela Portugalii gola bezpośrednio z rzutu rożnego?
– Nie mogę tego pamiętać, choć oczywiście sytuację znam. Gwizdy na Śląskim wobec znienawidzonego legionisty.
– Ja też nie pamiętam, bo urodziłem się siedem lat po tym golu. Ale oglądałem to setki razy. Zdjęcie okrasiłem cytatem z filmu „Być jak Kazimierz Deyna”: „Trzeba robić swoje najlepiej, jak się potrafi, nawet wtedy kiedy gwiżdże cały stadion”. Cytat ten sprawdza się zresztą i w piłce i w polityce”.

— WYGRYWA TEN, KTO MA SILNE NERWY – BEATA SZYDŁO W ROZMOWIE Z DGP(OSIECKI, ŻÓŁCIAK): “Konsekwencja w realizacji założonego planu kampanii. Wygrywa ten, kto ma silne nerwy i nie da się sprowokować. Nie można popełniać błędów na ostatniej prostej kampanii. My na pewno będziemy wśród ludzi, na spotkaniach i rozmowach. Wiem, że takie jest oczekiwanie naszych wyborców, choćby z okręgu małopolsko-świętokrzyskiego, z którego startuję”.

— CO POPRZEDNIE RZĄDY ZROBIŁY WS PEDOFILII – PYTA SZYDŁO: “PiS jest partią konserwatywną, o tradycyjnych wartościach, odwołującą się do chrześcijańskich korzeni. A jednocześnie PiS jest ugrupowaniem, które bardzo jasno mówi „koniec” dla tej patologii. Mogłabym zapytać: co poprzednie rządy zrobiły w tej sprawie? Czy problemy przedstawione w filmie braci Sekielskich zaczęły się przed czterema laty? Dlaczego opozycja nie chce wspólnie z nami walczyć z pedofilią? Odpowiedź jest prosta: Koalicja Europejska próbuje w tej kampanii wprowadzać wojnę światopoglądową. Wszystko zaczęło się od głośnego występu Leszka Jażdżewskiego, poprzedzającego wystąpienie Donalda Tuska. Porównania do świń tarzających się w błocie nie spotkały się z żadną reakcją Donalda Tuska. Granie takimi emocjami może tylko pogłębiać podziały w Polsce”.

— NIE BĘDZIE SOJUSZU Z UGRUPOWANIAMI ANTYEUROPEJSKIMI – DALEJ SZYDŁO: “Na pewno nie z ugrupowaniami skrajnymi i antyeuropejskimi. Prezes Jarosław Kaczyński spotykał się z politykami europejskimi Na razie jesteśmy w EKR, trwają rozmowy z różnymi środowiskami, koordynowane przez przewodniczącego Ryszarda Legutko”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/598212,beata-szydlo-wybory-wywiad.html

— KPRM MOCNO ODPOWIADA NA TEKST GW: Tekst GW narusza dobra osobiste premiera i jego żony, podjęli oni decyzję o skierowaniu sprawy na drogę sądową z żądaniem sprostowania zawartych w nim kłamstw i manipulacji
http://300polityka.pl/live/2019/05/20/kprm-tekst-gw-narusza-dobra-osobiste-premiera-i-jego-zony-podjeli-oni-decyzje-o-skierowaniu-sprawy-na-droge-sadowa-z-zadaniem-sprostowania-zawartych-w-nim-klamstw-i-manipulacji/

— JACEK HARŁUKOWICZ W GW: MORAWIECKI SIĘ UWŁASZCZYŁ NA GRUNTACH KOŚCIELNYCH: “W 2002 r. Mateusz Morawiecki kupił grunty od Kościoła. Za działki warte 4 mln zł zapłacił pięć razy mniej. Dziś wyceniane są sto razy więcej, na ok. 70 mln. Nie ma po nich śladu w oświadczeniu majątkowym szefa rządu PiS”.
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24804013,jak-morawiecki-uwlaszczyl-sie-na-gruntach-koscielnych-sledztwo.html

— TA SPRAWA TO CIĄG NIEPOKOJĄCYCH FAKTÓW – JAROSŁAW KURSKI O TEKŚCIE HARŁUKOWICZA: “Ta sprawa to ciąg niepokojących faktów i powiązań: Kościół; atrakcyjne grunty; zaniżona cena; Mateusz Morawiecki – radny sejmiku dolnośląskiego; plan zagospodarowania przestrzennego; inwestycja; konkretne numery działek; przychylność kardynała Gulbinowicza; kłamstwa i mataczenie; stokrotne przebicie wartości gruntu.

— PYTANIA KURSKIEGO DO PREMIERA: “Panie Premierze, że teraz my zapytamy:
– Czy to dobrze, czy źle, że Mateusz Morawiecki w zmowie z wrocławskim Kościołem uwłaszcza się ma państwowym majątku?
– Czy to dobrze, czy źle, że teraz wszyscy obywatele będą musieli się składać na to, by ziemię należącą niegdyś do państwa dziś od Pana wykupić za stokrotnie wyższą cenę?”
http://wyborcza.pl/7,75398,24804037,wszyscy-sie-zrzucimy-na-dzialke-premiera.html

— ZUZANNA DĄBROWSKA W RZ O WALCE NA LEWICY – PISZE W RZ: “O braku sympatii wielkich mediów Lewica Razem przekonała się już zresztą podczas własnej konwencji, która – choć zorganizowana wielkim nakładem sił i środków – prawie się nie przebiła przez wojnę PiS i KE. W tej sytuacji może nas czekać kolejna polityczna wojna, tym razem między partiami lewicowymi, które szukać będą nowych wyborców u siebie nawzajem”.
https://www.rp.pl/Polityka/305199968-Dabrowska-Postepowcy-miedzy-gigantami.html

— PLATFORMA KLUCZY W SPRAWIE ODEBRANIA HONOROWEGO OBYWATELSTWA ARCYBISKUPOM – STOŁECZNA: “Radna Koalicji Obywatelskiej złożyła wniosek o odebranie honorowego obywatelstwa Warszawy arcybiskupom Głódziowi i Hoserowi. Nieoficjalnie słyszymy, że poprą ją radni Nowoczesnej. A jak zagłosuje PO? – To powinna być rozważna debata. Nie wiem, czy czas przed wyborami do europarlamentu jest dobry, by ją toczyć – mówi nam Ewa Malinowska-Grupińska, przewodnicząca rady miasta (PO)”.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24803759,arcybiskupi-niehonorowi-zdecyduje-rada-miasta.html

— URODZINY: Hanna Krall, Aleksander Hall, Marzena Okła-Drewnowicz, Izabela Katarzyna Mrzygłocka, Robert Smoleń.