— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Tomczyk o wizerunku premiera, który runął
Radziwiłł o Kosiniaku maszerującym pod transparentami LGBT
Kierwiński cytuje wypowiedź o grupach interesu  III RP
http://300polityka.pl/live/2019/05/20/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— TWÓRCY AMBER GOLD SĄ WINNI OSZUSTWA – UZNAŁ SĄD – zapowiedź.

— CO WYJĄTKOWE, SĄD ZACZĄŁ ODCZYTYWANIE WYROKU, A SKOŃCZY ZA 4 MIESIĄCE – Dorota Gawryluk.

— SĄD POINFORMUJE O KARZE DOPIERO PO ODCZYTANIU NAZWISK PONAD 18,5 TYS. POSZKODOWANYCH I OPISANIU ICH STRAT – Grzegorz Kępka.

— INNEJ KOMISJI DS. PEDOFILII W KOŚCIELE CHCE PIS, INACZEJ WIDZI TO OPOZYCJA, JESZCZE INACZEJ SPRAWĘ WIDZĄ ŚRODOWISKA OBYWATELSKIE – zapowiedź.

— POWOŁANIE WŁASNEJ KOMISJI ZAPOWIADAJĄ PIS I KOALICJA EUROPEJSKA, ZAKRES PRAC TEJ OSTATNIEJ BYŁBY PODOBNY DO PROJEKTU OBYWATELSKIEGO, ALE OPOZYCJA CHCE, BY KOMISJA MIAŁA UPRAWNIENIA ŚLEDCZE – Agnieszka Milczarz.

— PIS ODPOWIADA ŻE KOMISJĘ POWOŁA, ALE NA WŁASNYCH WARUNKACH – Milczarz dalej.

— OSTATNIA PROSTA KAMPANII, EMOCJE I OSKARŻENIA – JEST OSTRA REAKCJA PREMIERA NA TEKST GAZETY WYBORCZEJ – zapowiedź.

— MATEUSZ I IWONA MORAWIECCY ZAPOWIEDZIELI ZŁOŻENIE PRZECIWKO GAZECIE POZWU – Dariusz Ociepa.

— FRAGMENTY KONFERENCJI JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO ORAZ OPOZYCJI.

— IWONA MORAWIECKA WYDAŁA OŚWIADCZENIE Z KTÓREGO WYNIKA, ŻE W RAZIE BUDOWY DROGI, SPRZEDA CZĘŚĆ NIERUCHOMOŚCI – Ociepa.

*****

FAKTY TVN

— ODCZYTANIE WYROKU WS AMBER GOLD ZAJMIE TYGODNIE: Katarzyna i Marcin P. – twórcy piramidy finansowej Amber Gold – zdaniem sądu są winni, tylko nie wiadomo jeszcze czy i ile czasu spędzą w więzieniu. Sąd wydał wyrok, ale odczytywanie uzasadnienia może potrwać miesiące. Trwa odczytywanie 18 tysięcy nazwisk poszkodowanych.

— CZEGO NIE WIEMY O MAJĄTKU PREMIERA? Kiedy Mateusz Morawiecki był w zarządzie komercyjnego banku kupił od Kościoła 15 hektarową działkę we Wrocławiu, która dziś może być warta nawet 100 razy więcej. To informacje „Gazety Wyborczej”. Działki nie ma w oświadczeniu majątkowym premiera, bo przepisał ją na żonę. Czego nie wiemy o majątku premiera?

— PREMIER MÓGŁ WYJŚĆ I ODPOWIEDZIEĆ NA WSZYSTKIE PYTANIA, NIE ZROBIŁ TEGO ZROBIŁ TO NATOMIAST, BEZ MOŻLIWOŚCI ZADAWANIA PYTAŃ JEGO PRAWNIK – Arleta Zalewska.

— W materiale o działce i zeznaniach Morawieckiego.

— TO INFORMACJA NIEPRAWDZIWA, CENY GRUNTÓW W TAMTYM REJONIE NIE MAJĄC NIC WSPÓLNEGO Z TYM ILE ZAPŁACIŁ PREMIER – Jacek Harłukowicz.

— PREMIER MUSI BYĆ JAK ŻONA CEZARA – G. Schetyna.

— W materiale o Gulbinowiczu.

— Zarzuty opozycji ws rozdzielności majątku.

— TRANSPARENTNOŚCI MAJĄTKU NA MAJĄTEK ŻONY NIE NAKŁADA PRAWO – Zalewska.

— W komisji są dwie osoby świeckie i jeden kościelny prawnik. W poniedziałek spotkali się na pierwszym posiedzeniu. Na prośbę kardynała Kazimierza Nycza mają wyjaśnić sprawę księdza Dariusza Olejniczaka: dlaczego pomimo wyroku prowadził rekolekcje z dziećmi. Pierwsze odpowiedzi mają już być w środę.

— KKZ O KOMISJI NYCZA: Kardynał Nycz powołał komisję, bo w filmie „Tylko nie mów nikomu” bracia Sekielscy ujawnili, że w jego diecezji ksiądz Dariusz Olejniczak prowadził rekolekcje dla dzieci mimo wyroku za molestowanie dziewczynek i sądowego zakazu pracy z dziećmi. Komisja ma sprawdzić, jak mogło do tego dojść. Czy zawiniła kuria warszawska, kościelne procedury, czy też może ktoś księdza Olejniczaka krył.

— KKZ O STANOWISKU BISKUPÓW: Nie wiadomo, ilu hierarchów wystąpiło z takimi zgłoszeniami. Ani nuncjusz apostolski, ani wysoki dyplomata z Watykanu, który był w poniedziałek w Polsce, nie chcieli mówić o sytuacji polskiego Kościoła po ujawnieniu przypadków pedofilii. Sami biskupi mówią o tym niepewnie i z obawami.

— BISKUP GLIWICKI JAN KOPIEC: Problemem jest to, że ofiarami się nie zajęto.

— Jego zdaniem hierarchowie powinni ponieść odpowiedzialność „proporcjonalnie do zaniedbania”. O odpowiedzialności także hierarchów ma w środę dyskutować Rada Stała Episkopatu Polski – KKZ.

— DWA PROJEKTY POWOŁANIA KOMISJI: Są już dwa oficjalne projekty utworzenia komisji, które miałyby badać sprawę pedofilii w Kościele. Pierwszy napisali posłowie Platformy Obywatelskiej. Drugi składa Fundacja „Nie lękajcie się”. Członkowie komisji przesłuchiwaliby świadków i mieli dostęp do archiwów kościelnych.

— POMYSŁ KOMISJI KOJARZY SIĘ Z JUŻ ZREALIZOWANYM PRZEZ PIS POMYSŁEM KOMISJI WS REPRYWATYZACJI WARSZAWSKIEJ – Jakub Sobieniowski.

— ARCHIWALNA WYPOWIEDŹ ABP MICHALIKA Z 2013, ŻE DZIECKO SAMO SZUKA MIŁOŚCI…

— KOMISJA MUSI MIEĆ UPRAWNIENIA ŚLEDCZE, MUSI ZOSTAĆ POWOŁANY FUNDUSZ ZADOŚĆUCZYNIENIA – Schetyna.

— Jest wniosek o areszt i dwa zarzuty zagrożone karą dożywocia dla 33-letniego radnego z Buska-Zdroju. Zaatakował on nożem policjanta i ranił go. Mężczyzna uzyskał mandat z poparciem partii Porozumienie. Fotografował się z wieloma znanymi politykami.

— NIE JEST POSTACIĄ ANONIMOWĄ, JEST RADNYM, TEN FAKT JEST PROBLEMEM PIS I KOALICJANTÓW, W WYBORACH WSPIERAŁO GO POROZUMIENIE – Krzysztof Skórzyński.

— WICEPREMIERA DO WYJAŚNIEŃ WEZWAŁA WICEPREMIER SZYDŁO – Skórzyński.

— DZIWNYM TRAFEM TO BYŁ ICH CZŁOWIEK – Borys Budka.

— NAGRANIE Z JADWIGĄ EMILEWICZ.

— TO LEKCJA, ŻEBY LEPIEJ SPRAWDZAĆ, KOMU SIĘ UDZIELA POPARCIA – oświadczenie Emilewicz.

— W OTOCZENIU POLITYKÓW POJAWIAŁ SIĘ CZŁOWIEK, O KTÓREGO AGRESJI DUŻO SIĘ MÓWIONO W BUSKU – Skórzyński.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— TAJNY PLAN KOALICJI EUROPEJSKIEJ – LEGALIZACJA ZWIĄZKÓW HOMOSEKSUALNYCH – w forszpanie.

— SĄD UZNAŁ MARCINA P. I JEGO ŻONĘ WINNYMI OSZUSTW PODATKOWYCH I PROWADZENIEM NIELEGALNEJ DZIAŁALNOŚCI PARABANKOWEJ – zapowiedź: Wymiaru kary jednak nie znamy.

— KOŃCOWY RAPORT KOMISJI ŚLEDCZEJ DOPIERO POKAZAŁ SKALĘ ZANIEDBAŃ I OBRAZ PAŃSTWA – Waldemar Stankiewicz.

— AFERA AMBER GOLD TO SMUTNY PRZYKŁAD, JAK PAŃSTWO NIE DZIAŁAŁO. ZAWIEDLI POLITYCY, SŁUŻBY, NIKT NIE POTRAFIŁ OBRONIĆ LUDZI PRZED KRADZIEŻĄ ICH PIENIĘDZY. TO NIEJEDYNA AFERA, KTÓRA UKAZAŁA SŁABOŚĆ PAŃSTWA I ÓWCZESNYCH WŁADZ  – zapowiedź.

— PIERWSZE, POWAŻNE ZARZUTY POD ADRESEM POLITYKÓW PO POJAWIŁY SIĘ JUŻ W 2009. ZBIGNIEW CHLEBOWSKI USTALAŁ WTEDY NA CMENTARZU TREŚĆ USTAWY HAZARDOWEJ – Konrad Wąż.

— KILKA MIESIĘCY PÓŹNIEJ WYBUCHŁA AFERA STOCZNIOWA -Wąż : Później afera reprywatyzacyjna, melioracyjna, podsłuchowa.

— BILANS 8 LAT RZĄDÓW KOALICJI PO-PSL TO W OCZACH WIELU POLAKÓW PRZEDE WSZYSTKIM LICZNE AFERY I OGROMNE STRATY DLA SKARBU PAŃSTWA – Wąż.

— PO RAZ KOLEJNY GW OPUBLIKOWAŁA TEKST PEŁEN INSYNUACJI I NIEDOPOWIEDZEŃ. TO ELEMENT WALKI POLITYCZNEJ, WYJĄTKOWO NIEUDOLNY – MICHAŁ DWORCZYK O PUBLIKACJI NT. MAJĄTKU PREMIERA – bez materiału.

— PAD PODPISAŁ USTAWĘ O NARODOWEJ STRATEGII ONKOLOGICZNEJ.

— PREZES PIS ZAPEWNIŁ PO RAZ KOLEJNY, ŻE DLA PRZESTĘPSTW PEDOFILSKICH NIE BĘDZIE ŻADNEJ TOLERANCJI – Szypszak.

— OSTATNIA PROSTA PRZED WYBORAMI DO PE – zapowiedź.

— OSTRY, IDEOLOGICZNY SKRĘT W LEWO I WPROWADZENIE MAŁŻEŃSTW HOMOSEKSUALNYCH – TAK JEST PLAN PO, A ZDRADZIŁ GO RAFAŁ GRUPIŃSKI – zapowiedź.

— LESBIJKI, GEJE, BISEKSUALIŚCI I TRANSSEKSUALIŚCI – TAK WYGLĄDAŁ SOBOTNI MARSZ KE W WARSZAWIE – Maciej Sawicki: Widać było postulaty wprowadzenia małżeństw homoseksualnych i hasła zmierzające do legalizacji adopcji dzieci przez pary jednopłciowe.

— POLITYCZNY PLAN PAWŁA RABIEJA MA POPARCIE POLITYKÓW PO, TYLE ŻE NIE CHCĄ O TYM MÓWIĆ OTWARCIE W OBAWIE PRZED UTRATĄ WYBORCÓW – Sawicki.

— PO REPREZENTUJE TYP PARTII SKRAJNIE NIEWIARYGODNEJ – TAK O SWOICH KONKURENTACH MÓWI JAROSŁAW KACZYŃSKI. W TEN SPOSÓB PREZES PIS ODNIÓSŁ SIĘ DO OBIETNIC WYBORCZYCH PO – zapowiedź.

— PROBLEM Z WIARYGODNOŚCIĄ MAJĄ TEŻ EUROPOSŁOWIE PO – Dominik Cierpioł przypomina głosowanie ws. tzw. ACTA2 i dyrektywy o pracownikach delegowanych.

— PRZYKŁAD TEGO, JAK SZYBKO MOŻNA SIĘ WYCOFAĆ Z OBIETNIC, WIDZĄ MIESZKAŃCY WARSZAWY – Cierpioł: Trzaskowski wycofał się z obietnicy darmowych żłobków dla wszystkich dzieci, a licealiści nie mają obiecanej, darmowej komunikacji.