— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Ziobro
: Platforma systematycznie, przez całe lata, odrzucała różne propozycje zaostrzenia kar, wprowadzenia rozwiązań, które dają narzędzia skutecznej walki z pedofilią
Ziobro: Jeżeli już powołać komisję, to taką, która będzie zajmować się problemem pedofilii w różnych środowiskach
PMM o roszczeniach wobec Polski: Gdyby zostałby zamieniony kat i ofiara, byłoby to pośmiertnym zwycięstwem Hitlera
Kaczyński: PiS jest gotowe poprzeć komisję, która będzie badać sprawę pedofilii, ale nie tylko w Kościele, tylko we wszystkich środowiskach
Nowacka o starcie z KE w wyborach parlamentarnych: Na dziś wydaje się to najsensowniejszą drogą.
Ziobro odnosi się do zapowiedzi Tuska: Czy widzieliście wykastrowanego pedofila? Czy widzieliście w ogóle projekt ustawy? Możecie wytężać wzrok, ale go nie zobaczycie
Halicki w Halikobusie zachęca mieszkańców Warszawy do udziału w jutrzejszym marszu
http://300polityka.pl/live/2019/05/17/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— AWANTURA W SEJMIE PRZED GŁOSOWANIEM NAD ZAOSTRZENIEM KAR ZA PEDOFILIĘ – zapowiedź.

— TO BYŁA SŁOWNA POTYCZKA MIĘDZY MINISTREM SPRAWIEDLIWOŚCI A POSŁAMI OPOZYCJI – Mira Skórka.

— SŁAWOMIR NITRAS PRZEKONYWAŁ ŻE EPISKOPAT MÓWIŁ O PONAD 300 KSIĘŻACH, KTÓRYM ZARZUCONO MOLESTOWANIE DZIECI – Skórka dalej.

— MARSZAŁEK SEJMU ODEBRAŁ GŁOS NITRASOWI, WTEDY TEN PODSZEDŁ DO PREZESA PIS I PRZED FOTELEM ZOSTAWIŁ DZIECIĘCE BUCIKI – Skórka.

— OSTATECZNIE PRZEPISY ZAOSTRZAJĄCE KARY ZA PEDOFILIĘ ZOSTAŁY PRZYJĘTE, OPOZYCJA NIE WZIĘŁA UDZIAŁU W GŁOSOWANIU – Skórka dalej.

— PLATFORMA ZAPOWIADA, ŻE W PRZYSZŁYM TYGODNIU ZŁOŻY PROJEKT USTAWY POWOŁUJĄCY NIEZALEŻNĄ KOMISJĘ, KTÓRA MA ZBADAĆ PRZESTĘPSTWA WŚRÓD KSIĘŻY – Skórka.

— INFORMACJA SPRZED CHWILI, JAROSŁAW KACZYŃSKI NA KONWENCJI W ŁODZI POWIEDZIAŁ, ŻE PIS JEST GOTOWE POPRZEĆ KOMISJĘ, KTÓRA BĘDZIE BADAĆ SPRAWĘ PEDOFILII, ALE NIE TYLKO W KOŚCIELE, LECZ WE WSZYSTKICH ŚRODOWISKACH.

— JEST PIERWSZA REAKCJA WATYKANU NA FILM I OSKARŻENIA WOBEC POLSKICH DUCHOWNYCH.

— TRUDNO NA RAZIE PRZESĄDZAĆ, JAK SZCZEGÓŁOWO PAPIEŻ FRANCISZEK ZOSTAŁ PRZEZ NUNCJUSZA POINFORMOWANY O TYM, CO DZIEJE SIĘ TERAZ W POLSKIM KOŚCIELE, CZY PAPIEŻ WIDZIAŁ FILM I JAK ZAMIERZA NA NIEGO ZAREAGOWAĆ – Agnieszka Milczarz.

— ALE JUŻ Z TEGO JEDNOZDANIOWEGO KOMUNIKATU WYNIKA, ŻE ARCYBISKUP PENNACCHIO WYSŁAŁ DO WATYKANU Z OPISEM SYTUACJI – Milczarz dalej.

— AWANTURA O ZAOSTRZENIE KAR ZA PEDOFILIĘ PRZYĆMIŁA INNE ZMIANY W KODEKSIE KARNYM, A ZMIENIŁO SIĘ PONAD 100 PRZEPISÓW.

— PIERWSZE OD 5 LAT SPOTKANIE SZEFÓW POLSKIEJ I ROSYJSKIEJ DYPLOMACJI.

*****

FAKTY TVN

— PRZED PREZESEM WYLĄDOWAŁY DZIECIĘCE BUCIKI: Ostre spięcie w Sejmie. Emocje wybuchły, a przed prezesem Kaczyńskim wylądowały dziecięce buciki. To prezent od posła opozycji, bo wołanie o niezależną komisję jak na razie nic nie daje. Kodeks karny w Sejmie mocno się zmienił i to nie tylko tam, gdzie jest o pedofilii.

— TO BYŁA KULMINACJA EMOCJI SEJMOWEJ DEBATY – Maciej Knapik.

— REAKCJA MARSZAŁKA TERLECKIEGO JEST ŻYWYM DOWODEM JAK PIS TRAKTUJE TEN PROBLEM – Sławomir Nitras.

— PLATFORMA CHCE KOMISJI.

— DO POWOŁANIA KOMISJI PIS NIE DOPUŚCI – Knapik.

— KOMISJA MOGŁABY POWSTAĆ GDYBY INSTYTUCJE PAŃSTWA SOBIE NIE PORADZIŁY – Adam Bielan.

— OPOZYCJA WSKAZUJE, ŻE HIERARCHOWIE POZOSTAJĄ BEZKARNI – Knapik.

— BORYS BUDKA: Pod przykrywką walki z pedofilią, Ziobro wprowadził do systemu drakońskie, absurdalne kary.

— Będzie fundusz solidarnościowy dla poszkodowanych przez księży – w „Faktach po Faktach” zapowiada go prymas Polski i dodaje, że to coś innego, niż odszkodowanie zasądzone przez sąd. Arcybiskup Polak podkreśla też, że najnowsza instrukcja papieża pomoże nie tylko w walce z pedofilami w Kościele, ale też w walce z tuszowaniem ich czynów.

— W WYWIADZIE WAŻNE JEST TO, CZEGO PRYMAS NIE MÓWI, NIE MÓWI ANI O ATAKU NA KOŚCIÓŁ ANI O RĘCE PODNIESIONEJ NA KOŚCIÓŁ

— WIADOMO, ŻE PRYMAS POLSKI ZAANGAŻOWANIE POLITYCZNE KOŚCIOŁA OCENIA ŹLE – Sobieniowski.

— SOBIENIOWSKI O ABP SCICLUNIE: KOŚCIELNY BRUDNY HARRY.

— Ostatni tydzień kampanii rozpoczyna marsz z Donaldem Tuskiem. Koalicja Europejska zwiera szeregi i o Polsce w Europie przypomni w Warszawie. Będą też byli prezydenci, ale warto też powiedzieć o tym, kogo nie będzie.

— O TO, CZY ZDJĘCIE LIDERÓW ZJEDNOCZONEJ OPOZYCJI ZNAJDZIE SIĘ NA PÓŁCE JAKO OSTATNIE ALBO PIERWSZE ZALEŻY OD WYNIKU KE – Arleta Zalewska.

— GŁÓWNY ARCHITEKT OPOZYCJI – Zalewska o Schetynie.

— NIE BĘDZIE PORAŻKI WYBORCZEJ – Grzegorz Schetyna.

— NIE PRZYJEŻDŻA JAKO SZEF RE TYLKO JAKO MIESZKANIEC SOPOTU, BYŁY PREMIER – Schetyna.

— TRUDNO NIE ZAUWAŻYĆ, ŻE YTUSK BYWA W POLSCE CZĘŚCIEJ A PUBLICZNE WYRAŻANE ZAINTERESOWANIE POLITYKĄ WZROSŁO – Zalewska.

— URZĘDNIKOWI TEJ RANGI NIE TYLKO NIE WYPADA ALE I NIE WOLNO UCZESTNICZYĆ W MANIFESTACJACH POLITYCZNYCH – Witold Waszczykowski.

— TO, CO NAS WIĄŻE TO KONSTYTUCJA, POJAWIĘ SIĘ NA MARSZU, NIE MA MIĘDZY NAMI SPORU O KSZTAŁT UE – Monika Płatek.

— W MATERIALE O RÓŻNICY ZDAŃ WE WIOŚNIE.

— SPÓR HUBNER – HALICKI.

— PROKURATURA PRZEDŁUŻA ŚLEDZTWO WS SZUBIENIC: Zdjęcia europosłów wiszące na szubienicach to twardy orzech do zgryzienia dla prokuratury. Widać co i na czym wisi, widać kto wiesza, słychać też dokładnie co mówi, ale prokuratorom wciąż brakuje dowodów. Przedłużyli oni śledztwo do 26 listopada. Opozycja zauważa, że w kalendarzu to będzie akurat już po wyborach.

— BAŃKA NA CZELE ORGANIZACJI ANTYDOPINGOWEJ.

— WOJEWODA DAJE MEDALE ZA OCHRONĘ PRZED LGBT: Medale od wojewody za ochronę przed LGBT. Wojewoda lubelski, Przemysław Czarnek, uhonorował gminy, bo przed złą ideologią chronią polskie rodziny. Wojewoda ma gest, habilitację z prawa i ciekawy punkt widzenia. Według niego – LGBT jest sprzeczne z konstytucją.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— JAROSŁAW KACZYŃSKI ZADEKLAROWAŁ, ŻE PIS JEST GOTOWE POPRZEĆ KOMISJĘ, KTÓRA BĘDZIE BADAĆ SPRAWY PEDOFILII, ALE NIE TYLKO W KOŚCIELE, A WE WSZYSTKICH ŚRODOWISKACH – zapowiedź.

— SEJM PRZYJĄŁ WCZORAJ ZMIANY W KODEKSIE KARNYM, ZAPROPONOWANE PRZEZ RZĄD – Holecka dalej: Posłowie PO i Nowoczesnej robili, co mogli, by nie dopuścić do przegłosowania znowelizowanego prawa, chroniącego nieletnich.

— POSŁOWIE PO I NOWOCZESNEJ GRALI NA ZERWANIE KWORUM. PLAN OPOZYCJI SIĘ NIE POWIÓDŁ – Marcin Szypszak.

— ŚRODOWISKO POLITYCZNE ZWIĄZANE Z KE NIE PO RAZ PIERWSZY OTWARCIE WYSTĘPUJE W OBRONIE PEDOFILÓW – Szypszak: Kiedy minister Ziobro domagał się ekstradycji do USA Romana Polańskiego, opozycja i wspierające ją środowiska zdecydowanie broniły reżysera.

— OBCHODY ŚWIĘTA STRAŻY GRANICZNEJ.

— ZWROT WRAKU TU-154M, SYTUACJA NA UKRAINIE I PRZEWODNICTWO W RB ONZ – TEMATY SZEFÓW POLSKIEJ I ROSYJSKIEJ DYPLOMACJI – zapowiedź: Jacek Czaputowicz i Siergiej Ławrow spotkali się w Helsinkach. To pierwsze o 5 lat spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Rosji.

— NIE MA ŻADNEGO LOGICZNEGO WYJAŚNIENIA, DLA KTÓREGO WRAK SAMOLOTU, TAK WAŻNY SYMBOL W ŚWIADOMOŚCI POLAKÓW, MIAŁBY NADAL BYĆ PRZETRZYMYWANY NA TERENIE ROSJI – Jacek Czaputowicz.

— POMYSŁY BRUKSELI GROŹNE DLA POLSKI – belka.

— CAŁKOWITE ODEJŚCIE OD WĘGLA W EUROPIE POSTULUJE MIĘDZY INNYMI EPL – Maksymilian Maszenda.

— ODEJŚCIE OD WĘGLA DEKLAROWAŁ TEŻ SCHETYNA – Maszenda.

— OPOZYCJA CHCE EURO, WBREW POLAKOM – belka.

— WPROWADZENIE EURO W POLSCE MOGŁOBY ZNACZĄCO POGORSZYĆ BUDŻETY DOMOWE POLAKÓW – zapowiedź.

— STRATEGIA PO I NOWOCZESNEJ, KTÓRE DĄŻĄ DO SZYBKIEGO PRZYJĘCIA EURO, NALEŻY TŁUMACZYĆ WPISYWANIEM SIĘ W INTERES NIEMIECKI – Dominik Cierpioł.

— TO STRATEGIA WBREW WOLI POLAKOM I OSTRZEŻENIOM, ŻE PRZYJĘCIE EUROPEJSKIEJ WALUTY MOŻE SPOWODOWAĆ DROŻYZNĘ – Cierpioł.

— WCZORAJSZE DEBATY W SEJMIE ZAKŁÓCAŁ SŁAWOMIR NITRAS – zapowiedź: Poseł słynie z podobnych zachowań, a marszałek Sejmu już kilkukrotnie nakładał na niego regulaminową karę finansową.

— NITRAS ZASŁYNĄŁ PRZEGLĄDANIEM RZECZY POSŁÓW PIS PODCZAS NIEUDANEGO PUCZU W 2016, PRÓBUJĄC ZABLOKOWAĆ OBRADY NAD REFORMĄ SĄDOWNICTWA.

— TO NIE PIERWSZY RAZ, KIEDY SŁYSZYMY O NITRASIE I JEGO DZIWNYM ZACHOWANIU – Konrad Warzocha.

— W PO NITRAS MA NAŚLADOWCÓW. TOMASZ LENZ UDERZYŁ POSŁA JÓZEFA LEŚNIAKA – Warzocha.

— AGRESYWNE ZACHOWANIE MOŻE BYĆ TEŻ EFEKTEM NASILAJĄCYCH SIĘ KONFLIKTÓW WEWNĄTRZ KOALICJI EUROPEJSKIEJ, STWORZONYCH PRZEZ PARTIE, KTÓRE NIE ŁĄCZY PROGRAM ANI SYSTEM WARTOŚCI – Warzocha.

— ANDRZEJ HALICKI ZDJĄŁ BANERY DANUTY HUBNER I ZAWIESIŁ SWOJE – Warzocha.

— Wypowiedź Sawickiego o antyPiSowskiej histerii pchającej wszystkich do jednego kociołka.

— NIEJASNE OKOLICZNOŚCI WYPADKU Z UDZIAŁEM WŁODZIMIERZA CIMOSZEWICZA – zapowiedź.

— POLITYCZNI KOLEDZY CIMOSZEWICZA NIE WYŚLĄ GO NA EMERYTURĘ – Rafał Wolski.

— SONDAŻ PANELU ARIADNA DLA WP.