— 47. URODZINY PREZYDENTA!

— SANTANTER REAGUJE NA DONIESIENIA O WYPŁACIE DLA PREMIERA, PLATFORMA ZADAJE DALSZE PYTANIA – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/05/16/

— DO WYBORÓW PÓŁTORA TYGODNIA. WCIĄŻ NIE WYBRANO NOWEGO SZEFA PKW – ALEKSANDRA GIERACKA W INTERII : “Na półtora tygodnia przed wyborami do Parlamentu Europejskiego Państwowa Komisja Wyborcza wciąż nie wybrała sobie nowego przewodniczącego. Nie wiadomo, czy w ogóle stanie się to przed wyborami.
https://fakty.interia.pl/autor/aleksandra-gieracka/news-do-wyborow-poltora-tygodnia-wciaz-nie-wybrano-nowego-szefa-p,nId,2991975

— JĘDRZEJ BIELECKI W RZ O PONADPARTYJNYM POROZUMIENIU W SENACIE USA O ZABLOKOWANIU NORD STREAM 2 – pisze w RZ: “Senatorzy przedstawili projekt ustawy nakładającej kary na budujących Nord Stream 2. Naciskała na to Polska. Wśród sygnatariuszy projektu znaleźli się kandydat republikanów w wyborach prezydenckich i senator z Teksasu Ted Cruz, a także demokratyczna senator z New Hampshire Jeanne Shaheen. – Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy i bezpieczeństwu narodowemu Ameryki. USA po prostu nie mogą pozwolić, aby Rosja dyktowała przyszłość energetyczną Europy – uznał Cruz”.
https://www.rp.pl/Komentarze/305159911-Bielecki-Nord-Stream-2-co-zrobia-Amerykanie.html

— JĘDRZEJ BIELECKI O STOSUNKU NIEMIEC DO PIS: PO DRUGIM ZWYCIĘSTWIE BĘDĄ MUSIELI UZNAĆ PIS ZA PARTNERA TAKIEGO JAK PO: “Ale równie trudnym jak przekonanie Amerykanów do sankcji zadaniem będzie teraz dla polskich władz umiejętne zarządzanie tym sukcesem. Po wielu wstrząsach w ostatnich trzech latach stosunki polsko-niemieckie nieco się uspokoiły. Pomimo kampanii wyborczej nawet najbardziej drażliwe kwestie, jak kontrola mediów przez niemiecki kapitał czy reparacje wojenne, zeszły na dalszy plan. Jeśli Prawo i Sprawiedliwość wygra wybory na jesieni, Berlin będzie ostatecznie gotowy uznać partię Jarosława Kaczyńskiego za takiego samego partnera, jakim wcześniej była Platforma Obywatelska. Rozwój współpracy gospodarczej zobowiązuje: w ubiegłym roku po raz pierwszy polski eksport do Niemiec był większy od eksportu francuskiego do RFN”.
https://www.rp.pl/Komentarze/305159911-Bielecki-Nord-Stream-2-co-zrobia-Amerykanie.html

— DZIENNIKARKA, KTÓRA JAKO PIERWSZA PISAŁA O KSIĘDZU Z TYLAWY –  MAŁGORZATA BUJARA W GW O PIOTROWICZU: “W 2001 r. Piotrowicz był szefem Prokuratury Rejonowej w Krośnie. Nadzorował śledztwo ws. molestowania w tylawskiej parafii. Toczyło się ono od maja do października, po czym zostało umorzone. Decyzję tę Piotrowicz ogłaszał dziennikarzom we własnym gabinecie. Dyskredytował świadków. O Krawieckiej powiedział np., że najpierw prosiła prokuraturę o dyskrecję, a potem sama „inspirowała teksty” w „Wyborczej”. Negował poziom intelektualny jednej z ofiar. Twierdził, że nagrane przez Krawiecką zeznania ofiar były analizowane przez dwóch psychologów, którzy uznali, że nie są wiarygodne. Zapewniał, że większość świadków uznała za naturalne, iż ksiądz bierze dzieci na kolana, przytula je, dotyka ich, całuje. – Nikogo to w tym środowisku nie raziło – mówił. Nawet to, że ksiądz zabierał dzieci na noc na plebanię i kąpał je. – Dla dzieci nocowanie w obcym domu jest atrakcją. Kąpiel wynikała zaś z tego, że dzieci były brudne. Całowanie w usta według księdza odbyło się na zasadzie „daj ciumka” czy „gilgotanie brodą” – uzasadnił”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24788685,prawda-o-prokuratorze-piotrowiczu-i-ksiedzu-pedofilu-z-tylawy.html

— POLITYCY, KTÓRZY DZIŚ SIĘ ŚCIGAJĄ Z PIS-EM NA POTĘPIENIE PEDOFILII NIE CHCIELI POMÓC GDAŃSKIEMU KOMITETOWI – BARBARA LABUDA W ROZMOWIE Z ANNĄ DRYJAŃSKĄ: “Pies z kulawą nogą nie chciał nam pomóc. Jedni mówili, że muszą się zastanowić, a potem kontakt się urywał. Inni od razu odmawiali.  Wiesz, co mi mówili? Najpierw przyznawali, że krzywdzenie dzieci to poważny problem, a potem dodawali „kościół jest nam potrzebny”, „ten projekt jest zbędny”, „zaszkodzicie kościołowi”, „Bóg ich rozliczy” i pytali „kto będzie nas uczył czym jest dobro i zło”. I tak po dziesiątkach rozmów telefonicznych okazało się, że z tych 26 osób z którymi się skontaktowałam, zgodziły się 4. Dziękowały, że do nich zadzwoniłam, mówiły “to zaszczyt pracować dla tak wielkiej sprawy”. Tymczasem politycy, którzy teraz ścigają się z PiS-em na potępienie pedofilii, odmawiali jeden po drugim”.
https://natemat.pl/272669,projekt-ustawy-o-pedofilii-kleru-rozmowa-natemat-z-barbara-labuda-wywiad

— DOMINIKA WIELOWIEYSKA O CAŁEJ NADZIEI W PAPIEŻU I GRUPIE KTÓRA DOCIERA DO NIEGO POZA STRUKTURAMI NUNCJUSZA I WATYKANU – pisze w GW: “Poza Episkopatem działa grupa księży i świeckich, którzy swoimi kanałami już dotarli do Franciszka, aby przekonać go, iż sytuacja w Polsce wymaga natychmiastowej reakcji. Ich celem jest doprowadzenie do tego, by papież obejrzał film i poznał publikacje polskiej prasy na ten temat. Nie jest to tylko jedno środowisko, równoległą aktywność podejmują różne grupy – zarówno tzw. katolików otwartych, jak i konserwatystów. Te zabiegi miały miejsce już przed premierą filmu Sekielskich, ale teraz są bardziej intensywne. Oddolny ruch odnowy wynika z potrzeby ratowania Kościoła w obliczu bierności i podziałów w Episkopacie”.

— WIELOWIEYSKA O KŁOPOTACH POLSKICH HIERARCHÓW: “Dla wielu polskich hierarchów może to oznaczać wielkie kłopoty. Oby te reguły nie pozostały tylko na papierze, tak aby i wierni, i cała opinia publiczna mieli poczucie, iż biskupi winni krzywdy dzieci są realnie rozliczani. Bo ciągłe przeprosiny to za mało. Zaczynają wręcz irytować. Wierni mają poczucie, że to tylko ładne słówka, za którymi nie idą żadne czyny”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24788726,czy-beda-dymisje-biskupow-cala-nadzieja-w-papiezu.html

— STANISŁAW TYSZKA CHWALI FILM SEKIELSKICH – W ROZMOWIE Z JACKIEM NIZINKIEWICZEM W RZ: “Już odgrywa. Cieszę się, że ten film powstał, bo dotyka bardzo ważnej kwestii, która była dotychczas zamiatana pod dywan. Kościół powinien dokonać samooczyszczenia już po wyjściu na jaw sprawy molestowania kleryków przez biskupa Paetza w 2002 r. Apelował o to m.in. ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. Już wtedy powinny zostać wdrożone odpowiednie procedury mające na celu ochronę pokrzywdzonych, a osoby duchowne dopuszczające się nadużyć powinny być traktowane z pełną surowością. Proszę zauważyć, że większość bohaterów filmu Sekielskiego była zarejestrowana jako TW. To pokazuje, że brak lustracji to kolejny problem, który się na nas mści”.

— WYPOWIEDZI POLITYKÓW PIS SĄ ZDANIEM TYSZKI BULWERSUJĄCE: “Wypowiedzi polityków PiS, że nie obejrzą filmu Sekielskiego, tak jak nie czytali „Mein Kampf ”są bulwersujące i nie znajdują żadnego uzasadnienia. Ci, którzy je formułują, powinni przeprosić. To jest próba przykrycia własnych zaniedbań. Bracia Sekielscy wykonali pracę, którą organy ścigania powinny wykonać już dużo wcześniej. Od prawie czterech lat nadzór nad policją i prokuraturą sprawuje PiS. Dlaczego organy ścigania działają dopiero teraz, w reakcji na film braci Sekielskich? Przecież ich ustawowym obowiązkiem jest wykrywanie i ściganie przestępstw. Zaniedbania organów ścigania pokazują, że żyjemy w państwie z dykty i paździerza”.
https://www.rp.pl/Kukiz15/190519614-Tyszka-Potrzebna-zewnetrzna-komisja-ws-pedofili-w-Kosciele.html

— W AUSTRALII TEŻ KSIĘŻA PEDOFILE WSPÓŁPRACOWALI Z SB? SŁAWOMIR SIERAKOWSKI O PIS W SKRAJNEJ PANICE – pisze w Onecie: “Premier Mateusz Morawiecki usprawiedliwiał dziś w Sejmie Kościół tym, że część księży pedofilii współpracowała z SB. W Australii też? Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przypominał z kolei o 500 plus, jakby to miało komukolwiek wynagrodzić szkody moralne. PiS jest w skrajnej panice”.

— SIERAKOWSKI O PSEUDOARGUMENCIE: “Głupota tego pseudoargumentu zwala z nóg. W Stanach Zjednoczonych, w Irlandii, w Australii, gdzie ujawniono zjawisko pedofilii na ogromną skalę, też SB werbowała księży? Tam też panowała komuna? Jakim trzeba być cynikiem, żeby wmawiać ludziom, że to przeciwnicy lustracji są winni pedofilii w Kościele? Prawo i Sprawiedliwość naprawdę ma niskie zdanie o swoich zwolennikach, skoro wierzy, że w ten sposób zwolni Kościół z odpowiedzialności za pedofilię księży. Filozofia polityczna „ciemnego ludu” wciąż jest obowiązującą linią w Prawie i Sprawiedliwości. I praktykuje ją nie prof. Krystyna Pawłowicz, ale sam premier”.
https://wiadomosci.onet.pl/opinie/pedofilia-w-kosciele-sierakowski-morawiecki-znalazl-wymowke-dla-kosciola-opinia/ldcf18c

— MARCIN FIJOŁEK O NIEOBECNOŚCI KAMPANII DLA MŁODYCH: “Jakkolwiek nie nazwalibyśmy wyborców młodego pokolenia, ich zainteresowanie sprawami publicznymi jest mocno rozproszone. Badania wskazują co prawda na radykalizację postaw i rosnące poparcie dla takich partii jak Wolność czy Ruch Narodowy (zwłaszcza wśród mężczyzn) czy inicjatyw jak Czarne Marsze (u kobiet), ale tak naprawdę nie da się tutaj znaleźć wspólnego, nawet bardzo niskiego mianownika. Laicyzacja, ideologiczny skręt w lewo? Niby coś jest na rzeczy, ale jednak wartości konserwatywne, odwołania historyczne wciąż są ważną przesłanką przynajmniej dla tej części młodych, która zaangażowana jest (jakkolwiek) w sprawy publiczne. Konserwatywna kontrrewolucja? Pewnie znaleźlibyśmy kilka wysepek na potwierdzenie tej tezy, ale nie będzie to przesadnie wielki archipelag. Zmiany klimatyczne, ekologia, prawa zwierzą? W jakimś stopniu tak, ale nie sposób zauważyć dziś wpływu tych środowisk (poza nielicznymi happeningami) choćby marginalnego wpływu na debatę publiczną. Często zresztą poszczególne sympatie i zainteresowania łączą się i idą w poprzek wyobrażeniom publicystów czy polityków”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/446671-kampanijni-magicy-odpuszczaja-najmlodszych-wyborcow

— MACIEJ MIŁOSZ W DGP O DEKOMUNIZACJI PLANOWANEJ PRZEZ MARIUSZA KAMIŃSKIEGO: “By pracować w policji, służbach czy wojsku, najczęściej trzeba mieć poświadczenie bezpieczeństwa. Jest to dokument, który pozwala na wgląd do informacji niejawnych. Dotyczy to również pracy w sektorze prywatnym, chociażby w przemyśle zbrojeniowym czy szeroko rozumianym sektorze bezpieczeństwa. Tymczasem pod koniec kwietnia Mariusz Kamiński, minister koordynator służb specjalnych, zaprezentował stałemu komitetowi Rady Ministrów projekt nowej ustawy o ochronie informacji niejawnych, który przewiduje, że poświadczenia bezpieczeństwa nie będą otrzymywać osoby zatrudnione m.in. w SB, komunistycznym wywiadzie czy kontrwywiadzie wojskowym. Dotyczy to także tych, którzy z tymi instytucjami współpracowali. Ten termin jest tak szeroki, że w praktyce może dotyczyć wszystkich, którzy mieli z nimi cokolwiek wspólnego – kilku, a nawet kilkunastu tysięcy osób”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/597931,dekomunizacja-sluzby-mundurowe-bezpieka-prl.html

— URODZINY: Andrzej Duda, Krystyna Zachwatowicz, Krzysztof Brejza, Janina Sagatowska.