— BISKUP POLAK NIE WIDZI W FILMIE ATAKU NA KOŚCIÓŁ, SCHETYNA MOCNO O TYM, CZY KOŚCIÓŁ JEST W STANIE WSPÓŁPRACOWAĆ Z PAŃSTWEM – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/05/15/

— FILM BYŁ W OCZYWISTY SPOSÓB POTRZEBNY – JAROSŁAW GOWIN W SE: “Przyznam uczciwie, że nie oglądałem, ale mam jasne stanowisko w sprawie tego filmu. On był w oczywisty sposób potrzebny. Skoro dochodziło do zbrodni – a pedofilia jest zbrodnią, skoro sprawcy nie zostali ukarani, skoro Ofiarom nie zadośćuczyniono, skoro w niektórych przypadkach dochodziło do tuszowania spraw – to my, katolicy, możemy być tylko wdzięczni braciom Sekielskim.

— ZA SŁOWAMI HIERARCHÓW POWINNY IŚĆ CZYNY – DALEJ GOWIN: “Do tej pory padły bardzo ważne wypowiedzi przewodniczącego episkopatu abp. Gądeckiego oraz prymasa Polaka. W ślad za tymi słowami powinny jednak pójść czyny. Wiem, że w wielu przypadkach czynniki kościelne wyciągnęły wobec sprawców tych zbrodni konsekwencje kanoniczne, ale ci , którzy jeszcze żyją, powinni ponieść też odpowiedzialność karną”.

— DOSZLIŚMY DO GRANIC MOŻLIWOŚCI BUDŻETU – DALEJ GOWIN: “Oczywiście, że nie. To nasze trwałe zobowiązanie. Natomiast kiedy padają pytania, jakie kolejne transfery społeczne powinniśmy wprowadzać, to jasno mówię, że czas się zatrzymać. Doszliśmy do granic możliwości budżetu. Teraz musimy skoncentrować się na rozwoju”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/jaroslaw-gowin-my-katolicy-mozemy-byc-tylko-wdzieczni-braciom-sekielskim-aa-AtyE-VcXz-YRa5.html

— FILM ZUPEŁNIE ZASKOCZYŁ PIS – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Ta kakofonia pokazuje, że wbrew buńczucznym zapowiedziom cześci polityków PiS, ta kampania jest zupełnie inna niż w 2015 roku. Wtedy tak niespójny przekaz nie był możliwy. PiS wygrał trzy razy w tamtym roku dlatego, że miał nie tylko dobre pomysły, nie tylko dobrze reagował na wydarzenia, ale też – uznając, że działa w niekorzystnym otoczeniu medialnym – niezwykle pilnował spójności przekazu. Dziś, gdy partia rządząca dysponuje telewizją publiczną i kilkoma sprzyjającymi jej mediami tej czujności brak. W efekcie polityczny przekaz kampanijny się jej zupełnie rozjeżdża. Jest to zrozumiałe z powodu działania rozmaitych ośrodków – ciężko równocześnie koordynować komunikację ośrodka prezydenckiego, ponad dwustu posłów, kilkudziesięciu ministrów i wiceministrów i centrali partyjnej. Nie zmienia to jednak faktu, że nie widać nawet prób takiej koordynacji”.

— KAMPANIJNY WYŚCIG PO FILMIE SEKIELSKICH WYGRAŁA KOALICJA EUROPEJSKA – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Tyle tylko, że zaciął się też sprawny dotąd mechanizm sejmowy. PiS, który potrafił dotąd w ciągu kilkunastu godzin zgłosić ustawę, przepchnąć ją przez Sejm i Senat i uzyskać podpis prezydenta spóźnił się o kilkadziesiąt godzin z własnym projektem zaostrzającym karę za pedofilię. Kampanijny wyścig w tej sprawie wygrała Koalicja Europejska, która już w poniedziałek rano przedstawiła swój projekt dotyczący przedłużenia przedawnienia się przestępstwa pedofilii, w efekcie czego działanie PiS nie dość, że było spóźnione, to jeszcze wyglądało na wymuszone przez opozycję”.

— KAMPANIA SCHETYNY ZYSKAŁA DRUGI ODDECH – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Kampania wyborcza koalicji pod wodzą Grzegorza Schetyny właśnie złapała drugi oddech. Schetyna szybciej niż Kaczyński zareagował na film Sekielskiego parafrazując słowa Kaczyńskiego, który mówił, że ręka podniesiona na Kościół, to ręka podniesiona na Polskę. Lider Koalicji Europejskiej w odpowiedzi na dokument stwierdził, że na polskie państwo podnosi rękę ten, kto podnosi rękę na polskie dzieci. Jeszcze niedawno przewaga PiS nad opozycją była tak duża, że rządzący nie mieli się czym przejmować. Ale wielki ładunek emocji, jaki wywołał film Sekielskiego, wraz z poważnymi błędami PiS, może to szybko zmienić”.
https://www.rp.pl/Komentarze/190519708-Szuldrzynski-Film-o-pedofilii-w-Kosciele-zupelnie-zaskoczyl-PiS.html

— EWA ŁĘTOWSKA O TYM, ŻE BYŁA ZWOLENNICZKĄ FORMUŁY PRZYJAZNEGO ROZDZIAŁU PAŃSTWA I KOŚCIOŁA ALE TERAZ UWAŻA, ŻE LEPIEJ BY SŁUŻYŁ JASNY PODZIAŁ SEPARACYJNY – mówi w Krytyce (fragment książki Artura Nowaka “Żeby nie było zgorszenia”): “W pewnym okresie byłam zwolenniczką formuły przyjaznego rozdziału państwa i Kościoła. Konstytucja z 1997 roku w miejsce wrogiej separacji tronu i ołtarza wprowadziła tę właśnie zasadę, zasadę przyjaznego rozdziału opartego na autonomii i współdziałaniu. Dobrze, że tak się stało. Myślę jednak, że separacja, do której tak naprawdę nie doszło, jest łatwiejsza w obsłudze niż obecna „przyjazna współpraca”. Negocjacje i współpraca są wartościami służącymi wspólnemu dobru, gdy są prowadzone przez rzetelnych partnerów, o równej sile i determinacji w obronie swego zdania. Tymczasem od lat obserwujemy dominację roszczeń światopoglądowych Kościoła i duże zdecydowanie w forsowaniu tych roszczeń. Widzimy to w wielu dziedzinach życia społecznego. Jest to powodowane zamysłem podporządkowania polskiego prawa wykładni zgodnej ze światopoglądem katolickim, i to w ortodoksyjnym wydaniu. Obszar tej ekspansji dotyczy kultury (mamy selekcję tego, co ma być pokazywane w kinach, teatrach i galeriach – nawet jeśli tych żądań hierarchia kościelna nie formułuje wprost, to je bardzo skutecznie promuje i popiera), w lecznictwie (tu mamy domaganie się supremacji prawa bożego jako obligatoryjnego dla lekarza i w konsekwencji sabotowanie prawa państwowego), edukacji (w zasadzie już od przedszkola wprowadzono „wolność od ideologii gender”, w szkole mamy symbole religijne i sprzeciw wobec postulowanej przez psychologów edukacji seksualnej, mieliśmy też w tej sferze spór o nauczanie religii, który doszedł do postulatu uczynienia z niej przedmiotu maturalnego), wreszcie na uniwersytetach ograniczono wolność organizacji spotkań i dyskusji na drażliwe tematy lub z udziałem niepożądanych prelegentów (weźmy na przykład sprawę etyka Petera Singera na UW). Myślę dziś, że lepiej by nam służył jasny model separacyjny. Model oparty na zasadach równej współpracy nie zdaje egzaminu, bo tej współpracy po prostu nie ma”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/ewa-letowska-kosciol-molestowanie-nie-mow-nikomu/

— ELITARNI PRZYJACIELE PREZESA – JEDYNKA FAKTU
: “Prezes nie mówił także, że często bywa w domu wicemarszałka Senatu Adama Bielana (45 l.) – to właśnie tam, najchętniej przy kaczce przygotowywanej przez żonę polityka, odbywają się tajne rozmowy szefa PiS z dyplomatami i politykami. Choć akurat działacze PiS woleliby, by mówił o Bielanie niż o Julii Przyłębskiej (60 l.), prezes Trybunału Konstytucyjnego. Ujawnienie tej przyjaźni stało się wodą na młyn opozycji, która wytyka szefowej TK zależność od prezesa PiS”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/oto-przyjaciele-prezesa/q1zy43t

— TAJEMNICE KOTÓW KACZYŃSKIEGO – na jedynce SE: https://www.egazety.pl/time/e-wydanie-super-express.html

— KONWENCJA PIS W NAJBARDZIEJ EKSKLUZYWNYM HOTELU W ŁODZI – jedynka Dziennika Łódzkiego: https://www.egazety.pl/polska-press/e-wydanie-polska-dziennik-lodzki.html

— OJCIEC PREZYDENTA O SZTUCZNE WYWOŁANEJ DYSKUSJI, BO KOŚCIÓŁ WALCZY Z PEDOFILIĄ – mówi WP: “Uważam, że obecna dyskusja jest sztucznie wywołana. Przedstawiciele Episkopatu wypowiedzieli się w filmie i ich stanowisko było bardzo czytelne. Kościół walczy ze zjawiskiem pedofilii wśród księży. Nie jest tajemnicą, że Kościół od zawsze miał wrogów. Teraz też ich ma. Ci wrogowie mają tubę, więc dzisiaj korzystają z niej – mówi Wirtualnej Polsce prof. Jan Duda”.
https://wiadomosci.wp.pl/film-tomasza-sekielskiego-ojciec-prezydenta-polski-mowi-o-wrogach-kosciola-6380868258199169a?fbclid=IwAR22NyBGF5MrD2KtCzAB07bceSgds_yP6LupHa3eDwpapZ_ZARB86iOQZ_o

— KLOC MUSI PRZEPROSIĆ OLBRYCHTA ZA SŁOWA O KARANIU POLSKI: “Wybory do Parlamentu Europejskiego 2019. Izabela Kloc z PiS ma przeprosić Jana Olbrychta z PO za słowa „Olbrycht powiedział w Brukseli, że trzeba Polskę karać” – orzekł 14 maja sąd I instancji w Katowicach w procesie wyborczym przed wyborami do Parlamentu Europejskiego”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24785831,izabela-kloc-z-pis-ma-przeprosic-jana-olbrychta-z-po-za-slowa.html#s=BoxOpLink

— MARCELINA ZAWISZA: UNIA POWINNA DOPŁACAĆ DO OCHRONY ZDROWIA, TAK JAK DOPŁACA DO ROLNICTWA – mówi w rozmowie z Janem Smoleńskim w Krytyce: “Unia może stworzyć dopłaty do systemów ochrony zdrowia w taki sam sposób, w jaki stworzyła dopłaty do rolnictwa. My – jako Razem i międzynarodowa koalicja Europejska Wiosna – będziemy walczyć, żeby budżet unijny zakładał również dopłaty do ochrony zdrowia”.

— ZAWISZA MÓWI O ULEGŁOŚCI POLITYKÓW WOBEC FIRM FARMACEUTYCZNYCH: “Obecnie obowiązujące prawo patentowe, a szerzej – sposób, w jaki tworzymy innowacje w lekach, powoduje, że firmy, zamiast skupiać się na wynajdywaniu nowych leków, stawiają na pierwszym miejscu maksymalizację zysków. Proponujemy odejście od obecnie obowiązującego porządku w kierunku już powstających alternatyw: szerszego publicznego finansowania badań, a w przypadku badań prowadzonych przez prywatne koncerny – przekazywania patentów do domeny publicznej w zamian za jednorazowe „nagrody” za wynalezienie leku zamiast wieloletnich monopoli. Bo obecnie jest tak, że firmy mogą dzięki opatentowaniu leku przez 20 lat narzucać ceny. Dowolnie”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/marcelina-zawisza-wywiad-unia-ochrona-zdrowia/

— ROMAN IMIELSKI W GW O PRYWATYZACJI WESTERPLATTE: “Władze Gdańska zapowiadają walkę do końca, ale nie mam złudzeń, że tym razem PiS się wycofa. Polityka historyczna to jeden z ważnych celów tej władzy, no i nie ma ona raczej wrodzonego genu kompromisu. Pokazała to w Warszawie, gdy siłą przejęła od miasta plac Piłsudskiego. Wystarczyło, by ówczesny szef MSWiA Mariusz Błaszczak nadał okolicom placu status terenu zamkniętego, takiego jak poligony wojskowe. Dzięki temu PiS mógł ustawić pomnik Lecha Kaczyńskiego”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24785279,szturm-pis-na-westerplatte-chca-sprywatyzowac-nasza-wspolna.html

— W FAKCIE LISTA POLSKICH EUROPOSŁÓW, KTÓRYM BĘDZIE SIĘ NALEŻAŁA EMERYTURA POWYŻEJ 15 TYS ZŁ: https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/emerytury-dla-europoslow-w-parlamencie-europejskim-ile-emerytury-beda-dostawac-polscy/zyhwysd

— URODZINY: Paula Sawicka, Jerzy Jachowicz, James Shotter.