— JARUBAS O DYMISJI GŁODZIA, ROZSZERZENIE KOALICJI EUROPEJSKIEJ, WASZCZYKOWSKI O RESTYTUCJI MIENIA – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/05/14/

— PO KONFERENCJI KE NOWACKA DLA 300: Dziś Biedroń mówi o tym, że ma wiarygodność, ale same deklaracje nie wystarczą: http://300polityka.pl/live/2019/05/14/nowacka-dla-300-dzis-biedron-mowi-o-tym-ze-ma-wiarygodnosc-ale-same-deklaracje-nie-wystarcza/

— AMERYKA PRÓBUJE ZAPOBIEC KATASTROFIE – JĘDRZEJ BIELECKI W RZ O INTERWENCJI MOSBACHER: “Izrael nie mógł wybrać gorszego momentu na rozmowy o restytucji mienia ofiar Holokaustu. Ameryka próbuje zapobiec katastrofie”.
https://www.rp.pl/Swiat/305139910-Ustawa-447-Ambasador-Mosbacher-uspokaja-sojusznikow.html

— BARTOSZ T. WIELIŃSKI W GW O TYM, ŻE IZRAEL GRA NA KONFEDERACJĘ: “Ale akcja wywołuje reakcję. Ostre stawianie sprawy zwrotu mienia przez Izrael (przy amerykańskim wsparciu) mobilizuje polską skrajną prawicę. Rząd PiS swego czasu roztoczył nad nią parasol i przymykał oczy na rasistowskie wybryki. Dziś Konfederacja KORWiN wpisała na sztandary sprzeciw wobec „żydowskich roszczeń”, choć prawnie nikt nie jest w stanie niczego na Polsce wymusić. Władze Izraela powinny zrozumieć, że rozgrywając w taki sposób kwestię restytucji, grzebią dorobek dwóch pokoleń Polaków i Żydów oraz wzmacniają, być może trwale, przeciwników procesu pojednania”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24782027,dlaczego-izrael-wspiera-konfederacje.html

— PO FILMIE SEKIELSKICH SOJUSZ PIS Z KONSERWATYWNĄ HIERARCHIĄ WYCHODZI MU BOKIEM – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “A już po sobotniej premierze filmu braci Sekielskich to zdanie prezesa PiS stało się wręcz obciążeniem dla jego obozu. Bo obciążeniem jest dziś bezkrytyczny sojusz z Kościołem hierarchicznym, na którym ciążą poważne oskarżenia. Ewidentnie PiS wystraszył się tego dokumentu. Po premierze politycy PiS pochowali się i udawali, że filmu nie ma. Najlepszym wskaźnikiem nastrojów w obozie rządzącym są „Wiadomości” TVP. Tam film, w chwili gdy wszyscy już o nim mówili, praktycznie nie istniał”.

— WIELOWIEYSKA PISZE, ŻE POLITYCY KE STARAJĄ SIĘ TONOWAĆ NASTROJE: “Liderom opozycji najwyraźniej chodzi o to, by PiS nie miał pretekstu do straszenia swoich wyborców. By nie mógł im mówić, że jak opozycja dojdzie do władzy, to nie da im żyć. Dlatego miast zaogniać, politycy Koalicji Europejskiej starają się tonować nastroje. Mówią nie o rozliczeniach z PiS, lecz o pomysłach na reformę ochrony zdrowia, o długich kolejkach, walce z pedofilią, o klimacie i ochronie środowiska. Chcą w ten sposób pozyskać ludzi zmęczonych ostrą wojną polityczną, tęskniących za spokojem i stabilizacją. To właśnie ci umiarkowani wyborcy, niezaangażowani jednoznacznie po żadnej ze stron, byliby dziś najcenniejszym nabytkiem. Bo poparcie zdeklarowanych przeciwników PiS opozycja już ma”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24781070,pedofilia-na-finiszu-kampanii-jaki-wplyw-wywrze-film-sekielskich.html

— NAJCIĘŻSZE DZIAŁA DO WALKI Z KOŚCIOŁEM WYSTAWILI NIE DZIENNIKARZE JAK SEKIELSKI ALE CI, KTÓRZY ZDRADZALI WŁASNE POWOŁANIE A NAJMOCNIEJ WALCZYLI Z KOŚCIOŁEM CI, KTÓRZY BAGATELIZOWALI – MARCIN FIJOŁEK: “Nawet jeśli intencje, poglądy czy wrażliwość autorów filmu nie są z mojej bajki, nawet jeśli nie mam złudzeń co do tego, że taki film zostanie wykorzystany w mniej lub bardziej prymitywnej i wulgarnej nagonce środowisk antyklerykalnych. Koniec końców: co z tego? Czy fakt, że o prawdziwych historiach z filmu nie opowiedział zadeklarowany katolik, unieważnia te opowieści, dramaty, traumy? Najcięższe działa do walki z Kościołem wystawili nie tacy dziennikarze jak Sekielski, ale ci, którzy zdradzili własne powołanie, stając się z pasterzy owiec – ich dręczycielami. Wreszcie – najmocniej z Kościołem w Polsce walczyli ci, którzy te postawy ukrywali, bagatelizowali, wzruszali ramionami”.
https://wpolityce.pl/m/kosciol/446326-kilka-trudnych-akapitow-po-filmie-sekielskiego

— NIE SPOSÓB Z FILMEM POLEMIZOWAĆ – ANDRZEJ GAJCY: “Najgorsze, co można byłoby powiedzieć o tym obrazie, to że jest on antyklerykalnym atakiem na Kościół. Nie jest to film bez skazy i różne zarzuty można mu przypisać, ale fakty i przyznania się do winy, które pokazuje są porażające i nie sposób z nimi polemizować. Każdy, kto twierdzi inaczej żyje chyba na innej planecie lub wypiera to, co się wydarzyło z obawy na przykład przed konsekwencjami lub poczynionymi zaniedbaniami”.
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/tylko-nie-mow-nikomu-andrzej-gajcy-o-filmie-braci-sekielskich/jdscmf6

— ZAMIATANIE POD DYWAN NAJKRÓTSZĄ DROGĄ DO DECHRYSTIANIZACJI POLSKI – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Społeczeństwo się zmienia, a zamiatanie sprawy pod dywan w przekonaniu, że w ten sposób chroni się Kościół, jest najkrótszą drogą do dechrystianizacji Polski – podobnie jak i sojusz części biskupów z PiS. Dlatego zaangażowani świeccy powinni wysyłać jasne sygnały do hierarchów. I wyrazić słowa uznania dla arcybiskupów Gądeckiego, Polaka i innych hierarchów, którzy podejmują działania na rzecz oczyszczenia polskiego Kościoła. A równocześnie stanowczo zaprotestować przeciwko takim pogardliwym postawom, jak metropolity gdańskiego. Bagatelizując film Sekielskich, abp Głódź bagatelizuje cierpienie ofiar pedofilii. To dla Kościoła bardziej niebezpieczne niż działanie jego wrogów”.
https://www.rp.pl/Analizy/190519804-Po-premierze-Tylko-nie-mow-nikomu-Pora-na-glos-wiernych.html

— CHROŃMY DZIECI. DAJMY IM SENSOWNĄ EDUKACJĘ SEKSUALNĄ – AGNIESZKA WIŚNIEWSKA, redaktorka naczelna strony KrytykaPolityczna.pl: “Tytuły książki Nowaków: Żeby nie było zgorszenia. Ofiary mają głos czy filmu Sekielskiego: Tylko nie mów nikomu, doskonale pokazują, jak wygląda stan rzeczy na dziś. Jest nim milczenie. Jedni milczą, bo chronią Kościół (wątpliwa to według mnie ochrona, bo serio nie sądzę, żeby wierni wybaczyli instytucji, z którą się utożsamiają, że pozwalała przez lata krzywdzić dzieci), inni milczą, bo się boją, bo nie wiedzą, komu w sumie mają powiedzieć (dzieci mówiły rodzicom, którzy byli bezradni, a jeśli reagowali, to w ramach wewnętrznych procedur Kościoła byli po prostu uciszani i nie mieli szans dojścia sprawiedliwości). Są takie sytuacje, w których nasze przysłowia okazują się strasznie głupie. W przypadku pedofilii w Kościele milczenie nie jest złotem. Dajmy dzieciom wiedzę i narzędzia, żeby już nigdy nie milczały, kiedy spotka je krzywda”.
https://krytykapolityczna.pl/felietony/agnieszka-wisniewska/sekielski-tylko-nie-mow-nikomu-film-edukacja-seksualna/

— SPRAWA PODLEŚNEJ UZMYSŁAWIA, ŻE ŻARTY SIĘ SKOŃCZYŁY – RAFAŁ TRZASKOWSKI W ROZMOWIE Z KAROLINĄ WIGURĄ I JAROSŁAWEM KUISZ W KL: “Potrzebna jest olbrzymia mobilizacja. Myślę, że to, co zrobiono w sprawie Ewy Podleśnej [autorki obrazu Matki Boskiej z tęczową aureolą – przyp. red.], musi ludziom uzmysłowić, że żarty się skończyły. Jest trochę tak, jak w systemie autorytarnym – póki zajmujesz się sobą i się nie wychylasz, jest dobrze. Ale jak bronisz praw innych albo wejdziesz w kolizję z interesem państwa PiS-u, albo nawet w kolizję z interesem jakiegoś lokalnego PiS-owskiego działacza, to aparat państwa zostanie użyty przeciw tobie. I w tym sensie wątek synergii państwa PiS-u oraz Kościoła instytucjonalnego, który może owocować elementami państwa wyznaniowego, jest bardzo niebezpieczny. Tylko o tym trzeba rozmawiać zupełnie innym językiem, niż nam to próbują zafundować ekstremy z obu stron”.

— PEWNA CZĘŚĆ WYBORCÓW I KOMENTATORÓW JEST NIECIERPLIWA, NIE MOŻNA PO TYGODNIU SIĘ KIMŚ ROZCZAROWYWAĆ – DALEJ TRZASKOWSKI: “Dziś tworzenie nowych bytów politycznych jest bardzo trudne. W dobie wszechobecności mediów trzeba być nie tylko profesjonalistą najwyższej próby, ale mieć doświadczenie, cierpliwość i, przede wszystkim, odpowiednie, poważne zaplecze. Politycy pozbawieni dojrzałości i odpowiedzialności, a ze zbyt dużym pierwiastkiem narcyzmu i przekonania o własnej wyjątkowości – mają w polityce bardzo trudne zadanie. Trudne jest także przejście z drugiej ligi do ekstraklasy – wymagania, presja, stres, możliwość popełnienia błędu są olbrzymie. Mnie szczególnie trapi to, że pewna część naszego elektoratu, w tym bardzo wielu komentatorów, jest dziś tak niecierpliwa. Nie można po tygodniu rozczarowywać się bytem politycznym, na który się stawiało. Najpierw być w ekstazie, a potem wszystko w czambuł krytykować. Wczoraj był Petru, dziś Biedroń, ale już wielu kusi, żeby rozglądać się za czymś nowym”.

— TRZASKOWSKI NA PYTANIE O PREZYDENTURĘ: “To pytanie zadają mi co tydzień, a ja odpowiadam tak jak Donald Tusk. Wybory prezydenckie są perspektywą bardzo odległą. Dziś, gdyby ktokolwiek, pełniąc taką funkcję jak moja, myślał o prezydenturze Polski, to znaczy, że nie byłby do końca odpowiedzialny. Mnie dziś interesuje wyłącznie Warszawa. Poza tym, najpierw musimy wygrać wybory europejskie i parlamentarne”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/05/14/trzaskowski-wybory-europejskie-wojna-kulturowa-wywiad/

— JADWIGA EMILEWICZ NA PYTANIE KULTURY LIBERALNEJ (Sawczuk, Pawłowski) O EURO: “Myślę, że powinniśmy dbać o to, żeby drzwi do pokoju strefy euro miały klamki z obu stron, tak żebyśmy zawsze mogli wejść do środka. Wtedy kiedy będziemy wiedzieć, że strefa euro jest stabilna i wolna od ryzyk krajów południa, zaś wejście do strefy euro nie spowoduje gwałtownego wzrostu cen”.

— EMILEWICZ WSTRZEMIĘŹLIWIE O ZAPROPONOWANEJ PRZEZ KACZYŃSKIEGO DEKLARACJI O NIE DLA EURO: “Nie jestem fanką takich deklaracji, bo ekonomia jest nauką historyczną, która doskonale opowiada o przeszłości, ale słabo prognozuje to, co się ma wydarzyć, nawet w perspektywie najbliższych pięciu lat. To zobowiązanie przyjęliśmy wraz z wejściem do Unii Europejskiej i spełnienie kryteriów konwergencji, które są niezbędne, żeby do strefy euro dołączyć, jest w naszym gospodarczym interesie”.

— RÓŻNI NAS Z PIS 10% SPRAW, W KE JEST ODWROTNIE – DALEJ EMILEWICZ W KL: “Nas różni 10 procent spraw, w KE jeszcze chwila i proporcje będą odwrotne. My mamy wspólne korzenie. Jeśli w Koalicji Obywatelskiej jest więcej kandydatów z rządu Leszka Millera niż z PO…”
https://kulturaliberalna.pl/2019/05/14/emilewicz-wybory-europejskie-wywiad/

— SPADAJCIE DZIECI, MINISTER LECI – jedynka Faktu.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/joachim-brudzinski-smiglowcem-polecial-do-choszczna/1jhj2vs

— PREZES MA NOWĄ PRZYJACIÓŁKĘ –Fakt o słowach PJK o Przyłębskiej.

— URODZINY: Marek Rocki, Piotr Ikonowicz, Krzysztof Kwiatkowski, Andrzej Person, Jarosław Pietras, Barbara Włodarczyk, Kamil Zaradkiewicz.