— LIVEBLOG 300POLITYKI:
MICHAŁ KAMIŃSKI 
O POLITYKU KTÓRY JEST JAK RZEŹNIK NA CZELE STOWARZYSZENIA WEGETARIAN
GOWIN O NIEWŁAŚCIWYCH SŁOWACH BISKUPA
USTAWA KUKIZA O MIENIU BEZDZIEDZICZNYM W PORZADKU SEJMU
RADZIWIŁŁ O ZEZNANIACH KOPACZ
http://300polityka.pl/live/2019/05/14/

*****

FAKTY TVN

— DLACZEGO BISKUPI MILCZĄ? – w zapowiedzi: Dlaczego biskupi milczą, skoro są do nich konkretne pytania? Dlaczego przed ofiarą molestowania Kościół zamyka drzwi, skoro przed wiernymi chce je szeroko otwierać? Nawet niektórzy księża przyznają, że cały Episkopat powinien odejść, skoro hierarchom tak łatwo przychodzi nie wiedzieć, nie widzieć, nie słyszeć.

— MINĘŁY MIESIĄCE I METROPOLITA GDAŃSKI NIE ZNALAZŁ CZASU DLA OFIARY PEDOFILII W KOŚCIELE – KKZ.

— ABP. GŁÓDŹ JEST TEŻ BOHATEREM FILMU, MIAŁ WIEDZIEĆ O MOLESTOWANIU PRZEZ KS. CYBULĘ – KKZ.

— TA REAKCJA SZOKUJE PRAWIE JAK SAM FILM – KKZ.

— KKZ O NOWYCH WYTYCZNYCH ODPOWIEDZIALNOŚCI HIERARCHÓW.

— KKZ O ZAPOWIEDZIACH UJAWNIENIA NOWEJ HISTORII.

— KKZ O CHILIJSKIM EPISKOPACIE WEZWANYM DO WATYKANU.

— TO NIE WYSTARCZY OFIAROM, KTÓRE W KOŚCIELE SZUKAJĄ WRAŻLIWOŚCI I ODPOWIEDZIALNOŚCI A DRZWI PRZED NIMI POZOSTAJĄ ZAMKNIĘTE – KKZ.

— Nawet 30 lat więzienia za pedofilię, a w drastycznych przypadkach nawet bezwzględne dożywocie – rząd chce zaostrzyć przepisy w Kodeksie Karnym i proponuje, żeby przestępstwa pedofilii się nie przedawniały. Reakcja jest szybka, padają jednak pytania, czy trafia ona w sedno problemu.

— SZYBKA REAKCJA ALE CZY TRAFIA W SEDNO PROBLEMU – w zapowiedzi: Nawet 30 lat więzienia za pedofilię, a w drastycznych przypadkach nawet bezwzględne dożywocie – rząd chce zaostrzyć przepisy w Kodeksie Karnym i proponuje, żeby przestępstwa pedofilii się nie przedawniały. Reakcja jest szybka, padają jednak pytania, czy trafia ona w sedno problemu.

— DZIŚ OPOZYCJA NIE MA JASNEJ OPWOIEDZIU CZY I KTÓRE PROPOZYCJE POPRZE – Krzysztof Skórzyński.

— CO Z TEGO JEŚLI NIE JESTEŚMY W STANIE ZŁAPAĆ TYCH PRZESTĘPCÓW? – Skórzyński.

— DZIŚ NIKT W RZĄDZIE NIE POWIEDZIAŁ GŁOŚNO TO CO POWIEDZIAŁ KSIĄDZ O KOMISJACH KOŚCIELNYCH – Skórzyński.

— ks. Prusek o komisjach.

— POWOŁANIA KOMISJI, KTÓRA MIAŁABY DOSTĘP DO ARCHIWÓW TO PRAKTYKA, KTÓRA SIĘ SPRAWDZIŁA W WIELU KRAJACH I MUSIAŁABY MIEĆ UPRAWNIENIA, KTÓRE MOGĄ NADAĆ TYLKO POLITYCY, ALE TU EWIDENTNIE NIE MA ZAINTERESOWANIA POWOŁYWANIA TAKIEJ KOMISJI – Skórzyński.

— OD TEGO SĄ POLICJA I PROKURATURA I MAM NADZIEJĘ, ŻE WŁADZE KOŚCIELNE – Jarosław Gowin.

— RZECZ W TYM, ŻE DZIENNIKARZE OD LAT INFORMOWAŁY JAK NIE DZIAŁAJĄ INSTYTUCJE, FILM SEKIELSKICH NIE POZOSTAWIŁ TU ZŁUDZEŃ – Skórzyński.

— WIDAĆ SYSTEM OCHRONY PEDOFILÓW, WŁADZE DIECEZJI ZAREAGOWAŁY PRZENOSZENIEM PO PARAFIACH MIMO WYROKÓW, USUNIĘCIE KSIĘDZA ZAJĘŁO 14 LAT – Skórzyński.

— NIEZALEŻNA KOMISJA, NIEZALEŻNA OD EPISKOPATU BYŁABY SZANSĄ NA WYJAŚNIENIE TYCH HISTORII, ANI POLICJA ANI PROKURATURA NIE ZAPOBIEGŁY DALSZEMU GŁOSZENIU REKOLEKCJI DLA DZIECI – Skórzyński.

— Będziemy bezwzględnie walczyć z pedofilią – zapewnia rząd przedstawiając plany zaostrzenia Kodeksu Karnego. Jednak opozycja pyta, czy bezwzględnie będzie walczył ktoś, kto usprawiedliwiał księdza oskarżanego o molestowanie dzieci. Chodzi o Stanisława Piotrowicza, który przewodniczy sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka. To ta komisja będzie pracowała nad zmianami proponowanymi przez rząd.

— W MATERIALE MACIEJA KNAPIKA O PIOTROWICZU: Dzieci spontanicznie przybiegały do niego, obejmowały go. On również dzieci przytulał do siebie, głaskał. Zdarzało się tak też, że i pocałował. Zdarzało się tak, że jednocześnie na kolanach siedziało kilkoro dzieci. Dzieci były szczęśliwe, zadowolone. Nie było w tym żadnego podtekstu seksualnego – te słowa Stanisława Piotrowicza z roku 2001 na temat skazanego nieco później księdza pedofila z Tylawy teraz nabierają szczególnego znaczenia. Wiele mówi się o zaostrzaniu kar dla pedofilów, ale ani minister sprawiedliwości, ani premier na pytanie o posła Piotrowicza nie odpowiedzieli. Politycy PiS-u chwalą się inicjatywą.

— PIOTROWICZ BYŁ ODZNACZANY PRZEZ ABP. MICHALIKA: Piotrowicz był odznaczony medalem za zasługi przez arcybiskupa Michalika. Tego samego, który wyrażał współczucie księdzu z Tylawy i pisał o wrogich środowiskach i depczących prawdę gazetach. Michalik potem opisywał ofiarę pedofila jako tą która „lgnie i szuka”, a przy tym „jeszcze tego drugiego człowieka wciąga”. Te słowa arcybiskupa wywołały burzę. Duchowny mówił potem, że to była pomyłka. Piotrowicz o pomyłce nie mówił nawet wiele lat później i utrzymywał, że w sprawie księdza z Tylawy żaden błąd nie został popełniony. Czołowi politycy partii rządzącej twierdzą, że o sprawie Piotrowicza „nic nie wiedzą”. Jednak trudno uwierzyć, żeby nie znali pierwszej głośnej sprawy dotyczącej pedofilii w polskim Kościele.

— Towarzyskie odkrycie szefa PiS. Jarosław Kaczyński mówi, że bardzo lubi bywać u prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Politycy partii rządzącej starają się bagatelizować słowa lidera ich partii.

— SĄDZĘ, ŻE PREZES POWINIEN UNIKAĆ KONTAKTÓW Z POLITYKAMI – ARCHIWALNA WYPOWIEDŹ KACZYŃSKIEGO O RZEPLIŃSKIM.

— NIE BYŁOBY TAK OBURZAJĄCE GDYBYŚMY NIE WIDZIELI CAŁOŚCI I WYBORU Z NARUSZENIEM PRAWA – Katarzyna Lubnauer.

— Z CAŁĄ PEWNOŚCIĄ NIE ROZMAWIAJĄ O DZIAŁALNOŚCI TK – Adam Bielan.

— CZYM INNYM SĄ POLITYCZNE NEGOCJACJE POLITYKÓW Z SĘDZIAMI A RELACJE PRYWATNE – Marcin Horała.

— Protest pracowników sądów: Górnicy pod Ministerstwem Sprawiedliwości. Nie w sprawie kopalni, ale w sprawie sądów. Pracownicy sądów już ponad tydzień protestują tam w namiotowym miasteczku i górnicy z Solidarności postanowili okazać im solidarność.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— RZĄD PRZYJĄŁ NOWELIZACJĘ KODEKSU KARNEGO, KTÓRA ZAKŁADA PODWYŻSZENIE GÓRNEJ GRANICY KARY ZA PEDOFILIĘ DO 30 LAT – zapowiedź: Przepisy będą obowiązywały bez żadnej taryfy ulgowej.

— RZĄD ZAOSTRZA KARY W MYŚL ZASADY “ZERO TOLERANCJI” – Konrad Wąż.

— Z DANYCH MINISTERSTWA SPRAWIEDLIWOŚCI WYNIKA, ŻE SĄDY DO TEJ PORY BYŁY NADZWYCZAJ ŁAGODNE DLA PEDOFILÓW – Waż.

— POLITYCY PO PRÓBUJĄ WYKORZYSTAĆ TEMAT PEDOFILII W KAMPANII DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO – Wąż.

— DOPIERO RZĄD ZJEDNOCZONEJ PRAWICY STWORZYŁ REJESTR PEDOFILÓW. POSŁOWIE PO, NOWOCZESNEJ I WIĘKSZOŚĆ PSL NIE POPARŁO TEGO ROZWIĄZANIA – Wąż.

— PO PREMIERZE FILMU BRACI SEKIELSKICH LIBERALNO-LEWICOWI POLITYCY ZAATAKOWALI KOŚCIÓŁ – Wąż.

— ANI OPOZYCJA, ANI SPRZYJAJĄCE JEJ MEDIA, ANI NAWET AUTORZY FILMU NIE WSPOMINAJĄ, ŻE PRZEDSTAWIENI W FILMIE PEDOFILE W SUTANNACH BYLI W RZECZYWISTOŚCI TAJNYMI WSPÓŁPRACOWNIKAMI PRL, A CELEM KOMUNISTYCZNEJ BEZPIEKI NIE BYŁA PRZECIEŻ EWANGELIZACJA, TYLKO WALKA Z KOŚCIOŁEM I NISZCZENIE NARODU POLSKIEGO – Wąż.

— PIS ZAPOWIADA WALKĘ O OBRONĘ PRAW POLAKÓW W UE, A KOALICJA EUROPEJSKA ROZSZERZA SIĘ O EGZOTYCZNE NURTY POLITYCZNE – zapowiedź.

— POLITYCY PIS CHCĄ POWROTU DO KORZENI UE, CZYLI WSPÓLNOTY PAŃSTW NARODOWYCH W SILNEJ UNII – Dominik Cierpioł.

— POLITYCY PO-KO CHCĄ SZYBKIEGO WPROWADZENIA EURO – Cierpioł.

— KOALICJA EUROPEJSKA TO JUŻ NIE TYLKO TAK SKRAJNIE RÓŻNE PROGRAMOWO PARTIE JAK PSL I LEWICA. TERAZ DOŁĄCZYŁA INICJATYWA FEMINISTYCZNA, KOD I INICJATYWA WOLNE SĄDY – Cierpioł.

— JEDYNĄ CECHĄ WSPÓLNĄ KE WYDAJE SIĘ DZIŚ CHĘĆ WYGRANIA WYBORÓW – Cierpioł.

— WIZYTA PREZYDENTA SZWAJCARII W POLSCE – bez materiału.

— PYTANIE, CO ROBIŁY RZĄDY PO-PSL, BY BUDŻET NIE STRACIŁ PONAD 250 MLD ZŁOTYCH Z WYŁUDZEŃ VAT, WCIĄŻ BEZ ODPOWIEDZI – zapowiedź: Dziś przed komisją ds. VAT zeznawała była premier Ewa Kopacz.

— KOPACZ PRZYJĘŁA STRATEGIĘ OBRONY PRZEZ ATAK – Waldemar Stankiewicz.

— WITOLD BAŃKA NOWYM SZEFEM ŚWIATOWEJ AGENCJI ANTYDOPINGOWEJ – zapowiedź.

— OPINIA TSUE DOT. REFORMY SĄDOWNICTWA JEDNAK NIE PRZED WYBORAMI DO PE, A DOPIERO 27 CZERWCA – zapowiedź.