— PLATFORMA SKŁADA PROJEKTY USTAW WS PEDOFILÓW, BIELAN O ZAGROŻONYM WYNIKU WYBORCZYM – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/05/13/

— WOJEWODA LUBELSKI WYCOFAŁ SIĘ Z PRZEPROSIN ZA SŁOWA O ZBOCZENIACH I DEWIACJACH – Wiktoria Beczek w Gazeta.pl: “Wojewoda lubelski Przemysław Czarnek został pozwany za swoje słowa o „promowaniu zboczeń, dewiacji i wynaturzeń”. Zgodnie z ugodą sądową miał przeprosić urażonych, ale już dzień później oświadczył, że „nikogo nie przeprasza za ani jedno słowo”. – Wojewoda chyba sam nie wie, czego chce, zachowuje się irracjonalnie – komentuje Bartosz Staszewski, organizator lubelskiego Marszu Równości, który pozwał Czarnka za zniesławienie”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24778380,wojewoda-mial-przeprosic-urazonych-slowami-o-dewiantach-teraz.html

— SZEFOWA ZUS W RZ O TYM O ILE NIŻSZE SĄ EMERYTURY KOBIET PO OBNIŻENIU WIEKU EMERYTALNEGO: “Po obniżeniu wieku emerytalnego przyjęliśmy w ciągu roku ponad 750 tys. wniosków o emeryturę. Przeciętna emerytura przyznana tym osobom wyniosła 2064 zł, z czego świadczenia przyznawane mężczyznom były wyraźnie wyższe, bo aż o ponad 1 tys. zł. I tak średnie świadczenie panów wyniosło 2724 zł, a kobiet – 1695 zł. Na ten wynik rzutuje zdecydowanie mniejsza kwota składek zgromadzona przez kobiety oraz krótszy staż pracy”.
https://www.rp.pl/Praca-emerytury-renty/305129954-Lawinowy-wzrost-liczby-ubogich-emerytow—alarmuje-prezes-ZUS-Gertruda-Uscinska.html

— PEDOFILIA TEMATEM KAMPANII WYBORCZEJ– GW.

— PIS 5 PKT NAD KE-  SONDAŻ DLA RZ, ALE IBRIS: “Dwie największe koalicje – Zjednoczonej Prawicy i Koalicji Europejskiej – dzieli różnica 5 punktów procentowych, a pewne trzecie miejsce zajmuje Wiosna z poparciem nieznacznie przekraczającym 7 proc. Szanse na mandat ma też Kukiz’15 z ponad 5 proc., a poniżej progu sytuują się Konfederacja (ponad 4 proc.) i Lewica Razem (2,5 proc.)”.

— ZUZANNA DĄBROWSKA O W SUMIE NIEZMIENIONYCH PREFERENCJACH – PISZE W RZ: “Wydaje się więc, że porywające opinię publiczną różne polityczne wydarzenia i skandale nie mają żadnego wpływu na zmianę politycznych sympatii”.

— DĄBROWSKA O SZANSIE KONFEDERACJI ALE PRZY NIŻSZEJ FREKWENCJI: “Przy niskiej frekwencji liczba zwolenników, którą Konfederacja wokół siebie zgromadziła, daje szansę na przekroczenie progu wyborczego, ale przy wysokiej – zmniejsza je drastycznie, bo na tym sporze radykalna prawica nie zyskuje nowych zwolenników”.
https://www.rp.pl/Wybory-do-PE/190519865-Sondaz-Frekwencja-da-wygrana-w-wyborach-do-PE.html

— PIS OBWOŁAŁO SIĘ OBROŃCĄ KOŚCIOŁA, DUŻA CZĘŚĆ TEJ MOBILIZACJI MOŻE SIĘ OBRÓCIĆ PRZECIW PIS – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Ponieważ jednak to PiS obwołało się obrońcą Kościoła i tradycyjnych wartości, duża część tej mobilizacji może obrócić się właśnie przeciwko partii rządzącej. Liberalni i centrowi wyborcy dwa tygodnie przed głosowaniem dostali silny impuls do tego, by ruszyć się w dzień wyborów z domu i wyrazić przy urnie sprzeciw wobec PiS”.
https://www.rp.pl/Analizy/305129949-Wybory-do-PE-PiS-zastawilo-na-siebie-pulapke.html

— PRZEPROSINY PRYMASA JUŻ NIE WYSTARCZĄ – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Film Tomasza i Marka Sekielskich „Tylko nie mów nikomu” pokazał, że ostatnie zapewnienia hierarchów Kościoła katolickiego o walce z pedofilią są pustosłowiem. (…) Doceniam działania prymasa, który spośród hierarchów zrobił najwięcej, by Kościół wreszcie zaczął reagować na akty pedofilii, i posługuje się zupełnie innym językiem niż arcybiskupi Gądecki i Jędraszewski. Ale przeprosiny prymasa mnie już nie interesują. Domagam się odpowiedzi na wiele pytań. Stawiam je nie tylko jako dziennikarka, ale także jako katoliczka i matka dwóch 13-letnich synów”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24778448,przeprosiny-prymasa-nie-wystarcza-domagam-sie-odpowiedzi-na.html

— TOMASZ KRZYŻAK W RZ MOCNO O REAKCJI ABP GŁODZIA: “A musi przy tym pamiętać, że od 1 czerwca wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące odpowiedzialności biskupów. Czy pamięta? Jego reakcje wskazują na to, że nie. Chciałbym się mylić, ale to metropolita gdański będzie jednym z pierwszych – o ile nie pierwszym – wobec którego zostaną sformułowane zarzuty w oparciu o nowe przepisy wydane właśnie przez papieża Franciszka. Dwie reakcje, dwie postawy, dwie różne twarze tego samego Kościoła. Jedna obolała i zatroskana. Inna zaś twarda, harda, z wysoko podniesioną głową udaje, że wszystko jest dobrze, gdy dobrze nie jest”.
https://www.rp.pl/Kosciol/190519861-Nie-pozwalam-powinni-uslyszec-niektorzy-ludzie-Kosciola.html

— ROBIMY Z SIEBIE SKANSEN ENERGETYCZNY – PREZES URE W GW: “Siłą brniemy w najgorszy możliwy scenariusz, jakim jest kultywowanie energetyki opartej na paliwach kopalnych, a przede wszystkim na węglu. Okopujemy się i robimy z siebie skansen energetyczny, który może i ma potencjał turystyczny, ale na pewno nie gospodarczy”.
http://wyborcza.pl/7,155287,24771245,krajobraz-po-katastrofie-na-rynku-energii-nie-zazdroszcze.html

— MOŻNA PODSŁUCHAĆ SŁUŻBY OCHRANIAJĄCE NAJWAŻNIEJSZE OSOBY W PAŃSTWIE – jedynka DGP: “Gdzie jest prezydent i jakie są plany jego przejazdu? Jaką drogą porusza się premier? I co robi Donald Tusk? Sprzętem wartym kilkaset złotych można posłuchać policję ochraniającą imprezy z udziałem najważniejszych osób w państwie.Dysponujemy nagraniami ponad stu meldunków policji z zabezpieczenia Narodowego Święta 3 maja w Warszawie. Rozmowy nie były szyfrowane ani chronione kryptograficznie. Tego dnia funkcjonariuszy mógł podsłuchać każdy, jeśli tylko miał odpowiednie urządzenie. Korzystanie z niego przypomina szukanie stacji radiowych. Właściwe częstotliwości policji, straży pożarnej czy pogotowia można znaleźć bez problemu w internecie”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/597665,podsluch-policja-prezydent-sledztwo-dgp.html

— BOEING DLA VIPÓW GOTOWY DO SŁUŻBY – Maciej Miłosz w DGP: “Rządowym boeingiem 737-800 NG mogą już latać prezydent i premier. Samolot jest gotowy do wykonywania lotów o statusie HEAD, czyli m.in. z głową państwa czy marszałkami Sejmu. Pierwszy raz w historii polskie VIP-y mają do dyspozycji aż trzy nowe maszyny”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/597676,rzadowy-boeingiem-737-800-ng-status-head-lata-prezydent-premier.html

— MSZ ODWOŁAŁ IZRAELSKĄ WIZYTĘ: „W nawiązaniu do publikacji medialnych MSZ pragnie zdementować, że 13 maja złoży wizytę w Warszawie izraelska delegacja na czele z panem Avi Cohen-Scali, dyrektorem generalnym Ministerstwa Równości Społecznej. W związku z dokonaną w ostatniej chwili przez stronę izraelską zmianą składu delegacji, która mogła sugerować, że rozmowy miałyby koncentrować się na kwestiach restytucji mienia, strona polska podjęła decyzję o odwołaniu wizyty izraelskich urzędników” – pisze w komunikacie MSZ”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24778692,polski-msz-odwoluje-wizyte-izraelskiej-delegacji.html

— KONTROWERSJE WOKÓŁ LĄDOWANIA HELIKOPTERA Z SZEFEM MSWIA I PYTANIA OPOZYCJI: http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/7,34939,24778754,minister-brudzinski-boisko-i-ladowisko-czyli-co-wydarzylo.html

— TOMASZ SAWCZUK W KULTURZE LIBERALNEJ O KSIĄŻCE KRASOWSKIEGO: “Ale skoro politycy walczą o utrzymanie korony, to robią to, co im się opłaca. Opłaca im się to, co zyskuje głosy. A zatem nawet jeśli politycy przez większość czasu prowadzą w swoim gronie zapasy w błocie, to od nacisku innych graczy społecznych zależy, w którym kierunku muszą, poza tym, iść. Krasowski słusznie pisze, że to nie wola (polityczna) kształtuje materię, lecz to materia kształtuje materię. Ale czyni niewiele użytku z obserwacji [s. 108], że kiedy wysuwamy żądania wobec demokratycznej polityki, stawiając politykom opór, wymuszamy realizację przez politykę przynajmniej niektórych społecznych potrzeb, a także wyznaczamy granice dopuszczalnej władzy – że to w działaniu kształtują się normy społeczne. W związku z tym, po trzecie, Krasowski przyjmuje fałszywe założenie – które podpiera odwołaniem do Maxa Webera – że opisuje społeczeństwo i politykę w sposób wolny od wartościowania. Tymczasem postawa sceptyczna, która pod pozorem naukowości i odpowiedzialności udaje brak etycznego zaangażowania, pozostaje u swoich podstaw po prostu konserwatywna”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/05/13/robert-krasowski-o-demokracji-w-polsce-recenzja/

— URODZINY: Tomasz Grodzki, Karol Karski, Marek Kotlinowski, Kamil Musielak, Marcin Malicki, @Edzioo.