— SCHETYNA: TO ZESTAW AMATORÓW, KTÓRYM WSZYSTKO WYPADA Z RĄK, SZYDŁO O ROZMOWIE Z KACZYŃSKIM NT NAUCZYCIELI – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/04/25/

— JAK WYKORZYSTAĆ WODOROWY POTENCJAŁ POLSKI – RAPORT 300GOSPODARKI: Raport Wodorowa alternatywa [PDF] przygotowany przez nową platformę debaty gospodarczej 300GOSPODARKA pokazuje, jak nad takimi rozwiązaniami pracują duże polskie koncerny i mniejsze firmy, a także instytuty naukowe i jednostki badawcze. Wskazuje obszary warte uwagi inwestorów i niezbędne do szerokiej komercjalizacji technologii działania stojące po stronie państwa.
http://300gospodarka.pl/analizy/2019/04/23/jak-wykorzystac-wodorowy-potencjal-polski-raport-300gospodarki/

— PREZES KACZYŃSKI MA OFERTĘ DLA NAUCZYCIELI – jedynka DGP (Patrycja Otto, Artur Radwan, Klara Klinger): “Powrót do wcześniejszej emerytury i dobrowolny wybór czasu pracy – takie m.in. propozycje mają doprowadzić do „bezbolesnego” zwiększenia pensum. DGP poznał główne założenia opracowywanego na Nowogrodzkiej planu. Osoby odpowiedzialne w PiS za edukację są już po pierwszych rozmowach z Jarosławem Kaczyńskim. Prezes zlecił im sformułowanie na piśmie propozycji dla nauczycieli”.

— 100 TYS. NAUCZYCIELI NA WCZEŚNIEJSZĄ EMERYTURĘ? – DALEJ DGP: “Kluczowym elementem ma być właśnie zwiększenie czasu pracy – nawet do 24 godzin tygodniowo. Jednocześnie, na rok lub dwa, proponuje się przywrócenie w Karcie nauczyciela przepisu, który pozwoliłby nauczycielom odejść na wcześniejszą emeryturę po 30 latach pracy, w tym 20 lat w oświacie (z tzw. kredą), niezależnie od wieku. Ten przywilej został nauczycielom odebrany w 2008 r. Eksperci z PiS szacują, że z takiego rozwiązania mogłoby skorzystać ok. 100 tys. nauczycieli. Dzięki temu rząd wytrąciłby związkowcom argument, że zwiększenie pensum doprowadzi do lawinowych zwolnień”.
https://edukacja.dziennik.pl/aktualnosci/artykuly/596459,strajk-kaczynski-oferta-pis-dla-nauczycieli.html

— NAUCZYCIEL DO MATURY NIEPOTRZEBNY – jedynka GW.

— SZKOLNA WOJNA POLSKO-POLSKA – jedynka RZ.

— RZĄD OGRA NAUCZYCIELI? – tytuł w RZ.

— TO RZĄD WZIĄŁ MATURZYSTÓW ZA ZAKŁADNIKÓW – ROMAN IMIELSKI w GW: “PiS problemu nie rozwiązuje, prowadzi z nauczycielami wojnę totalną. Obraża ich w swoich mediach. Samorządy, które chcą rekompensować strajkującym utracone w trakcie protestu pensje, straszy kontrolami i karami za złamanie dyscypliny budżetowej. Podpisuje porozumienie z oświatową „Solidarnością”, której szefem jest powiatowy radny PiS, co nawet doły „S” uznały za zdradę swoich interesów. Nie, panie premierze Morawiecki, to nie nauczyciele wzięli na zakładników tegorocznych maturzystów, którzy bez klasyfikacji nie mogliby podejść do egzaminu dojrzałości. Zrobił to pański rząd, świadomie idąc na zwarcie z wychowawcami naszych dzieci”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24696233,premier-morawiecki-wzial-maturzystow-na-zakladnikow.html

— DO SZKÓŁ POWRÓCĄ WE WRZEŚNIU POKONANI, SFRUSTROWANI LUDZIE, INNYCH NAUCZYCIELI NIE BĘDZIE, PYRRUSOWE ZWYCIĘSTWO NA PEWNO NIE UCZYNI SZKOŁY LEPSZĄ – Tomasz Pietryga w RZ: “Problem się sam jednak nie rozwiąże. We wrześniu strajk może wybuchnąć z nową siłą, a w najlepszym razie do szkół powrócą pokonani, sfrustrowani ludzie, którzy położyli na szali autorytet i nic nie wskórali. Czy można mówić w takiej sytuacji o zwycięstwie rządu, skoro w rękach przegranych leży edukacja kolejnych pokoleń? Pyrrusowe zwycięstwo na pewno nie uczyni polskiej szkoły lepszą”.
https://www.rp.pl/Opinie/304249926-Innych-nauczycieli-nie-bedzie—komentuje-Tomasz-Pietryga.html

— OKRĄGŁY STÓŁ TO PROPAGANDOWA USTAWKA – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “Oświatowy okrągły stół zapowiada się na propagandową ustawkę. Rodziców mają reprezentować nowi Elbanowscy, a nauczycielki koncesjonowani związkowcy „Solidarność z PiS”. Parafrazując Andrzeja Gwiazdę i powtarzającego za nim prezydenckiego doradcę prof. Andrzeja Zybertowicza, władza spotka się ze swoimi „agentami” oświatowymi, z którymi naprawią system edukacyjny. Chciałbym wierzyć, że będzie inaczej, ale dzisiaj oświatowy okrągły stół – poza nazwą – nie ma wiele wspólnego z Okrągłym Stołem. Nie o porozumienie tam idzie, ale o propagandowy sukces władzy”.
https://www.rp.pl/Analizy/190429767-Jacek-Nizinkiewicz-Okragly-stol-ws-oswiaty-czyli-propagandowa-ustawka-rzadu.html

— EDWIN BENDYK PISZE O RUCHU SPOŁECZNYM JAKI POWSTAŁ WOKÓŁ NAUCZYCIELI: “Szkolny protest skupił wokół siebie przedstawicieli różnych pokoleń, różnych klas społecznych, a kobieca dominanta wynikająca z feminizacji oświaty nadaje mu dodatkowo wymiar strajku kobiet jako nowego podmiotu na scenie społecznej i, miejmy nadzieję, politycznej. Ruchu społecznego nie da się zaplanować, powstaje, gdy dojdzie do spotkania w jednym czasie i miejscu wielu czynników. Wszystkie te czynniki: gniew, mobilizacja społeczna, przywództwo, konsolidujące się struktury organizacyjne, wspólna symbolika i elementy kultury protestu, cele taktyczne i strategiczne, adwersarz swoją postawą podsycający gniew – są w ręku. Już niewiele trzeba, by te składniki wyprodukowały ogólnopolski ruch społeczny, który będzie się rozwijał po zakończonym strajku (i niezależnie od jego wyniku)”.

— Z TEGO CHAOSU MA SZANSĘ WYKLUĆ SIĘ COŚ NOWEGO – DALEJ BENDYK: “Co więc dalej? Strajk trwa, choć widać wyraźnie, że zmęczenie i frustracja mieszają się z determinacją i gniewem. Okrągły stół, nawet jeśli się odbędzie, to przy nieobecności kluczowych partnerów społecznych będzie farsą. Trochę wygląda to chaotycznie, a jednak wyraźnie widać oznaki, że właśnie z tego chaosu ma szansę wykluć się coś nowego, co skoncentruje energię gniewu i wolę podmiotowości, nadając jej kształt ruchu społecznego na rzecz przyszłości polskiej szkoły, a w istocie i przyszłości polskiej szkoły.”
https://antymatrix.blog.polityka.pl/2019/04/24/strajk-szkolny-narodziny-ruchu/?nocheck=1

— INSCENIZACA NA UŻYTEK PROPAGANDY – ADAM SZOSTKIEWICZ: “Podobną taktykę „dobra zmiana” zastosowała, aby rozbroić protest tzw. lekarzy rezydentów. Dziś mówią, że zostali oszukani. Podobnym fortelem są „okrągłe stoły” zwoływane przez „dobrą zmianę”, ilekroć natrafia na społeczny sprzeciw. Mają pozorować dobrą wolę i otwartość rządzących. Ale każdy widzi, że dialog bez udziału wiarygodnych przedstawicieli protestujących, za to pod nadzorem polityków partii rządzącej, jest inscenizacją na użytek propagandy. Chodzi o to, by protestujących przedstawić jako nieodpowiedzialnych, a władzę jako mądrych i sprawiedliwych rozdawców nagród i kar. Jak na to mają odpowiedzieć protestujący? Decyzja należy do nich. Ale dobra uczniów nie da się oddzielić od dobra nauczycieli. I nie godzi się rozgrywać jednych przeciw drugim”.
https://szostkiewicz.blog.polityka.pl/2019/04/24/decydujacy-moment-protestu-nauczycieli/?nocheck=1

— BRONIARZ MÓWI O KONCERCIE ŻYCZEŃ NA NARODOWYM – w rozmowie z Piotrem Pacewiczem w OKU: “Według mnie to wielka porażka rządu, który ucieka się do takiego naginania prawa, żeby rozwiązać konflikt, jaki ma z nauczycielami. Miał na to co najmniej cztery miesiące, ale nas lekceważył, nie doceniając nauczycielskiej determinacji i w efekcie ogromnej skali protestu. I teraz rząd wprowadza niemal stan nadzwyczajny w edukacji. Zapłaci za to wysoką cenę, nie uratuje go żaden koncert życzeń na Stadionie Narodowym”.
https://oko.press/broniarz-konca-protestu-nie-bedzie-a-rzad-zaplaci-wysoka-cene-nie-uratuje-go-koncert-zyczen-na-stadionie/

— NIE MA DZIŚ ŻADNEGO WIATRU ZMIAN, JAKI ZDMUCHNIE PIS – MARCIN FIJOŁEK: “Uważnie przeczytałem wyniki badania zamówionego przez „Politykę” i nawet biorąc pod uwagę szacunkowe błędy w sondażu, to główny wniosek jest jeden: w Polsce nie ma dziś żadnego wiatru zmian, żadnego klimatu, który mógłby nieść Platformie nadzieję, na wielki wind of change, jaki jesienią zdmuchnie Prawo i Sprawiedliwość”.

— ILE SCHETYNA JEST W STANIE NADROBIĆ W OSTATNIM MIESIĄCU? – DALEJ FIJOŁEK: “Ile Grzegorz Schetyna jest w stanie odrobić w ostatnim miesiącu? Dwa punkty? Trzy? Pięć? Przy strajku nauczycieli (i społecznym odbiorze go) i to jest niesłychanie trudne do osiągnięcia, ale znów – przyjmując najbardziej korzystne dla lidera Platformy scenariusze i zbiegi okoliczności, to po prostu nie wystarczy.

— WIND OF CHANGE NA RAZIE TYLKO NA KONCERCIE SCORPIONS W LIPCU – KONKLUZJA FIJOŁKA: “Jeśli rację ma prof. Waldemar Paruch, a nasza klasa polityczna i życie przedwyborcze są zakładnikami 10 procent kapryśnych i labilnych wyborców, to sondaż „Polityki” przynosi raczej jednoznaczny wniosek: nie są oni (przynajmniej dziś) twórcami wiatru zmian w politycznej Polsce. Nie czekają nawet na niego. Rzecz jasna może to uśpić polityków partii rządzącej, ale o wind of change Schetyna i jego ludzie mogą na razie jedynie pośpiewać na koncercie grupy Scorpions. Okazja już niebawem, bo w lipcu, w Gdańsku”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/443862-zadnego-wind-of-change-nie-ma-analiza-sondazu-polityki

— PLAN PRZESŁUCHAŃ POD WYBORY – Piotr Mączyński w GW: “Przed wyborami do europarlamentu PiS chce przeczołgać partyjną wierchuszkę PO. Na liście świadków: Rostowski, Schetyna, Kopacz, Tusk… Plan przesłuchań już jest. Cały maj komisja śledcza do spraw VAT, będzie przyjmowała zeznania od najważniejszych polityków PO bądź osób, które mogą tę partię skompromitować. Wszystko przed kamerami telewizji”.
http://wyborcza.pl/7,155287,24694713,przed-wyborami-do-europarlamentu-pis-chce-przeczolgac-partyjna.html

— ADRIANA ROZWADOWSKA W GW O TYM JAK RZĄD WYKIWAŁ TAKSÓWKARZY WS UBERA A OPOZYCJA SIĘ WSTRZYMYWAŁA: “Rząd złamał daną taksówkarzom obietnicę i nie bierze pod uwagę żadnych ich propozycji. Projekt ustawy – w niemal niezmienionym kształcie – przeszedł w środę przez sejmową komisję. (…) Już w czwartek drugie czytanie w Sejmie. (…) Ostatecznie za przyjęciem projektu opowiedziało się 15 posłów, pięciu Platformy Obywatelskiej się wstrzymało, nikt nie zagłosował przeciwko”.
http://wyborcza.pl/7,155287,24694783,500-kontroli-w-10-dni-pis-nie-dotrzymal-slowa-lex-uber-ekspresem.html

— PKP NA PLUSIE: http://wyborcza.pl/7,155287,24694832,grupa-pkp-zakonczyla-2018-rok-z-zyskiem-470-mln-zl-kluczowe.html

— PROF. DUDEK ALARMISTYCZNIE O KONSEKWENCJACH ZMIANY KLIMATU: “Z najlepszymi życzeniami dla wszystkich, którzy będą rządzić Polską w kolejnej dekadzie, gdy nie będzie już czasu na dywagowanie o niekonstytucyjności części obecnego składu TK, ani nawet na „dochodzenie do prawdy” ws. katastrofy smoleńskiej. To będzie bowiem czas walki o zupełnie inne sprawy: o wodę, prąd elektryczny i lekarzy, aby nie zabrakło ich nawet do wypisywania aktów zgonu. Oczywiście akurat to ostatnie będzie można załatwić kolejną 24-godzinną nowelizacją odpowiednich przepisów, powierzając je… cóż … może przedsiębiorcom pogrzebowym oraz grabarzom. Wszak znają się na nieboszczykach nie gorzej niż samorządowcy na klasyfikowaniu uczniów szkół średnich”.
https://www.facebook.com/100000346627293/posts/2379618472059684?sfns=mo

— FILIP ŁOBODZIŃSKI O TYM, ŻE PRZEZ SUSZĘ PTAKI UMIERAJĄ Z PRAGNIENIA: “Czy ktoś z Państwa ma zużyte właśnie pudełeczko po twarożku, kupionej sałatce czy czymś takim? Tak? To nie wyrzucajcie Państwo. Umyjcie, nalejcie wody i postawcie gdzieś na wyschłym trawniku, pustym placyku, gdzie nikt nie łazi. Ptaki nie mają czego pić. Niedawno widziałem szpaki i kawkę, jak piły wodę z detergentami w myjni. To chyba nie gourmet, tylko desperacja”.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100010862435934

— SARNA Z PLASTIKOWĄ BUTELKĄ NA GŁOWIE BŁĄKA SIĘ PO LESIE, EKOSTRAŻ ORGANIZUJE POMOC: http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24697225,sarna-z-plastikowa-butelka-na-glowie-blaka-sie-po-wroclawskim.html

— URODZINY: Kinga Dunin, Jerzy Widzyk, Bartosz Gelner.