— JACEK SASIN ZDRADZA, ŻE PREMIER ZAPROPONUJE ROZWIĄZANIE NADZWYCZAJNE WS MATUR – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/04/24/

— DZIŚ OD 10:00 KONFERENCJA 300GOSPODARKI I POLITECHNIKI WARSZAWSKIEJ – CZAS NA WODÓR: http://czasnawodor.300gospodarka.pl

— PAWEŁ KUKIZ O KOALICJI Z  PIS – MÓWI FAKTOWI – DO 15 MAJA USTAWA ANTYKORUPCYJNA: „Do 15 maja Sejm ma uchwalić np. ustawę antykorupcyjną, która będzie realizacją wyborczej obietnicy Kukiza. Możliwe także, że PiS przychylnie potraktuje projekt o jawności majątkowej urzędników. Kukiz bywa też w Pałacu Prezydenckim, gdzie omawia z prezydenckimi ministrami możliwość wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. Ale mimo tych gestów, Kukiz mówi nam twardo: nawet jeśli do utrzymania władzy PiS będzie potrzebowało głosów jego posłów, on w koalicję z partią Jarosława Kaczyńskiego (70 l.) wchodzić nie zamierza. – Zamierzam się umawiać jedynie „na rząd” – mówi. Co to dokładnie oznacza? – Właśnie tyle – mówi w swoim stylu polityk–rockman”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/pawel-kukiz-dla-faktu-nie-wejde-w-koalicje-z-pis/xvzx8ps

— STRAJK WYBUCHŁ JAKO REAKCJA NA GIGANTYCZNE ROZDAWNICTWO – PIOTR ZAREMBA W PTT: “Problem w tym, że ten strajk wybuchł jako reakcja na konkretną sytuację: gigantycznego wyborczego rozdawnictwa PiS, w którym nauczycieli uwzględniono na ostatnim miejscu. To się stało teraz, na wiosnę, przed dwiema kampaniami. Można w proteście widzieć niefortunny, polityczny scenariusz, czemu sprzyja nienajlepsza reputacja władz ZNP ze Sławomirem Broniarzem na czele. A można spontaniczną reakcję na kontekst. Argumenty premiera: nie mamy pieniędzy w budżecie, to właśnie dziś brzmią kompletnie niewiarygodnie”.

— NICZEGO NIE NEGOCJUJE SIĘ NA STADIONIE PRZEZ MIKROFONY, NIKT NIE PLANUJE NEGOCJACJI NA SERIO – DALEJ ZAREMBA: “Nie wiemy, na ile rząd traktuje serio „całkowitą zmianę systemu”. Może to tylko bat na nauczycieli żeby pohamowali swoje roszczenia finansowe. Na razie receptą jest okrągły stół. Ma to być czyste widowisko. Niczego nie negocjuje się serio na stadionie, przez mikrofony. Już oferta prezydenta: rozmawiajmy w Belwederze, była poważniejsza. Okrągły stół z roku 1989 był skuteczny tylko dlatego, że na zapleczu spektaklu rozmawiano w Magdalence. Tu nikt negocjacji serio nie planuje. A szkoda, bo to oznacza, że następne lata będą zmarnowane”.

— W PRZYSZŁYM ROKU SZKOŁA BĘDZIE PRZYPOMINAĆ ZGLISZCZA – KONKLUZJA ZAREMBY: “W następnym roku szkoła przypominać będzie zgliszcza. Ale premier będzie się cieszył oszczędnościami (wyda pieniądze na co innego) i „całkowitą zmianą systemu”. Która to zmiana w gminach i miastach rządzonych przez obecną opozycję może nawet umożliwiać pozbycie się nauczycieli związanych z prawicą – dziś chroni ich Karta. Łatwiej coś zniszczyć niż zbudować nowy ład”.
https://polskatimes.pl/strajk-nauczycieli-2019-piotr-zaremba-szkola-przypominac-bedzie-zgliszcza/ar/c5-14071739

— AGNIESZKA DZIEMIANOWICZ-BĄK W KRYTYCE POLITYCZNEJ O OBURZAJĄCYCH SUGESTIACH LISA: “Dlatego tak jak oburzające są sugestie Tomasza Lisa i części obozu liberalnego, że nauczyciele swój strajk powinni zakończyć i poczekać na lepsze czasy po jesiennych wyborach, tak samo nietrafne są głosy płynące z niektórych środowisk lewicy, że ewentualna decyzja ZNP o zawieszeniu strajku oznaczać będzie kapitulację i brak nadziei na powodzenie jakiejkolwiek walki o prawa pracownicze w przyszłości. Żadna z tych diagnoz nie oddaje sytuacji, w jakiej obecnie znajdują się nauczycielki i pracownicy szkół i przedszkoli. Obie więcej mówią o tym, co opłaca się liberałom, a co lewicy, niż o tym, co jest korzystne dla strajkujących pedagogów. I obu brakuje tego, co dziś protestującym jest szczególnie potrzebne – solidarności, wsparcia i przede wszystkim zaufania, że nauczyciele wiedzą, co robią”.

— SUGESTIA, ŻE POWINNI PRZERWAĆ STRAJK BO PRZESTAŁ SIĘ OPŁACAĆ SCHETYNIE TO PODCINANIE SKRZYDEŁ: “Sugestia, że pracownicy szkół powinni zakończyć strajk, bo przestał on służyć Grzegorzowi Schetynie, to nic więcej, jak podcinanie skrzydeł ludziom, którzy ryzykują bolesne nadwyrężenie domowego budżetu, gniew i niezrozumienie najbliższych, którzy każdego dnia znoszą oszczerstwa i pomówienia, by walczyć o standard zarobków, bez którego polskiej oświaty nie da się postawić na nogi. Z kolei przekonanie, że muszą strajkować do ostatecznego zwycięstwa, bo inaczej cały ich wysiłek pójdzie na marne, a ich rezygnacja przekreśli szanse wszelkich walk pracowniczych, to po prostu szantaż i obarczanie nauczycieli odpowiedzialnością, którą my wszystkie i wszyscy – jako polityczki, aktywiści, rodzice i pracownicy innych sektorów – powinniśmy z nimi współdzielić”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/dziemianowicz-bak-strajk-nauczycielski-solidarnosc-wymaga-zaufania/

— KAZIMIERZ ORŁOŚ W GW O STRAJKU JAKO O OSTATNIM AKORDZIE DOBREJ ZMIANY: “Jednak jeśli nawet teraz nie uda się im uzyskać tego, czego słusznie się domagają, ich walka będzie miała ogromne znaczenie. Podobnie jak miały ogromne znaczenie strajki w roku 1988, zakończone bez ustępstw ze strony władz PRL. Pamiętamy jednak, że były one oznaką schyłku PRL i zapowiedzią końca tamtych rządów. Dziś także możemy mieć uzasadnioną nadzieję, że schyłkowym okresem rządów Jarosława Kaczyńskiego będzie rok 2019. Historyczny strajk nauczycieli może się stać początkiem końca „dobrej zmiany”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24692566,czy-strajk-szkolny-okaze-sie-koncowym-akordem-dobrej-zmiany.html

— SZKODA, ŻE NA GEST JAKI WYKONAŁ BRUDZIŃSKI NIE BYŁO STAĆ MORAWIECKIEGO – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Awantura wokół ustawy o IPN pokazała, że tym, co może utrudnić zwiększenie zaangażowania amerykańskich wojsk w Polsce, są napięcia w relacjach polsko-żydowskich. Jednoznaczne potępienie „akcji” w Pruchniku ze strony Brudzińskiego to więc nie tylko bardzo przyzwoity gest, ale też świadectwo tego, że rozumie on, jaka jest stawka w tej grze. W grze, w której niemądre harce grupki osób mogą zaważyć na strategicznych interesach całego kraju. Szkoda, że na taki gest nie było stać Mateusza Morawieckiego, który stanowisko premiera otrzymał właśnie po to, by pracować nad wizerunkiem Polski”.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1401971-Brudzinski-rozumie-powage-sytuacji.html

— MAREK KOZUBAL W RZ O TYM, PO CO PIS MACIEREWICZ I PAWŁOWICZ: “Czy zatem dla PiS wygodny jest elektorat z łatą antysemitów? Czy odcięcie się od niego spowodowałoby utratę władzy przez tę partię? Czy takiego ugrupowania chce premier Mateusz Morawiecki, który dwa lata temu przyznał, że jego bliscy mieli żydowskie korzenie?”
https://www.rp.pl/Publicystyka/304239923-PiS-z-twarza-Macierewicza–i-Pawlowicz.html

— KLUB JAGIELLOŃSKI OSTRO O 13-TCE – POMNIK PO-PISOWEGO POPULIZMU – Rafał Gawlikowski: “Tym samym położył ostatni kamyk na pomniku PO-PiS-owego populizmu, jakim jest ten stworzony wspólnie przez Jarosława Kaczyńskiego i Grzegorza Schetynę pomysł. Dzieje się to przy cichej akceptacji większości opinii publicznej. W tych okolicznościach środowiska reformatorskie i propaństwowe nie mogą milczeć ani zamykać się w komfortowej bańce eksperckich diagnoz i merytorycznych postulatów. Przypominać o budowie sprawnego państwa dla kolejnych pokoleń i bronić racjonalnej polityki publicznej musimy wykorzystując również mniej elitarne formy przekazu. Dlatego szukamy politycznych harcowników, którzy razem z nami będą organizować republikańskie happeningi i nagłaśniać antyrozwojowe działania klasy politycznej”.
https://klubjagiellonski.pl/2019/04/23/nie-mozemy-godzic-sie-na-robienie-ladacznicy-z-polityki-publicznej/

— URODZINY: Stanisław Huskowski, Marek Wagner, Mieczysław Golba.