— 76. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETTCIE WARSZAWSKIM.

— RZĄD OFICJALNIE POPIERA ANTYKORUPCYJNY PROJEKT KUKIZA – PISZEMY NA 300: “Rząd aprobuje projekt ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz’15 i z uwagami rekomenduje go do dalszych prac. Po świętach posiedzenie komisji”.
http://300polityka.pl/news/2019/04/19/rzad-aprobuje-projekt-ustawy-antykorupcyjnej-autorstwa-kukiz15-i-z-uwagami-rekomenduje-go-do-dalszych-prac-po-swietach-posiedzenie-komisji/

— LIDERZY KE APELUJĄ DO RZĄDU WS ZAKOŃCZENIA STRAJKU NAUCZYCIELI – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/04/19/

— ABW ROZPRACOWUJE NEONAZISTÓW – Jacek Harłukowicz w GW: “Funkcjonariusze ABW weszli w środę rano do kilkunastu mieszkań i domów osób powiązanych ze środowiskiem polskich neonazistów. Przeszukano m.in. mieszkania wokalistów popularnych wśród skrajnej prawicy zespołów Obłęd i Odwet – Roberta O. i Przemysława K. Środowa akcja to część śledztwa prowadzonego wspólnie przez ABW i Prokuraturę Rejonową w Wałbrzychu. To właśnie jego elementem było rozbicie rok temu neonazistowskiego koncertu w Dzierżoniowie, na którym – z okazji urodzin Adolfa Hitlera – wystąpić miały zespoły z Polski i Niemiec”.
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24679035,abw-rozpracowuje-neonazistow-przeszukanie-w-domu-lidera-zespolu.html

— W GRĘ POSZŁY HAKI – ZMIENIŁ SIĘ STOSUNEK WŁODARZY PO DO BIEDRONIA – ANDRZEJ STANKIEWICZ W ONECIE: “Muszę się zgodzić z Robertem Biedroniem — dopóki był sympatycznym gejem pijącym kranówkę i jeżdżącym po Słupsku na rowerze, był kochany przez środowiska bliskie Platformie Obywatelskiej. Był politycznie niegroźny, a wizerunkowo użyteczny. Kłopoty zaczęły się, gdy Biedroń uwierzył, że może być lewicowym mesjaszem — bo to oznacza wojnę z PO o wspólny elektorat. Z dnia na dzień drastycznie zmienił się stosunek włodarzy PO i platformianego lobby do Biedronia. Z jednej strony okazało się nagle, że wcale nie był tak wybitnym prezydentem Słupska, jak to wcześniej przedstawiano — co akurat jest prawdą. Z drugiej — w grę poszły haki”.

— BIEDROŃ UBIEGŁ PRZECIWNIKÓW Z OKOLIC PLATFORMY – DALEJ STANKIEWICZ: “Nie wiem, czy Wielki Mecenas Platformy maczał palce w najnowszym ataku na Biedronia — wyciągnięciem mu rodzinnej sprawy karnej sprzed lat. Wiem, że wierzy w to Biedroń. I pamiętam że, Wielki Mecenas uczestniczył w przeszłości w podobnych akcjach. Wszystko wskazuje na to, że tym razem Biedroń przeciwników z okolic PO ubiegł — to on ma stać za materiałami prewencyjnie opisującymi tę sprawę w sposób dla niego jak najmniej szkodliwy. Ale to nie koniec wojny na haki. Chciałbym napisać: „Proszę brać popcorn i zasiadać przed ekranami”. Tyle, że takie seriale raczej są niestrawne”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/newsletter-onetu-andrzej-stankiewicz-polowanie-na-biedronia/mhvcdmg

— O OPERACJI RATOWANIA OLEKSEGO PRZEZ RAKOWSKIEGO I KISZCZAKA OPOWIADA W NOWEJ KSIĄŻCE DR TOMASZ KOZŁOWSKI, HISTORYK IPN – RELACJONUJE TO ONET: “Historyk z IPN dotarł do dokumentów, z których wynika, że podczas afery „Olina” w 1995 roku wobec Lecha Wałęsy mogła zostać podjęta próba szantażu teczkami Kiszczaka. Dr Tomasz Kozłowski powołuje się na niewydane dzienniki Mieczysława Rakowskiego, który opisał spotkania z udziałem Leszka Millera, Czesława Kiszczaka i Wojciecha Jaruzelskiego”.

— RAKOWSKI Z JARUZELSKIM ODWIEDZAJĄ KISZCZAKA W SZPITALU I OMAWIAJĄ STRATEGIĘ OBRONY OLEKSEGO I HAKÓW NA WAŁĘSĘ – DR KOZŁOWSKI MÓWI ONETOWI: “Z dzienników wynika, że Rakowski z Jaruzelskim razem odwiedzają Kiszczaka w szpitalu. Omawiają strategię obrony Oleksego i środowiska SLD. Kiszczak przyznaje, że brak jest dowodów na współpracę Zacharskiego czy innych oficerów z KGB. Jednak zapewnia, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taką informację umiejętnie sprzedać i zasugerować nie tylko, że współpraca miała miejsce, ale wręcz że miała charakter agenturalny. Kiszczak uważał jednak, że należy uderzyć w Wałęsę, który jego zdaniem zlecał UOP polowanie na polityków lewicy. Kiszczak mówi, że wie, gdzie są oryginalne teczki TW „Bolek”, świadczące o współpracy Lecha Wałęsy z SB w latach 70. Był przekonany, że Wałęsa boi się ujawnienia jego współpracy i można go skutecznie zaszantażować tymi materiałami”.

— MILLER Z RAKOWSKIM DECYDUJĄ SIĘ NA UDERZENIE W WAŁĘSĘ – DALEJ KOZŁOWSKI: “W dzienniku znajduje się fragment dotyczący wypowiedzi Millera: „Olek [Kwaśniewski] dzwoni do Milczanowskiego, ale ten nie chce z nim rozmawiać. Nie mamy żadnego dojścia do nich, więc trzeba znaleźć dojście […] Do Wałęsy musi dojść, że jest teczka »Bolka«” – notował Rakowski. W każdym razie ostatecznie Miller z Rakowskim decydują się na uderzenie w Wałęsę. I to właśnie Rakowski zaczyna szukać dojścia do Wałęsy”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/afera-olina-teczki-kiszczaka-i-atak-na-lecha-walese-historyk-ipn-dotarl-do/yxzpnek

— ZAWSZE UWAŻAŁEM, ŻE SPRAWA OLEKSEGO JEST AUTENTYCZNA – SŁAWOMIR CENCKIEWICZ DLA ONETU: “Przy całej mojej jednoznacznie negatywnej ocenie Wałęsy, zarówno jako byłego współpracownika SB, przywódcy „Solidarności” i prezydenta RP, zawsze uważałem że sprawa Oleksego jest autentyczna. To znaczy, że grupa operacyjna UOP z Zacharskim i Liberą na czele trafiła na trop i odkryła w latach 1994-1995 r. rzeczywistą siatkę rosyjskich powiązań, agentów wpływów i szpiegów łącznikowanych przez wywiad rosyjski także po 1991 r., czyli po upadku Związku Sowieckiego. To przecież nie wyklucza wcale gry politycznej, w której te operacyjne ustalenia wykorzystano”.

— OLEKSY ZACHOWYWAŁ SIĘ JAK SZKOLONY AGENT, BYŁ W ROSYJSKICH ZASOBACH KIMŚ ISTOTNYM – DALEJ CENCKIEWICZ: “To temat rzeka, ale spróbuje pokusić się o syntezę. Oleksy zachowywał się profesjonalnie – jak szkolony agent i szpieg przyłapany na współpracy powinien. Wszystkiemu zaprzeczył, banalizował kontakty, sprowadzając je do mało znaczących okazjonalnych relacji. Przedstawił się jako ofiara służb, nienawiści i obsesji Milczanowskiego i Wałęsy, co w odpowiedni sposób obudowywano medialnie. Rzeczywistość była jednak zupełnie inna. Uważam, że Oleksy w zasobach służb sowieckich i rosyjskich był kimś naprawdę istotnym, ale nie jedynym. Pasem transmisyjnym do jego relacji z Moskwą a zarazem płaszczem ochronnym były zawsze służby wojskowe PRL. Krajowa komórka Zarządu II czyli Agenturalny Wywiad Operacyjny, którego Oleksy był agentem w latach 1969-1978, podlegał po 1990 r. szczególnej ochronie przez WSI, które z kolei były kontynuacją Zarządu II (wywiadu) i WSW (kontrwywiadu)”.

— MOŻE TO DOWÓD NA SKUTECZNOŚĆ SZANTAŻU WOBEC WAŁĘSY – DALEJ CENCKIEWICZ: “Na koniec w tym kontekście warto przypomnieć, że Wałęsa po śmierci Oleksego przepraszał zmarłego i zdezawuował całą operację UOP w sprawie identyfikacji „Olina”. Wówczas Milczanowski i jego koledzy z UOP zerwali ostatecznie z Wałęsą. Może to dowód na to, że szantaż nawet po latach okazał się skuteczny?”
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/lech-walesa-byl-szantazowany-podczas-afery-olina-slawomir-cenckiewicz-gdy-okazalo-sie/b3qrtkz

— ABSURDALNE HAPPENINGI, STRAJK NAUCZYCIELI PIS-OWI NIESTRASZNY – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Pomysł wydawał się prosty: społeczne protesty miały szkodzić partii rządzącej, dlatego tak ochoczo miała je popierać opozycja. Ale strajk nauczycieli pokazał, że jest inaczej. Polacy wyglądają na coraz bardziej zirytowanych strajkiem, społeczna sympatia zdecydowanie odwraca się od pedagogów, a ryzyko nieprzeprowadzenia matur zaczyna być odbierane jako anarchizacja państwa. W dodatku protestujący stracili coś, co w tak ważnym strajku wydaje się kluczowe – powagę. Swego rodzaju ciężar gatunkowy, który sprawia, że traktuje się ich serio. Dziesiątki absurdalnych happeningów, filmików, pioseneczek ochoczo wrzucanych przez nauczycieli do internetu sprawiają, że społeczeństwo przestaje ich brać poważnie. I dlatego w sondażach widać, że PiS trzyma się mocno, a opozycja ma pewne problemy”.
https://www.rp.pl/Komentarze/304189875-Szuldrzynski-Strajk-PiS-owi-juz-niestraszny.html

— ŚPIEWAJĄCY NAUCZYCIELE OKRASZENI AROGANCJĄ BRONIARZA – MARCIN FIJOŁEK O TEMATACH DYSKUSJI NA ŚWIĘTA: “Staje się tak, ponieważ kluczowym narzędziem, za pomocą którego oceniany jest ten strajk, jest dobro dzieci. Czy się to komuś podoba, czy nie, utrudnianie przeprowadzenia egzaminów gimnazjalnych i ósmoklasistów (plus związany z tym stres), okraszone wielką niepewnością co do matur, które już niebawem powinny wystartować, to gol samobójczy środowisk, które strajkują. Tego rodzaju protesty odbierane są też za pomocą obrazków, które zapadają w pamięć: festiwal śpiewających nauczycieli, okraszonych arogancją Sławomira Broniarza na pewno nie pomagają w pozytywnym odbiorze tego strajku”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/443182-piec-tematow-politycznych-na-swiateczny-stol-i-na-majowke

— SONDAŻ GW WS TAŚM AUSTRIAKA — 44% NIE ZNA SPRAWY: “Z odpowiedzi wynika, że opinia publiczna domaga się pełnego wyjaśnienia tej sprawy. Tylko 15 proc. respondentów uznało, że w zachowaniu Kaczyńskiego „nie ma nic złego”. Jako „niewłaściwe” określiło je 41 proc. Aż 44 proc. respondentów wybrało odpowiedź „niewiele wiem na ten temat”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24679581,sondaz-wyborczej-o-aferze-srebrnej-wiekszosc-chce-sledztwa.html

— EWA SIEDLECKA O KOLEJNEJ NOWELIZACJI USTAWY O SN – BĘDZIE KOLEJNA AWANTURA: “Rozprawa przed TSUE to niejedyny problem, który PiS chce rozwiązać tą ustawą. Zmienia ona przepisy dotyczące uchylania immunitetu sędziom i prokuratorom. Teraz robią to sądy apelacyjne, nad których orzeczeniami PiS nie ma kontroli. Po zmianie immunitety odbierać będzie Izba Dyscyplinarna SN, w całości obsadzona przez neoKRS, czyli ludzi PiS-u. Tę część nowelizacji można nazwać „lex Łączewski”. Podległa rządowi prokuratura usiłuje oskarżyć sędziego Wojciecha Łączewskiego o złożenie fałszywego zawiadomienia o przestępstwie (chodziło o sprawę rzekomej próby spiskowania z Tomaszem Lisem, sędzia Łączewski złożył zawiadomienie o podejrzeniu włamania się na jego internetowe konto). By sędziego oskarżyć, prokuratura wniosła o uchylenie mu immunitetu. Dwa tygodnie temu sąd dyscyplinarny w Krakowie odmówił prokuraturze, uznając, że wniosek złożyła „osoba nieuprawniona” – ten sam prokurator, który prowadził sprawę z doniesienia sędziego Łączewskiego. Zdaniem sądu powinien się był wyłączyć ze sprawy przeciwko sędziemu”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1790240,1,bedzie-kolejna-awantura-w-postepowaniu-przed-tsue-ws-krs.read?src=mt

— URODZINY: Jan Szyszko, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Bożena Henczyca.