— LIVEBLOG 300POLITYKI: PMM O EDUKACYJNYM OKRĄGŁYM STOLE W CZTERECH OBSZARACH, GOWIN O OBRZYDLIWYM ATAKOWANIU BIEDRONIA, TUSK, O TYM, ŻE NA RAZIE I TAK NIE MA TEMATU EURO, BO TRZEBA DO TEGO PROWADZIĆ ODPOWIEDZIALNĄ POLITYKĘ
http://300polityka.pl/live/2019/04/18/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— KLINCZ NAUCZYCIELI Z RZĄDEM TRWA, DZISIEJSZE ROZMOWY ZAKOŃCZYŁY SIĘ BEZ POROZUMIENIA – zapowiedź.

— DWIE GODZINY TEMU PREMIER POINFORMOWAŁ, ŻE OKRĄGŁY STÓŁ WS. OŚWIATY ODBĘDZIE SIĘ W PIĄTEK, ZA TYDZIEŃ – W DNIU, KTÓRYM PRZYSZLI MATURZYŚCI POWINNI ODBIERAĆ ŚWIADECTWO UKOŃCZENIA SZKOŁY – Agnieszka Milczarz.

— PREMIER CHCE, BY ROZMOWY TOCZYŁY SIĘ W CZTERECH OBSZARACH – Milczarz dalej.

— ROZMOWY, MIMO TAKICH OPTYMISTYCZNYCH DEKLARACJI, ZAKOŃCZYŁY SIĘ FIASKIEM, ZWIĄZKI ODRZUCIŁY OFERTĘ RZĄDU, RZĄD ODRZUCIŁ PROPOZYCJĘ ZWIĄZKOWCÓW – Milczarz.

— SKALA STRAJKU Z DNIA NA DZIEŃ MALEJE – Milczarz dalej.

— DONALD TRUMP ZOSTAŁ ZAPROSZONY NA OBCHODY 80. ROCZNICY WYBUCHU II WOJNY ŚWIATOWEJ – zapowiedź.

— TO NIE JEST JESZCZE OFICJALNA INFORMACJA, ALE Z KOLEJNYCH ŹRÓDEŁ WYDARZENIA SŁYSZĄ, ŻE AMERYKAŃSKI PREZYDENT 1 WRZEŚNIA BĘDZIE W POLSCE – Jan Mikruta.

— EUROWALUTA NARZĘDZIEM W EUROKAMPANII – zapowiedź.

— OPOZYCJA NIE SPIESZY SIĘ Z ODPOWIEDZIĄ LIDEROWI PIS NA JEGO DEKLARACJĘ WS. PRZYJĘCIA PRZEZ POLSKĘ EURO – Bartosz Kurek.

— KALKULACJA WYDAJE SIĘ PROSTA, PIS WRACA DO TEMATU Z POPRZEDNIEJ KAMPANII, BO SONDAŻE POKAZUJĄ, ŻE ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ POLAKÓW EURO NIE CHCE – Grzegorz Kępka.

— TWEET DONALDA TUSKA.

*****

FAKTY TVN

— Trzy godziny rozmów, ale z porozumienia nici. Rząd ma nową ofertę, ale dla nauczycieli jest to oferta nie do przyjęcia. Jak mówią – to nie oferta, to prowokacja. Trwa jedenasty dzień strajku i tych dni najwyraźniej będzie więcej. Uczniowie proszą premiera, żeby przełożył matury. Prezydenci miast proszą nauczycieli, żeby zawiesili strajk.

— OGLĄDANIE SIĘ JEDNEGO Z MINISTRÓW NA DRUGIEGO NA PYTANIE CZY SĄ JAKIEKOLWIEK DODATKOWE PIENIĄDZE NA 2019 – przedstawiciel BCC.

— ZWIĄZKOWCY CIĄGLE CHCĄ 30% PODWYŻKI – Knapik.

— ZAGROŻONE SĄ MATURY, 12 PREZYDENTÓW MIAST APELUJE O ZAWIESZENIE STRAJKU NA MATURY – Knapik.

— POCZEKAJCIE NA WYBORY – Lech Wałęsa.

— PMM PROPONUJE OKRĄGŁY STÓŁ.

— ZNP PYTA O PIĄTY TEMAT ROZMÓW: PŁACE I PODWYŻKI – Knapik.

— NA TEN MOMENT, KWAŚNIAK CZEKAŁ DŁUGIE LATA – Arleta Zalewska.

— PO LATACH NIEMOŻNOŚCI PAŃSTWO W KOŃCU JEST W STANIE PRZEPROWADZIĆ PROCES – Wojciech Kwaśniak.

— 2 DNI TEMU MINĘŁO 5 LAT OD POBICIA, DZIŚ PONOWNIE PEŁNOMOCNICY OSKARŻONYCH PRÓBOWALI SKŁADAĆ NOWE WNIOSKI – Zalewska.

— TO NIE BYŁO POBICIE, TO BYŁO POTRĄCENIE, BIEDROŃ OSKARŻONY O ZNĘCANIE SIĘ, SPRAWA WRACA W KAMPANII – w zapowiedzi: „Robert Biedroń oskarżony o znęcanie się” – tak było 19 lat temu. Sprawa była w sądzie. – To nie było pobicie, to było potrącenie – mówi dziś matka Roberta Biedronia pytana o koszmar z przeszłości. I kiedy ta historia wraca w mediach w samym środku kampanii, warto posłuchać obojga jej bohaterów.

— HISTORIA DOPADŁA BIEDRONIA W NAJGORĘTSZYM OKRESIE KAMPANII – KKZ: Historia rodzinnej traumy dopadła Roberta Biedronia po 19 latach. Nie tylko jego, także jego matkę. W najgorętszym okresie kampanii pojawiły się oskarżenia, że w przeszłości pobił swoją matkę.

— DOSZŁO DO POTRĄCENIA, DZIECI STANĘŁY W OBRONIE OJCA – matka Biedronia, Helena Biedroń: W ogóle do uderzenia nie doszło, tylko do potrącenia. Mąż robił często awantury, dzieci stanęły po stronie ojca. Za ojcem były.

— SPRAWCĄ KOSZMARU BYŁ OJCIEC ROBERTA BIEDRONIA – KKZ: Opowieść matki i syna to opowieść o koszmarze, jaki przeżyła rodzina przez ojca Roberta Biedronia, alkoholika.

— ROBERT BIEDROŃ: Nikt nie wie, jak czuje się dziecko, które jest katowane każdego dnia przez ojca alkoholika, które musi brać opiekę nad najmłodszym rodzeństwem, kiedy moja mama szła do pracy, a mój ojciec wracał pijany i nas katował.

— MOJA MAMA SZŁA DO PRACY A OJCIEC PIJANY WRACAŁ DO DOMU – Biedroń.

— Przemoc i kłótnie potęgują się, gdy Robert Biedroń mówi rodzicom, że jest gejem. Ani ojciec, ani matka nie są w stanie tego zaakceptować – KKZ.

— WSZYSTKO SKUPIŁO SIĘ W JEDEN PUNKT I MĄŻ NIE POTRAFIŁ SOBIE PORADZIĆ Z TYM, ŻE MAMY W RODZINIE KOGOŚ, KTO JEST INNEJ ORIENTACJI – matka.

— JAK SIĘ JEST SYNEM ALKOHOLIKA, TO SIĘ NIE WIE PO CZYJEJ STRONIE STANĄĆ – Biedroń.

— NIE POTRAFI DZIŚ WYTŁUMACZYĆ DLACZEGO OSKARŻYŁA NAJSTARSZEGO SYNA – KKZ: Helena Biedroń nie potrafi dziś wytłumaczyć, dlaczego oskarżyła najstarszego syna. Opowiada, że atmosfera w domu była przerażająca – przemoc po wszystkich stronach. Chciała coś zrobić, by ją przeciąć.

— I MAMA I JA DOSTALIŚMY NOWE ŻYCIE, JA NIE ODWIEDZIŁEM GROBU MOJEGO OJCA NIGDY – Biedroń.

— Lider Wiosny jest przekonany, że ujawnienie sprawy teraz ma wyłącznie aspekt polityczny. Opowieść na jaką się decydują, ma zamknąć sprawę. O dawnym życiu chcą zapomnieć – KKZ.

— POSEŁ PO PYTA PKW O ROZMOWY WS SREBRNEJ – w zapowiedzi.

— W SIEDZIBIE NA NOWOGRODZKIEJ NIE MA MIEJSCA NA DEWELOPERKĘ – Krzysztof Brejza.

— KACZYŃSKI PROWADZIŁ ROZMOWĘ ZUPEŁNIE NIEZWIĄZANĄ Z PRACĄ POSŁA, PIS NIE WIDZI NIC NIESTOSOWNEGO NAWET W OBLICZU OPINII PKW – Sobieniowski,

— PROKURATURA NADAL NIE PODEJMUJE ŻADNEJ DECYZJI, JUŻ 6 RAZY PRZESŁUCHUJE TYLKO BIRGFELLNERA – Sobieniowski.

— WSZYSTKIM NAM SIĘ ŚMIEJE W TWARZ, JAK SZATNIARZ Z MISIA – Adam Szłapka.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— PROTESTUJĄCY NAUCZYCIELE ODRZUCILI NOWĄ PROPOZYCJĘ RZĄDU PODWYŻEK ICH PENSJI – zapowiedź.

— FIASKO ROZMÓW OZNACZA, ŻE WCIĄŻ NIEPEWNA JEST SYTUACJA UCZNIÓW, KTÓRZY PRZYGOTOWUJĄ SIĘ DO MATUR – Danuta Holecka.

— [ZWIĄZKOWCY] TWARDO OBSTAJĄ PRZY SWOIM, 30% PODWYŻKA JESZCZE W TYM ROKU – Krzysztof Nowina-Konopka.

— CZĘŚĆ NAUCZYCIELI WALKĘ O SWOJE PRZEKONANIA DEMONSTRUJE W KONTROWERSYJNY SPOSÓB – Nowina-Konopka dalej: Protestujący grożą, że posuną się nawet do zablokowania egzaminów maturalnych. Do 26 kwietnia w szkołach muszą się zebrać rady pedagogiczne, które podejmą uchwały o klasyfikacji uczniów.

— RZĄD ZAPEWNIA, ŻE O EDUKACYJNYM PARALIŻU NIE MA MOWY – Nowina-Konopka.

— WEDŁUG NIEOFICJALNYCH INFORMACJI W SKRAJNYM PRZYPADKU MOŻLIWA JEST NOWELIZACJA PRZEPISÓW, TAK BY UCZNIOWIE MOGLI UKOŃCZYĆ SZKOŁĘ – Nowina-Konopka dalej.

— UCZNIOWIE SĄ CORAZ BARDZIEJ ZDEZORIENTOWANI – Nowina-Konopka.

— NIC DZIWNEGO, ŻE WOBEC RADYKALIZACJI NAUCZYCIELSKICH ZWIĄZKOWCÓW, ICH PROTEST SZYBKO TRACI POPARCIE WŚRÓD POLAKÓW – Nowina-Konopka dalej.

— NIE MA WĄTPLIWOŚCI, STRAJK SIĘ WYPALA, POTWIERDZAJĄ TO OFICJALNE DANE MEN – Nowina-Konopka.

— KOLEJNE SZKOŁY WYCOFUJĄ SIĘ ZE STRAJKU – Nowina-Konopka dalej.

— TOPNIEJE TEŻ FREKWENCJA NA WIECACH POPARCIA DLA STRAJKUJĄCYCH – Nowina-Konopka: Wczoraj w Warszawie zamiast zapowiadanych tysięcy rodziców i młodzieży kilkadziesiąt osób,w tym celebryci i politycy opozycji, dla których wiec stał się okazją do prezentacji przed wyborami do PE.

— DO WALKI NAUCZYCIELI ZAGRZEWA JERZY OWSIAK – Nowina-Konopka dalej.

— DO SPORU WŁĄCZYŁ SIĘ LECH WAŁĘSA – Nowina-Konopka.

— RZĄD CAŁY CZAS LICZY NA ROZSĄDEK PROTESTUJĄCYCH I ZAWIEDZENIE STRAJKI NA CZAS MATUR, WYPRACOWANIEM POROZUMIENIA MA SIĘ ZAJĄĆ OKRĄGŁY STÓŁ – Nowina-Konopka dalej.

— KOALICJA EUROPEJSKA UNIKA ZAJĘCIA JASNEGO STANOWISKA W SPRAWIE WPROWADZENIA W POLSCE WALUTY EURO – zapowiedź.

— TEMAT EURO BUDZI DUŻO EMOCJI, PRZYJĘCIA WSPÓLNEJ WALUTY NIE CHCE 2/3 POLAKÓW – Damian Diaz.

— PREZES PIS ZACHĘCA LIDERÓW NAJWAŻNIEJSZYCH SIŁ POLITYCZNYCH DO PODPISANIA DEKLARACJI WS. INTERESÓW FINANSOWYCH PAŃSTWA I OBYWATELI – Diaz dalej.

— OBIETNICE SZYBKIEGO WPROWADZENIA POLSKI DO STREFY EURO LIDER PLATFORMY ZŁOŻYŁ NA KONGRESIE EPP – Diaz: Ten plan popiera Nowoczesna.

— ALE DZISIAJ POLITYCY KOALICJI EUROPEJSKIEJ NIE CHCĄ WPROST ODPOWIEDZIEĆ NA WEZWANIA JAROSłAWA KACZYŃSKIEGO – Diaz dalej.

— ZDECYDOWANIE PRZECIWKO PRZYJĘCIU EURO WYPOWIEDZIAŁ SIĘ PAWEŁ KUKIZ – Diaz.

— WPROWADZENIE W ŻYCIE PROPOZYCJI ZWIĄZANYCH Z PIĄTKĄ KACZYŃSKIEGO NIE ZWIĘKSZY ZADŁUŻENIA POLSKI – TAK SZACUJE MF W RAPORCIE O POLSKICH FINANSACH PRZYGOTOWANYCH DLA KOMISJI EUROPEJSKIEJ.

— ZA NIECAŁE DWA TYGODNIE NA KONTACH PIERWSZEGO MILIONA EMERYTÓW BĘDZIE JUŻ JARKOWE, CZYLI TRZYNASTA EMERYTURA – Dominik Cierpioł: Co ciekawe, ZUS nie będzie z powodu 13. emerytury prosił o dodatkowe pieniądze z budżetu państwa.

— WBREW CZARNYM PROGNOZOM DOT. WZROSTU ZADŁUŻENIA POLSKI Z POWODU PIĄTKI, CAŁOŚĆ WYDATKÓW ZOSTAŁA SKRUPULATNIE ZAPLANOWANA PRZEZ MF – Cierpioł dalej: Zdaniem ministerstwa, deficyt wzrośnie w tym roku, ale spore transfery do rodzin sprawią, że część pieniędzy wróci do budżetu i już w przyszłym roku będzie w nim niewielka nadwyżka.

— W CZASACH RZĄDÓW OPOZYCJI, RESORT FINANSÓW ZWIĘKSZAŁ PRZYCHODY BUDŻETOWE W BARDZIEJ DRASTYCZNY DLA PORTFELI POLAKÓW SPOSÓB – Cierpioł: Podwyższono VAT i wiek emerytalny, zlikwidowano ulgi dla artystów i dziennikarzy czy ograniczono zasiłek pogrzebowy.

— OSTATNI FRAGMENT A1 JUŻ W BUDOWIE.

— NOWE NARZĘDZIA DO WALKI Z KORUPCJĄ – belka.

— PIĘCIU ZATRZYMANYCH W SPRAWIE DZIAŁANIA NA SZKODĘ KWK CENTRUM.

— PRZESTĘPSTWA KORUPCYJNE SĄ CIĄGLE WYZWANIEM DLA POLSKICH SŁUŻB, SKUTECZNĄ WALKĘ Z NIMI ZAPOWIADA KUKIZ’15, KTÓRY W TEJ SPRAWIE PRZYGOTOWAŁ PROJEKT SPECJALNEJ USTAWY – Magdalena Wierzchowska.

— USTAWA AUTORSTWA KUKIZ’15 JEST JUŻ PO PIERWSZYM CZYTANIU, ZOSTAŁA SKIEROWANA DO PRACY W KOMISJI – Wierzchowska dalej.

— BYĆ MOŻE BĘDZIE PROCEDOWANA NA MAJOWYM POSIEDZENIU SEJMU – Wierzchowska.

— GRECJA ŻĄDA ZAPŁATY ZA NIEMIECKIE ZBRODNIE.

— PO RAZ PIERWSZY UE PRZYZNAŁA, ŻE PRODUCENCI CHEMII CZY ŻYWNOŚCI STOSUJĄ PODWÓJNE STANDARDY.

— CZĘŚĆ EUROPOSŁÓW PO, PSL I SLD GLOSOWAŁA PRZECIWKO NOWYM REGULACJOM – Holecka.