— BILLBOARDY PIS: „Masz prawo do europejskiego poziomu życia”
http://300polityka.pl/news/2019/04/15/masz-prawo-do-europejskiego-poziomu-zycia-pierwszy-billboard-pis-w-tej-kampanii/

— BILLBOARDY KE: Kierwiński: Akcja ewakuacja ma pozwolić uniknąć odpowiedzialności politycznej ważnym ministrom PiS-u. Dziś rozpoczynamy wielką akcję informacyjną
http://300polityka.pl/live/2019/04/15/kierwinski-akcja-ewakuacja-ma-pozwolic-uniknac-odpowiedzialnosci-politycznej-waznym-ministrom-pis-u-dzis-rozpoczynamy-wielka-akcje-informacyjna/

— URODZINY BEATY SZYDŁO.

— TRUMP 1 WRZEŚNIA W WARSZAWIE OGŁOSI FORT TRUMP? – JĘDRZEJ BIELECKI NA JEDYNE RZ: “Amerykański prezydent skłania się ku wizycie 1 września w Polsce, aby ogłosić wzmocnienie sił USA. Z naszych informacji wynika, że w Warszawie Trump mógłby także złożyć deklarację w sprawie zniesienia wiz dla Polaków. I to mimo że rok rozliczeniowy w USA kończy się dopiero 30 września – wtedy będzie wiadomo, ilu naszym rodakom odmówiono wiz (odsetek ten musi spaść poniżej 3 proc.). Prezydent miałby też ogłosić ważne inicjatywy gospodarcze, szczególnie w energetyce. W ubiegłym tygodniu w Warszawie był zastępca sekretarza USA ds. energii Ted Gerrish, rozmawiano m.in. o budowie elektrowni jądrowych. Jest tym zainteresowany szczególnie koncern Westinghouse”.
https://www.rp.pl/Prezydent–USA/190419610-Trump-1-wrzesnia-w-Polsce-Fort-Trump-przyspiesza.html

— WYBORCY POZA PIS UWAŻAJĄ PIĄTKĘ ZA NIEPOTRZEBNĄ I ZBYT KOSZTOWNĄ DLA BUDŻETU – Krzysztof Pacewicz w GW o badaniu Kantar: “Jakąkolwiek wiedzę o „piątce” ma 74 proc. respondentów, czyli w naszej próbie 1189 osób. Aż 58 proc. spośród tych badanych uważa, że jest to „zbyt kosztowna dla budżetu i nieuzasadniona propozycja”, a tylko 35 proc. uważa, że to „potrzebna i odpowiednia propozycja, nawet jeśli jest kosztowna”.

— WYBORCY CAŁEJ OPOZYCJI PRZECIW PIĄTCE – DALEJ PACEWICZ: “Bardzo ciekawie wygląda poparcie dla „piątki” w elektoratach poszczególnych ugrupowań politycznych: wśród wyborców PiS popiera ją ogromna większość, bo aż 78 proc. badanych, przeciw jest tylko 19 proc. Jednak wśród wyborców wszystkich pozostałych partii przeciwnych „piątce” jest aż 86 proc. respondentów, a popiera ją jedynie 7 proc. Taka zgodność opinii wyborców wszystkich sił politycznych – od centrolewicowej Wiosny aż po skrajnie prawicową Konfederację – to rzadkość w sondażach. Oznacza, że poza wyborcami PiS w zasadzie wszyscy Polacy uważają obietnice Kaczyńskiego za kiełbasę wyborczą, i to do tego niezbyt smaczną”.

— O BADANIU KANTAR: “Sondaż Kantar dla „Gazety Wyborczej”, 4-9/04/2019, CATI, próba 1600 osób, reprezentatywna dla populacji 18+. Pominęliśmy odpowiedzi „nie wiem / trudno powiedzieć”. Pytanie było zadawane tylko osobom, które deklarowały, że mają jakąkolwiek wiedzę o „piątce Kaczyńskiego”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24659148,niesmaczna-kielbasa-wyborcza-tylko-wyborcy-pis-popieraja-piatke.html

— PO JEST SŁABIUTKA, SAMA NIE POKONA PIS – ROBERT BIEDROŃ W ROZMOWIE Z JACKIEM NIZINKIEWICZEM W RZ: “Dla demokratycznej Polski i odsunięcia PiS od władzy mogę współpracować z koalicją Schetyny. PO jest już słabiutka, sama nie pokona PiS. Bez Wiosny wciąż będzie rządził Kaczyński”.

— SLD ZDRADZIŁO SWOICH WYBORCÓW – DALEJ BIEDROŃ: “SLD to przeszłość, a przy tym nie wyznają żadnych konkretnych wartości, zdradzili swój elektorat, idąc ze Schetyną. Idziemy samodzielnie do wyborów, również sejmowych, reprezentując progresywny program”.

— CZAPUTOWEJ TEŻ NIE DAWALI SZANS – DALEJ BIEDROŃ W RZ: “Czaputowej na Słowacji na dwa miesiące przed wyborami też nikt nie dawał szans. W sondażach miała wtedy 10 proc. Dzisiaj jest pierwszą prezydentką Słowacji. Tam rządzący okazali się umoczeni w całą sieć przestępstw, a w Polsce są umoczeni w rozpad demokracji – stara klasa polityczna nie chce zmian, tylko utrwalania duopolu”.
https://www.rp.pl/Wiosna/190419612-Biedron-Dla-PiS-nauczyciele-to-gorszy-sort.html

— TOMASZ SAWCZUK W KL NA KANWIE BIERECKIEGO O TYM, ŻE ELITY JUŻ NIE MAJĄ TAKIEJ SIŁY BY BLOKOWAĆ RADYKAŁÓW: “Można się czasem spotkać z opinią, że to lepiej, by PiS wchłaniało siły radykalne i w ten sposób je oswajało, bo jeśli będzie się od nich odcinać, ryzykuje powstanie skrajnej konkurencji po prawej stronie. Kiedyś sytuacja była bardziej jednoznaczna. Elity polityczne miały w przeszłości jedną podstawową odpowiedzialność. Było nią otoczenie kordonem sanitarnym politycznych szaleńców i radykałów, aby nie dać im pola do działania. Dzisiaj jest inaczej. Nasza kultura stała się bardziej demokratyczna. Elity nie są już w stanie blokować politycznych radykałów na drodze do władzy. Internet i media społecznościowe pozwalają im komunikować się z ludźmi bez pośredników”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/04/15/sawczuk-w-poniedzialek-bierecki-kaczynski/

— NA ETAPIE DIAGNOZY RZĄD DOBRZE ZDEFINIOWAŁ – JAN KRZYSZTOF BIELECKI W BUSINESSINSIDER w rozmowie z Mateuszem Gąsiorowskim: “Z obecnym rządem mamy ten problem, iż na etapie diagnozy dobrze zdefiniował, że potrzebny jest silny wzrost inwestycji, oszczędności i dobra władza sądownicza. Kłopot w tym, że skupiono się przede wszystkim na redystrybucji dochodu, która wielu Polakom bardzo się spodobała. Można odnotować w tym zakresie jakiś sukces, ale na samej konsumpcji gospodarka daleko nie zajedzie. Wracając do poprzedniego pytania. Musimy odpowiedzieć sobie też na pytanie, jaka ma być nasza edukacja w czasach sztucznej inteligencji, jak ma wyglądać rynek pracy w perspektywie postępującej robotyzacji, a także jak wspierać innowacyjnych i kreatywnych ludzi, by zatrzymać ich w kraju. To zadania ważne i można je realizować lepiej niż w tej chwili. Staje też przed nami potężne pytanie natury politycznej: czy chcemy być w głównym nurcie Unii Europejskiej, czy też zostać na jej peryferiach. Musimy pamiętać, że bycie na uboczu już nam w przeszłości zaszkodziło i chyba lepiej już do tego nie wraca”ć.

— NIE JESTEŚMY SZWECJĄ ALE NIE JESTEŚMY TEŻ UKRAINĄ – DALEJ JKB: “Spójrzmy na to, co dzisiaj dzieje się ze wspomnianą wcześniej Ukrainą, a nie domagajmy się, żebyśmy od razu byli Szwecją. Jeśli chodzi o wzrost gospodarczy, poziom ubóstwa czy poziom nierówności, to mamy czym się chwalić. Wyniki są bardzo dobre. Polska nigdy nie była tak blisko świata zachodniego jak dzisiaj. Na więcej potrzeba czasu”.
https://businessinsider.com.pl/finanse/jan-krzysztof-bielecki-o-transformacji-gospodarczej-w-polsce/tnjgmk8

— NA PLACU BOJU POZOSTANIE MNÓSTWO WKURZONYCH LUDZI I SCHETYNA – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Jeśli nawet PiS zmusi nauczycieli do zakończenia protestu bez spełnienia ich postulatów, to na placu boju zostanie mnóstwo wkurzonych ludzi i Grzegorz Schetyna, którzy obiecał im podwyżki po wyborach”.

— CZY STRAJK ZASZKODZI SCHETYNIE? WRĘCZ PRZECIWNIE – DALEJ WIELOWIEYSKA: “Czy to, że Schetynie przypisuje się znaczącą rolę w protestach, rzeczywiście mu szkodzi? Wręcz przeciwnie, bo przewodniczący PO jawi się jako lider, który poderwał na nogi przeciwko PiS połowę Polski. Platforma została obsadzona w roli rzecznika aspiracji potężnej grupy wyborców. Nic lepszego nie mogło się tej formacji przytrafić. A PiS, utwierdzając nas w tym przekonaniu, podcina gałąź, na której siedzi, bo buduje legendę Schetyny”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24654949,jak-rzad-rozjuszyl-nauczycieli-i-pomogl-schetynie-przed-wyborami.html

— JUŻ TYDZIEŃ STRAJKU, ALE KOŃCA NIE WIDAĆ – jedynka GW.

— NIE STARCZYŁO NAWET NA DNIÓWKĘ –DGP o zbiórce dla nauczycieli.

— GADANIE O EURO, ŻEBY PRZEMILCZEĆ NAUCZYCIELI – Paweł Wroński w GW: “PiS, ponownie próbując narzucić desperacko dyskusję o euro, zamierza pójść w kampanii wyborczej podobną drogą co w 2015 r. Liczy, że opozycja w to wejdzie i zacznie się tłumaczyć. Kaczyński nie odniósł się w Lublinie do najważniejszego problemu politycznego ostatnich dni, czyli jednego z największych strajków w dziejach III RP – protestu nauczycieli. Stwierdził natomiast, że postulatem jego partii są „europejskie płace, nie europejskie ceny”. Jedyne istotne pytanie do PiS, które powinno paść w kontekście płac europejskich, brzmi: kiedy to nie europejskie, ale choćby przyzwoite zarobki otrzymają polscy belfrzy zarabiający najmniej w Europie”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24657381,nowa-taktyka-pis-pogadajmy-o-euro-by-nie-mowic-o-strajku-nauczycieli.html

— SAMORZĄDY WYROSŁY NA SIŁĘ KONKURENCYJNĄ WOBEC PIS – EWA SIEDLECKA w Polityce: “Niezdominowane przez PiS samorządy lokalne wyrastają na siłę polityczną konkurencyjną wobec PiS. To od nich, a nie od władzy centralnej, w największym stopniu zależy jakoś naszego życia. Także w sferze najbardziej przez PiS zawłaszczanej, czyli rządu dusz”.

— PIS MUSI SIĘ LICZYĆ Z SAMORZĄDEM – DALEJ SIEDLECKA: “PiS nie rządzi niepodzielnie. Musi liczyć się z władzą sądów. Ale też z samorządami lokalnymi, którym konstytucja daje naprawdę dużą władzę. Nie jesteśmy wprawdzie państwem federalnym, ale III RP m.in. tym się różni od PRL, że została zdecentralizowana. Jedną z podstawowych zasad konstytucji jest zasada subsydiarności, która oznacza obowiązek delegowania władzy w „dół”: to, co można załatwić na poziomie lokalnym – zostawia władzy lokalnej, to, co mogą zrobić organizacje społeczeństwa obywatelskiego jest im przekazywane. Konstytucja ma osobny rozdział dotyczący samorządu terytorialnego”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/spoleczenstwo/1789542,1,samorzady-nie-beda-placic-za-strajk-nauczycieli-ale-maja-inny-plan.read?src=mt

— JACEK ŻAKOWSKI O ZBIÓRCE DLA NAUCZYCIELE – RÓBCIE PRZELEWY: “Wielu artystów zareagowało super. Robią koncerty na rzecz nauczycieli i inne imprezy. Gdzie są organizacje twórców dysponujące funduszami z tantiem? Nie czują się zobowiązane, by wesprzeć przyszłość szkoły? Teraz będzie miło. Może to nie obojętność, tchórzostwo ani chciwość, tylko zagapienie. OK! Więc do dzieła. Jeszcze nic straconego. Sięgajcie po portfele, czeki i przelewy. Wciąż możecie pomóc swojej przyszłości”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24658435,siegajcie-po-portfele-czeki-i-przelewy.html

— DOMINIKA DŁUGOSZ O TYM, ŻE RZĄD UWAŻA SIĘ ZA ZWYCIĘZCĘ STARCIA: “Nauczyciele strajkują i nie zamierzają przerwać protestu, ale w zachowaniu rządu już widać, że uważa się za zwycięzcę tego starcia. Zastosowano sprawdzoną strategię i teraz wystarczy poczekać. Każdy właściwie protest w tej kadencji przebiega tak samo”.
https://www.newsweek.pl/polska/polityka/strajk-nauczycieli-sie-nie-skonczyl-ale-rzad-juz-uwaza-sie-za-zwyciezce/f69c7jj

— WARZECHA O TYM, ŻE PIS WYGRA NA STARCIU Z NAUCZYCIELAMI I EURO: “Strajk nauczycieli wkracza w drugi tydzień z falą potężnych emocji i w klinczu, który na razie nie pozwala go zakończyć. Do tego PiS wrzuca w kampanię kolejny wątek – niezgodę na przyjęcie euro. Na tym, podobnie jak na strajku nauczycieli, raczej wygra niż przegra”.

— STRAJK ZEJDZIE NA DALSZY PLAN – DALEJ WARZECHA: “Daje sygnał, że władza powoli przechodzi nad ich strajkiem do porządku dziennego, więc jego kontynuowanie nie ma większego sensu. Temat wspólnej waluty zawrotnej kariery podczas kampanii zapewne nie zrobi, ale już doczekał się odpowiedzi ze strony opozycji. Ta wprawdzie nie zaczęła nawoływać, żeby euro natychmiast przyjąć, ale tradycyjnie zaczęła wytykać PiS, że jego rządy sprowadziły „drożyznę”, czyli że ceny już są „europejskie”. To odpowiedź na stwierdzenie prezesa PiS na weekendowej konwencji, że władza chce dla Polaków europejskich wynagrodzeń, a nie europejskich cen. Przez najbliższe dni będziemy mieć zatem korowody wokół euro, a strajk nauczycieli trochę zejdzie na drugi plan – choć oczywiście media sprzyjające opozycji będą starały się podgrzewać temat na potęgę, a media sprzyjające władzy – marginalizować go”.
https://opinie.wp.pl/warzecha-nauczyciele-chca-rozmawiac-o-kasie-porozmawiaja-o-euro-opinia-6370301806348417a

— PIOTR PACEWICZ W OKU SZCZEGÓŁOWO ANALIZUJE HISTORIĘ PODWYŻEK DLA NAUCZYCIELI:
https://oko.press/morawiecki-wypiera-sie-budzetu-2016-aby-udowodnic-ze-pis-jest-dobry-dla-nauczycieli-i-morduje-zaglobe/

— MILCZENIE PREZESA I PEŁNE WIOSENNYCH UŚMIECHÓW WYSTĄPIENIE PREMIERA – BOGUSŁAW CHRABOTA W RZ: “Jeśliby jedno (milczenie prezesa) i drugie (pełne wiosennych uśmiechów wystąpienie premiera) przełożyć na język polityki, komunikat byłby prosty. Czekamy, aż się złamiecie i pójdziecie na nasze warunki. Sens waszego strajku przestaje być dla Polaków wiarygodny, a rosnące poczucie dyskomfortu moralnego każe wam wrócić do szkół jeszcze przed maturami. A my poczekamy. Okrągły stół pozwoli zaś przyklepać nasze warunki”.
https://www.rp.pl/Komentarze/190419641-Strajk-niewazny–tak-jak-i-euro.html

— PIS ROZJEŻDZA NAUCZYCIELI – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “Strajk nauczycieli to egzamin dojrzałości społecznej. Czy rodzice mocniej wesprą nauczycieli, którzy walczą również o ich interes, bo o poziom kształcenia, czy postawią na egoizm, bo nie mają gdzie zostawić dzieci podczas strajku i muszą płacić za opiekę? Czy nauczyciele odwrócą się od uczniów w momencie ich edukacyjnej próby? Odpowiedzi na te pytania dzisiaj nie są dobre dla strajkujących. Wie o tym PiS, który rozjechał już strajkujących opiekunów osób niepełnosprawnych i lekarzy rezydentów. I podobnie rozjeżdża nauczycieli, przy coraz większym społecznym przyzwoleniu”.
https://www.rp.pl/Analizy/190419613-PiS-wezmie-nauczycieli-glodem.html

— ANTONI MACIEREWICZ W DGP PRZYPISUJE PROROSYJSKOŚĆ EKIPIE KOMOROWSKIEGO: “Pan sobie żartuje! W końcu 2014 r., na kilka miesięcy przed rosyjskim atakiem na Krym prezydent Bronisław Komorowski i gen. Stanisław Koziej publikują „Strategię Bezpieczeństwa Narodowego Rzeczypospolitej Polskiej” i m.in. stwierdzają, że w Europie przez najbliższe 20 lat nie będzie wojny, a Rosja może stać się naszym sojusznikiem! W tym czasie działał już zespół, który wprowadziłem później do MON. Podczas naszych dyskusji i analiz sytuacji na wschodniej flance stale obecny był termin „przesmyk suwalski”. Ten termin zdefiniował na nowo sytuację geostrategiczną w tej części Europy”.

— MACIEREWICZ O KOMPROMITACJI RÓŻAŃSKIEGO: “Pan gen. Mirosław Różański jest po prostu niekompetentny. Jeżeli oficer, który ma decydować o polskiej armii, nie wie, co to jest system A2/AD, czyli kluczowy rosyjski system militarny wymierzony w Polskę i w NATO na flance wschodniej, to jest kompromitacja na skalę światową, pokazująca, że tak dowodzona armia nie będzie zdolna współpracować z NATO. Proszę obejrzeć na YouTubie „występ” gen. Różańskiego podczas spotkania zorganizowanego przez Jerzego Owsiaka. Zadano mu pytanie o system A2/AD, czyli o system antydostępowy, i okazało się, że pan generał szczycący się certyfikatami zagranicznych uczelni w ogóle nie wie, o co chodzi. Prosił swego rozmówcę, by „na boku rozszyfrował” mu znaczenie tego terminu. Byłem zażenowany podczas oglądania filmu z tego spotkania, a świadkami tej kompromitacji było kilkuset młodych ludzi…”

— MACIEREWICZ O TYM, ŻE RÓŻAŃSKI FORMUŁOWAŁ GEOPOLITYCZNĄ KONCEPCJĘ ROSYJSKĄ: “Pan gen. Różański jasno też formułował opcję, którą trzeba nazwać geopolityczną opcją rosyjską: był i jest przeciwny otwarciu blokowanej przez Rosję drogi na Bałtyk poprzez przekopanie Mierzei Wiślanej. Był przeciwny przeniesieniu jednostek Wojska Polskiego na wschodnią stronę Wisły. Był też chyba głównym autorem zniszczenia struktury dowodzenia polską armią przez stworzenie trzech równoległych pionów decyzyjnych i likwidację nadrzędnej roli Szefa Sztabu. Wojsko generałów Packa i Różańskiego nie byłoby nigdy gotowe do obrony przed rosyjską agresją. Trzeba nikłej wiedzy i wielkiej determinacji, by bronić tych działań. A wszystko to jest przedstawiane w waszej propagandzie i PO jako obrona wojska”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/595774,macierewicz-general-rozanski-lobby-rosyjskie-wywiad.html

— URODZINY: Beata Szydło, Krzysztof Szczerski, Michał Kobosko.