— POLITYCZNA SOBOTA NA 300POLITYCE: SCHETYNA ZADAJE 5 PYTAŃ KACZYŃSKIEMU, KOSINIAK CHCE SPOTKANIA PREMIERA Z NAUCZYCIELAMI, KACZYŃSKI MÓWI NIE DLA EURO – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/04/13/

— ZERWIJ Z PLASTIKIEM – NAJPRĘŻNIEJSZY ZESPÓŁ W SEJMIE – Dominika Długosz: “Minister środowiska zapowiada, że w drugim półroczu będzie gotowy do wprowadzenia „dyrektywy plastikowej”. Zakazuje ona sprzedaży niektórych plastikowych jednorazówek. A w Sejmie powstał zespół „Zerwij z plastikiem”, w którym posłowie na razie sami uczą się, jak pozbyć się plastiku. Zespół działa dopiero 3 miesiące, ale wygląda na jeden z najbardziej prężnych w sejmie. Spotyka się w każdym sejmowym tygodniu i planuje akcje mające przekonać innych, że co za dużo plastiku to niezdrowo. Jedyny problem jest taki, że należą do niego tylko posłowie Platformy. Chociaż podobno jeden poseł PiS rozważa włączenie się w wojnę z jednorazówkami”.
https://www.newsweek.pl/polska/polityka/sejmowe-zrywanie-z-plastikiem/6l8k8pd

— MARSZAŁEK MÓWI, ŻE PRACUJE DLA IDEI, A BIERZE 20 TYS MIESIĘCZNIE – jedynka Faktu.

— KARCZEWSKI BIERZE 20 TYS. A NAUCZYCIELKA 2875– dalej Fakt.

— SPRZĄTACZKOM NIE WOLNO JEŹDZIĆ WINDĄ Z SENATORAMI – GW o interwencji Zawiszy i Lewicy Razem: “Nie tylko umowy i zarobki budzą wątpliwości. Zatrudnione panie mają słyszeć od nadzorcy wulgarne słowa, mają też być źle traktowane przez samych senatorów, m.in. zakazano im jeździć windą z senatorami”.
http://wyborcza.pl/7,155287,24644283,senat-rp-osoby-sprzatajace-na-outsourcingu-i-umowach-smieciowych.html

— BIERECKI CZYŚCI POLSKĘ – JEDYNKA DZIENNIKA WSCHODNIEGO.

— ODCHODZI DYREKTOR WYDZIAŁU KULTURY, RATUSZ ŚCINA BUDŻETY TEATRÓW WARSZAWSKICH – Stołeczna (Michał Wojtczuk): “Pewne zgrzyty w jego współpracy z ekipą Trzaskowskiego były zauważalne już kilka tygodni temu. W styczniu podczas prac nad budżetem miasta na 2019 r. ścięto budżety wielu teatrów. – Budżet miasta jest w tym roku trudny. Podjęłam decyzję o nieprzekazywaniu instytucjom na sesji styczniowej dodatkowych funduszy – tłumaczyła „Stołecznej” Aldona Machnowska-Góra, koordynatorka ds. kultury, bliska współpracowniczka prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego”.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24647067,odchodzi-dyrektor-miejskiego-biura-kultury-konflikt-z-koordynatorka.html

— PLAN PIS SIĘ POSYPAŁ – PAWEŁ WROŃSKI w GW: “Wydaje się, że strajk nauczycieli kompletnie zdezorganizował kampanię wyborczą PiS do europarlamentu i do jesiennych wyborów Sejmu i Senatu.

— WROŃSKI O TYM, ŻE MORAWIECKI MIAŁ BYĆ TUSKIEM PLUS: “Jeszcze w marcu koncepcja półrocznej kampanii wyborczej PiS była zupełnie inna. Premier Morawiecki chciał się zaprezentować jako świetny gospodarz, który zrównoważył budżet, rozwija i modernizuje Polskę, czyniąc z niej drugą Bawarię. Politycy rządzącego obozu podpowiadali dziennikarzom, że ich elektorat ma dość wojen i oczekuje stabilizacji, nie da się go też łowić na kolejne prymitywne transfery socjalne takie jak 500 plus. W skrócie: Morawiecki miał być Tuskiem plus, dającym pewność i spokój”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24645127,morawiecki-mial-grac-role-tuska-plus-nauczyciele-pokrzyzowali.html

— AGNIESZKA BURZYŃSKA PISZE, ŻE TUSK WCALE NIE CHCE ŻEBY SCHETYNA ZOSTAŁ PREMIEREM: “Czekać za to nie umie i nie może Schetyna. Wie, że jeśli przegra jesienią, zostanie zmuszony do odejścia w niesławie. A marzy o fotelu premiera. Tusk w gronie swoich współpracowników komentował te ambicje zawsze tak samo: „Nie można pozwolić na to, aby Grzesiek został szefem rządu”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/co-naprawde-laczy-grzegorza-schetyne-i-donalda-tuska/31jcx20

— JAN RULEWSKI O NIEZGODZIE NA FUNKCJONARIUSZY PRL NA LISTACH KE – mówi Elizie Olczyk w RZ: “Żyją jeszcze ludzie ciężko doświadczeni, prześladowani w minionym systemie i widzą, że ci, którzy w PRL świetnie funkcjonowali, czerpali profity z przynależności do partii władzy, w demokratycznej Polsce nadal zajmują uprzywilejowane pozycje. Niektórzy z nich znaleźli się na naszej liście tzw. kandydatów demokratycznych. Przy czym zaznaczam, że nie chodzi mi tyko o profity finansowe, ale też o pamięć”.

— NIE BYŁO NIGDY ZE STRONY ZEMKEGO GESTÓW WOBEC SOLIDARNOŚCI – DALEJ RULEWSKI W RZ: “Osobiście nie mam do niego żadnych pretensji, z wyjątkiem tego, że gdy wybuchł bydgoski marzec 1981 roku jako sekretarz propagandy w KW PZPR redagował obrzydliwe uchwały potępiające Solidarność i fałszujące rzeczywistość. Jednocześnie nigdy ze strony Janusza Zemkego nie było gestów w stronę Solidarności. Przeciwnie, organizuje obronę byłych SB-ków. W Unii Europejskiej zajmuje się głównie ich skargami na obniżenie świadczeń emerytalnych. Nie widzę, żeby przejawiał jakieś refleksje na temat przeszłości. Niektóre z postaci, które znalazły się w Koalicji Europejskiej, brały w czasach PRL udział w brudnych działaniach. Na przykład dokonywały czystek dziennikarskich w stanie wojennym czy kadry naukowej na uczelniach. To były ostre prześladowania. A w wolnej Polsce Janusz Zemke i inni jakoś nie wpadli na pomysł, żeby naprawić krzywdy prześladowanych”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/304119945-Jan-Rulewski-Rozstaje-sie-z-PO-Nie-bede-roznosil-ulotek-pana-Zemkego.html

— PIS I RZĄD POWINNY SIĘ WSTYDZIĆ – PIOTR ZAREMBA W DGP: “Ale rozumiem także emocje tysięcy nauczycieli, którzy uznali, że nie mają innej możliwości, jak użyć broni atomowej. Jest to strategia dla ich grupy zawodowej bardzo ryzykowna. Twierdzę jednak, że jedyną stroną tego konfliktu, która powinna się wstydzić, jest polski rząd i kierownictwo PiS. Niezależnie od doraźnych sprawności w próbie ogrania przeciwnika. Ta sprawność wyjdzie nam wszystkim bokiem. Możliwe, że w dłuższej perspektywie zaszkodzi również prawicy, nawet jeśli doraźnie przekuje ona swoje kłopoty w sukces i wygra dwie kampanie. Bo jej perspektywą jest, zdaje się, tylko gra wyborcza”.

— ZAREMBA O POJAWIAJĄCYCH SIĘ MANIPULACJACH: „Cechą charakterystyczną tego konfliktu jest wyjątkowa inwazja tępych, mechanicznych kalk, schematów, frazesów, półprawd zalewających społeczeństwo za pośrednictwem rządowej TVP i internetu. Nie wiem, jaką rolę odgrywają tu płatne trolle, a jaką ochotnicy, ale udało się do maksimum wykorzystać ludzkie słabości: brak skłonności do samodzielnego myślenia, poszukiwanie „gotowców”, wytrychów objaśniających wszystko, połączone w tym przypadku z realnymi emocjami, choćby rodziców, którym skądinąd się nie dziwię”.

— ZAREMBA O DŁUGOFALOWYM SKUTKU STRAJKU: “Fryderyk Wielki opowiadał, że to pruski nauczyciel wygrywał mu wojny. Otóż, panie i panowie z prawicy, polski nauczyciel w rok, dwa nie zwycięży, ale będzie pracował, abyście potem wy nie wygrali już żadnej bitwy”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/595610,strajk-naczycieli-protest-egzaminy-rzad-szkola.html

— LUDWIK DORN O PROBLEMIE 3,5 MLN DZIECI: “Dzieci i młodzieży objętej obowiązkiem szkolnym jest w Polsce około 5,1 miliona. Do tego dochodzą przedszkolaki. Odliczając przedszkolaki, dzieci i młodzież, które uczą się w placówkach prywatnych, których strajk nie dotyczy, i uwzględniając szacunkowo zasięg strajku na około 60-65 proc. publicznych szkół i przedszkoli, w grę wchodzi zorganizowanie przez rodziny opieki nad ponad 3,5 milionem dzieci”.

— DORN O ŚWIĄTECZNYCH ROZMOWACH POLAKÓW W CIENIU STRAJKU: “Efekt strajku nauczycielskiego może być bardzo bolesny dla PiS ze względu na jego moment – i nie chodzi tutaj tylko o terminy egzaminów maturalnych i gimnazjalnych, lecz o rozłożenie w czasie dyskusji politycznych toczących się nie w środkach masowego przekazu i mediach społecznościowych, ale w rodzinach. Tegoroczne Święta Wielkanocne przypadną w czasie strajku i na miesiąc przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Jako były czynny polityk i to wysokiego szczebla wiem, że przed Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, kiedy to rodziny spotykają się ze sobą, zasiadają za stołem i gadają, także o polityce, kierownictwa konkurujących o władze partii głowią się nad jednym: a co tu wymyślić, by przy świątecznym stole mówili o nas dobrze, a o naszych konkurentach źle. A jeśli o nas w ogóle nie będą mówili, to niech chociaż o naszych konkurentach mówią źle. W tym roku za wielkanocnym stołem będzie się mówiło o strajku i PiS. I mówiło źle”.

— SŁAWOMIR BRONIARZ O PRZEŁOŻENIU TERMINU MATUR – mówi Piotrowi Pacewiczowi w Oku: “Strajkujemy, nie podejmujemy pracy. Może rząd pójdzie po rozum do głowy? A termin matur można zawsze przesunąć”.
https://oko.press/broniarz-termin-matur-mozna-zawsze-przesunac-rzad-musi-zaczac-powazne-rozmowy/

— MARCIN FIJOŁEK O POŁĄCZENIU ARCHIPELAGÓW SPRAWNIE DZIAŁAJĄCEGO PAŃSTWA: “Nie zgodzę się tylko, że to państwo na niby – to raczej państwo wysepek sprawności; miejsc, w którym działają szkoły (i to świetnie), nauczyciele są ambitni i zarażają uczniów pasją, w którym na uczelniach marazm jest przezwyciężany (punktowo), posłowie (nieliczni) czytają projekty, wiceministrowie je przygotowują ze szczegółowym rozmachem i rozeznaniem, wreszcie – gdzie wszystko to działa przy wsparciu, a nie obok działania państwa. To zresztą także problem nie tylko instytucji centralnych, ale i Kościoła, mediów, służb, społeczeństwa obywatelskiego, organizacji pozarządowych, samorządów. Wszystkie te rzeczywistości (w mniejszym lub większym stopniu) działają siłą rozpędu i zaangażowania wysepek, archipelagów, które działają jak należy. To jednak nie tylko problem premiera, prezesa, prezydenta czy ministrów, ktokolwiek by właśnie nie sprawował tych urzędów. Może najwyższy czas spojrzeć również we własne lustra i uderzyć się w swoje piersi – by wreszcie spróbować połączyć te archipelagi”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/442345-to-nie-panstwo-na-niby-raczej-archipelag-wysepek-sprawnosci

— SŁAWOMIR SIERAKOWSKI CYTUJE NIEZNANY SZERZEJ SONDAŻ YOUGOV: “Okazuje się, że najmniej zmotywowani są wyborcy Wiosny, niewiele bardziej PiS, a zdecydowanie najbardziej Platformy Obywatelskiej. Wiosna ma najbardziej niezadowolony elektorat, zaś PiS najbardziej zadowolony. Najbardziej nieusatysfakcjonowani są ci, którzy nie wiedzą, na kogo zagłosują (i raczej nie dlatego). Wyborcy Roberta Biedronia pytani o swoje emocje, najczęściej mówią o strachu i stresie. Najwięcej optymizmu jest u zwolenników PiS i PO. Wiosna i „duopol” zdecydowanie też różnią się, gdy zapytać ich, czy czują się docenieni i pewni siebie oraz czy mają kontrolę nad swoim życiem i uważają się za część jakiejś grupy. Zwolennicy Wiosny niżej też oceniają jakość swojego życia. Bardziej obawiają się o przyszłość swoich dzieci”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/sierakowski-wyborcy-pis-po-i-wiosny-inni-niz-myslelismy-opinia/mvvhbk1

— DWIE OSOBY W KONKURSIE W POLIN – Gazeta Stołeczna: “Tylko dwie osoby przystąpiły do konkursu, który ma wyłonić kandydata na dyrektora Muzeum Polin. Jedna z nich to dotychczasowy szef tej placówki prof. Dariusz Stola. Jego konkurentką jest Monika Krawczyk, przewodnicząca Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP”.
http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/7,54420,24649629,dwie-osoby-powalcza-o-stanowisko-dyrektora-muzeum-polin.html

— KLUB JAGIELLOŃSKI APELUJE O WETO DO 13. EMERYTURY: “Klub Jagielloński apeluje do prezydenta Dudy, by w związku z wadami prawnymi skierował ustawę o „trzynastce” do Trybunału Konstytucyjnego. Jeżeli Prezydent skorzysta z przewidzianego Konstytucją terminu na podpis, większość emerytów nie zobaczy ani złotówki z obiecanych 11 mld. TK w przeszłości stwierdzał już niekonstytucyjność przepisów analogicznych do tych, które znajdziemy w kluczowym filarze „piątki PiS”. Rząd miał dwie zgodne z prawem ścieżki, by uniknąć konstytucyjnych problemów. Z niezrozumiałych powodów nie zechciał z nich skorzystać. Prawo i Sprawiedliwość tak pospiesznie procedowało ustawę o „trzynastce dla emerytów”, że nie zauważyło, iż nawet jeśli prezydent Andrzej Duda podpisze ustawę, to emeryci mogą nie zobaczyć ani złotówki z obiecanych przez Jarosława Kaczyńskiego 11 miliardów złotych. Konstytucja daje głowie państwa 21 dni na decyzję, co zrobi z ustawą”.
https://klubjagiellonski.pl/2019/04/12/ustawa-o-trzynastce-dla-emerytow-moze-byc-niezgodna-z-konstytucja-apelujemy-do-prezydenta-dudy/

— URODZINY: Róża Thun kończy 65 lat, Robert Biedroń, Lech Gardocki, Jarosław Gugała, Jacek Świderski, Piotr Stolecki, Maciej Knapik, Grzegorz Bielowicki, Andrzej Ryszka, Wojciech Solarz, Ewa Bugała, NIEDZIELA: Andrzej Gwiazda, Tomasz Arabski, Robert Górski, Arkadiusz Czartoryski, Mariusz Witczak, Ewa Tomaszewska, Antoni Tokarczuk, Krystyna Pawłowicz, Stanisław Starnawski.