— BRUDZIŃSKI O TYM, ŻE BRONIARZ MÓWI JAK OPOZYCJA, SCHETYNA O TYM, ŻE NA MIEJSCU RZĄDU ROZMAWIAŁBY Z OPOZYCJĄ, KTÓRA MOŻE RZĄDZIĆ PO WYBORACH – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/04/12/

— ANNA KNYSOK WSPOMINA RZĄD BUZKA – MAŁO KTO TO DOCENIAŁ – mówi Judycie Watole w GW: “Tak, było nas rzeczywiście sporo, bo to był rząd, który nie bał się roboty. Wziął na siebie ciężar czterech reform, nie licząc górnictwa. Spieszyliśmy się, bo było wiadomo, że początki zawsze są trudne i popularności reformy nie przynoszą, więc szansa na kolejną kadencją jest marna. Ciężko pracowaliśmy. Mało kto to doceniał. Do dziś zresztą rząd Buzka jest niedoceniany. I nikt już nie pamięta, jak Polska biednie wtedy wyglądała.

— KNYSOK WSPOMINA DYSKUSJE KOALICYJNE O REFORMIE ZDROWIA: “Leszek Balcerowicz, wtedy wicepremier, nie mógł tego przeżyć, że pieniądze ze składki mu „zabierzemy”. W dodatku inni ludzie z Unii Wolności – a rząd był przecież koalicyjny, tworzył go AWS i UW – byli przeciw naszej reformie. Mieli swój pomysł: chcieli samorządowej opieki zdrowotnej. Każdy samorząd miał dostać pieniądze na swoje poradnie i szpital. To by dopiero było! Nasz szpital, nasz pacjent. Z innych miast chorych nie przyjmujemy, bo nie dostaliśmy na nich pieniędzy. Pani to sobie wyobraża!? Przychodziliśmy wiele razy do Balcerowicza i dyskutowaliśmy z ludźmi z UW o obydwu koncepcjach. W końcu powiedziałam, że już dość, bo czasu coraz mniej. Na to Balcerowicz, że za tydzień chce widzieć ustawy. I wyszło, że my mamy ustawę, a oni tylko koncepcję. Balcerowicz powiedział im wtedy: „Wy nic nie macie, robimy ubezpieczenia!”.
http://katowice.wyborcza.pl/katowice/7,35055,24639449,byla-wiceminister-zdrowia-odchodzi-na-emeryture-postanowilam.html

— AMERYKANIE ZNÓW OSTRZEGAJĄ POLSKI RZĄD – ANDRZEJ STANKIEWICZ: “Zanosi się na kolejny kryzys w relacjach z USA i Izraelem. Prokuratorzy IPN chcą w poniedziałek rozpocząć ekshumacje ofiar na terenie obozu koncentracyjnego w Treblince, w którym Niemcy mordowali Żydów. Środowiska żydowskie ze względów religijnych zawsze sprzeciwiają się ekshumacjom. Onet jest w posiadaniu ostrzegawczej korespondencji między Departamentem Stanu USA a polską ambasadą w Waszyngtonie w tej sprawie”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/ekshumacja-w-treblince-amerykanie-ostrzegaja/d4dx2c4

— WYNIKI WYBORÓW O WŁOS STAJĄ SIĘ NORMĄ – DAWID WARSZAWSKI NA KANWIE IZRAELSKICH WYBORÓW: “Kłopot w tym, że spolaryzowane elektoraty stopniowo stają się w świecie demokratycznym normą. Od kwestionowania marginesów zaś już tylko krok do zakwestionowania mechanizmów, które pozwalają na to, by 1380 wyborców „narzuciło swą wolę 150 tysiącom albo 13 tysięcy – całemu miastu”. Ze znanymi z przeszłości skutkami”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24642948,zwyciestwo-o-wlos-to-dzis-swiatowa-norma.html

— PIS NAWET JAK WYGRA TO PRZEGRA – Krzysztof Pacewicz o sondażu GW: “Gdyby takie wyniki padły w majowych wyborach do europarlamentu, PiS miałby 20 europosłów, KE – 19, Biedroń – 8, a Konfederacja i Lewica Razem po 2. Gdyby podobne wyniki padły jesienią w wyborach do Sejmu, PiS nie miałby szans na utrzymanie władzy – jedyną możliwą koalicją większościową byłby sojusz Koalicji Europejskiej z Wiosną”.

— PIS ZYSKAŁO, KE STRACIŁA, KONFEDERACJA ZASTĄPIŁA KUKIZA JAKO SIŁA BUNTU – DALEJ PACEWICZ: “PiS zyskało 3 pkt proc., KE straciła 2 pkt, Wiosna zyskała 3 pkt. Największym przegranym jest Paweł Kukiz – spadł z 7 proc. poparcia na 4 proc., czyli poniżej progu wyborczego. Wygląda na to, że Konfederacja Korwin-Mikkego, Liroya, Winnickiego i spółki może zająć miejsce siły wyrażającej bunt młodych, prawicowych mężczyzn: wśród wyborców płci męskiej w wieku 18-30 lat Konfederacja zwycięża z wynikiem 29 proc., dystansując Kukiz’15, którego w tej grupie popiera 11 proc.”

— PACEWICZ O TYM, ŻE NALEŻY OSTROŻNIE PODCHODZIĆ DO SONDAŻY PRACOWNI, KTÓRE NIE SĄ W OFBOR, DBAJĄCEJ O STANDARDY: “Sondaż „Wyborczej” nie potwierdza hipotezy o dużym spadku poparcia dla Wiosny. Skąd różnica między wynikiem tego ugrupowania w sondażu „Wyborczej” a innymi badaniami publikowanymi w mediach? Być może wynika ona z tego, że pomiary pokazujące spadkowy trend partii Roberta Biedronia były przygotowywane głównie przez pracownie niezrzeszone w dbającej o standardy badań organizacji OFBOR, a więc ich jakość i poprawność metodologiczna są w praktyce niemożliwe do skontrolowania”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24643396,pis-z-minimalna-przewaga-nad-ke-ale-partia-kaczynskiego-ma.html

— 51% UWAŻA, ŻE TO ZŁY TERMIN NA STRAJK – SONDAŻ SE: https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/strajkujcie-ale-nie-w-czasie-egzaminow-aa-DPuK-XUrK-E4AN.html

— GALOPUJĄCY MAJOR O STRAJKU JAK O OGNISKU – DMUCHAĆ POWOLI: “Dlatego, rozumiejąc pomoc prezydencką dla przerażonych rodziców, rozumiem też, że paradoksalnie może to strajkowi pomóc, zwłaszcza wizerunkowo. Z poparciem dla strajku jest bowiem jak z podtrzymywaniem ogniska. Dmuchać należy powoli, bo podmuch bardziej gwałtowny żar od razu wygasi”.

— GALOPUJĄCY MAJOR PISZE, ŻE POLITYCY PIS BIORĄ NA PRZECZEKANIE, LICZĄC, ŻE NAUCZYCIELE NIE BĘDĄ MIELI CO WŁOŻYĆ DO GARNKA: “Ale jeśli samorządowcy rzeczywiście chcą pomagać strajkującym, to teraz mają prawdziwe pole do popisu. Teraz mogą zapowiedzieć zmiany budżetowe, które pomogą nauczycielom po strajku. Teraz mogą zaoferować pomoc prawną dla nauczycieli, już dziś zastraszanych i szykanowanych. Teraz mogą otworzyć miejskie centra kultury i za darmo udostępnić je uczniom. Teraz wreszcie politycy sejmowej i pozasejmowej opozycji mogą się wykazać politycznymi pomysłami, które po ewentualnej zmianie władzy można będzie zrealizować. Zacząłbym od propozycji ustawowego obowiązku płacenia strajkującym nauczycielom także podczas strajku. To jedna wielka hańba, że milioner Morawiecki, milionerzy europosłowie (obecni oraz ci lada moment wybrani), ministrowie dysponujący wielotysięcznymi nagrodami czy skromny pan poseł budujący z rodzinką dwie wieże za grube miliony mogą brać na przeczekanie ludzi zarabiających po 2000 złotych na rękę, licząc, że za jakiś czas nie będą mieli czego do garnka włożyć”.
https://krytykapolityczna.pl/felietony/galopujacy-major/strajk-rozdmuchiwac-powoli/

— BOGUSŁAW CHRABOTA UJMUJE SIĘ ZA NAUCZYCIELAMI PODDANYMI RZĄDOWEJ PROPAGANDZIE – jak pisze w RZ: “A zatem, skoro strajk się zaczął i trwa, koniecznie trzeba, by jego organizatorzy zrozumieli wagę słowa. A przeciwników mają wyjątkowo silnych i doświadczonych. Rządząca partia zdążyła się wyspecjalizować w atakowaniu elit. Byli już lekarze, sędziowie, lekarze rezydenci. Technologia obdzierania ich z zaufania jest więc perfekcyjnie rozpracowana. Na dodatek z równie wielką precyzją kręcą się koła propagandowych maszyn mediów państwowych. Cała ich moc jest poddana jednemu, krytycznemu przekazowi. I trudno mówić o jakimkolwiek symetryzmie. Media niezależne nie koncentrują się tak na strajku jak jego przeciwnicy. Z jednej strony mamy więc zmasowany atak, z drugiej zaś najwyżej wyważone relacje stacji komercyjnych. Czy to wystarczy, by utrzymać wiarygodność narracyjną strajkujących? Mam spore wątpliwości”.
https://www.rp.pl/Komentarze/190419832-Bez-sprawnej-komunikacji-strajk-nauczycieli-przegra.html

— PAWEŁ WROŃSKI DO BIERECKIEGO: ZAMIAST MADAGASKARU, MOŻE LUKSEMBURG? PIENIĄDZE SKOK JUŻ TAM SĄ – pisze w GW: “Z punktu widzenia historycznego doświadczenia istotne jest także, w jaki sposób senator Bierecki zamierza oczyścić naród. Najbardziej radykalne sposoby zaproponowały w tej materii Niemcy hitlerowskie. Przed II wojną nasi rodzimi faszyści zastanawiali się, dokąd wysłać Żydów. Jedną z rozważanych na serio opcji był Madagaskar. Ja proponuję, panie senatorze, by tym razem nie na Madagaskar, ale do Luksemburga. „Wytransferowane” ze SKOK pieniądze już tam są”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24639764,senator-pis-chce-czyscic-polske-z-niegodnych.html

— JACEK NIZINKIEWICZ O NIEBEZPIECZNYCH SŁOWACH BIERECKIEGO: “Kiedy Grzegorz Schetyna mówił, że trzeba: „strząsnąć ze zdrowego drzewa naszego państwa pisowską szarańczę”, został skrytykowany, a Ryszard Legutko wysłał list do szefa EPL, wzywając do potępienia stosowanych przez PO praktyk z okresu nazizmu wymierzonych w oponentów politycznych. Bierecki powinien głośno, i bez żadnego ale, przeprosić. Za wypowiedź Biereckiego powinien również przeprosić Jarosław Kaczyński, żeby jasno dać do zrozumienia, że PiS nie akceptuje wypowiedzi o zabarwieniu rasistowskim i faszystowskim. Chyba że ugrupowanie rządzące walczy o skrajnie prawicowo- brunatny elektorat, ale to wykluczyłoby PiS z rodziny partii demokratycznych, prawych i sprawiedliwych”.
https://www.rp.pl/Analizy/190419839-Niebezpieczne-slowa-senatora-PiS.html

— W KPRM MĘŻCZYŹNI ZARABIAJĄ WIĘCEJ – jedynka RZ: “W Kancelarii Premiera mężczyźni zarabiają więcej niż kobiety, częściej obejmują też stanowiska kierownicze – wynika z danych służby cywilnej, do których dotarła „Rzeczpospolita”. Podobnie jest w instytucjach podległych premierowi: Centrum Obsługi Administracji Rządowej, UOKiK czy Biurze Rzecznika Praw Pacjenta. W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pracuje 268 mężczyzn i 463 kobiety. Urzędniczki średnio zarabiają po prawie 8,5 tys. brutto, a mężczyźni – ponad 10 tys. zł brutto. Co ciekawe, niemal dwa razy więcej mężczyzn (53 osoby) pełni funkcje kierownicze. W przypadku kobiet tylko 29 urzędniczek zajmuje stanowiska menedżerskie”.
https://www.rp.pl/Rzad-PiS/190419778-Dyskryminacja-w-rzadzie-PiS-Premier-oszczedza-na-urzedniczkach.html

— URODZINY: Jarosław Kalinowski, Joanna Mucha, Iwona Sulik, Tomasz Bielecki, Jerzy Slezak, Stanisław Szwed, Wojciech Tochman, Agata Dambska.