— STRAJK NAUCZYCIELI NA ŻYWO – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/04/08

— W OBRONIE PRZYZWOITOŚCI – BRONISŁAW WILDSTEIN O ATAKU NA MICHNIKA: “Grupa facetów dopada starego człowieka, ubliżają mu i nagrywają to. Osaczony człowiek to Adam Michnik. Czy to coś usprawiedliwia? Czytam, że agresorzy działali tak jak „ludzie Michnika” i ogólnie „druga strona”. Tylko, że ci sami, którzy teraz tłumaczą to zachowanie, wtedy, kiedy wymierzone było w „ich stronę”, byli nim oburzeni. Czy niewłaściwe czyny strony przeciwnej rozgrzeszają takie same nasze? Czy obrońcy ataku na Michnika nie zdają sobie sprawy, że sami wytrącają sobie z ręki jakiekolwiek argumenty i prowadzą do tego, że o sukcesie rozstrzygać będzie naga siła? Czy nie rozumieją, że przekreślają normy etyczne, przyzwoitość oraz zwykły dobry obyczaj i eskalują coraz mniej zimną wojnę domową, którą sami potępiali?”
https://wpolityce.pl/m/polityka/441501-w-obronie-przyzwoitosci

— NIE POWIEM JAK TUSK, BO PLATFORMA NIE JEST TYLKO MOJA – GRZEGORZ SCHETYNA W ROZMOWIE Z RENATĄ GROCHAL W NEWSWEEKU: “Tusk przewodził Platformie, wygraliśmy wybory, ale nigdy nie budował szerokiej koalicji, co mi się udało. Jestem innym typem polityka. On mawiał: moja Platforma robiła to i to. Ja tak nie powiem, bo byłem częścią jego Platformy, a teraz Platforma jest nie tylko moja. Tusk jest liderem tworzącym politykę jednoosobowo. Ja wolę pracować zespołowo, korzystać z ludzi, z ich pomysłów”.

— POLITYKA TO NIE JEST PRZYJAŹŃ, NIE MA WE MNIE CHĘCI REWANŻU – DALEJ SCHETYNA: “Wiem, że nie powinno się budować polityki na zasadach przyjacielskich, bo polityka to nie jest przyjaźń. Dzięki tamtej lekcji dojrzałem, ale nie ma we mnie chęci rewanżu. Zrozumiałem, że nic w życiu nie jest dane na zawsze, wszystko się może zmienić. Jak umiesz liczyć, licz na siebie. Relacje w polityce trzeba budować na otwartości i przekonaniu do wartości, w które wierzysz”.

— UDAŁO SIĘ ZEBRAĆ PLATFORMĘ – DALEJ SCHETYNA: “Po wyjeździe Tuska i przegranych wyborach udało mi się Platformę zebrać, zbudować drużynę. Dziś stoję w tunelu na stadionie i zaczyna się najważniejszy mecz. A ja mam zaszczyt tę drużynę prowadzić”.

— SCHETYNA O PORANKU W INFO PO WYGRANYCH WYBORACH: “Chciałbym zobaczyć, jak będzie wyglądał poranek w TVP Info, kiedy wygramy. Czy przyjmą do wiadomości przegraną PiS… W kampanii pokażemy ustawę, która zapewni TVP prawdziwą niezależność, żeby nie było możliwości powrotu do Kurskiego i jego ekipy”.

– SCHETYNA NA PYTANIE GROCHAL O ZDROJEWSKIEGO: “To frustracja kilku osób, nie Platformy. Powiedziałem Bogdanowi pół roku temu, że bardzo bym chciał, by prowadził we Wrocławiu listę do Sejmu, szczególnie jeżeli Morawiecki będzie kandydował z Wrocławia. A on na to, że woli europarlament. Decydujące starcie rozegra się w kraju i jak ktoś mi mówi, że jego to nie interesuje i mogę zadzwonić, jak będę tworzył rząd, to odpowiadam, że tak się polityki ze mną nie robi. Polityka nie jest dla komfortowego życia. Szczególnie tu i teraz, kiedy jest starcie o wszystko i będą decydować setki tysięcy głosów w poszczególnych okręgach”.
https://www.newsweek.pl/polska/polityka/schetyna-dla-newsweeka-to-nie-jest-tylko-moja-platforma/exh65xr

— OKRĄGŁY STÓŁ TO BYŁY NEGOCJACJE W RAMACH ELIT A NIE ŻADEN TAJNY PLAN CZY UMOWA SPOŁECZNA – KRZYSZTOF MAZUR NA PORTALU KLUBU JAGIELLOŃSKIEGO: “Nie, nie był to napisany w Moskwie tajny plan polegający na tym, by zdrajcy z „S” sprzedali Polskę „czerwonym”. Nie, nie była to również powszechnie zaakceptowana umowa społeczna oraz wielkie zwycięstwo naszej demokracji. Był to najbardziej prozaiczny na świecie moment negocjacji w ramach elit, gdy każdy z liczących się aktorów chciał uzyskać dla siebie jak najlepszą pozycję startową w nowym rozdaniu. Jednym te negocjacje poszły lepiej, innym gorzej. Jedni dostali funkcję prezydenta, inni „Gazetę Wyborczą”, a jeszcze inni Komisję Majątkową. Nie ma co jednak doszukiwać się tu drugiego dna, ani tym bardziej wielkiej metafizyki tego wydarzenia. Okrągły Stół jest niczym więcej jak symbolicznym początkiem współczesnej polskiej polityki. I jak polska polityka, nie jest on ani biały, ani czarny, ale po prostu szary. Ot, odwieczna plątanina interesów, indywidualnych ambicji i ślepego losu”.

— GAZETA WYBORCZA DAŁA IM SZANSĘ NA HEGEMONIĘ KULTUROWĄ DO CZASU POWSTANIA INTERNETU – DALEJ MAZUR: “To oni nominują Henryka Wujca na „oficera kadrowego Okrągłego Stołu”. Ten będzie decydował o składzie delegatów, podstolików i ekspertów, nominując w ten sposób nową elitę III RP. To oni staną się również największymi beneficjentami tego procesu. Dostaną w spadku nie tylko legendę pierwszego niekomunistycznego premiera, na której zbudują Unię Demokratyczną. Przede wszystkim jednak wynegocjują sobie „Gazetę Wyborczą”, która da im szansę na hegemonię kulturową aż do czasu powstania Internetu. Trzeba przyznać, że było warto te kilka miesięcy pojeździć pociągiem do Gdańska, nosząc za Lechem walizki”.

— KOMUNIŚCI POTRZEBOWALI DOLARÓW, JARUZELSKI POWOŁAŁ GRUPĘ TRZECH – DALEJ MAZUR: “John Davis, ambasador USA w Polsce, nie pozostawiał wątpliwości. Zachód pomoże, o ile rząd rozpocznie negocjacje z opozycją, wprowadzony zostanie pluralizm polityczny, na nowo zalegalizowana zostanie „S”, zostanie jej zaproponowany jakiś udział w rządzeniu, wreszcie pojawi się perspektywa wolnych wyborów. Komuniści nie zdecydowali się na Okrągły Stół, bo nagle nawrócili się na demokrację. Komuniści zdecydowali się na Okrągły Stół, bo potrzebowali dolarów. A bez otwarcia się na opozycję nigdy by ich nie otrzymali. Nie byli jednak w ciemię bici. Za długo bawili się w politykę, by teraz tanio oddać skórę. Dlatego bardzo starannie się do tego procesu przygotowali. Już na początku 1986 roku powołali „Grupę Trzech” złożoną z gen. Władysława Pożogi (zastępcy Kiszczaka, szefa wywiadu i kontrwywiadu), Stanisława Cioska (sekretarza KC) oraz Jerzego Urbana (dziennikarza, a potem rzecznika rządu). To był trzyosobowy think-tank z prawdziwego zdarzenia! Człowiek służb, człowiek partii i człowiek mediów. Świetnie poinformowani, diabelnie inteligentni, odważni w swoich diagnozach. Przez kolejne trzy lata przygotują dla Jaruzelskiego kilkanaście tajnych raportów, które potem zostaną wcielone w życie. Od przystąpienia do Międzynarodowego Funduszu Walutowego i nawiązania relacji z Zachodem, przez uwłaszczenie nomenklatury i zapewnienie wpływu na media i banki w nowym systemie, po amnestię polityczną, otwarcie się na strategiczną współpracę z Kościołem, manewr kooptacji opozycji „ugodowej” przy jednoczesnym wykluczeniu opozycji „radykalnej”. Okrągły Stół nie był wielką improwizacją ze strony komunistów. W swoich kluczowych założeniach został wcześniej przemyślany i zaproponowany przez „Grupę Trzech”.

— KACZYŃSKI OGRAŁ GEREMKA – DALEJ MAZUR: “Z kolei Jarosław Kaczyński kilka tygodni temu zaskoczył wielu, gdy pozytywnie wypowiedział się o pomyśle pomnika dla Mazowieckiego. Zdziwiło mnie to zdziwienie. Tak jakbyśmy zapomnieli, że to właśnie Kaczyński „przyłożył rękę, jeżeli nie obie ręce”, by ten rząd powstał. Jako debiutant w dużej polityce ograł wówczas legendarnego Geremka bardzo liczącego na to, że Historia pozwoli mu odegrać rolę pierwszego niekomunistycznego premiera. „Salon” tej brawurowej akcji debiutanta przeciwko zasłużonemu profesorowi nigdy nie zapomniał”.

— KOŚCIÓŁ NIE ZA DARMO ZOSTAŁ GWARANTEM OKRĄGŁEGO STOŁU – DALEJ MAZUR: “To tylko dwa „detale” z całej listy innych przywilejów, które otrzymał Kościół w ciepłych wiosennych dniach ’89 roku. Otrzymał również prawo posiadania własnych drukarni, stacji radiowych i telewizyjnych, a także kin, teatrów oraz wytwórni filmowych. Przyznano mu ponadto istotne ulgi podatkowe i celne. W zamian miał nie kwestionować podstawowych kierunków zmian, choć ich przyszłego kształtu tak naprawdę nie znał. Na tym jednak polega podpisywanie weksli in blanco. Nawet gdy III RP okazała się być inna, niż oczekiwało tego wielu katolików – bo za mało było solidarności z biednymi, zabrakło wyraźnego rozliczenia z komunizmem, a prym w kulturze wiodła elita liberalno-lewicowa – to Kościół tak naprawdę pozostał wiernym obrońcą tego systemu. Państwo Kwaśniewscy w papamobile są zbyt silnym skojarzeniem, by go tu nie przywołać. Dlatego, gdy słyszę z ust prawicowych publicystów, że „Okrągły Stół to zdrada elit”, to jako katolika boli mnie tak bezpardonowa krytyka naszych hierarchów”.

— WOJNA PLEMION PROWADZI DO KATASTROFY – KONKLUZJA MAZURA: “Marzę o tym, by zamykając ten rozdział historii uświadomić sobie podstawowe kłamstwo waszej polityki. Brzmi ono: „jak tamci znikną, to wszystko wreszcie będzie dobrze”. „Tamci” nie znikną – a nawet gdyby zniknęli, to okazałoby się, że nie w nich tkwił problem. Zamiast uprawiać politykę opartą na walce personalnej na śmierć i życie zacznijmy się wreszcie spierać o realne problemy, znoszące się wartości i rozbieżne interesy. Przede wszystkim skupmy się na szukaniu nowych perspektyw rozwojowych dla Polski, bo koniunktura międzynarodowa wyraźnie się kończy. Dziś potrzebujemy polityki, która stawia cele i angażuje wspólnotę w ich realizację, a nie całą energię koncentruje na moralnym niszczeniu wroga. Kontynuowanie wojny plemion doprowadzi nas do katastrofy”.
https://klubjagiellonski.pl/2019/04/07/okragly-stol-to-symbol-waszej-zlej-polityki/

— JĘDRZEJ BIELECKI W RZ O TYM JAK BRUKSELA WYBIÓRCZO ATAKUJE POLSKĘ: “Gdy za przyzwoleniem Unii ugrupowania skrajnej prawicy uczestniczą w rządach wielu krajów członkowskich, od Finlandii po Austrię, dziennikarze śledczy są mordowani na Malcie i na Słowacji, rządy prawa są podważane w Rumunii, Emmanuel Macron łamie po raz kolejny europejskie reguły budżetowe, zaś Niemcy forsują budowę niezgodnego z europejską polityką energetyczną projektu Nord Stream 2, wstępowanie na drogę prawną wyłącznie przeciw Polsce i Węgrom łatwo uznać za działania wybiórcze. I to tym bardziej, że na razie w Radzie UE nie ma większości, która podzielałaby obawy europejskiej centrali”.
https://www.rp.pl/Komentarze/304079961-Bielecki-Bruksela-strzela-sobie-w-stope.html

— KATARZYNA LUBNAUER MÓWI ANDRZEJOWI GAJCEMU ŻE LEPIEJ NAJBIEDNIEJSZYCH EMERYTÓW ZWOLNIĆ Z PODATKU: “Jeżeli systemowo nie rozwiążemy problemów emerytów, to nie liczmy, że załatwimy cokolwiek jednorazową wypłatą, którą – jak proponuje premier Mateusz Morawiecki – emeryt może przekazać jako prezent na komunię dla wnuczka lub wydać na pielgrzymkę do Medjugorie. Lepiej wszystkich emerytów z najniższą emeryturą zwolnić na stałe z podatku”.

— PIS NIE POTRAFI NIC ZROBIĆ, TO DAJE PRZEKUPNE – DALEJ LUBNAUER: “Jeśli PiS nie potrafi zorganizować dobrej jakości służby zdrowia czy pomocy społecznej, edukacji, to daje jednorazowy prezent lub przekupne, ale i tak każdy Polak widzi, że to jest dar, jak ten koń trojański tylko po to, by przekonać go do głosowania na PiS przed 26 maja. To samo tyczy się „500 plus” w takiej skali, bo gdybyśmy mieli dobrze funkcjonujące państwo to nie byłoby takiej potrzeby”.

— SAMI ZAPŁACIMY ZA PIĄTKĘ KACZYŃSKIEGO – DALEJ LUBNAUER: “Dlatego powstała Nowoczesna, gdyż byliśmy przeciwko zabraniu środków z OFE, bo uważaliśmy, że było to podważanie zaufania do państwa. Lecz to, co robi w tej chwili PiS jest gorsze. Bo tamte środki, chociaż zostały dopisane do naszych indywidualnych kont w ZUS-ie. A PiS mówi, że dopisze tylko 75 proc. pozostałych środków. Ludzkie Pany, mogły nam ukraść wszystko, a na swoje obietnice wyborcze, zabiorą tylko 25 proc. Czyli sami zapłacimy za „piątkę Kaczyńskiego” w 2020 roku ze swoich przyszłych emerytur”.

— DO POPULIZMU WIOSNY MI DALEJ NIŻ DO POPULIZMU PIS – DALEJ LUBNAUER: “Do propozycji populistycznych Wiosny jest mi jeszcze dalej niż do propozycji populistycznych PiS-u. Ktoś policzył, że propozycje Wiosny wyniosłyby jakiś bilion złotych (śmiech). Ten populizm Wiosny jest dla mnie jeszcze mniej strawny niż populizm Jarosława Kaczyńskiego. Chociaż Biedroniowi przynajmniej wierzę, że jest całym sercem demokratą”.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/katarzyna-lubnauer-nie-jestem-populistka-jak-inni-wywiad/xhbkp3q

— TAK WYGLĄDA POLITYKA, DLATEGO NIE SŁUCHAĆ BY SCHETYNA JEŹDZIŁ PO WSIACH – ANTONI DUDEK W SE: “Wybory samorządowe to był tylko pierwszy krok. Jarosław Kaczyński zakłada w obecnym roku wyborczym, że Koalicja Europejska, której PSL jest częścią, nie dotrwa do wyborów parlamentarnych i wobec osobnego startu jesienią PiS chce ostatecznie pozbyć się go jako konkurenta. Stąd prezes mówi, że będą pieniądze dla rolników, a słowem nie mówi o nauczycielach. To prosta gra. Można się na nią oburzać, ale tak wygląda polska polityka. Z tych samych powodów nie słychać, żeby Schetyna jeździł po wsiach i walczył o elektorat wiejski, przekonując, że PO jest jego największym obrońcą”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/prof-antoni-dudek-inteligenci-to-nie-elektorat-pis-aa-AS2F-3sRg-D1Xt.html

— PREMIER RUMUNII OBURZA SIĘ ZA PORÓWNANIA DO POSLKI – JANUSZ LEWANDOWSKI W GW: “Dzisiejsza szkoda nie jest powszechnie namacalna, bo dokonuje się pod znieczuleniem przez 500 plus. Ale świat widzi. Czarę goryczy przelała premier Rumunii Viorica Dancila, gdy oburzyła się na porównanie jej „kraju demokracji, a nie dyktatury”, do Polski Kaczyńskiego. Od roku 2015 dzieło zniszczenia dokonuje się bez udziału zewnętrznych najeźdźców, okupantów i zaborców. Łupem „dobrej zmiany” padła 1000-letnia Puszcza Białowieska, 500-letnie życzliwe relacja z Iranem, 200-letnia stadnina koni, a nade wszystko dorobek instytucjonalny III RP, która była naszą przepustką do NATO i Unii Europejskiej. Unijny prymus przesiadł się do oślej ławki”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24626755,rzady-pis-trwonia-pokoleniowy-dorobek-zabieraja-przyszlosc.html

— JACEK ŻAKOWSKI: SAMI DAWALI SOBIE PREMIE A WAM ZARZUCAJĄ WALKĘ O KASĘ – pisze w GW do nauczycieli: “Będą Wam zarzucali, że kasa jest dla Was ważniejsza niż dzieci. Nie ulegajcie temu szantażowi. To oni dają sobie kilkudziesięciotysięczne premie po uważaniu. Nie Wy. I nie martwi ich wtedy los dzieci – na przykład tych, które z braku pieniędzy nie są odpowiednio leczone”.

— NIE MARTWIŁ ICH STRES GDY UPYCHALI PODWÓJNE ROCZNIKI – DALEJ ŻAKOWSKI: “Będą krzyczeli, że przez ten strajk ósmoklasiści się bardziej zestresują. Niech Was tym nie zmiękczą. Nie martwił ich stres uczniowski, kiedy z oślim uporem wpychali dwa roczniki uczniów do pierwszych klas liceów”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24625731,zakowski-do-strajkujacych-nauczycieli-trzymajcie-sie.html

— ZUZANNA DĄBROWSKA O PROWOKOWANIU STRAJKU NAUCZYCIELI – pisze w RZ: “Na pozór więc kalkulacja PiS jest słuszna: rolników jest w Polsce więcej. Ale czy wystarczająco wielu z nich pójdzie do wyborów i zagłosuje na PiS? A czy po drugiej stronie równania dopisano rodziny nauczycieli? A rodziców uczniów? Być może partia rządząca liczy na to, że nawet jeśli teraz niewielu rodziców jest wściekłych z powodu strajku, to za tydzień, poszukując nieustannie opieki dla dzieci, będą mieli ochotę utopić nauczycieli w łyżce wody. Jeśli tak, to strategia prowokowania ich do strajku może się opłacić. A co z uczniami i rodzicami? Cóż. Jedni jeszcze nie głosują, a drudzy dostają 500+, więc powinni zagłosować na obecną władzę”.
https://www.rp.pl/Komentarze/304079962-Dabrowska-Krowy-plus-nauczyciele-minus.html

— MICHAŁ SUTOWSKI O SOJUSZU NIŻSZEJ KLASY ŚREDNIEJ  Z ZAMOŻNYMI – pisze w Krytyce: “na naszych oczach tworzy się zalążek sojuszu niższej klasy średniej sektora publicznego z bardziej zamożnym, rynkowym segmentem „beneficjentów transformacji”. Znów, choćby motywacje były jakoś wyrachowane (ugrać swoje, dowalić PiS), to w takich właśnie momentach buduje się kapitał dobrych emocji – solidarności i zwykłej sympatii – między całymi grupami społecznymi, którym nie zawsze było ze sobą po drodze. Jeśli tej szansy na szersze społeczne zakorzenienie mieszczańscy liberałowie nie wykorzystają, to może znaczyć, że jesteśmy zgubieni. I nie dotyczy to tylko szans dwugłowej opozycji w najbliższych wyborach”.
https://krytykapolityczna.pl/kraj/strajk-nauczycieli-michal-sutowski-komentarz/

— NIE MA INNEGO ROZWIĄZANIA NIŻ PRÓBA SIŁ – JACEK KARNOWSKI: “Wszystko wskazuje, że nie ma innego wyjścia jak strajkowa próba sił. Nauczycielom, którym życzę jak najlepiej, przypominam jednak o losie ubiegłorocznego protestu niepełnosprawnych. Tam liderzy sejmowego protestu, nakręcanego także przez turboliberalną opozycję, też przesadzili, a potem szybko odnaleźli się potem na listach wyborczych opozycji. Ale co szkód środowisku narobili, to narobili. Z mojego rozeznania wynika, że na razie w oczach opinii publicznej cała akcja nie wygląda najlepiej, polityczna intencja jest stanowczo za bardzo widoczna”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/441463-strajk-bedzie-bo-mial-byc-byl-zapisany-w-planie-opozycji

— PROPOZYCJE SENSOWNE ALE NAUCZYCIELI UDERZONO W  TWARZ – JAKUB MAJMUREK: “Część propozycji, o których mówili prezes Kaczyński, premier Morawiecki, czy minister rolnictwa Jan Ardanowski była całkiem sensowna: wsparcie dla rolniczej spółdzielczości, walka z wykluczeniem transportowym prowincji („PKS do każdej wsi”), wsparcie dla młodych rolników, rozpoczynających rolną działalność gospodarczą. Do mediów najbardziej przebiły się jednak inne: krowa i tucznik+ – wsparcie w wysokości 500 złotych na każdą krowę hodowaną na trawę i 100 złotych za każdego tucznika z własnego chowu. Jak nie oceniać by tych propozycji z punktu widzenia polityki rolnej państwa, ogłoszenie ich w tym momencie jest średnio politycznie zręcznie. Przymierzający się do strajku nauczyciele znów mogą się poczuć uderzeni w twarz: okazuje się, że są pieniądze na krowy i świnie, a nie ma dla nich. A nawet największy miłośnik polskiej wieprzowiny, wołowiny i nabiału musi chyba przyzna”.

— PROGRAM EUROPEJSKI SZANSĄ dla mniejszych – dalej Majmurek: “Po sobocie widać dla nich niszę. Ani PiS, ani KE ciągle nie mają nic do powiedzenia o Europie. Dla KE „Europa” to symbol cywilizacyjnych aspiracji Polski. Dla PiS skarbonka dla realizowania wewnętrznych programów. Tymczasem Unia i Polska w Unii stoją przed szeregiem cywilizacyjnych wyborów. Musimy pomyśleć jakiej właściwie Europy chcemy w perspektywie następnego ćwierćwiecza. KE i PiS nic na razie o tym nie mówi – dla Wiosny i Lewicy Razem jest to szansa by merytorycznie odróżnić się od duopolu KE-PiS”.
https://www.newsweek.pl/polska/pis-i-koalicja-europejska-zwieraja-szeregi/4lh97zm

— MAGDALENA ADAMOWICZ O WALCE Z FEJKAMI TAKŻE W PRZYPADKU ANTYSZCZEPIONKOWCÓW – mówi Jackowi Nizinkiewiczowi w RZ: “Będę pracowała nad wprowadzeniem szerokiego unijnego programu działań, być może nawet uda się ułożyć je w kompleksową unijną politykę na rzecz przeciwdziałania celowej nieprawdzie, hejtowi i mowie nienawiści – w każdej dziedzinie życia: od antyszczepionkowców po hejt polityczny, od szkół po kościoły, od mediów publicznych po internet”.
https://www.rp.pl/Wybory-do-PE/190409515-Magdalena-Adamowicz-Przeciwdzialac-hejtowi-i-pogardzie.html

— 6. rocznica śmierci Margaret Thatcher.

— URODZINY: Marek Sawicki, Dorota Warakomska, Renata Kim, Bogdan Pęk.