— SOBOTNI POJEDYNEK NA KONWENCJE – RELACJA LIVE NA 300POLITYCE: http://300polityka.pl/live/2019/04/06/

— PIS WYGRYWA NA MANDATY – ANALIZA PARR DLA ONETU Z DOSTĘPNYCH SONDAŻY: Rozkład mandatów może wyglądać następująco. PiS – 24, Koalicja Europejska – 21, Wiosna – 4, Kukiz’15 – 3.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/multisondaz-prognoza-wynikow-wyborow-do-pe/stp7s45

— CZAPUTOWA WYGRAŁA BO POSTAWIŁA NA ŚRODOWISKO? – BIZNES ALERT: “Po śmierci dziennikarza Czaputova wydawała się obywatelom Słowacji  autentyczna w wypowiedziach i zachowaniu. Kandydatka na prezydenta mówiła dużo o ochronie środowiska, która była jedną z trzech filarów jej programu, obok takich haseł jak „uczciwe państwo” oraz „godność dla seniorów”. Jako prawniczka wykształcona na Uniwersytecie Komeńskiego w Bratysławie, od początku swojej kariery zawodowej zajmowała się sprawami związanymi z prawem ochrony środowiska”.
http://biznesalert.pl/zuzanna-czaputova-srodowisko-ekologia-oze-energetyka/

— KRZYSZTOF ŁAPIŃSKI MÓWI O TYM, ŻE O LOSIE ZADECYDUJĄ MNIEJSI – w rozmowie z Łukaszem Rogojszem w Gazeta.pl: “Przyglądałbym się jednak nie tylko temu, co dzieje się w dwóch głównych obozach, ale także w pozostałych partiach. Możemy przyjąć niemal za pewnik, że na jesieni nikt nie będzie już rządzić samodzielnie. To zdarzyło się raz i nie sądzę, żeby prędko się powtórzyło. Dlatego pojawia się pytanie o to, jak poradzą sobie mniejsze ugrupowania – Wiosna Biedronia, Kukiz’15, Konfederacja. To wszystko są potencjalni koalicjanci na jesieni dla dwóch głównych graczy. Chociaż cena takiego sojuszu na pewno będzie bardzo wysoka”.

— MNIE BYLI PREMIERZY MÓWIĄ WIELE, PYTANIE CZY WYBORCOM – DALEJ ŁAPIŃSKI: “To kluczowa kwestia. Zna pan pewnie piłkarskie powiedzenie, że nazwiska nie grają. Zawodnik za 75 mln euro może w meczu spisać się gorzej niż ten za 5 mln. Nazwiska na pewno są bardzo mocne, ale to nie oznacza, że świetnie sprawdzą się też w walce wyborczej. Wystawianie byłych premierów jest praktyką ogólnoeuropejską, zwłaszcza w eurowyborach. To naturalna kolej rzeczy, że ktoś, kto pełnił tak wysokie funkcje jest postrzegany jako osoba bardzo doświadczona, która przyda się w Brukseli. Mnie tercet Belka – Miller – Cimoszewicz, czyli trzej byli szefowie rządu, mówi bardzo wiele. Ale ja od lat mocno interesuję się polityką. Ważniejsze jest, jak są kojarzeni i oceniani przez młody elektorat i ludzi, którzy w dorosłość wchodzili już po tym, jak oni pełnili swoje funkcje.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24622119,dla-schetyny-i-opozycji-to-gra-o-wszystko-rozmowa-z-krzysztofem.html

— CHODZIŁO O ZADUSZENIE WIOSNY – PIOTR ZAREMBA W RZ: “Można domniemywać, że Rafał Trzaskowski postanowił po prostu spełnić którąś ze swoich wyborczych obietnic, a myślał kategoriami Warszawy, a nie całej Polski. Doszła do tego determinacja ujawnionego geja, wiceprezydenta Pawła Rabieja z Nowoczesnej. Ale można twierdzić inaczej: dla Grzegorza Schetyny priorytetem było zaduszenie Wiosny. Chodziło więc o wahnięcie się w lewo, możliwość rozliczania prawicy z pozycji kanonów europejskości”.

— JEŚLI TO PREMEDYTACJA KIEROWNICTWA PO, TO SKUTKI SĄ ŚREDNIE – DALEJ ZAREMBA: “Jeśli mamy do czynienia z premedytacją kierownictwa PO, to skutki są, delikatnie mówiąc, średnie. I sławne „standardy WHO” z deklaracji LGBT, zwłaszcza wypowiedź Rabieja o adopcji dzieci przez homoseksualne pary w przyszłości, zepchnęły Koalicję Europejską na pozycje zbyt ekstremistyczne. Możliwe, że dla Schetyny zaduszenie Wiosny było równie ważne, jak wyborcze zwycięstwo. Choć jeśli KE przegra kilkoma procentami z PiS, można będzie zadawać sobie pytanie, czy nie wybrano strategii nazbyt ryzykownej”.

— WRAŻENIE OBRONY ZDROWOROZSĄDKOWEGO STATUS QUO RACZEJ SŁUŻY PRAWICY – DALEJ ZAREMBA W RZ: “W tej sytuacji PiS nie musiał już wiele robić, korzystając z gry wrażeniami. Nawet jeśli niektóre wypowiedzi Jarosława Kaczyńskiego, a już zwłaszcza przekazy jego propagandowego aparatu, brzmią w debacie nad LGBT brutalnie, wrażenie obrony zdroworozsądkowego status quo raczej służy prawicy. Zwłaszcza że nawet jeśli wyciągniemy poszczególne odpychające nieraz przypadki słownego obskurantyzmu ludzi PiS, ta partia jako polityczna maszyna daleka była od fundamentalizmu. By przypomnieć zamrożenie na cztery lata w parlamencie delegalizacji aborcji eugenicznej. Nikt nie był w stanie Kaczyńskiego do tego zmusić, nawet Episkopat, też zresztą unikający stawiania tematu na ostrzu noża”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/304059978-PiS-LGBT-europejskie-klimaty.html

— POTWORNIEJSZA TRAGEDIA TO OSTATECZNE ZABÓJSTWO WSPÓLNOTY – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ PRZED 9. ROCZNICĄ KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ: “W kolejnych miesiącach doszło jednak do – kto wie, czy z punktu widzenia państwa nawet nie potworniejszej – tragedii polegającej na zabójstwie polskiej Wspólnoty, ostatecznego i głębokiego rozpadu Polski na dwa nienawidzące się plemiona”.

— SZANTAŻ OBU STRON – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Daliśmy się bowiem zaszantażować obu stronom. Jedna od początku twierdziła, że oto doszło do zbrodni, ponieważ na terytorium rosyjskim zamordowano polskiego prezydenta, trzeba więc nie tylko dojść do prawdy, ale przede wszystkim rozliczyć wówczas rządzących – z Donaldem Tuskiem na czele – za mniej lub bardziej świadomy udział w spisku na życie pasażerów lotu do Smoleńska”.

— SYTUACJA W 2010 PRZEROSŁA TUSKA – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Duża odpowiedzialność spada na tych, którzy dzierżyli wówczas stery władzy, bo to oni mają narzędzia, by działać w odpowiedni sposób. Kłopot w tym, że sytuacja całkowicie przerosła Donalda Tuska, który chyba nie docenił powagi wydarzeń, ani tego, że każda jego decyzja będzie miała później kolosalne konsekwencje. Ówczesny premier uznał, że wystarczy zorganizować piękne uroczystości pogrzebowe, by spełnić wymóg przyzwoitości”.

— BŁĘDEM PLATFORMY BYŁO ZAJĘCIE WSZYSTKICH STANOWISK PO SMOLEŃSKU, MOŻE Z TEJ TRAUMY WYNIKŁA CZYSTKA W 2015 – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Tym bardziej że w kolejnych dniach Platforma Obywatelska popełniła inny straszliwy błąd: nie pomyślała, by podzielić się stanowiskami, które zostały zwolnione w wyniku śmierci członków delegacji z PiS. Tuskowi zabrakło wyobraźni, by zdecydować się na to, by któryś z ważnych urzędów oddać ówczesnej opozycji. Owszem, konstytucja nakazywała przeprowadzić wybory prezydenckie w ciągu trzech miesięcy, ale nigdzie nie było powiedziane, że należy wszystkie stanowiska obsadzić własnymi ludźmi. W efekcie druga strona uznała, że Platforma jest beneficjentem tej katastrofy – przejęła urząd prezydenta, rzecznika praw obywatelskich, prezesa NBP, a następnie kolejne urzędy, które były obsadzane dzięki uzyskaniu takiej przewagi. Być może zapał, z którym PiS po zwycięstwie w 2015 roku czyścił wszystkie urzędy, był odreagowaniem właśnie tamtej smoleńskiej traumy, która przyczyniła się do tak głębokich podziałów”.

— TO MACIEREWICZ ZDRADZIŁ TYCH, KTÓRYM KACZYŃSKI OBIECAŁ PRAWDĘ – DALEJ SZUŁDRZYŃSKI: “Niemniej największą próbę, przed która stanął Macierewicz, ten niezwykły polityk oblał – po zwycięstwie PiS dostał tekę ministra obrony narodowej i obsadził swoimi ludźmi Państwową Komisję Badania Wypadków Lotniczych, która jednak przez cztery lata, oprócz wykazania błędów i zaniedbań ekipy Tuska, w żaden znaczący sposób nie zmieniła naszego stanu wiedzy o tej katastrofie. I to Macierewicz zdradził tych wszystkich, którym Jarosław Kaczyński obiecał prawdę o Smoleńsku”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/304059982-Druga-tragedia-smolenska-wciaz-zbiera-zniwo.html

— KACPER PŁAŻYŃSKI ZDRADZA JAK JEGO OJCIEC MÓWIŁ O TUSKU –  w rozmowie z Piotrem Witwickim w RZ: “W moim domu bardzo dużo mówiło się o sprawach publicznych i w tym kontekście, również ze względu na sprawowane przez tatę funkcje, także o Donaldzie Tusku. Tata zawsze starannie dobierał słowa, szczególnie wtedy, gdy dokonywał oceny innych osób, co zdarzało mu się niezmiernie rzadko. Dlatego bardzo mocno zapadła mi w pamięć jego ocena Donalda Tuska, gdy określił go po prostu jako makiawelistę. Dzisiaj takie sformułowanie wypowiedziane publicznie przeszłoby bez żadnego echa, ale wtedy zrobiło na mnie duże wrażenie”.
https://www.rp.pl/Rozmowy-Witwickiego/304059981-Kacper-Plazynski-Dulkiewicz-juz-wybrala-Tuska-na-swego-patrona.html

— MINISTER OSZUKUJE NA SMOGU – Dominika Wantuch w GW: “- Minister sobie z nas zakpił – mówią eksperci, którzy przez pół roku pracowali nad ustaleniem nowych progów alarmowania o smogu. Minister środowiska Henryk Kowalczyk ogłosił je sam: dalej są najwyższe w Europie i zupełnie inne od zaleceń specjalistów”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24621963,nie-ma-alarmu-nie-ma-problemu-minister-srodowiska-ukrywa-smog.html

— ROK WYBORCZY JAK STAN WYJĄTKOWY – MARCIN FIJOŁEK: “Kulejące inwestycje, które miały być kołem zamachowym planu premiera Mateusza Morawieckiego, a które nie osiągnęły pułapu założonego przez szefa rządu, to faktycznie temat, który powinien trafić na tapetę – i to bardzo szybko. Tu jednak wracamy do punktu wyjścia, czyli do logiki roku wyborczego, która wprowadza w życie polityczne pewnego rodzaju stan wyjątkowy. Co charakterystyczne, w ramach wspomnianego stanu grają również niemal wszyscy politycy opozycji. Im bliżej wyborów (zwłaszcza tych jesiennych), tym bardziej skutki tej wyjątkowości będziemy odczuwać – kolejnym przykładem jest żonglerka finansami z kampanii rządowej, do czego rząd ma prawo i partyjnej, ale ten temat zostawmy na inne rozważania”.

— CZY WŁADZA BĘDZIE POTRAFIŁA ODEJŚĆ OD LOGIKI NIE WYMAGAJĄCEJ KRYTYCZNEJ REFLEKSJI NA TEMAT ZŁOŻONOŚCI ŚWIATA? – KONKLUZJA FIJOŁKA: “Permanentne napięcie między „wyjątkowością” stanu przedwyborczego a myśleniem strategicznym i długofalowym jest w naturalny sposób wpisane w działanie każdej władzy. Widać to także w działaniach rządu Morawieckiego i samego premiera. Pytaniem otwartym jest to, czy władza jesienią, niezależnie od tego, kto będzie sprawował rządy, będzie w stanie płynnie przejść do innej logiki, skoro ta kampanijna tak dobrze działa i nie wymaga krytycznej refleksji na temat złożoności świata, w jakim żyjemy”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/441278-logika-roku-wyborczego-czyli-maly-stan-wyjatko

— WG MONEY.PL W AUSTRII NIKT NIE SŁYSZAŁ O BIRGELLNERZE: “Gerald Birgfellner w Polsce od dawna nie schodzi z czołówek serwisów. A jak jest w Austrii? Dziennikarze niewiele o nim tam wiedzą i nie znają jego biznesowych dokonań. Sam przedsiębiorca zresztą im nie pomaga – jego firma nie ma nawet strony internetowej. A czy nie dziwi, że biznesmen z Austrii zgadza się pracować rok w Polsce bez otrzymywania na bieżąco wynagrodzenia i nawet bez spisania szczegółowej umowy? – O tak, to już jest dziwne. Nawet bardzo dziwne – słyszę od redaktorki”.
https://www.money.pl/gospodarka/tasmy-kaczynskiego-gerald-birg-jak-w-wiedniu-malo-kto-slyszal-o-biznesmenie-od-wiez-srebrnej-6366749247490178a.html

— GROTESKA AUSTRIAKA, GDYBY PIS TAK DZIAŁAŁ JAK MÓWI BIRGFELLNER, TO DAWNO BY JUŻ NIE ISTNIAŁ – JACEK KARNOWSKI: “Wyobrażacie sobie to państwo? Telefon z prośbą o „przywiezienie pieniędzy z banku” – w epoce łatwo dostępnych podsłuchów, w epoce, w której pewnie połowa telefonów ma aplikację automatycznie nagrywającą wszystkie rozmowy? Gdyby z Nowogrodzkiej szły za pomocą telefonów tak bezpośrednie polecenia, to PiS-u dawno by już nie było. Bo przecież w historii partii nie brakuje dramatycznych rozstań, rozłamów, przejścia na drugą stronę. Gdyby centrala PiS działała w sposób tak bezceremonialny i bezpośredni, szybko sprowadziłaby na siebie katastrofę.“
https://wpolityce.pl/m/polityka/441270-relacja-birgfellnera-w-jednym-punkcie-jest-wrecz-groteskowa

— MICHAŁ MATLAK W KULTURZE LIBERALNEJ PYTA CZY TO PRZEŁOMOWY MOMENT DLA POLSKIEGO KOŚCIOŁA I KATOLICYZMU W POLSCE: “Właściwie nie ma już w Europie kraju, w którym Kościół odgrywałby tak ważną. Czy kryzys wokół pedofilii i polaryzacja społeczna sprawią, że będziemy świadkami końca katolickiej Polski? Odsetek osób wierzących w Polsce od lat systematycznie spada, ale twarde dane nie wskazują na szeroki proces laicyzacji polskiego społeczeństwa. To może się jednak szybko zmienić – Irlandia jest przykładem niegdyś bardzo katolickiego kraju, który w ciągu dekady zmienił się w państwo świeckie. Podobnie szybko sekularyzacja zaszła w Europie Zachodniej na przełomie lat 60. i 70. w Wielkiej Brytanii, Francji, Holandii czy Belgii. Podskórne, trwające dekady procesy społeczne, w pewnym momencie uzyskały kształt realnej zmiany”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/04/05/matlak-polska-katolicyzm-sekularyzacja/

— URODZINY: Maria Zuba, NIEDZIELA: Mirella Panek-Owsiańska, Grzegorz Furgo, Wiesław Janczyk.