— NOWY RAPORT: FINLANDIA NAJLEPSZA W EDUKACJI, POLSKĘ WYPRZEDZAJĄ: ROSJA I CHINY – 300GOSPODARKA:http://300gospodarka.pl/news/2019/03/20/nowy-raport-finlandia-znow-najlepsza-w-edukacji-polske-wyprzedza-rosja-i-ghana/

— 300LIVE: KOSINIAK O TYM, ŻE W KE NIE MA DYSCYPLINY ŚWIATOPOGLĄDOWEJ, SPYCHALSKI O SPOTKANIU PAD-PMM NA TEMAT NAUCZYCIELI: http://300polityka.pl/live/2019/03/20

— WRACA ACTA2 W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM – RZĄD MÓWI O GROŹBIE CENZURY: “– Dlatego rząd polski nie może w żadnym wypadku poprzeć jakichkolwiek rozwiązań, które – pod przykrywką ochrony praw autorskich – mogłyby wprowadzić mechanizmy ograniczające wolność słowa. Ludzie porozumiewają się w internecie bezpośrednio, więc wprowadzając filtry czy dodatkowe regulacje prawne, swoboda przepływu informacji mogłyby zostać zakłócona – podsumowuje wiceminister Lewandowski”.
https://wiadomosci.wp.pl/europarlamentarzysci-przeciw-cenzurze-w-sieci-bitwa-o-unijna-dyrektywe-6361156197738625a

— ZBIGNIEW BUJAK WYSTARTUJE OD BIEDRONIA – PISZE SE: “Już w sobotę Wiosna na wielkiej konwencji ogłosi oficjalne listy w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Całe wydarzenie ma być utrzymane w formie spektakularnego widowiska a liderzy list pojawią się na scenie. Tymczasem na kilka dni przed całym wydarzeniem „Super Express” poznał nazwiska, jakie pojawią się na listach Wiosny. I tak, niespodzianką jest jedynka w okręgu lubelskim dla byłego działacza solidarnościowej opozycji Zbigniewa Bujaka. – To świetna postać, człowiek czynu, który aktywnie walczył z komuną. Właśnie takich ludzi potrzebuje europarlament, ludzi idei ale i czynu, którzy swoim życiem zaświadczyli, że są w stanie zmieniać świat – mówi w rozmowie z „Super Expressem” Robert Biedroń”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/zbigniew-bujak-w-lublinie-robert-biedron-w-warszawie-kto-jeszcze-na-listach-wiosny-tylko-u-nas-aa-uVQR-EzzS-Ksyt.html

— SE O TYM JAK PAD WALCZY O WPŁYWY: “Prezydent Andrzej Duda (47 l.) przechodzi do ataku! Najpierw wywalczył zmiany w zarządach mediów publicznych, a teraz ma forsować swojego ministra Andrzeja Derę (58 l.) na szefa MSWiA! – Jeśli pan prezydent Andrzej Duda uzna, że mam gdzieś kandydować, wtedy będę się temu poddawał – komentuje w rozmowie z „Super Expressem” Andrzej Dera. (…) Ale to nie wszystko. Jak się dowiadujemy, prezydent chce mieć większy wpływ też na rząd. Stąd na giełdzie ewentualnych następców Joachima Brudzińskiego na stanowisku szefa MSWiA pojawiło się nazwisko Andrzeja Dery”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/ofensywa-andrzeja-dudy-prezydent-walczy-o-policje-wojsko-i-media-aa-xTsJ-m6kC-tdC5.html

— MODEL SCHETYNY WZORCEM JEDNOCZENIA SIĘ PRZECIW POPULISTOM – SŁAWOMIR SIERAKOWSKI: “To się właśnie udało w Polsce i jest to ewenement. Za granicą zaczyna być traktowany jako wzorzec zachowania się opozycji w walce z populistami. Tylko u nas powstanie Koalicji Europejskiej przyjęto jakby się samo zrobiło”.

— SIERAKOWSKI O OCHOJSKIEJ: KTO JEST NAJLEPIEJ PRZYGOTOWANY DO DYSKUSJI Z MACRONEM O AFRYCE? “Wbrew założeniu, które przyjęła Magdalena Środa, w Parlamencie Europejskim polscy parlamentarzyści uczestniczą nie tylko w rozwiązywaniu polskich problemów. Nie bez powodu w swoim najważniejszym tekście programowym na temat reformy Unii Europejskiej Emmanuel Macron poza Europą tylko Afryce poświęcił miejsce. Ze wszystkich wymienionych w tym tekście osób najlepiej przygotowana do dyskusji z prezydentem Francji na ten temat jest właśnie Janina Ochojska i choć jej nie kocham, to gorąco popieram”.
https://wiadomosci.onet.pl/opinie/slawomir-sierakowski-polemizuje-z-magdalena-sroda-ke-to-ewenement/kszcjs7

— MAGDALENA ŚRODA, Z KTÓRĄ POLEMIZUJE SIERAKOWSKI PYTA O TO, CZEMU NA LISTACH KE NIE MA KUBICY: “Mam tylko pytanie: dlaczego na listach nie ma Roberta Kubicy, największego w ojczyźnie symbolu „wiecznej nadziei na zwycięstwo”?”
http://wyborcza.pl/7,75968,24563358,kandydaci-do-europarlamentu-dlaczego-schetyna-zapomnial-o-kubicy.html

— PIS MOŻE ZOSTAĆ UZNANY ZA ZAŚCIANEK, KOLEJNE TYKAJĄCE BOMBY TO POZOSTAŁE TAŚMY Z MORAWIECKIM – JACEK NIZINKIEWICZ W RZ: “Przegrzanie tematu LGBT może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i PiS może zostać uznane za partię zaściankową. Polacy mogą mieć też dosyć otwierania kolejnych frontów walki przez PiS i dusznej atmosfery w kraju, za co odpowiadają głównie ci, którzy rządzą. Pułapkami, w które wpada PiS, są też nepotyzm, nadużywanie władzy i afery. „Taśmy Kaczyńskiego” nie są także ostatnim problemem władz. Kolejne bomby mogą być detonowane w momentach najdogodniejszych wyborczo. Warto przypomnieć, że wciąż nie poznaliśmy wszystkich nagrań z udziałem Mateusza Morawieckiego z „Sowy i Przyjaciół”.

— NIZINKIEWICZ O TYM, ŻE SZANSE KE POWOLI ALE ROSNĄ: “Szanse na zwycięstwo Koalicji Europejskiej powoli, ale rosną. Ledwie po czterech latach trwania w opozycji PO może wrócić do władzy. Schetyna może pokonać Kaczyńskiego, ale nie sam. Cierpliwość, determinacja i współpraca mogą dać mu upragniony sukces i długoletni rząd dusz nad anty-PiS-em. Tym bardziej, że drugiej szansy może już nie być”.
https://www.rp.pl/Rzecz-o-polityce/303199901-Schetyna-wygra-z-Kaczynskim.html

— MARCIN FIJOŁEK PORÓWNUJE OBECNE NOTOWANIA DO SUMY NOTOWAŃ PARTII KE ORAZ ICH ŁĄCZNEGO POSIADANIA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM: “Biorąc pod uwagę wyniki procentowe poszczególnych ugrupowań, które dziś stanowią trzon Koalicji Europejskiej. Ich łączne poparcie wynosiło wówczas 52,27%, z kolei ugrupowania wchodzące w skład Zjednoczonej Prawicy – dokładnie 38,92%. I to jest skala poparcia, od której powinniśmy rozpocząć (choć nie zakończyć) dyskusję. Nie oznacza to oczywiście, że obóz PiS jest w jakimś ogromnym uderzeniu, w ofensywie, która zmiata ze sceny politycznej rywali. Co to, to nie – w Koalicji Europejskiej jest pewien potencjał (głównie bazujący na zjednoczeniu, o co dopominali się zwolennicy opozycji od jesieni 2015), ale jednak warto zwracać uwagę na kontekst szerszy niż proste zestawienie PiS z Platformą. Specyfika wyborów samorządowych, ale i tych europejskich jest inna niż jesiennego głosowania (wagowo najcięższego w maratonie wyborczym, w którym jesteśmy). Wnioski, jakie należy z tego wyciągnąć są o wiele bardziej skomplikowane niż prosta odpowiedź na pytanie, czy politycy PiS zdobędą więcej mandatów do PE niż ich rywale z ramienia Koalicji Europejskiej. Co nie oznacza, że i ta ostatnia kwestia będzie bez znaczenia”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/438639-wazny-i-ciekawy-kontekst-przy-ocenie-wynikow-wyborow-do-pe

— MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI O TYM DLACZEGO PIS TAK WALCZY O PRAWĄ FLANKĘ – pisze w RZ: “A nawet symboliczna przegrana w majowych wyborach może jesienią kosztować go władzę. Dlatego należy się spodziewać, że PiS teraz będzie znacznie ostrzej walczyć z Korwinem, narodowcami czy Ruchem Prawdziwa Europa niż z PO. Wyborców Koalicji Europejskiej i tak Jarosław Kaczyński do siebie nie przekona. PiS musi przemyśleć czym przekonać do siebie korwinowców, sympatyków ONR i narodowców, a także katolickie środowiska pro-life”.
https://www.rp.pl/Komentarze/303199902-Szuldrzynski-PiS-walczy-o-prawa-flanke.html

— RZ O TYM, CO SIĘ STAŁO Z RESZTĄ TAŚM Z SOWY I PROBLEMIE FALENTY: “Marek Falenta nigdy nie przyznał się do zlecania nagrywania. Jednak dziś jest pewne, że służbom nie udało się odkryć pełnych kulis tej afery, o czym świadczy chociażby to, że od 2015 r. pojawiło się już aż osiem nieznanych prokuraturze i służbom taśm. W zakończonym w 2015 r. śledztwie dotyczącym afery taśmowej, czyli nielegalnego nagrywania VIP-ów w warszawskich restauracjach, gdzie pracowali kelnerzy, śledczy założyli, że nagrano ponad 100 osób. Odnaleziono jednak tylko 66. Prokuratura wie, że było ich znacznie więcej. – Falenta dysponuje dużą wiedzą, która może być dla niego niebezpieczna – mówi nam jeden z jego znajomych”.
https://teologiapolityczna.pl/piotr-zaremba-niebezgrzeszna-sanacja-fenomen-spektaklu-paradiso

— PIOTR PACEWICZ O STRUKTURZE MAŁŻEŃSKIEJ ELEKTORATÓW: “Widać, że elektorat PiS ma nadreprezentację małżonków i wdów, Kukiz’15 i ultraprawicowa Konfederacja – nadreprezentację singli, a Wiosna – wyjątkowo dużo ludzi w związkach formalnych”.
https://oko.press/na-pis-malzenstwa-na-wiosne-nieformalne-zwiazki-na-ultraprawice-single-na-ke-po-rowno-sondaz-inaczej/

— EWA SIEDLECKA O TYM, ŻE POLSKIE WŁADZE MOGĄ WNIOSKOWAĆ O INNY TERMIN OPINII RZECZNIKA GENERALNEGO TSUE: “Widać, że Trybunał jest przygotowany, że ma wizję całości systemu stworzonego w Polsce, więc argumenty, że gdzie indziej też sędziów wybiera władza polityczna, widzi we właściwej perspektywie – mówi Maria Ejchart-Dubois, która z ramienia inicjatywy Wolne Sądy przyglądała się rozprawie. Opinia rzecznika generalnego Trybunału, która zawsze poprzedza wyrok i najczęściej jest podstawą rozstrzygnięcia, będzie ogłoszona dopiero 23 maja, a więc sam wyrok najwcześniej w czerwcu. Do tego czasu polski Trybunał Konstytucyjny może wydać wyrok w sprawie wniosków KRS i grupy senatorów PiS zmierzających do uznania, że KRS została powołana i działa zgodnie z konstytucją. Ogłoszenie wyroku ma być 25 marca (ale może znowu – jak już dwukrotnie – zostać przesunięte). Ten wyrok może spowodować, że polskie władze złożą w TSUE wniosek o umorzenie postępowania w sprawie pytań prejudycjalnych SN. Trybunał nie musi go uwzględnić”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1786450,1,tsue-sadzi-krs-jak-sie-broni-pis.read?src=mt

— TOMASZ PIETRYGA W RZ, ŻE TSUE NIE BĘDZIE SENSACJĄ: “Na sensację się jednak nie zanosi. TSUE, odpowiadając na pytania prejudycjalne, raczej bliższy będzie argumentacji obrońców praworządności w Polsce i Brukseli. Podobnie wypowiedział się w sprawie sędziowskiego stanu spoczynku w SN kilka miesięcy temu. Wrażliwość na reformy PiS krytykowane przez polskich sędziów może być podobna. Nie wiadomo za to, czy zdefiniuje na nowo granicę między ochroną praworządności a instytucjonalną autonomią państw członkowskich, zagwarantowaną w traktacie o UE. Takim werdyktem może poszerzyć swoje kompetencje do oceny działań państw członkowskich w tej kwestii”.
https://www.rp.pl/Opinie/303199903-Tykajacy-wyrok-Trybunalu—komentuje-Tomasz-Pietryga.html

— MAREK BEYLIN O KONSEKWENCJACH UMIESZCZENIA POSLKI OBOK TURCJI I WĘGIER W RAPORCIE PRESTIŻOWEGO AMERYKAŃSKIEGO THINK TANKU, KTÓRY PROPONUJE SANKCJE: “Umieszczenie Polski obok Turcji i Węgier jako państw zagrażających – jak twierdzi opublikowany w lutym raport – funkcjonowaniu Unii i NATO jest potężnym ciosem w wiarygodność polskich władz i ich ambicje, by prowadzić skuteczną politykę międzynarodową. Wprawdzie w Unii wiedzą z grubsza, jak więdnie praworządność w Polsce, ale dla administracji USA i kierowniczych gremiów NATO – adresatów raportu – tezy Brookings Institution stanowią mocny dowód na to, że zarówno Polska, jak i pozostałe dwa kraje stały się groźnymi pariasami cywilizowanego świata. Co – podkreśla raport – nie powinno pozostać bezkarne. Bodaj po raz pierwszy niezależna instytucja o międzynarodowej renomie stwierdziła to tak dobitnie i otwarcie. W polskich gabinetach władzy powinny zawyć syreny alarmowe. Bo diagnozy i stanowcze rekomendacje raportu mogą wpływać na zaostrzenie polityki USA, NATO i Unii wobec Polski. To będzie mieć fundamentalne znaczenie dla naszego rozwoju i bezpieczeństwa”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24564047,eksperci-z-usa-o-polsce-wegrzech-i-turcji-dosc-marchewki.html

— GW O POTENCJALE 8 MLD EURO NA WALKĘ ZE SMOGIEM ALE PROGRAMEM DO POPRAWKI: “Nawet 8 mld euro może dostać Polska na walkę ze smogiem w przyszłej perspektywie finansowej – dowiedziała się „Wyborcza”. Ale jest warunek: musimy naprawić program „Czyste powietrze”. Ten obecny nadaje się do śmieci”.
http://wyborcza.pl/7,155287,24563496,dostaniemy-nawet-8-mld-euro-jak-bedziemy-rzeczywiscie-walczyc.html

— DWA ZAMKNIĘTE OSIEDLA W BERLINIE, CZTERYSTA W WARSZAWIE – TEKST Z WYBORCZA.PL: “Zamkniętych osiedli przybywa w zastraszającym tempie. Socjolog Paweł Kubicki opowiadał kilka lat temu o doktorancie, który porównywał ogrodzone osiedla w Niemczech i Polsce. W Berlinie znalazł zaledwie dwa, w Warszawie ponad 200. Według Jacka Gądeckiego w 2008 roku płoty lub mury okalały już 400 osiedli! Ich nazwy mają podkreślać, że to ekskluzywne oazy szczęścia. Język angielski ma nadać im światowość: Garden Residence, Dolce Villa czy Płudy Village. Ale polskie nazwy są równie oryginalne: Lawendowe Ogrody, Cicha Dolina, Rajska Jabłoń czy Osiedle Królewskie. Mieszkanie zostało zastąpione przez apartament”.
http://wyborcza.pl/7,161389,24542680,wacpan-co-soba-jest-zacpan.html