— RELACJA Z KOLEJNEJ KONWENCJI PIS – KACZYŃSKI O SŁOWACH RABIEJA: http://300polityka.pl/live/2019/03/16/— POSŁANKA PIS GŁOSOWAŁA PRZECIW WEJŚCIU DO NATO. DZIŚ NIE CHCE O TYM ROZMAWIAĆ – 300POLITYKA
http://300polityka.pl/news/2019/03/15/poslanka-pis-20-lat-temu-glosowala-przeciw-wejsciu-polski-do-nato-dzis-nie-chce-o-tym-rozmawiac/

— PRZECZEKAĆ KOALICJĘ EUROPEJSKĄ JAK CHOROBĘ ZAKAŹNĄ – MAREK SAWICKI W DO RZECZY: “Nie jestem Kuźmiukiem ani Wojciechowskim, którzy jak im się coś nie spodobało odeszli z PSL, a potem chcieli przeciągać działaczy do Prawa i Sprawiedliwości. Jestem ludowcem, nigdzie się nie wybieram. Decyzję o wejściu do Koalicji Europejskiej podjęto demokratycznie. Teraz trzeba udział w tej koalicji przeczekać. Dokładnie tak samo, jak przeczekuje się chorobę zakaźną. Ale kto wie, może ta koalicja będzie dla nas formą szczepionki, która uodporni nas na przyszłość…”
https://www.dorzeczy.pl/kraj/96950/polityk-psl-koalicje-europejska-trzeba-przeczekac-jak-chorobe-zakazna.html

— LOBBYŚCI PAKUJĄ NAS W ŚLEPĄ ULICZKĘ WS ALKOHOLU – SZEF PARP KRZYSZTOF BRZÓZKA W ROZMOWIE Z GRZEGORZEM SROCZYŃSKIM: “Oczywiście. Biznes alkoholowy produkuje nie tylko alkohol, ale też informacje. Fake newsy. Od lat lobbyści pakują nas w ślepą uliczkę: tylko profilaktyka działa, inwestujmy w edukację, róbmy pogadanki, lekcje w szkołach o złym wpływie alkoholu. I oni to chętnie sfinansują, bo tacy są odpowiedzialni. Firmy wódczane. Psycholog społeczny Thomas Babor zebrał dane z całego świata i udowodnił, że sama profilaktyka kompletnie nie działa. Może pan wydać na to dowolne kwoty, ale jeśli nie będzie to połączone z przykręceniem śruby biznesowi alkoholowemu, ograniczeniem reklam, ograniczeniem liczby punktów sprzedaży – są to pieniądze wyrzucone w błoto. Gdyby tak było, że sama wiedza wystarcza, to nie byłoby tylu uzależnionych lekarzy, farmaceutów, chemików. Największe korzyści z profilaktyki antyalkoholowej finansowanej przez przemysł alkoholowy ma ten przemysł”.

— W POLSCE ALKOHOL JEST WSZĘDZIE – mówi szef PARP: “W Polsce alkohol jest wszędzie. Stacje benzynowe, budy 24 h, sklepy spożywcze, reklamy telewizyjne. Jeden punkt sprzedaży przypada na 275 mieszkańców. To oznacza, że w zasadzie każdy blok mieszkalny ma swoją budę z alkoholem albo knajpę”.

— BIJEMY EUROPEJSKIE REKORDY W LICZBIE SPOTÓW REKLAMOWYCH ALKOHOLU – DALEJ SZEF AGENCJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH: “Obniżono akcyzę i weszły reklamy. „Mariola o kocim spojrzeniu”. „Łódka Bols”. Te pierwsze reklamy nie mówiły o alkoholu wprost, bo obowiązywała dość restrykcyjna ustawa. I biznes stanął na głowie, żeby ją rozmontować. W 2001 roku weszła fatalna nowelizacja, która powoduje, że dziś bijemy europejskie rekordy w liczbie spotów reklamowych alkoholu”.

— JESTEŚMY PRZEZ REKLAMY NARODEM NAJBARDZIEJ ZSOCJALIZOWANYM Z ALKOHOLEM – DALEJ SZEF PARP: “Dzięki zalewowi reklam jesteśmy narodem najbardziej zsocjalizowanym z alkoholem. Traktujemy alkohol jak normalny produkt spożywczy. Podobnie działa na nas obecność wódki w każdym spożywczaku i na każdej stacji benzynowej. Kupę kasy idzie na wyraźną ekspozycję. Chodzi nie tylko o to, żeby się alkohol sprzedał, ale też o ważny efekt wizerunkowy: alkohol ma być czymś zwyczajnym”.

— W MINISTERSTWIE ZDROWIA LEŻY PROJEKT ZAKAZU SPRZEDAŻY “MAŁPEK” – DALEJ SZEF PARP W ROZMOWIE ZE SROCZYŃSKIM: “Tak. Jak najszybciej. W resorcie zdrowia leży projekt zakazu sprzedaży wódki w opakowaniach 100 ml. Ministrowie Radziwiłł i Pinkas – obaj nastawieni antyalkoholowo – byli za”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,24551778,pijemy-wiecej-niz-w-prl-trzeba-zamknac-80-proc-sklepow-z.html

— TO DZIĘKI POLSCE, UNIA ODBUDOWUJE WIARYGODNOŚĆ WS POLITYKI MIGRACYJNEJ – KONRAD SZYMAŃSKI w rozmowie z Grzegorzem Osieckim i Magdaleną Cedro w DGP: “To dzięki Polsce UE odbudowuje wiarygodność, porzucając pomysły na przymusową relokację. Gdyby poprzedni rząd sprzeciwił się skutecznie relokacji, to pewnie już w 2016 r. byłby osiągnięty właściwy kompromis, do którego dziś z takim trudem dochodzimy. Dzisiaj wszyscy już wiedzą – choć nie mówią o tym publicznie z takim samym entuzjazmem – że problem migracyjny jest wyzwaniem dla całej Unii, ale jedyne, co możemy zrobić, to hamować presję migracyjną przy pomocy zewnętrznej polityki migracyjnej. Na tyle, na ile się da. A – wiemy to teraz– da się dużo. Relokacje nikomu nie pomogły, przynosząc UE nieproporcjonalnie duże koszty politycznego sporu”.

— TRZEBA SŁUCHAĆ TO, CO MÓWIĄ PARTIE BUNTU, CO NIE OZNACZA SPEŁNIENIA ICH POSTULATÓW – DALEJ SZYMAŃSKI W DGP: “Unia – i wiem, że nie jest to łatwe do zrobienia – musi wsłuchać się w to, co mówią partie buntu. Nie wszystkie ich oczekiwania są uzasadnione, ale nie można tych milionów Europejczyków po prostu wypchnąć ze wspólnoty politycznej.  To oczywiście nie oznacza spełnienia każdego postulatu sceptyków. Czasem mówią głupstwa. Są dziedziny, w których warto się konfrontować, jedną z nich jest np. wspólny rynek. Ale gdyby zmiana podejścia do migracji nastąpiła wcześniej, to UE dzisiaj byłaby w lepszym stanie. Znaczna część partii buntu buduje swe pozycje na uzasadnionej nieufności obywateli wobec tego, co UE wyprawia technokratycznymi sztuczkami np. w kwestii tak kluczowej jak migracja.  Powinniśmy lepiej przedstawiać politykę handlową UE, która umacnia pozycję wszystkich nas np. względem Chin. Również cała agenda bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego daje potencjał współpracy między krajami. Unia musi mieć pozytywną agendę. Wtedy nie będziemy skazani na straszenie obywateli, że bez Unii wybuchnie na kontynencie wojna. Tak próbowano robić w Wielkiej Brytanii, ale nikt tego nie kupił. Unia przetrwa pod warunkiem, że ludzie będą mieli pozytywne przesłanki, dla których warto być częścią tego projektu. UE nie przetrwa tylko ze strachu przed alternatywą. Musi być wyborem pozytywnym Europejczyków”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/593575,unia-europejska-konrad-szymanski-wywiad-zmiany.html

— BISKUPI WIDZĄ WE MNIE DIABŁA W SPÓDNICY – JOANNA SCHEURING-WIELGUS w rozmowie z Małgorzatą Skowrońską w GW: “Biskupi widzę we mnie diabła w spódnicy. Znajomi, którzy są blisko Kościoła, donoszą mi, że hierarchowie wypytują, kim jestem. I są bardzo zaskoczeni, że ta „straszna Scheuring-Wielgus” ma tradycyjną rodzinę, jest matką trzech synów, od 17 lat ma tego samego męża”.

— SMARZOWSKI, SEKIELSKI I SCHEURING-WIELGUS – WROGOWIE KOŚCIOŁA – DALEJ JSW W GW: “Trafiło do mnie niedawno nagranie ze spotkania z biskupami w jednej z diecezji – przepraszam, że mówię mało konkretnie, ale na tym etapie nie mogę powiedzieć nic więcej – i na tym nagraniu, gdzie jest mowa o gwałtach, padają też trzy nazwiska „wrogów Kościoła”: Sekielskiego, Smarzowskiego i moje. Sekielski zaraz pokaże dokument o pedofilii w Kościele – tak, będę używała tego hasła, a niech biskupi mnie przeklną. Smarzowski, wiadomo, „Kler”. To, że znalazłam się w tym gronie, to dla mnie zaszczyt i powód do dumy, tyle że księża są w wielkim błędzie. Nie jestem wrogiem ani Kościoła, ani religii. Jestem wrogiem tego, co dzieje się w instytucji, która ma się za świętą. Jestem wrogiem systemowego ukrywania zbrodni”.

— GĄDECKI I JĘDRASZEWSKI KRYLI PEDOFILÓW, CO MAJĄ MÓWIĆ? – DALEJ JSW: “Biskupi Jędraszewski i Gądecki są w raporcie, który wręczyliśmy papieżowi. Są w gronie hierarchów, którzy kryli pedofilów. Co mieli mówić? To straszne, że obaj utrzymali najwyższe stanowiska w Episkopacie. To też sporo mówi o polskim Kościele”.
http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,163229,24553054,joanna-scheuring-wielgus-moj-rozwod-z-kosciolem-zaczal-sie.html

— SŁUPKI WAŻNIEJSZE NIŻ PRAWA GEJÓW – Wojciech Karpieszuk w GW.

— PIS WYOLBRZYMIA JAK W SPRAWIE UCHODŹCÓW, ALE CAŁA POLSKA NIE JEST WARSZAWĄ – PIOTR ZAREMBA W DGP: “Bez wątpienia PiS wyolbrzymia zagrożenia, tak jak wyolbrzymiał perspektywę sprowadzania do Polski mas uchodźców. Tyle że to liberalna opozycja dała mu oręż do ręki. Jeśli stało się to przypadkiem, bo Trzaskowski chciał wykonać akurat teraz wyborcze zobowiązanie, to oznacza, że w PO nie ma koordynacji między polityką lokalną i ogólnokrajową. Jeśli zaś ktoś uznał, że licytacja w sprawie gejów jest dogodnym polem dla Platformy, to oznacza, że nie rozumie się tam polityki. Cała Polska nie jest Warszawą, a najbliższe dwie kampanie wyborcze są ogólnopolskie. Choć stosunek do żądań mniejszości seksualnej zmienia się na pozytywniejszy, z reguły nie zyskują one poparcia większości”.

— ZAREMBA O SWOIM MIESZANYM STOSUNKU DO ZWIĄZKÓW PARTNERSKICH: “Pamiętam, jak wraz z grupą znajomych trafiłem do lokalu będącego miejscem spotkań gejów. Rozpoznali mnie i jeszcze jednego kolegę jako przedstawicieli myślenia konserwatywnego. Dosiedli się i jęli przekonywać, że sam pomysł regulacji ich związków ma naturę konserwatywną właśnie. Powoływali się na przykład Wielkiej Brytanii, gdzie właśnie (był 2013 r.) konserwatyści Johna Majora spełnili ten ich postulat. Dało mi to do myślenia. Ich droga jest przecież odwrotna niż par heteroseksualnych. Dla tamtych partnerstwo w miejsce małżeństwa to krok ku rozluźnieniu więzi, prawnych i psychologicznych. Dla gejów i lesbijek to droga do związku trwalszego. Oczywiście pytanie jeszcze, jak miałyby wyglądać szczegóły takiej regulacji.Ta konkluzja nie uczyniła mnie jednak bezwarunkowym zwolennikiem tej nowinki. Po pierwsze, nie wierzę w stworzenie takiego rozwiązania „tylko dla mniejszości”. A związki partnerskie dla wszystkich byłyby prawdopodobnie krokiem ku kulturze generalnie „bez zobowiązań”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/opinie/artykuly/593643,lgbt-zaremba-karta-spor-liberalna-strona-konserwatywna-pis-po.html

— SCHETYNA OGRAŁ WSZYSTKICH, POZA KONTROLĄ ZOSTAŁA TYLKO WIOSNA – ADAM LESZCZYŃSKI: “Grzegorz Schetyna ograł wszystkich na opozycji i został głównym liderem sił prodemokratycznych w Polsce. Pokazał, że jest graczem twardym i bezwzględnym. Z liczących się partii poza jego kontrolą została tylko Wiosna Biedronia. Oto, w jaki sposób będzie się starał ją podporządkować”.

— LESZCZYŃSKI O PSYCHOLOGICZNYM EFEKCIE FRONTU JEDNOŚCI NARODU PRZECIW PIS I SKAZANIU MAŁYCH PARTNERÓW NA LISTY PO: “FJN sprawia, że dla członków koalicji Schetyny wejście do niej to droga w jedną stronę. Można się oszukiwać, że Koalicja Europejska została powołana tylko do eurowyborów. W praktyce jednak każdy, kto ją opuści przed wyborami do naszego Sejmu — najważniejszymi wyborami — będzie odsądzony od czci i wiary jako koń trojański Kaczyńskiego, renegat i zdrajca. Z koalicji ze Schetyną będzie można wyjść tylko — przepraszam za tę metaforę, ale ona tu pasuje — nogami do przodu. (To naprawdę metafora, rozmawiamy tu o demokratycznej polityce, a nie mafijnej rodzinie.) Schetyna jest przy tym niesłychanie pragmatyczny: wita wszystkich, wybacza stare konflikty. „Jeżeli nasza współpraca z SLD pozwoli dołożyć te kolejne 5–7 procent poparcia dla koalicji, to uważam, że warto to zrobić, bo zagrożenie jest gdzieś indziej” — mówił w wywiadzie dla „Kultury Liberalnej” w marcu”.

— LESZCZYŃSKI O ZJADANIU BIEDRONIA: “Wejście do koalicji Schetyny byłoby oczywiście klęską Wiosny i końcem tego projektu politycznego, nawet jeśli lider i kilkoro jego współpracowników dostaliby się do Sejmu. Bylibyśmy wówczas skazani na duopol PO-PiS na kolejną kadencję. Trudniej będzie zjeść Biedronia wówczas, kiedy notowania Wiosny będą utrzymywać się w okolicach 10 proc. Także i w tym przypadku działać będą jednak opowieści o Froncie Jedności Narodu. Media sprzyjające Platformie (oraz PiS, co naturalne) będą milczeć o propozycjach programowych Wiosny, informując za to donośnie o jej wpadkach”.
https://opinie.wp.pl/leszczynski-schetyna-przytula-a-potem-zjada-koalicjantow-kawalek-po-kawalku-opinia-6359655487170177a

— LISTY KE UTRUDNIĄ ZADANIE BIEDRONIOWI – ŁUKASZ LIPIŃSKI: “Taka konstrukcja list utrudni zadanie Robertowi Biedroniowi. W jego partii z założenia – poza liderem – nie ma znanych nazwisk. Start popularnych polityków z list Koalicji Europejskiej i PiS sprzyja utrzymaniu polaryzacji sceny politycznej, z którą Biedroń chce walczyć”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1786016,1,koalicja-europejska-liczy-na-gwiazdy.read?src=mt

— OPOZYCJA MUSI BYĆ PRZYGOTOWANA NA PYTANIA O KONKRETY – JAKUB MAJMUREK: “Jeśli tendencja się utrzyma, partie opozycji staną przed poważnym wyzwaniem. Gdy druga kadencja PiS – jeszcze trzy–sześć miesięcy temu – wydawała się pewna, wystarczyło stanowczo obiecywać, że zrobią wszystko, by odsunąć ludzi Kaczyńskiego od władzy. Teraz to za mało. Opozycja musi być przygotowana na pytania swoich wyborców, co konkretnie zamierza zrobić, gdy wygra”.

— BYĆ MOŻE PIS NIE MOŻE WYJŚĆ POZA I TAK PRZEKONANYCH – DALEJ MAJMUREK: “W 2015 roku PiS zaprzeczyło temu stereotypowi. Wygrało we wszystkich grupach wiekowych, w dużych miastach, wśród osób z wyższym wykształceniem. Jego poparcie było tym mniejsze, im większe miasto, wyższy wiek i niższe wykształcenie wyborców, ale potrafiło skutecznie walczyć na każdym terenie. Dziś nie potrafi. Karykatura PiS jako partii starszych, słabo wykształconych ludzi z prowincji zmienia się w samospełniającą się przepowiednię. Sondaż „Gazety” robiony był już po zapowiedziach 500+ na pierwsze dziecko i propozycji zwolnienia osób do 26. roku życia z płacenia PIT – obie propozycje nie trafiają do najmłodszego elektoratu, choć to on będzie ich głównym beneficjentem. Jeśli kolejne sondaże potwierdzą ten trend, będzie to oznaczać, że socjalne propozycje PiS nie pomogą mu wyjść poza grupy elektoratu i tak już przekonane do partii”.

— MAJMUREK O PROBLEMACH KE Z RÓŻNORODNOŚCIĄ PROGRAMOWĄ – TRUDNO BĘDZIE RZĄDZIĆ: “Nawet jeśli taka większość się pojawi, będzie jej bardzo trudno rządzić. Różnice programowe widać już na poziomie KE, gdzie konserwatywny kulturowo PSL ma problem z – ich zdaniem – zbyt liberalnym światopoglądowo wizerunkiem koalicji. Tymczasem Wiosna będzie musiała postawić każdemu koalicjantowi, z którym będzie tworzyć rząd, znacznie dalej idące żądania niż karta LGBT. Wyborcy Biedronia nie głosują na niego, by wspierał rząd, który w takich kwestiach, jak małżeństwa jednopłciowe czy kwestie aborcji, zachowuje się jak gabinety Tuska i Kopacz – odkłada je „na święty nigdy”, by nie drażnić „konserwatywnej większości” i nie wynieść PiS do władzy”.

— ZWYCIĘSTWO DEMOKRATÓW CORAZ MNIEJ NIEPRAWDOPODOBNE – DALEJ MAJMUREK: “Gdy zwycięstwo obozu demokratycznego wydaje się coraz mniej nieprawdopodobne, potrzeba więcej: konkretnych propozycji na okres po wyborach. Jeśli przez pierwsze miesiące nowy rząd będzie miotał się w konfliktach z Dudą i Kaczyńskim, to szybko politycznie przegra swoje zwycięstwo wyborcze i otworzy Dudzie drogę do drugiej kadencji. Wyborcy nie lubią nieefektywnej, zajętej samą sobą, niezdolnej zrealizować swoich obietnic władzy. Potrzebny jest więc program na trudne półrocze, projekty, których Duda albo nie będzie mógł nie podpisać, albo których zawetowanie utrudni mu reelekcję. Dzisiejsza opozycja, dopiero gdy zmieni się prezydent, będzie mogła zacząć myśleć o „sprzątaniu po PiS”.
https://www.tvn24.pl/magazyn-tvn24/czy-pis-moze-stracic-wladze-otworzyly-sie-drzwi,203,3535

— CZY JĘDRASZEWSKI JEST WIARYGODNY – JACEK GĄDEK W GAZETA.PL: “Konfrontujmy hierarchę z jego własnymi słowami. Czy abp Jędraszewski był „nieskazitelnie stanowczy”, jeśli chodzi reakcję na ekscesy seksualne swojego szefa w Poznaniu? Czy był „nieskazitelnie stanowczy”, jeśli chodzi ratowanie z potrzasku kleryków? Nic publicznie nie wiadomo o heroizmie abp. Jędraszewskiego. Czy zatem teraz jest wiarygodny gromiąc przestępstwa i grzechy duchownych?”
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24551904,papierowy-przelom-w-polskim-kosciele-analiza.html

— NIKT NIE ZROBIŁ TYLE DLA LAICYZACJI, CO KONFERENCJA BISKUPÓW – SZYMON HOŁOWNIA W TYGODNIKU POWSZECHNYM: “Nikt nie zrobił tyle dla laicyzacji w Polsce, co ta jedna konferencja prasowa polskich biskupów. Bo po czymś takim trudno uznać, że KEP żyje na tej samej planecie, co zdecydowana większość tych, którzy jej wierchuszki słuchali i ją oglądali”.

— JĘDRASZEWSKI JAK NISZOWY FELIETONISTA ULTRAPRAWICOWEGO PORTALU – DALEJ HOŁOWNIA: “Arcybiskup Jędraszewski nie pierwszy raz zdradza, że o ile z pewnością sprawdziłby się jako niszowy felietonista ultraprawicowego portalu, względnie opiekun kółka historycznego w liceum (ale wtedy miej Boże w opiece młodzież z tejże szkoły), o tyle nie ma niestety za grosz umiejętności współczucia i współsłuchania z osobami spoza jego politycznej i ideologicznej bańki – chociaż jest to, jak się zdaje, fundamentalna kompetencja w religii misyjnej, którą jest chrześcijaństwo”.
https://www.tygodnikpowszechny.pl/z-przerazeniem-158026

— WYOBRAŹMY SOBIE KARTĘ NACJONALISTA PLUS – MICHAŁ SZULDRZYŃSKI W RZ: “Wyobraźmy sobie taką sytuację: w jakimś mieście na wschodzie Polski wybory wygrywa burmistrz należący do ONR. Kilka miesięcy po zwycięstwie podpisuje wraz z lokalnymi środowiskami nacjonalistycznymi kartę Nacjonalista+, która zakłada wprowadzenie do szkół zajęć patriotycznych prowadzonych przez zwolenników Falangi. Na zajęciach będą omawiane przykłady przestępstw dokonywanych przez imigrantów, powstawanie muzułmańskich gett w miastach Europy Zachodniej, a także przypadki, w których działacze organizacji LGBT zostali skazani za pedofilię. Czy taka sytuacja podobałaby się zwolennikom tolerancji? Wydaje mi się, że nie, bo szkoła to nie miejsce na prowadzenie politycznej czy ideologicznej krucjaty”.
https://www.rp.pl/Szalenstwa-tego-swiata/303159983-Michal-Szuldrzynski-Ideologia-w-szkole-czyli-edukacja-czy-indoktrynacja.html&template=restricted

— IMPONUJĄ NAM POWSTAŃCY – WZYWAJĄ DO ZAANGAŻOWANIA I AKTYWNOŚCI – JAN OŁDAKOWSKI W ROZMOWIE Z PIOTREM WITWICKIM W RZ: “Powinniśmy oddać hołd bohaterom i opowiedzieć o skomplikowanych czasach, w których przyszło im żyć. U żołnierzy wyklętych jest heroizm i upór, ale nie ma wyjścia do współczesności. Imponują nam powstańcy, bo oni w każdym momencie życia – czy to wojna czy pokój – wzywają do zaangażowania i aktywności. Do wzięcia odpowiedzialności”.

— OŁDAKOWSKI NA PYTANIE O TO CZY UZYSKAŁ WSPARCIE OD PFN: “Kilkakrotnie namawiałem ich do wsparcia naszych działań. Nigdy się nie odezwali. Uznaję, że mamy rozłączne cele albo inne metody działania”.

— ŻAŁUJĘ, ŻE NIE UDAŁO SIĘ DOJŚĆ DO KONSENSU WOKÓŁ POSTACI LECHA KACZYŃSKIEGO – DALEJ OŁDAKOWSKI: “Mam bardzo emocjonalny stosunek do Lecha Kaczyńskiego i odnoszę wrażenie, że trochę jest go za mało. Żałuję, że nie udało się dojść do konsensu wokół tej postaci. On powinien być wspólną wartością”.
https://www.rp.pl/Rozmowy-Witwickiego/303159979-Jan-Oldakowski-Gwiezdne-Wojny-w-okupowanej-Warszawie.html&cid=44&template=restricted

— PIOTR ZAREMBA O FILMIE O JANIE NOWAKU JEZIORAŃSKIM I NARZEKANIACH PRAWICOWEGO RECENZENTA: “Kiedy czytam narzekania akurat prawicowego recenzenta („Do Rzeczy”), że powstał film „przeciętny”, więc „poniżej oczekiwań”, odpowiem: a może czas pogodzić się z faktem, że zamiast oczekiwać na jedno „opus magnum”, będziemy oglądać kolejne przyczynki do opowieści o polskich dziejach. Co wcale ich nie deprecjonuje. Zwłaszcza że równocześnie żąda się popularyzacji, a ona zakłada także pewne uśrednienie przekazu, niesilenie się na nadmiar artystycznych czy intelektualnych ambicji. Tu zresztą akurat mamy sporo i obserwacji, i dylematów, tyle że równie ważną zaletą okazuje się prostota, klarowność w ich opowiedzeniu”.

— ZAREMBA WYŚMIEWA RENCENZJE WYBORCZEJ: “To oczywiście budzi także bardziej merytoryczne spory. Recenzent „Wyborczej” tradycyjnie sprzeciwia się apoteozie powstańczej decyzji. To jednak oznacza, że nie pojmuje on myśli człowieka, którego gazeta Michnika przez lata uznawała za autorytet. Nie ma obowiązku zgody z nim, ale oczekiwałbym przynajmniej poważnej próby intelektualnego ogarnięcia jego racji. Tymczasem odpowiedzią są politruckie klisze. Powstanie służy dziś prawicy, my jesteśmy przeciw prawicy, więc drwimy. Nie przypuszczał zapewne sam Nowak-Jeziorański, że jego dawni partnerzy intelektualni będą patronować zwykłemu intelektualnemu prostactwu. Powiedzmy wprost: głupocie”.

— POLSCY KONSERWATYŚCI ZAWSZE UWAŻAJĄ, ŻE WIEDZĄ NAJLEPIEJ JAK WYGLĄDAŁA WOJNA – DALEJ ZAREMBA: “Polscy konserwatyści zawsze uważają, że wiedzą najlepiej, jak wyglądała wojna. Uznają się za ekspertów od niej. Ja wiem, że nieliczni już powstańcy twierdzili po pokazie, iż klimat tamtej Warszawy, rozgorączkowanej pod wpływem obrazów klęski Niemców, został oddany całkiem nieźle. I komu mam wierzyć? Cóż, wybór wydaje mi się jednoznaczny.”
https://polskatimes.pl/piotr-zaremba-czy-tworcy-filmu-kurier-osiagneli-swoj-cel-recenzja-filmu-kurier/ar/13967690/2

— URODZINY: Tomasz Piątek, Anna Grodzka, Michał Adamczyk, Wanda Buk, NIEDZIELA: Elżbieta Jakubiak, Andrzej Rozenek kończy 50, Zbigniew Girzyński, Ewa Tomczyk.