— BRUDZIŃSKI O KOŁODZIEJCZAKU JAKO HIPSTERZE Z PLACU ZBAWICIELA – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/03/14/

— DGP O ROZMACHU PIĄTKI KACZYŃSKIEGO – WYSTARCZYŁOBY NA PODWOJENIE PENSJI NAUCZYCIELI – piszą Grzegorz Osiecki i Marek Chądzyński: “Pieniędzy wystarczyłoby, żeby podwoić nauczycielskie pensje. Albo zwolnić z podatku wszystkich drobnych przedsiębiorców. Ewentualnie rozwiązać problem kredytów frankowych. (…) Przykład? Jeśli przedsiębiorcy twierdzą, że tłamszą ich podatki, to kwota 40 mld zł, jaka się składa na ten program, wystarczyłaby, by ich z tych podatków w ogóle zwolnić. Bo to mniej więcej tyle, co cały podatek PIT od jednoosobowych działalności gospodarczych w 2017 r. Takich, które rozliczają się zarówno według skali, jak i stosując liniową stawkę 19 proc. Dysponując 40 mld zł, można podwoić subwencję oświatową, jaką dziś dostają samorządy z centralnego budżetu na utrzymanie szkół. A to oznacza, że wystarczyłoby na podwyżki dla nauczycieli, i to z nawiązką – w zasadzie ich pensje można by podwoić”.
https://gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/593465,piatka-kaczynskiego-pieniadze-budzet-nauczyciele-podatki-kredyty-franki-autostrady.html

— FOTYGA KOMISARZEM Z PIS – jak pisze Magdalena Rubaj w Fakcie: “Anna Fotyga (62 l.) ma być kandydatką PiS na unijnego komisarza w kolejnej Komisji Europejskiej – ustalił Fakt. Decyzję Jarosława Kaczyńskiego (70 l.) zmienić mogą już tylko wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego. – Duży wpływ na ostateczny wybór będzie miało zaangażowanie w kampanię i wynik wyborczy – mówi nam ważny polityk PiS”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/anna-fotyga-liderka-w-wyscigu-o-nominacje-na-komisarza/cz2bsyn

— KACZYŃSKI PRZEKAŻE TRZYNASTKĘ NA RATOWANIE ZWIERZĄT – GW: „Od samego momentu poinformowania o programie emerytalnych trzynastek Pan Poseł ma zamiar przekazać tę kwotę na cel dobroczynny. Będzie to prawdopodobnie jakaś wiarygodna organizacja zajmująca się prawami i ochroną zwierząt lub np. zbiórka na wykup zwierzęcia przeznaczonego do rzeźni” – odpowiedział „Wyborczej” Radosław Fogiel, dyrektor biura poselskiego posła Jarosława Kaczyńskiego”.
http://wyborcza.pl/7,155287,24543100,kaczynski-wyznaje-wyborczej-na-co-przeznaczy-13-sta-emeryture.html

— KOLEJNE SPOTKANIE ZESPOŁU PARLAMENTARNEGO – ZERWIJ Z PLASTIKIEM: https://twitter.com/pomaska/status/1106120044965228545?s=21

— FORT TRUMP ODJEŻDŻA – jedynka GW: “Rząd nie zdołał przekonać Ameryki do budowy stałej bazy w naszym kraju. W grę wchodzi tylko niewielki wzrost obecności. Pentagon o 10 proc. obniży koszty na wschodniej flance NATO. I mamy się cieszyć, bo jak nie – wróci temat żydowskiego mienia”.
http://wyborcza.pl/7,75399,24546215,fort-trump-odjezdza-amerykanie-nie-zbuduja-stalej-bazy-w-polsce.html

— PIS KOCHA TRUMPA BEZ WZAJEMNOŚCI – Roman Imielski w GW: “Warszawa skłóciła się już z kluczowymi partnerami w UE. Viktor Orbán, najbliższy węgierski sojusznik PiS, nie ukrywa miłości do Władimira Putina, nowy włoski przyjaciel Matteo Salvini jest jawnie prorosyjski, brytyjscy konserwatyści właśnie opuszczają wraz z całym krajem wspólną Europę, relacje z Ukrainą są najgorsze od upadku ZSRR. Jest jasne, że jak najlepsze relacje z USA i bliska współpraca wojskowa to podstawa naszego bezpieczeństwa. W tak niepewnym świecie na sile zyskuje się jednak wtedy, gdy umiejętnie gra się na kilku fortepianach w najważniejszych salach. Szkoda, że rządzący przenieśli Polskę do piaskownicy”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24546189,mialy-byc-bazy-z-wojskiem-bedzie-figa-z-makiem-pis-kocha-trumpa.html

— KOALICJI EUROPEJSKIEJ UDAŁO SIĘ NIE POGUBIĆ WYBORCÓW PRZY JEDNOCZENIU – ŁUKASZ LIPIŃSKI na portalu Polityki: “Do ostrożnego optymizmu opozycję może skłaniać fakt, że przy jednoczeniu udało się wyborców nie pogubić. I to mimo zmasowanej akcji propagandowej ze strony PiS. Politycy obozu władzy powtarzają w mediach, że konserwatywny PSL i liberalna Barbara Nowacka muszą sobie wzajemnie odstraszać wyborców. Najwyraźniej tak się nie dzieje”.

— POKAZAĆ, ŻE SĄ REALNĄ ALTERNATYWĄ – DALEJ LIPIŃSKI: “Koalicja będzie musiała przede wszystkim pokazać wyborcom atrakcyjną propozycję programową, która nie będzie tylko najniższym wspólnym mianownikiem programów tworzących ją ugrupowań. By osiągnąć sukces, partie opozycji muszą przekonać wyborców, że są realną alternatywą dla obozu władzy”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1785674,1,koalicja-europejska-jest-dopiero-na-poczatku-drogi.read?src=mt

— SIŁA PIS TESTOWANA PROTESTAMI – Zuzanna Dąbrowska w RZ: “PiS wciąż mocny w sondażach, ale ryzyko porażki rośnie. Strajki zapowiadają kolejne grupy społeczne”.
https://www.rp.pl/Rzad-PiS/190319645-Sila-Prawa-i-Sprawiedliwosci-testowana-protestami.html

— KOALICJA EUROPEJSKA NIE POTRAFI NARZUCIĆ WŁASNYCH TEMATÓW – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “I choć społeczeństwo mocno się laicyzuje, podział KE vs Kościół nie jest opozycji na rękę. W dodatku Koalicja nie potrafi narzucić własnych tematów. Głównie reaguje na pomysły i wypowiedzi prezesa PiS lub organizuje konferencje, gdy znajdzie w mediach ciekawy temat, którym można uderzyć w PiS. Kampania dopiero się zaczyna. I to właśnie ona zdecyduje o tym, kto zwycięży. Co tylko dowodzi, że wciąż jesteśmy demokratycznym państwem”.
https://www.rp.pl/Komentarze/303139916-Szuldrzynski-W-oczekiwaniu-na-kampanie.html&template=restricted

— BADANIE RZ, ALE IBRIS: PIS 40, KO 38, WIOSNA 7, KUKIZ 5, KONFEDERACJA 3, GWIAZDOWSKI 2.

— MACRON FORSUJE BIUROKRATYCZNE ROZWIĄZANIA MAJĄCE PODNIEŚĆ KOSZTY PRACY W CEE – ODPOWIEDŹ SCHETYNY NA APEL MACRONA – drukuje GW: “Prezydent Macron słusznie pisze, że „postęp i wolność to możliwość życia z własnej pracy”. Ale jednocześnie forsuje biurokratyczne rozwiązania mające podnieść koszty pracy w krajach Europy Środkowej, w tym Polski i – w efekcie – osłabić ich konkurencyjność. Próby administracyjnego wyrównywania kosztów pracy w UE w sytuacji, w której wciąż istnieją olbrzymie nierówności między krajami pod względem zasobności w kapitał, będą prowadzić do utraty miejsc pracy w Europie Środkowej. Odetną ją od kapitału, którego napływ systematycznie podnosi u nas wynagrodzenia i pozwala gonić zamożniejsze kraje. Próby te zarazem nie chronią przed odpływem kapitału z krajów, które są niedostatecznie konkurencyjne. Produkcja nadal będzie z nich przenoszona, tyle że nie do naszego regionu, ale też poza Unię. Unia Europejska, by być skuteczna, musi pozostać strefą wolności ludzi, pracy, inwestycji i usług”.

— SCHETYNA O POLEXICE: “Brexit to przykład, jak nieodpowiedzialna polityka rządu może także doprowadzić do wyjścia kraju z Unii Europejskiej niezależnie od oficjalnych deklaracji przywódców. To właśnie robi Jarosław Kaczyński Polakom, najbardziej proeuropejskiemu z narodów Unii. Każdy, kto ma wątpliwości, niech odpowie na dwa proste pytania. Czy Kaczyński w ewentualnej drugiej kadencji zrezygnuje z dokończenia procesu podporządkowywania sądów i mediów partii rządzącej? A czy kraj z całkowicie upartyjnionym sądownictwem może pozostać członkiem UE?”
http://wyborcza.pl/7,75968,24545867,demokratyczna-europo-wracamy-grzegorz-schetyna-odpowiada-na.html

— FORSOWANIE STARYCH, TOKSYCZNYCH POMYSŁÓW NA UWSPÓLNOTOWIENIE POLITYKI AZYLOWEJ DOPROWADZI DO KOLEJNEGO KRYZYSU – KONRAD SZYMAŃSKI w rozmowie z Jędrzejem Bieleckim w RZ: “Łączenie tych rzeczy nie ma sensu. Odporność strefy Schengen zależy wyłącznie od skutecznej ochrony jej granic zewnętrznych. Próba forsowania starych, niesprawdzonych i toksycznych pomysłów na uwspólnotowienie polityki azylowej doprowadzi do kolejnego kryzysu, czego przecież nikt nie chce”.

— UNIA NIE MOŻE OCZEKIWAĆ IMMUNITETU OD PRAWA DO KRYTYKOWANIA JEJ – DALEJ SZYMAŃSKI: “Przecież nie od dziś można odnieść wrażenie, że Unia oczekuje jakiegoś immunitetu od prawa do krytykowania jej. To doprowadziło do bezprecedensowego rozejścia się Wspólnoty z emocjami społecznymi w wielu państwach. Z tym zastrzeżeniem mogę podkreślić, że w sprawie dezinformacji Polska chętnie współpracuje w ramach zarysowanych przez Komisję Europejską”.

— WYJĄTKOWA ZŁOŚLIWOŚĆ SZEFOWEJ CDU WOBEC PARYŻA – DALEJ SZYMAŃSKI W RZ: “Bardzo trudno bronić idei dwóch siedzib parlamentu, ale przyznaję, że nazwanie tego przez przewodniczącą Kramp-Karrenbauer „anachronizmem”, jest wyjątkową złośliwością wobec Paryża”.

— I TAK SZEFOWA CDU ODRZUCIŁA IDEĘ UNII TRANSFEROWEJ, EUROPA DWÓCH PRĘDKOŚCI TO DEGRADACJA UE NA SCENIE ŚWIATOWEJ – DALEJ SZYMAŃSKI: “Prezydent chciał uniknąć zderzenia z Berlinem w tym kontrowersyjnym obszarze, co zresztą mu się nie udało, bo przewodnicząca Kramp- Karrenbauer i tak odrzuciła ideę unii transferowej. Nawet niepytana. Europa dwóch prędkości przyspieszyłaby degradację Unii na scenie światowej. Ale od dawna nie jest ona aktualna, bo w samym jądrze strefy euro mamy bardzo trudny do przełamania spór o przyszłość polityki fiskalnej. A przecież reforma unii walutowej jest konieczna, bo choć strefa euro jest dziś o wiele silniejsza niż w 2008 r., to fundamentalne przyczyny kryzysu nie zostały wyeliminowane, a poziom rozwoju krajów Południa i Północy nadal się rozchodzi. W normalnych okolicznościach w ramach strefy jednego pieniądza są możliwe poważne przepływy budżetowe, czego w strefie euro nie mamy. Bunt Północy dotyczy samego ryzyka transferów”.

— SZYMAŃSKI O NOWYM KONSENSUSIE EUROPEJSKIM: “Nowy europejski konsensus powinien być oparty na rozwoju wspólnego rynku, kompromisie migracyjnym wykluczającym przymus azylowy, polityce bezpieczeństwa w synergii z NATO oraz potencjalnej polityce przemysłowej”.
https://www.rp.pl/Unia-Europejska/303139918-Szymanski-Dluga-droga-do-odrodzenia-Unii.html&template=restricted

— MIAŁ BYĆ PROFESOR JAK ROTFELD DOMINIKA DŁUGOSZ-GIERSZEWSKA W NEWSWEEKU: “- Polityk PiS o MSZ: – Dramat. Tu nic nie działa. Ja byłem pewien, że to będzie taki przypadek, jak Adama Rotfelda. Nobliwy pan profesor, którego szanuje i opozycja i własna partia. A jest dokładnie odwrotnie. Nie szanuje go ani opozycja, ani PiS – mówi Newsweekowi, na wszelki wypadek prosząc o anonimowość. Inny polityk PiS dodaje, że w partii do Czaputowicza jest bardzo dużo pretensji. – Niektóre strasznie głupie, na przykład takie, że jak nasi posłowie jadą do Brukseli, to nie są witani z wystarczającą atencją. Bo niby Norwegowie coś tam dostają, a oni nie. Ale część jest taka, że Waszczykowski to przynajmniej miał osobowość – słyszymy od innego polityka partii rządzącej”.

— NEWSWEEK CYTUJE HALICKIEGO, ŻE WASZCZYKOWSKI BYŁ CAŁKIEM W PORZĄDKU: “Naprawdę nigdy się nie spodziewałem, że uznam, że Waszczykowski był całkiem w porządku – przyznaje Andrzej Halicki z Platformy”.
https://www.newsweek.pl/polska/polityka/labedzi-spiew-ministra-czaputowicza-nawet-opozycja-teskni-za-waszczykowskim/le1zdky

— CZY POLITYKÓW PO TEŻ PYTANO O UCIECZKĘ DO BRUKSELI – PAWEŁ SZEFERNAKER w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem w RZ: “Proszę nie żartować. Czy jak Donald Tusk, Elżbieta Bieńkowska czy Barbara Kudrycka wyjeżdżali do Brukseli, to też pan pytał polityków PO, czy jest to ucieczka przed Trybunałem Stanu lub przed skutkami ich rządów?”

— DZIŚ OBOWIĄZUJĄCY MODEL MIGRACYJNY UE POCHODZI Z POLSKI – DALEJ SZEFERNAKER W RZ: “Prezentując swój program, jesteśmy wiarygodni i mamy w ostatnim czasie na polu europejskim znaczące sukcesy. Przypomnę, że dziś funkcjonujący model migracyjny w UE to ten, który został przedstawiony przez polski rząd po przejęciu władzy przez PiS, we współpracy z państwami Grupy Wyszehradzkiej. Wiele konkretnych propozycji zapisaliśmy w Deklaracji Europejskiej, a kolejne będą przedstawiane w toku kampanii”.

— WŁADZA NIE JEST OD INGEROWANIA W INTYMNĄ SFERĘ ŻYCIA – DALEJ SZEFERNAKER: “Zgodnie z art. 18 konstytucji małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny. Jeżeli zaś chodzi o rodzinne i prywatne relacje, to każdy ma do nich prawo i władza nie jest od tego, żeby ingerować w ten najbardziej intymną sferę ludzkiego życia. To jest różnica między KE a PiS, oni chcą indoktrynować i narzucać przekonania, a my chcemy dawać polskim rodzinom wolność”.
https://www.rp.pl/Prawo-i-Sprawiedliwosc/190319649-Szefernaker-Opozycja-chce-wojny-ideologicznej.html&template=restricted

— UKAZAĆ ZŁO PISOWSKIEGO HEJTU – MAREK BEYLIN W GW: “Jeśli obóz demokratyczny skutecznie ukaże zło tego PiS-owskiego hejtu, władza straci instrument, którym chce przykrywać swe liczne afery, nieprawości i konflikty społeczne. I tym mocniej jej nędza będzie biła w oczy”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24545704,zjednoczmy-sie-przeciw-pis-owskiemu-hejtowi.html

— JACEK GĄDEK OPISUJE PLANY MACIEREWICZA NA KOLEJNY RAPORT I DYSTANSOWANIE SIĘ OD NIEGO MON: “MON ma dystans do kolejnych rewelacji Macierewicza. Błaszczak od początku jest – bez względu na to, co mówi publicznie – sceptyczny wobec tez o zamachu i bombach na pokładzie i wołałby się na temat Macierewicza nie wypowiadać w ogóle. Robi to wiceminister obrony Wojciech Skurkierwicz. Subtelnie – ale regularnie – podkreśla, że raport to nie jest rzecz MON-u, ale samej podkomisji. Cytaty z odpowiedzi Skurkiewicza na kolejne interpelacje ws. działań Macierewicza: „Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Komisja Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego przedstawia Ministrowi Obrony Narodowej raport końcowy”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24543636,macierewicz-ustala-gdzie-byly-bomby-rodziny-smolenskie-boja.html

— URODZINY: Józefa Szczurek-Żelazko.