— PETRU O TYM, ŻE NIKT NIE BRONIŁ TRZASKOWSKIEGO – ZOSTAŁ SAM, WKK O TYM, ŻE NIE MA DEKLARACJI O WSPÓLNYM STARCIE W WYBORACH PARLAMENTARARNYCH – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/03/13/

— BOCHENEK – NOWE ZŁOTE DZIECKO PIS – FAKT: “Od kilkunastu dni były rzecznik rządu Rafał Bochenek jest dyrektorem marketingu w PGNiG SA, spółce Skarbu Państwa. Państwowy gigant potwierdził nasze ustalenia. Teraz śmiało można powiedzieć, że to kolejne złote dziecko PiS. Ile Bochenek zarobi w PGNiG? Dyrektor na takim stanowisku może liczyć na 20–30 tys. zł miesięcznie. Jak więc pogodzić jego nową fuchę z uchwałą PiS, według której radny zarabiający więcej niż 15 tys. zł brutto nie może pełnić mandatu? – Formalnie nie jestem członkiem PiS, choć identyfikuję się z partią i jestem dumny z pełnienia funkcji rzecznika rządu – rozwiał nasze wątpliwości sam zainteresowany”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24542219,tragiczny-rok-polskiej-polityki-zagranicznej.html

— ZWIASTUJ FILMU SEKIELSKIEGO O PEDOFILII W KOŚCIELE: https://twitter.com/sekielski/status/1105394557980762112

— KOLEJNY PROKURATOR STANU WOJENNEGO W RODZINIE PIOTROWICZA – jak pisze SE: “Jak ustalił „Super Express”, brat posła PiS Stanisława Piotrowicza – Kazimierz Piotrowicz, także był prokuratorem stanu wojennego. W 1982 r. jako wiceszef Prokuratury Rejonowej w podkrakowskiej Bochni, oskarżał czworo opozycjonistów w trybie doraźnym. W przypadku dwóch osób zapadły wyroki skazujące na więzienie. O tym, że Kazimierz Piotrowicz wsadził do więzienia bohaterów Solidarności świadczą dokumenty zgromadzone przez IPN. Jego działalność z tamtych czasów pamiętają też bocheńscy opozycjoniści. – Kazimierz Piotrowicz to faktycznie brat Stanisława Piotrowicza. To prawda, oskarżał w stanie wojennym – mówi „Super Expressowi” Jerzy Orzeł, poseł na sejm kontraktowy i jeden z założycieli… słynnego Porozumienia Centrum”.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/brat-stanislawa-piotrowicza-oskarzal-bohaterow-solidarnosci-aa-WLhV-84uU-zc8i.html

— SKOK PIS I BEZPARTYJNYCH NA WROCŁAWSKIE LOTNISKO – Jacek Harłukowicz w lokalnej GW: “Jarosław Wróblewski, uważany za jednego z autorów sukcesu Portu Lotniczego Wrocław, nie jest już jego wiceprezesem. Zastąpiła go 32-letnia Agata Granatowska, bez doświadczenia w biznesie, za to zaufana wicemarszałka Michała Bobowca”.
http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,24542582,bezpartyjni-i-pis-biora-lotnisko.html

— KOALICJA WYGRYWA Z PIS – KRZYSZTOF PACEWICZ O KANTAR MILLWARD BROWN NA JEDYNCE GW: “Gdyby eurowybory odbyły się dziś, wygrałaby je Koalicja Europejska z 35 proc. poparcia, przed PiS z 33 proc. Próg wyborczy przekroczyłyby jeszcze: Wiosna Biedronia z 11 proc. i Kukiz’15 z 7 proc. Pod progiem znalazłaby się Koalicja Lewica Razem z wynikiem 4 proc. oraz Konfederacja (Korwin-Mikke, Braun, Liroy, Narodowcy) z 3 proc. poparcia. Z przypadających Polsce 52 mandatów Koalicja Europejska otrzymałaby ich 22, PiS – 20, Wiosna – 6, a Kukiz’15 – 4 – wynika z badania Kantar Millward Brown”.

— OPOZYCJA WYGRYWA WE WSZYSTKICH KATEGORIACH – pisze Pacewicz: “To pierwszy sondaż renomowanej pracowni, który przewiduje przegraną PiS w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Co więcej, partie demokratyczne zwyciężają we wszystkich bezpośrednich starciach: w wadze superciężkiej Koalicja Europejska wygrywa z PiS, w wadze średniej Wiosna Biedronia pokonuje Kukiz’15, a w wadze piórkowej Koalicja Lewica Razem wygrywa ze skrajnie prawicową Konfederacją”.

— PIS PRZEGRYWA W MIASTACH I WŚRÓD MŁODYCH Z KE I BIEDRONIEM: “Szczegółowe wyniki pokazują, że wyborcy młodsi i mieszkańcy największych miast odwracają się od PiS. Poparcie dla tej partii w miastach powyżej 500 tys. spadło od września z 27 proc. do 16 proc.! Partia rządząca przegrywa tam nie tylko z Koalicją Europejską, która osiąga w największych miastach 36 proc., ale też z Wiosną Biedronia, która dostaje 21 proc. Wśród młodszych wyborców – w wieku 18-34 lat – spadek poparcia dla PiS jest równie duży: z 23 do 13 proc. W tej grupie wiekowej o włos wygrywa KE (24 proc.) przed Biedroniem (22 proc.) i Kukiz’15 (18 proc.). PiS jest dopiero czwartym wyborem młodszego elektoratu”.

— BIEDROŃ Z DOBRYMI WYNIKAMI NA WSI I WŚRÓD GORZEJ WYKSZTAŁCONYCH – DALEJ PACEWICZ: “Wiosna osiąga dobry wynik nie tylko wśród najmłodszych, ale także wśród osób z wykształceniem podstawowym i mieszkających na wsi. Świadczy to prawdopodobnie o atrakcyjności antyklerykalnej retoryki partii Biedronia dla części elektoratu ludowego. Pewnym zaskoczeniem jest też stosunkowo dobry wynik koalicji Lewica Razem (Partia Razem, Unia Pracy, Ruch Sprawiedliwości Społecznej), która z 4 proc. wyprzedza Konfederację i zbliża się do progu wyborczego”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24542566,przelomowy-eurosondaz-wyborczej-koalicja-wygrywa-z-pis-35-33.html

— 22 MANDATY DLA KE, 20 DLA PIS, 6 DLA WIOSNY, 4 DLA KUKIZA.

— TYLKO TEGO NIE POPSUĆ – JAROSŁAW KURSKI: “Mamy oto pierwszy poważny sondaż, który potwierdza trafność mozolnej strategii łączenia sił demokratycznych w jeden blok. Nuda wielomiesięcznych negocjacji PO, PSL, SLD, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej, Zielonych, mozół przeciągania liny i układania koalicyjnych list przynosi owoce. Jest premia za jedność. Teraz tylko tego nie popsuć”.

— WIOSNA JEDNAK WZMACNIA OBÓZ DEMOKRATYCZNY – DALEJ KURSKI: „Przy obawach dotyczących partii Roberta Biedronia – że osłabi Koalicję Europejską – ujawnia się intrygujący paradoks. Owszem, Wiosna osłabia obóz demokratyczny, ale jednocześnie go wzmacnia. Sięga tam, gdzie PO nie sięga – do młodych, do zbuntowanych, do zbrzydzonych polityką, do tych, którzy na wybory nie poszliby wcale. Tylko tego nie popsuć”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24542593,jaroslaw-kurski-po-sondazu-wyborczej-tylko-tego-nie-popsuc.html

— SPÓŹNIONA EUROPEJSKOŚĆ KOALICJI EUROPEJSKIEJ – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI W RZ: “Inżynieria społeczna oparta na niekontrolowanej imigracji i odejściu od tradycyjnych wartości to realizacja interesów liberalnych elit, dla których wypełnianie politycznych postulatów środowisk LGBT okazało się znacznie ważniejsze niż zrozumienie źródła niepokojów mas, które zaczęły tracić poczucie egzystencjalnego bezpieczeństwa w wyniku kryzysu finansowego, migracyjnego i światopoglądowej rewolucji. Dobrze te emocje wyczuli już jakiś czas temu Viktor Orbán, Jarosław Kaczyński czy Donald Trump. Jak widać, dociera to również do prawicowego mainstreamu. Europejskość dzisiejszej Koalicji Europejskiej wydaje się więc spóźniona o parę lat”.
https://www.rp.pl/Komentarze/190319817-Szuldrzynski-Spozniona-europejskosc-koalicji-europejskiej.html

— KONIEC ŻARTÓW ZE STRAJKU NAUCZYCIELI, RZĄD MA KOLOSALNY PROBLEM – JUSTYNA SUCHECKA w GW: “Wygląda na to, że z powagi sytuacji w końcu zaczęli sobie zdawać sprawę także rządzący. Choć pogardliwe czy absurdalne wypowiedzi ministrów Krzysztofa Szczerskiego („nie ma obowiązku celibatu”) lub Marka Suskiego („posłowie zarabiają niedużo więcej niż nauczyciele”) mogły temu przeczyć, to już działania minister Anny Zalewskiej pokazują, że grunt pod nogami polityków PiS się pali”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24542509,koniec-zartow-ze-strajku-nauczycieli-rzad-ma-kolosalny-problem.html

— MICHAŁ DWORCZYK PRZEPRASZA ZA SŁOWA SUSKIEGO – jak mówi w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem: “Nie mam pojęcia skąd wzięła się ta wypowiedzieć. Mam nadzieję, że jest to lapsus słowny. Osobom urażonym można powiedzieć: przepraszam. Taka wypowiedzieć nie ma nic wspólnego z rzeczywistością”.

— MY JESTEŚMY TOLERANCYJNI – MÓWI DWORCZYK NIZINKIEWICZOWI: “Ale odpowiedź jest bardzo prosta: my jesteśmy tolerancyjni. Różnica polega na tym, o czym mówił prezes Kaczyński: jest różnica między tolerancją a afirmacją. Poza tym czym innym jest organizowanie cyklicznych obchodów w jednej z dzielnic warszawskich, a czym innym jest próba wprowadzenia tylnymi drzwiami do systemu oświaty treści, które nie są zawarte w podstawie programowej i do których kształtowania wyłączne prawo posiada MEN”.
https://www.rp.pl/Kraj/303129911-Michal-Dworczyk-My-jestesmy-tolerancyjni.html&cid=44&template=restricted

— TRAGICZNY ROK CZAPUTOWICZA – PAWEŁ WROŃSKI w GW: “O ile dwa lata kierowania MSZ przez Witolda Waszczykowskiego można było określić komedią, o tyle ostatni rok – z punktu widzenia polskiej polityki zagranicznej – przerodził się w tragedię. (…) Po roku działalności minister Czaputowicz musi odpowiedzieć też na pytanie, na ile jest w stanie kreować politykę zagraniczną – i wpływać na jej bieg – w której, jak widać, większą rolę odgrywają centrala na Nowogrodzkiej, Ministerstwo Sprawiedliwości czy Ministerstwo Obrony Narodowej. Na ile ta polityka zagraniczna jest skierowana do wewnątrz i służy upewnianiu wyborców, że nasz kraj wstał z kolan i osiągnął sukces, a na ile służy osiąganiu celów korzystnych dla państwa?”
http://wyborcza.pl/7,75398,24542219,tragiczny-rok-polskiej-polityki-zagranicznej.html

— BĘDĄ SĘDZIOWIE POKOJU – jedynka RZ: “Ministerstwo Sprawiedliwości (MS) przechodzi do drugiego etapu reformy sądownictwa. Dotarliśmy do założeń planowanych zmian. Zniknąć mają sądy apelacyjne, zostaną okręgowe i regionalne. Pojawi się wspólny dla wszystkich sędziów urząd: sędzia sądu powszechnego z ujednoliconą pensją. Czy będzie to podstawa prawna do przenosin sędziów i odejść z zawodu? Na tym nie koniec. Drobnymi sprawami karnymi mieliby się zająć sędziowie pokoju. Nie muszą to być prawnicy”.
https://www.rp.pl/Sedziowie-i-sady/303129915-Wielka-reforma-sadow-powszechnych-sedziowie-pokoju-zamiast-sadow-apelacyjnych.html

— PIS KŁÓCI SIĘ O ZAKAZ HANDLU – Piotr Mączyński w GW: “Po jednej stronie są ludzie premiera Mateusza Morawieckiego, po drugiej – konserwatyści nakręcani przez „Solidarność”. Właśnie zaczęła się pierwsza runda. Stawka? Liberalizacja lub zaostrzenie zakazu handlu w niedziele. (…) Centrum Analiz PKO BP wydało kilka dni temu raport, w którym pisze, że „statystyczna analiza wskazuje, że jedna niedziela niehandlowa ogranicza miesięczny wolumen sprzedaży detalicznej o 1,1%”. Zakaz ograniczył według analityków dynamikę PKB w 2018 roku o 0,3 pkt. proc. „Idąc tym samym tropem, rozszerzenie zakazu handlu na kolejne niedziele w 2019 roku mogłoby skutkować sprzedażą detaliczną o 3,3 proc. niższą niż w przypadku braku regulacji i dynamiką PKB obniżoną o około 0,5 pkt proc.” – konkluduje Centrum Analiz PKO BP”.
http://wyborcza.pl/7,155287,24541753,monolit-zaczyna-pekac-pis-kloci-sie-o-zakaz-handlu-w-niedziele.html

— URODZINY: Jan Żaryn, Marek Gróbarczyk, Bartłomiej Wróblewski, Łukasz Pawłowski, Piotr Borawski, Artur Soboń, Krzysztof Pietraszkiewicz, Iwona Michałek, Marek Kempski.