— ŁÓDŹ CHCE ZATRZYMAĆ 100 TYS. UKRAIŃCÓW – jedynka Dziennika Łódzkiego.

— PITERA REZYGNUJE Z KANDYDOWANIA, NOWY KLIP KPRM, DZIŚ KONWENCJA PIS Z UDZIAŁEM KACZYŃSKIEGO I MORAWIECKIEGO – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/03/09/

— AGNIESZKA POMASKA PISZE DO PREZESA BIEDRONKI WS WYCIEKU NAGRANIA MONITORINGU  DULKIEWICZ W SKLEPIE: “Agnieszka Pomaska pisze do prezesa sieci Biedronka. „Nieetyczne i naruszające bezpieczeństwo zachowanie” „Jakie konsekwencje przewiduje pan w stosunku do osób, które upubliczniły nagranie?” – pyta posłanka Agnieszka Pomaska w liście do prezesa sieci dyskontów Biedronka”.
https://www.money.pl/gospodarka/agnieszka-pomaska-pisze-do-prezesa-sieci-biedronka-nieetyczne-i-naruszajace-bezpieczenstwo-zachowanie-6357280230467201a.html

— TRZYMAŁ SZUBIENICĘ Z EUROPOSŁEM, A PRACOWAŁ W MINISTERSTWIE SPRAWIEDLIWOŚCI – EWA IVANOVA W GW: “Jakub Kalus podczas pikiety narodowców trzymał szubienicę ze zdjęciem europosła Michała Boniego. W tym czasie pracował w Ministerstwie Sprawiedliwości. (…) Na pytania „Wyborczej” nie odpowiedział rzecznik prasowy Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak. Ale informacje o pracy narodowca dla resortu Ziobry potwierdził Witold Cieśla, zastępca dyrektora departamentu prawa administracyjnego w MS. Jakub Kalus był delegowany do ministerstwa z Sądu Rejonowego w Gliwicach, gdzie był wtedy zatrudniony jako asystent sędziego. W MS dostał stanowisko głównego specjalisty”.

— IVANOVA PYTA CZY OPIESZAŁOŚĆ W ŚLEDZTWIE MA ZWIĄZEK Z ZATRUDNIENIEM NARODOWCA W MS: “Czy zwlekanie z podjęciem decyzji przez prokuraturę ma związek z tym, że jedną z osób, która brała udział w wydarzeniach z 2017 r., był Jakub Kalus pracujący dla MS? Marta Zawada-Dybek powtórzyła, że „prokurator nie dysponuje pełnym materiałem dowodowym, który jest niezbędny dla podjęcia decyzji merytorycznych. I że wyjaśniane są związki między zdarzeniem z pikiety a groźbami kierowanymi do europosłów”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24529487,pracownik-ministerstwa-ziobry-po-godzinach-wieszal-europoslow.html

— NAUCZYCIELE WYDALI SIĘ PIS MNIEJ ATRAKCYJNI WYBORCZO NIŻ EMERYCI I RODZICE – PIOTR ZAREMBA W PTT: “Premier Morawiecki, a tak naprawdę Jarosław Kaczyński, wybrali, jak wybrali. Kilkusettysięczna grupa nauczycieli wydała im się adresatem mniej atrakcyjnym przy urnach niż wszyscy emeryci czy rodzice. Zrezygnowano w ten sposób z postawienia na punktowy postęp cywilizacyjny – w imię wyborczego przekupstwa”.

— WYBÓR CYWILIZACYJNY PREZESA I PREMIERA, OPIERAJĄC SIĘ NA PRZESŁANKACH CZYSTO POLITYCZNYCH – KONKLUZJA ZAREMBY: “Nie pomoże tu wywoływanie pośród najgorliwszych zwolenników tego rządu niechęci wobec „belfrów”. To samo robiono wobec rodziców niepełnosprawnych czy innych grup, które „zawadzały” rządowej polityce tak bardzo, że trzeba było je upchnąć kolanem. Powiadam: to wybór cywilizacyjny. Dokonuje go prezes PiS z premierem, opierając się na przesłankach doraźnych i czysto politycznych”.
https://polskatimes.pl/strajk-nauczycieli-2019-piotr-zaremba-biezaca-polityka-kontra-wybor-cywilizacyjny/ar/13947552

— PIOTR ZAREMBA O TYM, ŻE PIS NIE PRZEŁAMAŁ IMPOSYBILIZMU – pisze w RZ:“PiS pokazał, że umie znajdować pieniądze. Ale jeszcze nie udowodnił, że potrafi na dobre przełamać imposybilizm państwa”.

— PMM CHCE TEŻ ZMIENIĆ PRZESZŁOŚĆ, BO KIEDYŚ PRZESTRZEGAŁ PRZED ROZDAWNICTWEM – ZAREMBA: “Premier chce zmieniać nie tylko teraźniejszość, ale i przeszłość. Słyszymy, że nigdy nie przestrzegał przed rozdawnictwem ciążącym nad rozwojem. Jednak przestrzegał – na zamkniętych zebraniach PiS jako wicepremier od gospodarki. Został nawet za to skarcony przez bardzo „socjalną” ówczesną premier Beatę Szydło”.

— ŁATWOŚĆ ZNALEZIENIA 20 MILIARDÓW PODWAŻA SENS WSZELKICH DEBAT NAD STANEM FINANSÓW – DALEJ ZAREMBA: “Łatwość, z jaką „znaleziono” te 20, a w przyszłości 40 miliardów, podważa sens wszelkich debat nad stanem polskich finansów. Dopiero co politycy tego rządu odmawiali różnym grupom i celom daleko mniejszych wydatków”.

— JEST W TYM COŚ Z PRAWDY, ŻE TEN RZĄD SŁOWA NAJCZĘŚCIEJ DOTRZYMYWAŁ – DALEJ ZAREMBA: “Zwolennicy tego rządu przypominają, że najczęściej dotrzymywał słowa. Jest w tym coś z prawdy. Pytanie, czy będzie to możliwe w nieskończoność. Po stronie ideowych zwolenników PiS panuje entuzjazm. Niewielu tam ekspertów od gospodarki, niemniej padają argumenty rodem ze zwulgaryzowanej do maksimum szkoły Keynesowskiej: popyt w każdych rozmiarach ma nakręcać gospodarkę, więc pomnażać wspólne dochody i służyć wspólnemu dobru. To teza co najmniej kontrowersyjna, a na pewno łatwo ją sprowadzić do absurdu”.

— ZAREMBA O KARKOŁOMNYM ARGUMENTOWANIU OPOZYCJI: “Jednym tchem zarzucają PiS wyborczą korupcję, przestrzegając przed zmianą Polski w drugą Wenezuelę, i przypominają, które z najbardziej kosztownych propozycji z „piątki” – z 500+ na pierwsze dziecko na czele – były popierane przez nich samych. Karkołomność tych postaw zasługuje na wyśmianie. Zarazem deklaracje socjalne są zapowiedzią czegoś trwalszego. Donald Tusk był dopytywany niedawno przez samego Adama Michnika, dlaczego nie wpadł na pomysł podobny do 500+, kiedy rządził. Przyznał w odpowiedzi, że nie docenił zmian w nastawieniu polskiego społeczeństwa, ale na swoje liberalne, wolnorynkowe poglądy bynajmniej się nie powoływał. Obserwację, że Polacy chcą w większym stopniu uczestniczyć w konsumowaniu owoców transformacji, poczynił już w podsłuchanej rozmowie grubo przed wyborami 2015 r. współpracownik Tuska Bartłomiej Sienkiewicz, ale wtedy bez żadnych skutków”.

— ZAREMBA O OPIEKUŃCZEJ EWOLUCJI TUSKA: “Polityka jego drugiego rządu była bardziej opiekuńcza niż pierwszego. Jego ekipa postawiła wtedy na pewne elementy polityki prorodzinnej. Na dokładkę niektórzy ludzie PO ewoluowali i w innych sferach, skoro Jan Krzysztof Bielecki był w stanie przebąkiwać o repolonizacji wielkich polskich firm”.

— POMPA SOCJALNYCH TRANSFERÓW NAJPEWNIEJSZĄ RECEPTĄ NA DALSZE RZĄDZENIE – ZAREMBA: “Pompa socjalnych transferów wydaje się najpewniejszą receptą na dalsze rządzenie. I kto ma ją recenzować? Liderzy opozycji, godzący się z tą logiką albo niewiedzący, jakie sami mają poglądy? Kiedy napisałem pierwszy artykuł pokazujący ten mechanizm, czytelnicy odebrali go najprościej. Przedstawiam Kaczyńskiego jako pozbawionego instynktu państwowego cynika walczącego o zachowanie władzy, a Morawieckiego jako kogoś godzącego się na rolę narzędzia. Rzecz jest bardziej skomplikowana”.

— ZAREMBA O PROTEZIE SILNEJ WŁADZY: “Dawny seminarzysta teoretyka państwa prof. Stanisława Erlicha studiował to zagadnienie nawet naukowo. Ale z faktu, że w swoim biurze na Nowogrodzkiej decyduje o rozdawaniu niezbyt znaczących posad w spółkach Skarbu Państwa, nie wynika, że realnie ogarnia państwo. W tej sytuacji socjalne transfery stają się nie tylko wyborczą osłoną dla kosmetycznych zmian w innych dziedzinach (a przy okazji dla utrzymania PiS przy sterach). Także jakąś protezą silnej władzy nad Polską”.

— PRZEŁAMAŁ NIEMOŻNOŚĆ RZECZPOSPOLITEJ W PARU DZIEDZINACH – KONKLUZJA ZAREMBY: “Cokolwiek powiedzieć o partyjnych patologiach stylu jego rządów, przełamał niemożność Rzeczypospolitej w paru dziedzinach. Teraz można tylko zadać przewrotne pytanie. A co, jeśli ktoś będzie próbował zmieniać kierunki polityki w odwrotną stronę? Bo te okażą się kulą u nogi, hamulcem rozwoju. Imposybilizm jest wtedy, gdy świadomą politykę zastępuje siłą bezwładu. Czy zabetonowanie budżetu prezentami dla obywateli można będzie poddać choć sensownej debacie? Na razie mają odwagę dyskutować o tym jedynie reprezentanci nisz: Robert Gwiazdowski, Janusz Korwin-Mikke, Paweł Kukiz, czasem eksperci. W tym sensie zmiana najpoważniejsza jest tyleż imponująca, co zdradliwa”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/303079920-Socjal-wedlug-PiS-Proteza-silnej-wladzy.html&cid=44&template=restricted

— TO NIE DZIAŁANIE ANTYCYKLICZNE A TRWAŁE OBCIĄŻENIE KIESZENI PODATNIKÓW – WITOLD GADOMSKI W GW: “Nawet jeżeli na krótką metę impuls popytowy zadziała i doda do przyszłorocznego wzrostu ułamek punktu procentowego, to przecież raz zadekretowane wydatki pozostaną w budżecie. To nie jest więc żadne działanie antycykliczne, ale trwałe obciążenie kieszeni podatników. Obiecanych przez Kaczyńskiego i Morawieckiego pieniędzy zabraknie na inne cele – na podwyżki płac dla nauczycieli, leczenie nowotworów, większe zasiłki dla niepełnosprawnych i ich opiekunów”.
http://wyborcza.pl/7,155290,24530196,wszystkie-bajki-premiera-dwudziestka-morawieckiego-sprawdzamy.html

— PREZESA GRYZIE 7% W SONDAŻACH – DGNIESZKA KUBLIK O POWOLNYM SPADKU NOTOWAŃ PIS: “W PiS się pocieszają, że jedna afera taśm Kaczyńskiego partii na długo w sondażach nie zaszkodzi. Mają rację. Jedna nie, ale kumulacja afer już tak. W sondażach kilku pracowni badawczych PiS w ostatnim roku stale, po trochu, traci. Wedle średniej wyliczonej ze wszystkich sondaży poparcie PiS od początku 2018 roku skurczyło się o 7 punktów procentowych. To oczywiście nie jest oszałamiający spadek, ale w PiS rozdzwonił się alarm na tyle głośno, że trzeba było pomachać na długo przed wyborami parlamentarnymi kiełbasą wyborczą, zwaną „piątką Kaczyńskiego”, która służy odrabianiu tych strat właśnie (czego PiS zresztą nie ukrywa)”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24528740,co-gryzie-prezesa-jaroslawa-kaczynskiego-7-punktow-procentowych.html

— CYRK Z GANIANIEM TABLICY NIE BYŁ POTRZEBNY – MICHAŁ KARNOWSKI: “Przy okazji kombinują, czy nie da się polityków Prawa i Sprawiedliwości sprowokować. I tu się niestety, niepotrzebnie, trochę udało. Ten cyrk z ganianiem tablicy nie był potrzebny. Lepiej było stanąć przy niej wspólnie i obśmiać tę żenadę. Choć rozumiem też dążenie do równych reguł gry: jeśli na każdą tablicę w Sejmie od lat wymagana jest zgoda Kancelarii Sejmu, to i tu nie powinno robić się wyjątku”.

— JEŚLI TEN UKŁAD TO JĄDRO CIEMNOŚCI, TO Z NASZYM ŻYCIEM PUBLICZNYM CAŁKIEM NIEŹLE: “Ale zostawmy politykę. Najważniejszy wniosek jest prosty: jeśli to ma być to jądro ciemności, ten „układ Kaczyńskiego”, to z naszym życiem publicznym jest całkiem nieźle”.
https://wpolityce.pl/polityka/437171-jesli-to-ma-byc-ten-uklad-kaczynskiego-to-jest-dobrze

— BĘDZIEMY TERAZ CHODZIĆ WSZĘDZIE – DOMINIKA DŁUGOSZ CYTUJE POLITYKA PIS:“ – Cieszę się z tego. Warto iść do radia, które ma 25 proc. słuchalności albo do telewizji, która ma inną narrację. Przecież oni teraz muszą coś z tym zrobić. Mają „swojego”, nagranego u siebie, premiera to muszą zrobić materiały w oparciu o to, co powiedział – tłumaczy jeden z wiceministrów. – To jest próba pójścia z przekazem do mediów, które mają na co dzień ten przekaz zupełnie inny. Będziemy teraz wszędzie chodzić – zapewnia”.
https://www.newsweek.pl/polska/polityka/mateusz-morawiecki-na-ratunek/g3lf28v

— WP O DOBRYCH RELACJACH MORAWIECKIEGO I KOSINIAKA: https://wiadomosci.wp.pl/kuszenie-ludowcow-morawiecki-otwarty-na-koalicje-z-psl-maja-dobre-relacje-z-kosiniakiem-6357198557558401a

— PIS UZNAŁ, ŻE DECYDUJĄCA BITWA ROZEGRA SIĘ W KLASIE ŚREDNIEJ – ŁUKASZ LIPIŃSKI w portalu tygodnika Polityka: “PiS próbował odzyskać inicjatywę już w grudniu, ale partyjne eventy jakoś niespecjalnie się przebiły do wyborców. Teraz ten cel ma osiągnąć „piątka Kaczyńskiego”, która ma wyprzeć z mediów „taśmy Kaczyńskiego”. PiS ogłosił na konwencji wyborczej wart 40 mld zł program zasypania gotówką najbardziej perspektywicznych wyborczo grup elektoratu: rodziców (500 plus bez kryterium dochodowego), młodych (zniesienie PIT do 26. roku życia), emerytów (trzynastka) czy tzw. Polskę powiatową (pieniądze na pekaesy). Piątka niby jest Kaczyńskiego, ale to Morawiecki ma ją sprzedać w mediach. Po drugie, PiS uznał, że decydująca bitwa o władzę rozegra się w klasie średniej. To przede wszystkim do niej skierowana jest obietnica PiS, że wszyscy w Polsce będziemy mieli życie na europejskim poziomie. I do niej Morawiecki mówi, że to PiS jest partią spokoju i umiarkowania, a opozycja wszczyna niepotrzebne awantury i sypie piasek w tryby”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1785168,1,morawiecki-probuje-kusic-klase-srednia.read?src=mt

— POLITYKA O WSPÓŁPRACY KUKIZA Z PIS PO WYBORACH – Janek Rojewski: “Są to warunki, w jakich żadna koalicja nie byłaby w stanie funkcjonować, choćby dlatego, że w Sejmie przeprowadza się bardzo wiele głosowań dotyczących mniejszych spraw niż te wymienione przez Kukiza, w których koalicje także muszę wypracowywać wspólne stanowisko. Dlatego nawet jeśli PiS powie, że zgadza się na to czy inne ustępstwo, to tak naprawdę wejdzie w układ z Kukizem tylko po to, żeby go wchłonąć. Członkowie obu ugrupowań zgadzają się ze sobą nad wyraz często, a transfery na tej linii nie są niczym nowym. W efekcie otrzymalibyśmy znów większościowy rząd PiS, tylko z bardziej egzotycznym składem. A wyborcy Kukiz ′15 przekonaliby się, że zostali nabici w butelkę”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1784626,1,kukiz-nie-chce-koalicji-z-pis-tylko-umowy-ramowej-czyli-czego.read?src=mt

— JEŚLI ISTNIAŁBY CIEŃ WĄTPLIWOŚCI WS KS JANKOWSKIEGO, TO EPISKOPAT BY NIE MILCZAŁ – DOMINIKA WIELOWIEYSKA W GW: “Jeśli istniałby cień wątpliwości w sprawie oskarżeń wobec księdza, to przecież naturalnym odruchem hierarchii byłaby obrona jego dobrego imienia. Ale Episkopat milczy. Dlaczego? Odpowiedź może być tylko jedna: bo uznaje, że zarzuty są prawdziwe. Dlatego właśnie decyzja gdańskich radnych jest słuszna i czas ostatecznie zamknąć sprawę pomnika”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24531927,dziele-wlos-na-czworo-ale-ostatecznie-przyznaje-dobrze-ze.html

— PAWEŁ WROŃSKI O CORAZ MNIUEJSZEJ KOMPATYBILNOŚCI POLSKI Z NATO I SOJUSZNIKAMI: “W 2017 r., w czasie ćwiczeń Dragon ’17, powołani na szkolenia rezerwiści kpiąco wymieniali się zdjęciami w metalowych hełmach wzór 1967. Rok później okazało się, że MON poważnie rozważa remont 318 czołgów T-72 pamiętających czasy Układu Warszawskiego. W 20-lecie wstąpienia Polski do NATO historia zatacza koło. Tyle że określenia „kompatybilny” używa się w polskiej armii coraz rzadziej. Być może dlatego, że Polska przestała być kompatybilna wobec świata, Europy, sojuszników”.
http://wyborcza.pl/magazyn/7,124059,24530871,kompatybilnosc-stala-sie-zakleciem-ktore-dlugi-czas-okreslalo.html

— CELEM LEWICY NIE ODZYSKANIE ETYKIETY LEWICOWOŚCI, TYLKO PRAGMATYCZNE I WYBORCZO AMBITNIEJSZE CELE – AGNIESZKA DZIEMIANOWICZ-BĄK W KRYTYCE – w rozmowie z Michałem Sutowskim: “Horyzontem tej „prawdziwej lewicy” nie może być tylko „mówienie o”, dopominanie się czy postulowanie. Ugrupowania lewicowe są potrzebne także po to, by realnie podnosić płacę minimalną, wzmacniać rolę związków zawodowych, wprowadzać wysokiej jakości usługi publiczne… Żeby oprócz mówienia działać i dążyć do tego, aby robić to w parlamencie i za pośrednictwem narzędzi polityki parlamentarnej. Przesuwanie dyskursu, wprowadzanie tematów do debaty publicznej – to bardzo ważne dla lewicy zadania, ale do ich realizacji nie jest niezbędna partia polityczna, to zadanie raczej dla innego rodzaju podmiotów. Lewicowa partia, w dodatku dysponująca niemałymi środkami publicznymi, powinna moim zdaniem stawiać sobie pragmatycznie i wyborczo ambitniejsze cele niż odzyskanie etykiety lewicowości. Tymczasem po wypowiedziach liderów Razem uzasadniających takie, a nie inne decyzje wyborczo-koalicyjne można by wnioskować, że kluczowe jest dla nich to, że zmaterializowana w tej koalicji lewica będzie tą jedyną prawdziwą, w odróżnieniu od innych formacji na lewo od PO–PiS, które się tą etykietą nie posługują”.

— DZIEMIANOWICZ-BĄK O TYM DLACZEGO MIAŁABY USTĘPOWAĆ MIEJSCE ZANDBERGOWI: “Niemniej oburzenie na myśl, że to ja, a nie Adrian, miałabym startować z czołowego miejsca akurat do Parlamentu Europejskiego, jest dla mnie zaskoczeniem. Tym bardziej, że to ja, a nie Adrian, przez ostatnie lata zajmowałam się w Razem polityką europejską. To ja – oczywiście nie sama, ale ze stworzonym przez siebie zespołem – budowałam międzynarodową koalicję, której Razem jest dziś częścią. To ja byłam tej koalicji współprzewodniczącą. To na moje zaproszenie do Polski, do Razem, przyjeżdżali Janis Warufakis, Benoît Hamon, Isabelle Thomas, to ja reprezentowałam Razem na większości międzynarodowych spotkań. Słowem – to po prostu była moja działka, w której raczej nigdy partii nie zawiodłam. Dlaczego zatem miałoby być tak bardzo rażące wystawienie mnie zamiast Zandberga – liderki zamiast lidera, kobiety zamiast mężczyzny – na czołowe miejsce?”
https://krytykapolityczna.pl/kraj/dziemianowicz-bak-gdybym-zostala/

— JACEK GĄDEK W GAZETA.PL O TECZCE KUJDY: “Osoba z kręgu prezesa PiS: – Ale on naprawdę nie wiedział. Inny: – Wcale nie był zaskoczony. Nie można wykluczyć, że Jarosław Kaczyński faktycznie żył bez świadomości, że Kujda to TW „Ryszard”. Ale w służbach specjalnych, które nadzorował jako premier, ta wiedza była. Prezes PiS na dowód swojej niewiedzy podkreślił: „gdy powstawał zbiór zastrzeżony [IPN], nie byliśmy przy władzy”. To prawda, bo wtedy rządziło SLD. Jednak w miesiąc po tym, gdy w 2006 r. Kaczyński został premierem, teczkę Kujdy przeglądano na zlecenie lub za wiedzą Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego – służby podlegającej premierowi”.
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24529191,kaczynski-mowi-ze-nie-wiedzial-o-kujdzie-ale-do-teczki-ryszarda.html

— TYLKO 25% ZA ZAKAZEM HANDLU W NIEDZIELE, 36% ZA HANDLEM W KAŻDĄ NIEDZIELĘ – SONDAŻ SE:https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/sondaz-dla-super-expressu-polacy-chca-kupowac-w-niedziele-aa-fqHb-27JP-Fnsz.html

— BOGUSŁAW CHRABOTA PORÓWNUJE W RZ PIĄTKĘ PIS DO RZĄDÓW EVITY PERON: “Zasypać to roszczeniowe piekło będzie można tylko, gdy nadejdzie kryzys, ale nie przetrwa tego żadna władza. A jeśli światowego kryzysu nie będzie, to sami sobie zafundujemy lokalny. Jak może wyglądać? Polecam film sprzed lat „Evita”. To poemat o tym, jak oszalały populizm zrujnował jeden z najzamożniejszych krajów świata. Naprawdę warto obejrzeć”.
https://www.rp.pl/Plus-Minus/303079890-Boguslaw-Chrabota-Piatka-prezesa-czyli-Evita-Peron-idzie-w-tango.html&template=restricted

— ADAM SZOSTKIEWICZ KRYTYCZNIE O STANOWISKU WARSZAWSKICH BISKUPÓW WS KARTY LGBT: “Stanowisko zajęte przez biskupów warszawskich rozczarowuje także dlatego, że można je odebrać jako przysługę polityczną oddaną najbardziej kołtuńskim politykom prawicy, którzy teraz będą siać nienawiść i strach przed LGBT, tak jak siali strach i nienawiść do uchodźców, aby wygrać w wyborach trzy lata temu”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1785178,1,biskupi-przeciwko-deklaracji-lgbt-trzaskowskiego.read?src=mt

— URODZINY:Jarosław Krajewski, NIEDZIELA: Maksymilian Rigamonti, Michał Cichy, Anna Karaszewska, Joanna Osińska, Artur Jerzy Dunin kończy 50 lat.