— STANISŁAW KARCZEWSKI O POMNIKU TADEUSZA MAZOWIECKIEGO: Gdybym został prezydentem Warszawy, na pewno wyraziłbym zgodę na pomnik Tadeusza Mazowieckiego – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/02/12/

— ZATRZYMANO BYŁEGO PREZESA ORLENU: Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Łodzi we wtorek rano zostały zatrzymane trzy osoby z kierownictwa PKN Orlen, w tym były prezes zarządu Jacek K. – informuje Prokuratura Krajowa. Jak informuje Prokuratura Krajowa, zatrzymania są efektrm wielowątkowego śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Łodzi dotyczącego przestępstw przeciwko obrotowi gospodarczemu oraz przestępstw karno-skarbowych.
https://www.money.pl/gospodarka/byly-prezes-orlenu-zatrzymany-przez-cba-podejrzany-o-niegospodarnosc-w-wielkich-rozmiarach-6348639799101569a.html

— ​OŚWIADCZENIE ORLENU: W związku z dzisiejszymi informacjami  Prokuratury Regionalnej w Łodzi oraz CBA, informujemy, że PKN ORLEN współpracuje z właściwymi organami w celu całkowitego wyjaśnienia spraw związanych z działalnością byłego prezesa, odwołanego w grudniu 2015 roku . Dążymy do jak najszybszego wyjaśnienia zaistniałej sytuacji.

— TRUMP PODBIJA STAWKĘ PRZED KONFERENCJĄ W WARSZAWIE – JEDYNKA RZ: “Ale wygląda na to, że otrzymamy za to od Ameryki nagrodę. Bo, jak mówią „Rzeczpospolitej” wysokiej rangi źródła dyplomatyczne, „USA poprawiają w tej chwili ofertę wzmocnienia obecności wojskowej w Polsce”. O tym ma wspomnieć w Warszawie wiceprezydent Mike Pence, choć ostateczną decyzję Pentagon ogłosi w marcu”.
https://www.rp.pl/Polityka/190219872-Trump-podbija-stawke-przed-konferencja-w-Warszawie.html

— MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI O TYM, ŻE CHODZIŁO O STWORZENIE ŚRODOWISKA PODPORZĄDKOWANEGO PARTII, NIE THINK-TANKU – pisze w RZ: “Jeśli prezes PiS chce wzmocnić myśl konserwatywną, powinien pomyśleć o tym, jak polepszyć los środowisk, które od lat wbrew mainstreamowi wykuwają nowe koncepcje i idee. Tyle tylko że czasem krytykują PiS. Pytanie, czy chodzi rzeczywiście o wzmocnienie myśli prawicowej, czy też o stworzenie środowiska całkiem podporządkowanego partii”.
https://www.rp.pl/Komentarze/190219876-Think-tank-prezesa-Kaczynskiego.html&template=restricted

— PAWEŁ WROŃSKI O DYLEMACIE PROKURATURY – pisze w GW: “Zapewne nikt nie ma złudzeń, że sprawa budowy wieżowców i roli w niej Kaczyńskiego będzie kolejną, którą PiS zechce schować, i to nawet nie pod dywan. Współczuję prokuratorowi, który w obecnej sytuacji zdecyduje o wszczęciu postępowania. Oznaczać to bowiem będzie, że wbrew zapewnieniom polityków PiS i oficjalnej propagandzie na taśmach Kaczyńskiego coś jednak jest. Przekonamy się również, czy rzeczywiście Jarosław Kaczyński „może wszystko”, z wyjątkiem budowy wieżowca”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24449931,tasmy-kaczynskiego-prezes-locuta-srebrna-finita.html

— JAKUB MAJMUREK W WP PISZE, ŻE PIS NIE MA POMYSŁU JAK ODWRÓCIĆ NEGATYWNY TREND I CORAZ MNIEJ PRAWDOPODOBNE WYDAJĄ SIĘ KOLEJNE 4 LATA PIS: “Odnosząc się do słynnego lapsusu Ewy Kopacz, Kaczyński żartował, że „PiS to pancernik z grubą skórą. Można powiedzieć mamutopancernik”. Mamuty, podobnie jak gliptodonty – wielkie pancerniki z miocenu i plejstocenu – w końcu wyginęły. Wielkie rozmiary i gruba skóra nie zawsze zapewniają ewolucyjną przewagę. Podobnie może być z dzisiejszą potęgą PiS. Na początku roku większość komentatorów była zgodna, że odzyskanie władzy przez opozycję jesienią jest możliwe, ale mało prawdopodobne. Teraz – wobec kolejnych afer i siły Wiosny Biedronia – coraz mniej prawdopodobna wydaje się druga kadencja PiS. W wywiadzie udzielonym na możliwie najbardziej przyjaznym gruncie z pewnością nie widać, by lider środowiska miał pomysł, jak odwrócić negatywny trend”.
https://www.wp.pl/?s=opinie.wp.pl%2Fsgwpsgfirst-6348267839027329a

— KATARZYNA KOLENDA-ZALESKA – JEŚLI PO STRONIE OPOZYCJI PARLAMENTARNEJ NIE NASTĄPI KONIEC “MIĘDOLENIA” TO WYBORCY SIĘ WŚCIEKNĄ – pisze w GW: “Grzegorz Schetyna rozumie, że musi dowartościować dawnego koalicyjnego partnera. Chciał najpierw zawrzeć z nim chadecką koalicję na europejskie wybory, ale ludowcy odmówili. Teraz czeka, co pod koniec miesiąca zdecydują władze partii. Od wyboru, jakiego dokona PSL, zależy przyszłość polityki w Polsce. Jak na partię na krawędzi progu wyborczego to całkiem niezła perspektywa. W jednym na pewno lider PSL-u ma rację. Jeśli po stronie opozycji parlamentarnej nie nastąpi koniec „międolenia”, wyborcy w końcu się wściekną”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24449678,od-wyboru-jakiego-dokona-psl-zalezy-przyszlosc-polityki-w.html

— WIELU WYBORCÓW PRAGNIE NADZIEI I OPOWIEŚCI – ŁUKASZ PAWŁOWSKI W ROZWAŻANIACH O POPULIZMIE W KULTURZE LIBERALNEJ: “W tym sensie Biedroń wyciągnął wnioski z popularności tak zwanych ruchów populistycznych. Bo jeśli jest jakiś wspólny mianownik nowych partii i liderów politycznych wyrastających jak grzyby po deszczu na całym Zachodzie – zarówno tych uznawanych za populistyczne, jak również takich, jak choćby La République En Marche Emmanuela Macrona czy Partia Pracy Jeremy’ego Corbyna – to obietnica radykalnych zmian. Wielu wyborców pragnie nadziei i opowieści, która pozwoli mu lepiej zrozumieć otaczający go świat. A czy spełnienie tych oczekiwań w pełni jest w ogóle możliwe, to sprawa mniej istotna”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/02/12/pawlowski-robert-biedron-wiosna-populizm/

— MACIEJ GDULA O TO, ŻE W KO CHODZI O USTAWKĘ MIĘDZY POLITYKAMI – mówi Tomaszowi Sawczukowi w Kulturze Liberalnej: “Mam dwa problemy z koncepcją Koalicji Obywatelskiej. Pierwszy to taki, że to jest rodzaj ustawki między politykami. Chodzi o to, kto przyjdzie i kto dostanie miejsca na listach. Nawet komentatorzy przychylni Koalicji Obywatelskiej byli zdegustowani tym, co się stało między Schetyną a Lubnauer. I nie dziwię się”.

— KOALICJA OD GIERTYCHA PO NOWACKĄ – DALEJ GDULA W KL: “Ale mam jeszcze jeden problem z Koalicją Obywatelską. To jest formacja, która rozciąga się od Romana Giertycha do Barbary Nowackiej. Wiem, że Giertych zmienił się bardziej niż Nowacka, ale to jest wciąż Giertych. Ludzie szli do PO nie dlatego, że spodobał im się program, tylko dlatego, że była silna”.

— TRZEBA UZNAĆ, ŻE SIĘ RÓŻNIMY I NIE JEST TO POWÓD DO ŻYCIA W WYNISZCZAJĄCYM KONFLIKCIE – DALEJ GDULA W ROZMOWIE Z SAWCZUKIEM: “My mamy inny pomysł na Polskę i tym pomysłem jest współpraca. Nie chodzi o to, że mamy się wszyscy kochać i ma być fajnie, jak zarzuca Biedroniowi część komentatorów. Ale trzeba uznać, że różnimy się między sobą i nie jest to powód do tego, by być w wyniszczającym konflikcie. Jeśli uznamy różnorodność na wielu poziomach, różnice płci, orientacji seksualnej, różnice regionalne i klasowe, to dopiero wtedy będziemy mogli ze sobą współdziałać. Nie będzie tego oczekiwania, że wszyscy mają myśleć i działać tak samo. To uwolni nowe potencjały”.

— INNA OPOWIEŚĆ PROEUROPEJSKA ZAMIAST TEGO, ŻE SUKCESEM JEST SAMO BYCIE W UE – DALEJ GDULA: “Ale Wiosna wprowadzi zmianę w myśleniu o roli Polski w Unii Europejskiej. To będzie zmiana paradygmatu, zupełnie inna opowieść, która będzie bardzo proeuropejska, a jednocześnie nie będzie powtarzać myślenia, które dominuje w kręgu Platformy, że największym sukcesem Polski było już samo wejście do Unii Europejskiej. Czeka nas wymyślenie nowego miejsca dla Polski w Europie. To się wydarzy w najbliższych miesiącach”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/02/12/maciej-gdula-wiosna-wywiad-sawczuk/

— WŁODZIMIERZ CZARZASTY O TYM, ŻE BEZ PSL I SLD PO NIE RZĄDZIŁABY W SEJMIKACH – mówi Łukaszowi Pawłowskiemu w KL: “Po tych wyborach mamy 7 prezydentów miast, Platforma 22, PiS 5, PSL 2, a Kukiz 1. I wspólnie z PSL-em, PO i Nowoczesną, współrządzimy w ośmiu województwach. Okazuje się, że PSL i SLD są niezbędne Platformie do tego, żeby współrządzić na poziomie samorządowym”.

— CZARZASTY O WSPÓLNEJ LIŚCIE: “Jak najszersza koalicja, która wystartuje najpierw do europarlamentu, a potem polskiego parlamentu. Podstawą w wyborach do Parlamentu Europejskiego byłaby przede wszystkim obietnica, że ta koalicja zablokuje możliwość wyprowadzenia Polski z UE, bo wierzymy, że jeśli PiS będzie rządziło kolejną kadencję, takie zagrożenie jest. A drugim krokiem tej koalicji byłoby startowanie w wyborach parlamentarnych pod szyldem „Konstytucja”, a więc obrony praw, które są bliskie partiom z nurtu demokratycznego. Do tego nurtu zaliczam partie lewicowe, PSL, Nowoczesną i PO. To jest drugi wariant. Oba będą na konwencji omawiane”.

— CZARZASTY O TYM, ŻE EUROPOSŁOWIE SLD WEJDĄ DO PES: “Jeżeli ludzie, których cenię, tacy jak Miller, Cimoszewicz, Belka, Liberadzki, Zemke, Piekarska czy Wenderlich zdecydują się na kandydowanie i zostaną wybrani, to będą w Partii Europejskich Socjalistów. Osoby związane z PO i PSL-em pójdą do Europejskiej Partii Ludowej, a te z Nowoczesnej do frakcji liberałów ALDE. Nigdy nikt poważny nie zajął innego stanowiska”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/02/12/czarzasty-pawlowski-wywiad-biedron-wiosna-sld/

— MARCELINA ZAWISZA O TYM, ŻE RAZEM NIE MA ZA SOBĄ BIZNESU ANI DOMÓW MEDIOWYCH – mówi Jakubowi Bodzionemu w KL: “Cóż, nie mamy za sobą biznesu, czy Leszka Balcerowicza, który będzie nas klepał po plecach i promował, nie przyjaźnimy się z właścicielami domów medialnych w Polsce. Inna sprawa, że popełniliśmy też błędy…”

— MARCELINA ZAWISZA O BŁEDACH RAZEM: “Nie postawiliśmy na liderów i rozmyliśmy przywództwo. Długo nie odpowiedzieliśmy na potrzeby mediów, które chciały maksymalnie 2–3 osób reprezentujących Razem”.

— ZAWISZA O ROZMOWACH RAZEM Z BIEDRONIEM: “Trwają rozmowy na temat koalicji z Robertem Biedroniem, ale nic więcej nie mogę teraz powiedzieć”.
https://kulturaliberalna.pl/2019/02/12/zawisza-razem-biedron-lewica-wybory/

— ŁUKASZ LIPIŃSKI W POLITYCE O TYM, ŻE BIEDROŃ MOŻE DOPROWADZIĆ DO PRZESUNIĘCIA SCENY POLITYCZNEJ W LEWO: “Z inauguracji Biedronia już coś wynikło: wprowadził do publicznej debaty tematy omijane lub nietraktowane priorytetowo przez większość partii (emerytury socjalne, ekologia, stosunek do Kościoła). Może to doprowadzić do pewnego przesunięcia sceny politycznej na lewo – w kraju, w którym od wielu lat pozostaje ona wyraźnie przechylona na prawo”.

— PIS NIE MOŻE LICZYĆ NA SYTUACJĘ Z 2015 R. – DALEJ LIPIŃSKI: “Z drugiej strony PiS nie może liczyć na podobny zbieg okoliczności jak w 2015 r. i do utrzymania zapewne będzie potrzebował koalicjanta lub koalicjantów – zapewne z Kukiz ′15 czy Wolności. Paradoksalnie wygląda więc na to, że klucz do objęcia władzy mogą trzymać te wszystkie „maluchy”. Z tych wszystkich powodów wstrzymałbym się z krzyczeniem: „Biedroń zbawca!” albo „Biedroń zdrajca!”, jak robią niektórzy. Być może na koniec to nie były prezydent Słupska zdecyduje o tym, kto na jesieni będzie górą”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/1781880,1,wiosna-rosnie-na-platformie.read?src=mt

— O PRZEŚWIETLANIU BIEDRONIA PRZEZ SŁUŻBY SPRZYJAJĄCE KONKURENTOM – ANTONI DUDEK MÓWI JACKOWI NIZINKIEWICZOWI W RZ: “Czy Wiosna może stać się trzecią siłą w polskiej polityce, bo drugą na pewno nie, zobaczymy dopiero po wynikach wyborów do PE. Nie przywiązywałbym zbyt dużej wagi do obecnych, pierwszych sondaży, bardzo korzystnych dla Wiosny, gdyż jest ona obecnie beneficjentem znanego w polskiej polityce zjawiska tzw. premii za nowość. Zobaczymy, jak będą one wyglądać za dwa, trzy miesiące, gdy Biedroń i jego otoczenie zaczną być prześwietlani przez media i rozmaite służby sprzyjające konkurentom”.

— BIEDROŃ PROBLEMEM DLA PO – DALEJ DUDEK W RZ: “Biedroń staje się dziś problemem dla PO oraz tych ugrupowań lewicowych, które nie chcą uznać przywództwa byłego prezydenta Słupska”.
https://www.rp.pl/Polityka/190219877-Prof-Antoni-Dudek-Biedron-jest-wyzwaniem-dla-PO.html&template=restricted

— BIEDROŃ TO KONIEC POLSKI BRACI KURSKICH – RAFAŁ WOŚ W SE: “Na ocenę pomysłów Biedronia przyjdzie jeszcze czas. Choć warto zauważyć już teraz, że na pierwszy rzut oka gospodarcza część programu Wiosny (emerytura obywatelska, wyższa płaca minimalna, podwyżki nauczycieli) wydaje się bardzo sensowna. O tym jednak już niebawem. Na razie odnotujmy jedno. Od tygodnia wygląda na to, że Polki i Polacy nie muszą być na wieki wieków skazani na pozorny wybór pomiędzy braćmi Kurskimi (jeden szefuje TVP, drugi Gazecie Wyborczej), albo na obrotowych polityków w stylu Morawieckiego czy Gowina (wczoraj z Tuskiem dziś z Kaczyńskim). To już jest coś. Może więc faktycznie wiosna?”
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/rafal-wos-koniec-polski-braci-kurskich-aa-4xiS-ih9X-BGKz.html

— URODZINY: Marek Magierowski, Michał Krupiński, Jan Kidawa-Błoński, Andrzej Godlewski, Rafał Baniak, Szymon Gutkowski, Krzysztof Strzałkowski.