— KOSINIAK-KAMYSZ O KOALICJI NA JESIEŃ – 300LIVE: http://300polityka.pl/live/2019/02/07/

— DWA SCENARIUSZE DLA NOWOCZESNEJ – Justyna Dobrosz-Oracz i Michał Wilgocki w GW: “W Nowoczesnej panuje przekonanie, że decyzję o formie startu w eurowyborach trzeba podjąć jak najszybciej. Zaplecze partii jest coraz bardziej zniecierpliwione przedłużającymi się negocjacjami i brakiem ostatecznej decyzji. Jak nieoficjalnie dowiaduje się „Wyborcza”, zarząd i szefowie regionów Nowoczesnej podjęły uchwałę, w której zobowiązują Katarzynę Lubnauer do zawarcia porozumienia – razem z Polskim Stronnictwem Ludowym – o budowie jak najszerszej koalicji na eurowybory i wybory do Sejmu”.

— GW O OBAWACH W NOWOCZESNEJ: “Samodzielne porozumienie PSL z PO byłoby Nowoczesnej nie na rękę. Oznaczałoby bowiem, że mała koalicja nie dojdzie do skutku, bo zostaną w niej tylko dwa ugrupowania: partia Lubnauer i UED. A to oznaczałoby albo polityczny niebyt, albo konieczność kapitulacji przed Schetyną i wejście do Koalicji na jego warunkach. W grze jest również Sojusz Lewicy Demokratycznej, ale w jego przypadku sprawa jest prostsza. Rozmowy są bardzo zaawansowane, 16 lutego odbędzie się konwencja, podczas której delegaci zdecydują, czy SLD wejdzie do Koalicji Europejskiej, czy wystartuje samodzielnie”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24435339,koalicja-europejska-czy-mala-koalicja-dwa-scenariusze-nowoczesnej.html

— NIE MA JUŻ MIEJSC NA LOKALNE KONWENCJE BIEDRONIA – Magdalena Kursa w krakowskiej GW: “Na lokalne konwencje partii Roberta Biedronia nie ma już miejsc w największych polskich miastach. W Krakowie prawie tysiąc wejściówek rozeszło się w jeden dzień. – Wciąż odbieram telefony, czy nie udałoby się na nasze spotkanie w Nowohuckim Centrum Kultury wcisnąć jeszcze kilku osób. Niestety to już niemożliwe. Ale na pewno zrobimy transmisję w internecie. Rozważaliśmy też ustawienie telebimu, ale pogoda nie jest sprzyjająca – zdradza Lilija Twardosz, koordynatorka Wiosny w okręgu krakowskim. Wszystkie miejsca zarezerwowano już też na konwencjach m.in. w Poznaniu, Wrocławiu, Białymstoku i Katowicach”.
http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,24436320,polityczna-wiosna-kogo-przyciaga-partia-biedronia.html

— PREMIERZE, OTO FAKTURA DLA SREBRNEJ – jedynka GW (Czuchnowski, Szpala): “Gerald Birgfellner wystawia je w czerwcu 2018 r. Dużo się wtedy dzieje. 27 czerwca 2018 r. dochodzi do kluczowego spotkania na Srebrnej. Nie ma tam Jarosława Kaczyńskiego (leży w szpitalu), przy stole siedzą władze spółki: prezes Małgorzata Kujda, żona Kazimierza Kujdy (z którym Birgfellner wcześniej rozmawiał i dostał zapewnienie, że małżeństwo jest po jego stronie), oraz wiceprezesi: Janina Goss i Jacek Cieślikowski. Biznesmen opowiada „Wyborczej”, że czuł się wtedy „jak przed trybunałem”. Przedstawiciele Srebrnej pytali, o co mu w ogóle chodzi, czego właściwie chce. Dziwili się, że oczekuje jakiejkolwiek zapłaty. Austriak usłyszał, że „nie dostanie ani złotówki”, bo jest „oszustem” oraz „kłamcą”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24436316,tasmy-kaczynskiego-premierze-oto-faktura-ujawniamy-rachunek.html

— POLACY POWINNI ŻYĆ NA POZIOMIE EUROPY ZACHODNIEJ – PAWEŁ SZEFERNAKER W ROZMOWIE Z TOMASZEM ŻÓŁCIAKIEM W DGP: “Do tej pory jedyną partią, która zaproponowała odważny program zmian i go zrealizowała, jest Prawo i Sprawiedliwość. Będziemy więc przedstawiać program ambitny, ale realny do wykonania. Dziś nie potrzeba nam wojny światopoglądowej. Polacy powinni żyć na poziomie mieszkańców Europy Zachodniej i z taką ofertą będziemy wychodzić”.

— Z WOJNY ŚWIATOPOGLĄDOWEJ POLACY ZUPY NA OBIAD NIE UGOTUJĄ – DALEJ SZEFERNAKER W DGP: “Spór jest istotą demokracji. Wszystko zależy od tego, czy z tych sytuacji, które miały miejsce, politycy wyciągną wnioski. Mam wrażenie, że nie wszyscy to zrobili, ale jestem dumny, że moje środowisko polityczne potrafiło zachować się tak, jak w takiej sytuacji trzeba. A ci, którzy nie umieli się zachować, w moim przekonaniu w konsekwencji poniosą także polityczne koszty. Z wojny światopoglądowej Polacy zupy na obiad nie ugotują. Uważam, że w kampanii liczyć się będą konkretne propozycje programowe i konsekwencja w ich wdrażaniu”.

— NIE WIDZIAŁEM SYMPATYKÓW PIS SIKAJĄCYCH DO ZNICZY – DALEJ SZEFERNAKER W DGP: “W polityce zawsze są osoby, które biją poniżej pasa. Nigdy nie broniłem takich zachowań, nawet w wykonaniu moich partyjnych koleżanek czy kolegów. Ale nie zgadzam się na symetryzm, w którym zachowania, jakie widzieliśmy na Krakowskim Przedmieściu po katastrofie smoleńskiej czy pod Sejmem w 2016 r., możemy porównać z jakimikolwiek innymi. Nigdy nie widziałem sympatyków PiS sikających do zniczy, układających krzyż z puszek po piwie czy rzucających się pod samochody liderów Platformy Obywatelskiej”.

— TAŚMY NIE BĘDĄ MIAŁY ZNACZENIA, SPRAWA PRZESTRZELONA – SZEFERNAKER MÓWI ŻÓŁCIAKOWI: “Te taśmy większego znaczenia w obu zbliżających się kampaniach nie będą miały. Przy taśmach PO zastanawialiśmy się, jak wygląda państwo, skoro sam ówczesny minister spraw wewnętrznych mówił o tym, jak to państwo jest bezbronne. Dziś opinia publiczna zastanawia się, czy to prezes powiedział słynne słowa „ja cię nie mogę”, a jeden z portali zrobił wręcz wnikliwą analizę tego wątku. Widać więc, jak ta sprawa jest przestrzelona”.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/590755,wiosna-jaroslaw-kaczynski-srebrna-pawel-szefernaker.html

— EWA SIEDLECKA O PAŃSTWIE KASTOWYM – pisze w Polityce: “Państwo prawa od tzw. państw trzeciego świata różnią się tym, że w tym pierwszym każdy ma pewność, jak zostanie potraktowany przez państwo. Ma prawo do równego traktowania przez władzę publiczną, a jeśli zdarzy się, że nie zostanie tak potraktowany – może, na równych prawach, równe traktowanie wyegzekwować. Instytucje państwa powinny być ślepe na pochodzenie społeczne czy przynależność partyjną. Ale na początku rządów PiS prezes Kaczyński ogłosił, że w Polsce są obywatele lepszego i gorszego sortu. Po ponad trzech latach widać, że państwo PiS trzyma się tego standardu. Na taśmach „Wyborczej” prezes Kaczyński nazwał go standardem azjatyckim”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1781340,1,polska-staje-sie-panstwem-kastowym.read?src=mt

— ANNA SŁOJEWSKA W RZ O TYM, ŻE OD TUSKA JAKO SZEFA RADY UE OCZEKUJE SIĘ INNYCH STANDARDÓW – PO JEGO WYPOWIEDZI O PIEKLE: “Oczywiście, w Polsce używa się ostrzejszego języka i Tusk świetnie się w tym odnajduje. Jednak w debacie europejskiej, szczególnie od polityka na stanowisku, jakie obecnie zajmuje były polski premier, oczekuje się innych standardów. Nie mówiąc o tym, że w zlaicyzowanej Europie Zachodniej raczej nie używa się religijnych metafor. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że Tuska igraszki z diabłem nie zrobią wrażenia na raczej gruboskórnych i przyzwyczajonych do ostrych debat brytyjskich politykach”.
https://www.rp.pl/Komentarze/302069929-Slojewska-Donalda-Tuska-igraszki-z-diablem.html&template=restricted

— PAWEŁ WROŃSKI O POLSKIM MEBLU NARODOWYM – pisze w GW: “Okrągły Stół to najważniejszy polski mebel oraz idea polityczna. W 1989 r. był tak nośnym symbolem, że opozycja w NRD uznała go za najlepszą formułę rozmowy o współpracy i pokojowej zmianie. W 2011 r. okrągły stół opozycji i części władzy w Tunezji doprowadził do porozumienia między zwaśnionymi stronami sporu i uspokojenia sytuacji w kraju po jaśminowej rewolucji. Wcześniej delegacje z Tunezji oglądały mebel w Pałacu Prezydenckim. Uznawany za tymczasowego prezydenta Wenezueli Juan Guaidó zaproponował formułę polskiego Okrągłego Stołu jako pokojowy sposób na rozwiązanie sporu między rządzącymi a przeciwnikami rządu”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24436311,okragly-stol-polski-mebel-narodowy.html

— ADAM LESZCZYŃSKI W OKU O OKRĄGŁYM STOLE: “Dlaczego komuniści i opozycja w ogóle usiedli do rozmów? W skrócie: ponieważ obie strony były słabe. Partia postanowiła dopuścić „Solidarność” do udziału we władzy, ale chciała, by odbyło się to na jej warunkach. „Solidarność” nie szła po władzę. Obie strony wciągnęła logika negocjacji, a nie perfidia zawieranego potajemnie układu”.
https://oko.press/okragly-stol-starcie-dwoch-poteznych-sil-podstep-wladzy-spisek-w-magdalence-stol-pijacki/

— URODZINY: Aleksander Pociej, Tomasz Kapliński, Krzysztof Żabiński, Iwona Guzowska.