— POLSKA NA OBECNYM ETAPIE ZABLOKOWAŁA ACTA2 BUDUJĄC KOALICJĘ BLOKUJĄCĄ – POINFORMOWAŁ WICEMINISTER KULTURY PAWEŁ LEWANDOWSKI:
https://twitter.com/pplewandowski/status/1086337033302392834

— INFORMACJĘ POTWIERDZIŁA WALCZĄCA O WOLNOŚĆ W SIECI NIEMIECKA EURODEPUTOWANA Z PARTII PIRATÓW JULIA REDA:https://twitter.com/Senficon/status/1086341201417113608

— LIVEBLOG 300POLITYKI:
Ziobro o sprawie Stefana W.: Naszym obowiązkiem jest też wyciągnąć zmiany o charakterze systemowym, tak jak było w przypadku Trynkiewicza
Ziobro o Stefanie W.: Nie przesądzałbym, że fakt choroby musi wszystko tłumaczyć, jeżeli chodzi o jego zachowania przestępcze
Ziobro: Stefan W. miał planować spektakularne przestępstwo, napad w Warszawie
Wojewoda pomorski na wniosek komisarz Dulkiewicz wyraził zgodę na uruchomienie jutro w południe syren alarmowych na terenie Gdańska
CBOS: PiS z 39-procentowym poparciem, PO z 22%. W Sejmie jeszcze Kukiz’15 i PSL
PAD: Granice relacji międzyludzkich, wewnętrznych, zwłaszcza w aspektach politycznych, są u nas przekraczane. Są przekraczane w ujęciu międzyplemiennym
Krasnodębski: Moglibyśmy w polityce wrócić do rywalizacji bardziej fair, tak jak w sporcie
Krasnodębski: Nie wiem dlaczego pana prezesa nie było, czy miał jakiś powód, czy to był przypadek
Spychalski: W grudniu były trzy incydenty wokół pałacu. Żaden nie dotyczył tej daty. Wydaje się, że to co mówi pan Stefan W., chyba nie ma pokrycia w rzeczywistości
http://300polityka.pl/live/2019/01/18/

*****

WYDARZENIA POLSATU

— DO BAZYLIKI MARIACKIEJ TRUMNĘ PAWŁA ADAMOWICZA ODPROWADZIŁY TŁUMY, WCZEŚNIEJ PONAD 50 TYS. LUDZI PRZYSZŁO SIĘ Z NIM POŻEGNAĆ.

— TU W GDAŃSKU WIDAĆ, JAK BARDZO JEGO MIESZKAŃCY BYLI ZE SWOIM PREZYDENTEM ZWIĄZANI – Agnieszka Milczarz: Tłumy na trasie przemarszu konduktu żałobnego – tak żegna się człowieka, który był ważny, doceniany i szanowany.

— TRASA PRZEJAZDU UKOCHANYMI PRZEZ PAWŁA ADAMOWICZA ULICAMI GDAŃSKA WIEDZIE W POBLIŻU MIEJSC MU BLISKICH – Milczarz dalej.

— DO WNĘTRZA BAZYLIKI TRUMNĘ ZANIOSŁO SZEŚCIU BYŁYCH I OBECNYCH PREZYDENTÓW POLSKICH MIAST – Milczarz.

— W CAŁYM KRAJU TRWA ŻAŁOBA NARODOWA.

— W POGRZEBIE PAWŁA ADAMOWICZA UDZIAŁ WEZMĄ NAJWAŻNIEJSI POLITYCY.

— PUNKTUALNIE O 17:00 FLAGI NA BUDYNKACH PUBLICZNYCH ZOSTAŁY OPUSZCZONE DO POŁOWY MASZTU – Dariusz Ociepa.

— TO NAJSMUTNIEJSZE CHWILE, JAKIE PRZEŻYWA GDAŃSK – Ociepa dalej.

— W HISTORYCZNEJ SALI BHP STOCZNI GDAŃSKIEJ SPOTKAŁO SIĘ PONAD 300 SAMORZĄDOWCÓW – Ociepa: Aleksandra Dulkiewicz odczytała list napisany przez prezydenta Adamowicza 11 stycznia, a więc na trzy dni przed śmiercią.

— TEN LIST PAWEŁ ADAMOWICZ MIAŁ WYSŁAĆ DO SAMORZĄDOWCÓW, NIE ZDĄŻYŁ – Ociepa dalej.

— POGRZEB BĘDZIE MIAŁ TEŻ ELEMENTY PAŃSTWOWE – Ociepa.

— W UROCZYSTOŚCI WEZMĄ UDZIAŁ PREZYDENT DUDA, PREMIER MORAWIECKI I KILKORO MINISTRÓW – Ociepa dalej.

— SWÓJ UDZIAŁ POTWIERDZIŁO TEŻ TRZECH BYŁYCH PREZYDENTÓW ORAZ PIĘCIU BYŁYCH PREMIERÓW – Ociepa.

— NIE MA WŚRÓD NICH PREZESA PIS JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO – Ociepa dalej.

— NA JAW WYCHODZĄ NOWE, SZOKUJĄCE FAKTY Z PRZESZŁOŚCI ZABÓJCY PAWŁA ADAMOWICZA.

— ZAMIAST ZAOSTRZAĆ, TRZEBA ZŁAGODZIĆ ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE – RADZĄ POSŁOM SEJMOWI EKSPERCI.

*****

FAKTY TVN

— ULICAMI GDAŃSKA PRZESZEDŁ WIELOTYSIĘCZNY KONDUKT ŻAŁOBNY Z TRUMNĄ PAWŁA ADAMOWICZA.

— TRUMNA JEST JUŻ W BAZYLICE MARIACKIEJ, TRWA MSZA KTÓRĄ ODPRAWIA METROPOLITA GDAŃSKA ARCYBISKUP SŁAWOJ LESZEK GŁÓDŹ.

— TEN KONDUKT TO HISTORIA ŻYCIA PAWŁA ADAMOWICZA, ZWIĄZANEGO Z GDAŃSKIEM – Maciej Knapik.

TO BYŁA JEGO OSTATNIA DROGA – Z EUROPEJSKIEGO CENTRUM SOLIDARNOŚCI DO BAZYLIKI MARIACKIEJ, GDZIE ZOSTANIE POCHOWANA – Knapik dalej.

— TRUMNĘ NIEŚLI KOLEDZY SAMORZĄDOWCY – Knapik.

— W SALI BHP STOCZNI NASTĘPCZYNI ADAMOWICZA ODCZYTAŁA NAPISANE PRZEZ NIEGO, ALE JUŻ NIEWYSŁANE ZAPROSZENIE NA TRZYDZIESTĄ OKRĄGŁĄ ROCZNICĘ WYBORÓW 1989 ROKU – Knapik dalej.

— ZAPROSZENIE JEST POLITYCZNYM MANIFESTEM ZAMORDOWANEGO PREZYDENTA GDAŃSKA – Knapik.

— GODZINĘ OCZEKIWANIA PRZED EUROPEJSKIM CENTRUM SOLIDARNOŚCI I KRÓTKA CHWILA NA POŻEGNANIE – TAK HOŁD ODDAWAŁY MU DZIESIĄTKI TYSIĘCY OSÓB – Knapik dalej.

— RODZINA, PRZYJACIELE, GOŚCIE Z ZAGRANICY I NAWET KILKASET TYSIĘCY POLAKÓW POŻEGNAJĄ JUTRO W POŁUDNIE PAWŁA ADAMOWICZA.

— NA POGRZEBIE BĘDĄ DONALD TUSK, ANDRZEJ DUDA, MATEUSZ MORAWIECKI, WSZYSCY BYLI PREZYDENCI I PRAWIE WSZYSCY BYLI PREMIERZY.

— JUTRO W SAMO POŁUDNIE, GDY ROZPOCZNĄ SIĘ UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE, GDAŃSK BEZ WĄTPIENIA ZNOWU BĘDZIE WIELKIM SERCEM POLSKI – Paweł Płuska.

— NA UROCZYSTOŚCI POGRZEBOWE NIE WYSYŁANO ZAPROSZEŃ, PRZYJADĄ CI, KTÓRZY CHCĄ – Płuska dalej.

— TRZEBA BYŁO STAĆ WIELE GODZIN, BY TYLKO NA CHWILĘ ZATRZYMAĆ SIĘ PRZED TRUMNĄ PREZYDENTA ADAMOWICZA I POCHYLIĆ CZOŁA.

— JEŚLI KIEDYKOLWIEK W JAKIKOLWIEK SPOSÓB MOŻNA BYŁO ZMIERZYĆ UCZUCIE MIESZKAŃCÓW DO SWOJEGO PREZYDENTA, TO NIE MA LESPZEJ ILUSTRACJI – Arleta Zalewska.

— WYPOWIEDZI MIESZKAŃCÓW GDAŃSKA.

— TĘ GIGANTYCZNĄ KOLEJKĘ, I TO NIEZALEŻNIE KIEDY I Z KIM ROZMAWIAMY, TWORZĄ TYSIĄCE BARDZO OSOBISTYCH RELACJI – Zalewska.

— PRZEZ OSTATNIĄ DOBĘ BYŁO PONAD 40 TYS. OSÓB – Zalewska dalej: To dowód ich wdzięczności, ale też powód do dumy z miasta, które po raz kolejny pokazuje swoją solidarność.

— STEFAN W. PLANOWAŁ ATAK W PAŁACU PREZYDENCKIM? SPRZECZNE WERSJE.

— RANO PAŃSTWOWA POLSKA AGENCJA PRASOWA ALARMOWAŁA, ŻE DZIEŃ PO ZWOLNIENIU Z WIĘZIENIU STEFAN W. PRÓBOWAŁ SIĘ WEDRZEĆ W NOCY NA TEREN PAŁACU PREZYDENCKIEGO W WARSZAWIE – Jakub Sobieniowski.

— PÓŹNIEJ PAP ALARMOWAŁA JUŻ TROCHĘ MNIEJ, ŻE STEFAN W. PO WYJŚCIU Z ZAKŁADU KARNEGO W GDAŃSKU BYŁ W WARSZAWIE, W TYM PRZY PAŁACU I MÓGŁ PLANOWAĆ POPEŁNIENIE PRZESTĘPSTWA – Sobieniowski dalej.

— PROKURATURA Z CAŁĄ POWAGĄ POTWIERDZAŁA SZYBKIE DZIAŁANIE W TEJ SPRAWIE, A JESZCZE WCZEŚNIEJ SZEF KANCELARII PREMIERA ZACHWYCAŁ SIĘ DZIAŁANIEM SŁUŻB, TEŻ W TEJ SPRAWIE – Sobieniowski.

— TEN ZACHWYT NAD DZIAŁANIEM SŁUŻB DZIWI TYM BARDZIEJ ŻE SOP NAJPIERW OGŁOSIŁA, ŻE NIKT NIE PRÓBOWAŁ SIĘ WEDRZEĆ DO PAŁACU, NIE PRÓBOWAŁ SFORSOWAĆ OGRODZENIA, TO SAMO MÓWIŁ RZECZNIK PREZYDENTA – Sobieniowski dalej.

— PYTANIE WIĘC, CZY RZECZYWIŚCIE NAJWAŻNIEJSZYM ZADANIEM PROKURATURY TERAZ JEST ZABEZPIECZANIE MONITORINGU W PAŁACU I INFORMACJE, ŻE STEFAN W. MÓGŁ PLANOWAĆ ZAMACH – Sobieniowski: Z naciskiem na mógł. Były minister spraw wewnętrznych [Bartłomiej Sienkiewicz] nie ma wątpliwości, że ktoś tu bardzo chce zaciemnić prawdę o tragedii. Z taką ocenę zgadza się były minister i prokurator krajowy [Janusz Kaczmarek].

— TO NAJWIĘKSZE ZANIEDBANIE – MATKA STEFANA W., JESZCZE GDY TEN BYŁ W WIĘZIENIU ALARMOWAŁA POLICJĘ, ŻE SYN MA JAKIEŚ STRASZNE ZAMIARY – Sobieniowski dalej: Policjanci napisali do Służby Więziennej, nie wspominając, że mają takie informacje od matki. SW odpisała policjantom, a Stefan W. wyszedł z więzienia i zabił.

— O TYM ZANIEDBANIU NIE MÓWI JOACHIM BRUDZIŃSKI – Sobieniowski: Po informacji o tym zaniedbaniu Michał Dworczyk przekonywał, że służby zdały egzamin. Mówił to, gdy wiadomo, że matka alarmowała policję, a przez policję także SW. Mimo to Stefan W. zabił w Gdańsku, a prokuratura sprawdza monitoring Pałacu Prezydenckiego w Warszawie, chociaż sam pałac zapewnia, że Stefan W. nawet nie próbował tu wejść.

— TYSIĄCE NAUCZYCIELI NA L4.

*****

WIADOMOŚCI TVP

— STEFAN W. PLANOWAŁ ATAK W WARSZAWIE? – belka.

— Gdańska Prokuratura Okręgowa, prowadząca śledztwo w sprawie zabójstwa Pawła Adamowicza, potwierdza, że Stefan W. – po wyjściu z więzienia, miał przebywać w okolicach Pałacu Prezydenckiego i mógł planować popełnienie przestępstwa.

— MAKSYMILIAN MASZENDA O KOLEJCE DO POŻEGNANIA PAWŁA ADAMOWICZA I POŻEGNANIU PRZEZ SAMORZĄDOWCÓW W SALI BHP.

— ZEZNAŁ, ŻE DZIEŃ PO ZWOLNIENIU CHCIAŁ WEDRZEĆ SIĘ NA TEREN PAŁACU PREZYDENCKIEGO – Maszenda.

— ZWRÓCILIŚMY SIĘ O MONITORING – rzeczniczka prokuratury.

— SOP I PAŁAC PREZYDENCKI ZAPRZECZAJĄ ŻEBY DOSZŁO DO TAKIEGO INCYDENTU – Maszenda.

— LUBIŁ SIĘ BIĆ I POSŁUGIWAĆ SIĘ NOŻEM, ALE TEŻ CHCIAŁ BYĆ W BLASKU FLESZY – Maszenda.

— ZASKOCZYŁ KAŻDEGO, AŻ PO OCHRONĘ, PRZYPOMINAMY MOMENT, KTÓRY ŚWIĘTO ZAMIENIŁ W ŻAŁOBĘ – w zapowiedzi.

— Z INFORMACJI PORTALU WPOLITYCE WYNIKA, ŻE MIAŁ WEJŚĆ PRZESKAKUJĄC PRZEZ BARIERKI A NIE NA PODSTAWIE IDENTYFIKATORA Z NAPISEM MEDIA, ZAATAKOWAŁ Z PRAWEJ STRONY, CO OZNACZA, ŻE PRZESZEDŁ DOOKOŁA SCENY PRZEZ NIKOGO NIEZAUWAŻONY – Rafał Wolski.

— W materiale o wątpliwościach ws agencji ochroniarskiej i przebiegu śledztwa w tym stwierdzenie, że prokuratorzy byli na miejscu już kilkadziesiąt minut po zamachu.

— RÓŻNE RELIGIE, JEDNA WSPÓLNOTA – belka.

— PAD O JĘZYKU NIENAWIŚCI.

— PIS NIEZMIENNIE NA CZELE SONDAŻY – o sondażu CBOS.

— WOJSKA OBRONY TERYTORIALNEJ ZACIEŚNIAJĄ WSPÓŁPRACĘ Z LITEWSKIM ODPOWIEDNIKIEM – w materiale o WOT.