— SCHETYNA W SEJMIE O PAWLE ADAMOWICZU, PROJEKT O PIENIĄDZACH DLA TVP SKREŚLONY Z PORZĄDKU – 300LIVE: https://300polityka.pl/live/2019/01/16/

— MAGDALENA ADAMOWICZ O TYM CZEGO CHCIAŁBY JEJ MĄŻ: “Wierzę, że życzenia Pawła byłyby dwa. Po pierwsze, by Jerzy Owsiak, mimo tych tragicznych wydarzeń dalej był prezesem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – mówi Magdalena Adamowicz. – Po drugie, byśmy kontynuowali jego dzieło, jakim jest stowarzyszenie „Wszystko dla Gdańska” – ma do spełnienia 50 apolitycznych celów, jest proobywatelskie, działa dla mieszkańców. Stąd prośba rodziny, by na sobotni pogrzeb nie przynosić kwiatów i zniczy, ale by wesprzeć obie organizacje. Wolontariusze z puszkami będą w kościele i przed kościołem. – Taka jest moja wola i wiem, że taka byłaby wola mojego męża – dodaje Adamowicz”.
http://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,24368510,magdalena-adamowicz-wierze-ze-zyczenia-pawla-bylyby-dwa.html

— TO JEST WYPACZENIE NORNALNEGO KONFLIKTU POLITYCZNEGO – RAFAŁ MATYJA W FAKCIE O PO I PIS: “Rozumiem, że są dwie główne partie – taki jest wybór Polaków i niech taki będzie. Natomiast sposób, w jaki te dwie partie ze sobą rywalizują, jakie rzeczy się dzieją, zwłaszcza w ostatniej kadencji, jest bardzo drastycznym wypaczeniem normalnego konfliktu politycznego. W normalnych parlamentach żadna rządząca siła nie organizuje sobie posiedzeń w osobnej sali sejmowej. W normalnych parlamentach lider większości nie krzyczy do opozycji, że „jesteście kanaliami i zabiliście mi brata”. W normalnych krajach media publiczne nie są takie, jak w dzisiejszej Polsce. Są rzeczy, które wykroczyły poza normalność. Ja nie uważam, że polityka musi być superuporządkowana, moralna ale wykroczyliśmy w ostatnich trzech latach poza taką zwykłą demokratyczną normalność. Zawsze jest konflikt, zawsze są personalne napięcia, ale nie mogą osiągać takiego poziomu”.

— PIS MOGŁO KONFLIKT OSŁABIĆ LUB GO WZMOCNIĆ – DALEJ MATYJA W FAKCIE: “Prawo i Sprawiedliwość mogło osłabić konflikt lub go wzmocnić. Mogło budować swoje poparcie na sprawach takich jak 500+, ale wybrało inną drogę. Drogę, z której trudno zawrócić. W każdym konflikcie strony są pamiętliwe – tak samo będzie po zmianie władzy.”

— MAM NADZIEJĘ, ŻE KONFLIKT NIE ZOSTANIE WYKORZYSTANY PRZEZ CZYNNIK ROSYJSKI – DALEJ MATYJA: “Ja mam nadzieję, że ten konflikt zostanie w końcu zdezawuowany, że on się wyczerpie, ale na razie jest jeszcze bardzo mocny. I mogą być różne bardzo złe rzeczy. Nie potrafię i nie chcę fantazjować, ale najgorsze byłoby wykorzystanie tego przez czynnik rosyjski w jakimś złym momencie dla Polski”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/rafal-matyja-pis-i-po-szukaja-smiertelnych-wrogow/2fwtbnr

— POJEDNAWCZY ZNAK – RYSZARDA SOCHA W POLITYCE: “Dulkiewicz otrzymała tę propozycję od Michała Dworczyka, szefa kancelarii premiera, i wyraziła zgodę. To, że premier z PiS chce, by to ona została komisarzem, trzeba zinterpretować pozytywnie – jako gest niekonfrontacyjny, zmierzający do wyciszenia emocji. Przynajmniej na razie, w zaistniałych okolicznościach, które nie są sprzyjające dla PiS jako ugrupowania dotąd dzielącego ludzi na lepszych i gorszych, patriotów i zdrajców, podsycającego agresję i wrogość do przeciwników politycznych. Śmierć prezydenta Adamowicza uświadomiła bowiem wielu Polakom, do czego takie podziały mogą prowadzić. Że struna została przeciągnięta”.

— SOCHA O ALEKSANDRZE DULKIEWICZ: “Ma opinię osoby bardzo pozytywnej, pracowitej, przyjaznej ludziom, a jednocześnie, kiedy trzeba, niepozbawionej tzw. pazura. Podobno nawet radni PiS mówią o niej dobrze. Sam Adamowicz w 2017 r., przedstawiając Dulkiewicz jako nową wiceprezydentkę, scharakteryzował ją następująco: „Aleksandra jest osobą, która zdobyła rozmaite, ważne doświadczenia społeczne. Jest kobietą bardzo odważną, pozbieraną, z solidnym wykształceniem. Prowadziła wiele niełatwych przedsięwzięć. W relacjach stosuje miękki tryb empatii, kobiecej otwartości, ale z silnie występującymi pierwiastkami twardości”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1778664,1,gdansk–czas-na-polityczna-wychowanke-pawla-adamowicza.read?src=mt

— EWA SIEDLECKA O SZANTAŻU MORALNYM PIS: “Przede wszystkim nie dać się szantażować moralnie. Nie milczeć, jak w sprawie Piotra Szczęsnego. Nie ufać w wezwania do inscenizowanej „narodowej zgody”, bo kierowane są w złej wierze: druga strona tej zgody nie szuka. I nie potrzebuje. Nie dać sobie wmówić, że krytyka równa się mowie nienawiści. Mowa nienawiści to wzywanie do przemocy, to odhumanizowanie, uwłaczanie godności, lżenie, wyzywanie. Tego robić nie wolno, pilnujmy języków i piór. Ale krytyka, nawet ostra, nie jest mową nienawiści. Mamy do niej nie tylko prawo, ale wręcz obywatelski obowiązek, jeśli dotyczy spraw publicznych. A propaganda nienawiści, jaką od trzech lat trują Polskę rządowa telewizja i politycy PiS, jest sprawa publiczną: niszczy państwo i więzi społeczne. Mamy prawo o niej mówić także w kontekście zabójstwa prezydenta Gdańska. Nie pozwólmy sobie związać rąk naszą przyzwoitością”.
https://siedlecka.blog.polityka.pl/2019/01/15/nie-pozwolmy-sobie-zwiazac-rak-nasza-przyzwoitoscia/?nocheck=1

— EWA SIEDLECKA O WĄTPLIWOŚCIACH WS BEZSTRONNOŚCI ŚLEDZTWA: “Telewizja rządowa już sugeruje, że były nieprawidłowości w zabezpieczeniu imprezy, a więc winny jest organizator, czyli Jerzy Owsiak. Nie ma możliwości, by jakikolwiek prokurator działał dziś w sposób niezależny. Odebrało mu tę możliwość prawo o prokuraturze napisane na zamówienie Zbigniewa Ziobry i uchwalone przez PiS. Polska prokuratura jest tak wiarygodna i bezstronna jak Zbigniew Ziobro. Zapewnienie Ziobry, że osobiście dopilnuje rzetelności i wiarygodności w tej sprawie, jest symboliczne”.
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1778640,1,ziobro-nie-gwarantuje-bezstronnosci-sledztwa-ws-morderstwa-pawla-adamowicza.read?src=mt

— POWSTRZYMAJMY SIĘ – TOMASZ STAWISZYŃSKI W KRYTYCE: “Pokusa potraktowania tego, co się w niedzielę wydarzyło w Gdańsku, jako uzasadnienia do tego rodzaju radykalnego gestu, jest ogromna. Widać to dzisiaj bardzo wyraźnie. Jeśli jednak jej ulegniemy – spirala destrukcji rozkręci się na dobre. I wydarzą się kolejne tragedie. Dlatego się powstrzymajmy. Także ze względu na pamięć o zmarłym, także ze względu na dobro jego rodziny. A także ze względu na dobro całej zbiorowości. Istnieją inne sposoby na przezwyciężanie kryzysu, w którym – bez wątpienia – tkwimy od wielu lat. Zacznijmy od ćwiczenia się w powściągliwości – w mówieniu, reagowaniu i podążaniu za łatwymi odruchami”.
http://krytykapolityczna.pl/kraj/tomasz-stawiszynski-o-potrzebie-powsciagliwosci/

— OWSIAK JEST DZIŚ JEDYNYM SKAZANYM, JAK ŚPIEWAK ZA REPRYWATYZACJĘ – SŁAWOMIR SIERAKOWSKI W KRYTYCE: „Dlaczego jest tak, że jedynymi albo pierwszymi w kolejności skazanymi są nie ci, którzy na to zasłużyli, ale ich ofiary? To Owsiak jest do dziś jedynym skazanym za mowę nienawiści, a nie stale pomawiający go. To już jest jakaś reguła. Tak samo było w sprawie afery prywatyzacyjnej. Do dziś jedynym, który ma wyrok sądowy jest Jan Śpiewak, a nie zabójcy Jolanty Brzeskiej albo reprywatyzacyjni oszuści”.

— NA ZACHODZIE POLITYKÓW W RYZACH TRZYMAJĄ MECHANIZMY RÓWNOWAGI A Z MEDIÓW PUBLICZNYCH NIE LEJE SIĘ JAD – DALEJ SIERAKOWSKI: “Owszem, na Zachodzie, którego częścią mamy ambicję się stać, też zdarzają się zabójstwa polityczne, działają skrajne ugrupowania, istnieje mowa nienawiści. Ale są skutecznie ścigane przez prawo, w ryzach trzymają polityków mechanizmy równowagi i kontroli, z mediów publicznych nie leje się nienawiść. Wtedy jest czas dla moralnych autorytetów, a nie czas, gdy podają się do dymisji. Tragedie polityczne otrzeźwiają, a nie jeszcze bardziej zatruwają życie polityczne, jak od zabójstwa Narutowicza do katastrofy smoleńskiej dzieje się u nas. Nie mogę szczerze napisać, że mam wiarę w sobie, że tym razem będzie inaczej. Cieszę się, że znałem Pawła Adamowicza. On taką wiarę w sobie miał”.
http://krytykapolityczna.pl/kraj/sierakowski-pawel-adamowicz-wspomnienie/

— MARCIN FIJOŁEK CHWALI RAFAŁA TRZASKOWSKIEGO I PISZE O NADZIEI NA LEPSZĄ ROZMOWĘ: “Może tego wspólnego mianownika trzeba poszukać jeszcze niżej, zacząć od oczywistości. Ot, takich choćby jak zachowanie prezydenta Rafała Trzaskowskiego, który podczas poniedziałkowego marszu milczenia w Warszawie zamknął i uciął temat rozdmuchiwania go w klimatach politycznych emocji. Trzeba to zauważyć, odnotować, docenić – zwłaszcza po drugiej stronie sporu. I odwrotnie – warto wskazywać przykłady pozytywnych zjawisk, jak choćby radnych warszawskiego PiS czy urzędników Kancelarii Prezydenta, którzy dotarli na wspomniany marsz, choć przecież jednoznacznie kojarzył się on z środowiskiem Platformy. Doceńmy drobny, ale ważny gest premiera Mateusza Morawieckiego z wyznaczeniem na komisarza w Gdańsku nie kogoś z nadania PiS (do czego miał pewne prawo), ale bliskiej współpracowniczki zamordowanego Adamowicza”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/429648-moze-w-koncu-cos-peknie-kropla-moze-wydrazyc-skale

— TA TRAGEDIA DOTKNĘŁA KAŻDEGO Z NAS – JACEK KARNOWSKI: “Mord na prezydencie Gdańska jest zbrodnią bezprecedensową. Paweł Adamowicz zginął na scenie, w świetle reflektorów, na oczach setek, a może tysięcy widzów. Zginął w ramach kuriozalnej „zemsty” kryminalisty, karanego za napady na banki, prawdopodobnie dotkniętego problemami psychicznymi. To wszystko czyni z wydarzeń ostatnich dni moment tragiczny, szczególny, który wejdzie do naszej historii, który zostanie zapamiętany na bardzo długo. Także dlatego, że poprzez swoją bezprecedensowość ta tragedia dotknęła każdego z nas”.

— WAŻNA LEKCJA – PISZE KARNOWSKI: “Do tej tragedii będziemy w naszych debatach wracali i często, i długo. Ale chyba nie tylko w kontekście politycznym. Przypomniała ona nam bowiem, bardzo spektakularnie, zarówno o wartości życia, jak i jego kruchości. W czasach dominacji wirtualnej rzeczywistości to także bardzo ważna lekcja”.
https://wpolityce.pl/m/polityka/429677-jacek-karnowski-kilka-uwag-po-tragedii-w-gdansku

— JAKUB MAJMUREK O PRZYZWOITYCH GESTACH, KTÓRYCH NIE MOGLIŚMY BYĆ PEWNI: “Na pewno docenić trzeba to, że politycy rządowego obozu w obliczu tragedii zdobyli się na kilka ludzkich, przyzwoitych gestów. Do szpitala, gdzie operowano Adamowicza pojechał minister zdrowia, Łukasz Szumowski. Po małżonkę prezydenta wysłano rządowy samolot. Premier Morawiecki mianował komisarzem w Gdańsku zastępczynię Adamowicza, Aleksandrę Gulkiewicz – to ona będzie pełniła funkcje prezydenta miasta do czasu nowych wyborów, które zgodnie z ustawą muszą się odbyć w ciągu trzech miesięcy. Gdyby premier mianował kogoś bliskiego swojej partii komisarzem miasta, byłaby to decyzja politycznie i wizerunkowo nie do obrony. Zamiast żałobie sprzyjałaby wyłącznie eskalacji napięcia politycznego. Wszystkie te gesty powinny być oczywistością – temperatura sporu jest dziś w Polsce jednak tak wysoka, że wcale nie mogliśmy ich być pewni”.

— MAMY PRAWO DOMAGAĆ SIĘ POLITYKI MNIEJ OPARTEJ NA ABSOLUTYZACJI KONFLIKTU – DALEJ MAJMUREK: “W dłuższej perspektywie mamy się prawa domagać polityki mniej opartej na absolutyzacji konfliktu, bardziej merytorycznej, nie tłumiącej sztucznie faktycznych społecznych podziałów, ale zdolnej używać sporu, do generowania sensownych rozwiązań naszych problemów, do negocjowania odmiennych wrażliwości i interesów. Czy tragedia przyniesie otrzeźwienie? Czy Polska stanie się bardziej otwarta na dialog, mądrą zmianę, poszanowanie dla inaczej myślących? Czy upodobni się do Gdańska Adamowicza? Prezydenta, który potrafił się uczyć otwierać na nowe idee i środowiska. W II RP zabójstwo Narutowicza nie przyniosło niestety opamiętania. Na zawsze zatruło życie polityczne młodej demokracji i przyczyniło się do jej wygaszenia przez obóz sanacyjny kilka lat później. Jak się skończy tym razem zależy od nas wszystkich. Trzeba zrobić wszystko, by historia się nie powtórzyła”.
https://www.newsweek.pl/opinie/czas-na-zalobe-polityczna-i-obywatelska/dhyyshz

— TO MOGĄ BYĆ NARODOWE REKOLEKCJE, Z KTÓRYCH NIE WYCIĄGNIEMY ŻADNEJ LEKCJI – TOMASZ KRZYŻAK W RZ: “Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza może niestety stać się kolejną odsłoną „narodowych rekolekcji”, z których nie wyciągniemy żadnej nauki. Nie będzie tak, jeśli wszyscy powiemy: dość! Nie będzie tak, jeśli w drugim dojrzymy człowieka”.
https://www.rp.pl/Analizy/301159911-Krzyzak-Rozmowa-z-pozycji-sily-to-zaden-dialog.html

— CZAS NA ZDECYDOWANY GŁOS KOŚCIOŁA – MICHAŁ SZUŁDRZYŃSKI w RZ: “Dzisiaj głos biskupów powinien zejść jeszcze niżej. Niech proboszczowie przypominają wiernym, że nienawiść, a szczególnie ta motywowana politycznie, jest nie do pogodzenia z nauką Chrystusa, w której centrum jest miłość bliźniego i miłosierdzie. Również spowiednicy powinni zostać uczuleni, by wiernych w konfesjonale rozliczać z tego, czy z pobożnych katolików nie zmieniali się w internecie w szerzące nienawiść trolle. Każdy katolik powinien też sam sobie postawić te pytania”.
https://www.rp.pl/Komentarze/190119569-Szuldrzynski-Czas-na-zdecydowany-glos-Kosciola-w-sprawie-nienawisci.html

— CZEKA NAS ESKALACJA PODZIAŁÓW POLITYCZNYCH I HEJTU – Grzegorz Wysocki w GW: “Więc, niestety, nie wierzę. Nie wierzę w żadną abstrakcyjną wspólnotę narodową. Nie wierzę w porozumienie ponad podziałami. Nie wierzę, że wszyscy Polacy to jedna rodzina. Nie wierzę, że przed nami cisza i spokój, bo przecież „doszliśmy do ściany”. Więc teraz tylko zgoda, miłość i wzajemny szacunek. Naprawdę chciałbym się mylić, ale obawiam się, że będzie jeszcze gorzej. Że czeka nas dalsza eskalacja – podziałów politycznych i medialnych, polaryzacji postaw i poglądów, internetowego hejtu, obrzydliwej „szczerości” w social mediach”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24366375,doszlismy-do-sciany-ale-skad-bedzie-jeszcze-gorzej.html

— KURSKI SŁABNIE ALE RACZEJ ZOSTANIE – AGNIESZKA KUBLIK w GW: “W PiS jednak rzeczywiście panuje raczej przekonanie, że Kaczyński nie zmieni szefa TVP. – W roku wyborczym? Gdy mamy niezłe notowania i to m.in. dzięki przekazowi TVP? Po co? – pytają na Nowogrodzkiej. I twierdzą, że Kurski ma nadal pełne poparcie Kaczyńskiego, a dowodem ma być decyzja, by media publiczne znowu dostały zastrzyk pieniędzy”.
http://wyborcza.pl/7,75398,24366833,jacek-kurski-musi-odejsc-jest-petycja-do-jaroslawa-kaczynskiego.html

— WPOLITYCE PISZE, ŻE KURSKI ZOSTANIE – MYŚLENIE ŻYCZENIOWE FRAKCJI WEWNĘTRZNYCH: “Nasz rozmówca, dobrze poinformowany w kręgach władzy, stwierdza: Nie ma o tym mowy, te przecieki prasowe to tylko myślenie życzeniowe niektórych frakcji wewnętrznych i ich medialnych odnóg. Na Nowogrodzkiej panuje pełna zgoda co do tego, że pomimo nieuniknionych czasami błędów, gdyby nie pluralizm zapewniany przez TVP, wściekłe antypisowskie media dawno już rozjechałyby tę ekipę. Wedle naszych rozmówców także wściekły atak na ostatnie wydanie „Wiadomości” nie będzie tu żadnym przełomem”.

— FUNTA KŁAKÓW WARTE ZAPEWNIENIA, ŻE ZAPEWNIĄ NEUTRALNOŚĆ MEDIÓW – WPOLITYCE O PRZYKŁADZIE RZ: “Na dodatek obietnice niektórych pisowców, że zapewnią neutralność krytycznych mediów okazują się funta kłaków warte. Przykładem jest tu „Rzeczpospolita”, pieszczoch części obozu władzy, której naczelny dzień po tragedii pospieszył z radykalnym oskarżeniem iż mamy do czynienia z mordem politycznym, któremu – w domyśle – winny ma być PiS – mówi nasz rozmówca”.
https://wpolityce.pl/media/429681-nasz-news-nie-ma-mowy-o-odwolaniu-prezesa-tvp

— WIRTUALNE MEDIA: SELLIN, LICHOCKA ALBO LEWANDOWSKI W TVP: “Prawo i Sprawiedliwość rozważa odwołanie Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa TVP. Jeśli zapadnie taka decyzja to szanse na kierowanie telewizją publiczną mają posłowie Jarosław Sellin i Joanna Lichocka lub wiceminister kultury Paweł Lewandowski. Ale możliwe, że Kurski zostanie i będzie musiał złagodzić publicystykę TVP Info – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl.”
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/sellin-lichocka-i-lewandowski-wsrod-kandydatow-do-zastapienia-jacka-kurskiego

— MDŁOŚCI PO WIADOMOŚCIACH – PAWEŁ WROŃSKI w GW: “PiS niebawem będzie musiał odpowiedzieć na to pytanie. Jeśli zachował choć miligram przyzwoitości, osoby odpowiedzialne za poniedziałkowe wydanie „Wiadomości” nie powinny pozostać na stanowiskach. O zwolnienie prezesa TVP zwrócił się zresztą oficjalnie do Jarosława Kaczyńskiego prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz”.
http://wyborcza.pl/7,75968,24367668,mdlosci-po-wiadomosciach.html

— AGNIESZKA BURZYŃSKA W FAKCIE O KALENDARIUM WOJNY POLSKO-POLSKIEJ: “Wojna polsko-polska zaczęła się późną jesienią 2005 r., po tym, jak okazało się, że Platforma Obywatelska i PiS nie stworzą wyczekiwanej koalicji”.
https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/kalendarium-sporu-od-politycznej-przyjazni-do-wojny/xyvdr08

— ROCZNICA ŚMIERCI TOMASZA KALITY.

— URODZINY: Katarzyna Kopacz-Petranyuk, Dariusz Lasocki, Lech Jaworski, Andrzej Szahaj, Magdalena Zdort